www.infoglobe.sk » JAR: bohatý kút Afriky III.

JAR: bohatý kút Afriky III.

Publikované: 18.5.2011
Čaká na vás pokračovanie o najstaršom meste Južnej Afriky - Kapskom Meste.

V roku 1657 Van Riebeeck začal svojich žoldnierov prepúšťať a umožnil im samostatne obrábaťHrad Dobré naděje pôdu, čo znamenalo posun v kolonizácii Južnej Afriky a vznik nového národu Búrov. To viedlo k nedostatku pracovných síl a preto Van Riebeeck začal dovážať otrokov zo západnej Afriky, Madagaskaru, Cejlónu, Indie, Malajzie a Indonézie. Do roku 1807, kedy bol obchod s otrokmi zakázaný, sa do provincie doviezlo viac než 60 tisíc otrokov. V 18 storočí však nadvláda Holanďanov začala oslabovať a v dôsledku niekoľkých vojen bola roku 1814 kolónia podstúpená Angličanom. Angličania potom zrušili otroctvo (1833) a poskytli oficiálnu protekciu zástupcom miestneho kmeňa Kosa, vrátane práva na vlastníctvo pôdy. To vyvolalo krajnú nespokojnosť Búrov (potomkov holandských presídlencov) a ich masovú migráciu do vnútrozemia, ktorá v je súčasnosti známa ako Veľké presídlenie, v dôsledku ktorého vznikli 2 veľké provincie -  Slobodný štát (Free State) Jedna z turisty nejnavštěvovanějších částí Kapského Města - Bo-Kaapa Transvaal. S príchodom Angličanov sa ekonomika vďaka obchodu, predovšetkým s miestnym vínom, búrlivo rozvíjala, a počet obyvateľov mesta vzrástol trojnásobne. Po vybudovaní Suezského kanálu sa počet lodí preplávajúcich cez Kapské Mesto rapídne znížil, ale objavenie zlatých a diamantových nálezísk v centre krajiny umožnil Kapskému Mestu opäť zaujať miesto najrušnejšieho prístavu Južnej Afriky.

V súčasnosti je Kapské Mesto druhým najväčším mestom JAR, s počtom obyvateľov okolo 3,5 milióna. Je to hlavné mesto provincie Západné Kapsko a zákonodarné centrum JAR (sídlo Národného zhromaždenia). Kapské Město

Kapské Mesto sa nachádza medzi svahmi Stolovej hory, ktorá je jedným z piatich najnavštevovanejších miest v Južnej Afrike. Jej vrcholom je úplne plochá plošina s dĺžkou 3 kilometre (preto ten názov) a s výškou 1086 metrov. Na horu, kde sa pred vami rozhostí úžasný výhľad na mesto, zátoky a nekonečný oceán, sa dá dostať pomocou lanovky, ktorá jazdí už od roku 1929. Na hore sa rozkladá národný park, ktorý je domovom 1470 druhov rastlín a živočíchov, z ktorých väčšina sa nevyskytuje nikde inde na zemi, vrátane Leukadendronu strieborného a orchidei Disa uniflora.

Je tu Múzeum Južnej Afriky, Zámok Dobrej nádeje, park Hrad Dobré naděje kolem roku 1680Company's Gardens, Vládna Avenue, a tiež iné múzeá i galérie mapujúce minulosť mesta. Zvláštnu pozornosť si zaslúži najstaršia kamenná budova v Južnej Afrike - Castle of Good Hope (Zámok Dobrej nádeje). Jej stavba bola zahájená v roku 1666 a trvalo 13 rokov, než bola dokončená. Bola tu pekáreň, kostol, malý kláštor, administrácia a bytové jednotky. V súčasnosti sa tu nachádza Vojenské múzeum, umelecká zbierka William Fehr Collection, múzeum Grain Cellar Museum, zbierka starodávneho nábytku, reštaurácia s miestnymi špecialitami a s kvalitným vínom.Stolová hora

Do starého mesta patrí aj City-Hall a Grand Parade – najstaršie námestie Kapského Mesta, jeho prvé obchodné centrum a miesto dlho očakávaného oslobodenia Nelsona Mandelu, ktorý bol 27 rokov väznený na neďalekom ostrove Robben. Mestská radnica - City-Hall bola postavená v roku 1905 v renesančnom slohu so 60 metrov vysokou hodinovou vežou, ktorá je presnou kópiou hodín Big Ben. Prvé verejné vystúpenie po prepustení z väzenia uskutočnil Nelson Mandela práve na schodoch City-Hall. Ďalšou dôležitou budovou, ktorá sa nachádza neďaleko, je budova parlamentu JAR.
Vila de TuynhuysMedzi budovou parlamentu a Botanickou záhradou je umiestnený známy palác De Tuynhuys z roku 1700, ktorý bol rezidenciou panovníkov Kapska, teraz je tu kancelária prezidenta, ktorá nie je prístupná pre verejnosť. Práve odtiaľto v roku 1992 prezident Frederik Willem de Klerk vyhlásil koniec apartheidu.

Na ulici Wale Street sa nachádza ešte jeden skvost Kapského Mesta - Katedrála Svätého Juraja – prekrásny príklad viktoriánskeho slohu s nádhernými sklenenými mozaikami a podzemnou kaplnkou. Miestni obyvatelia ho pomenovali „národná katedrála“, pretože v období apartheidu boli jeho dvere otvorené pre veriacich všetkých rás. V mozaike ústrednej časti veľkého zeleného okna dominuje postava Ježiša.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - Andres de-Wet, Vincent Steenberg, Vincent Steenberg foto 2, Borisgorelik, Qfl247, PZFUN

Preklad: O. KubáčkováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

JAR: bohatý kút Afriky I.
Publikované: 4.5.2011
Nový diel o Juhoafrickej republike bude zasvätený Pretórii.

JAR: bohatý kút Afriky II.
Publikované: 11.5.2011
Dnes dokončíme rozprávanie o Pretórii a presunieme sa do Kapského Mesta.

JAR: bohatý kút Afriky IV.
Publikované: 25.5.2011
Z Kapského Mesta zamierime do hlavného mesta Juhoafrickej republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kút Afriky V.
Publikované: 1.6.2011
V poslednom dieli si prečítajte o zaujímavom hlavnom meste juhoafrickej provincie Slobodný štát a jeho priľahlých národných parkoch.

Viete, že? Juhoafrická republika - Dračie hory
Publikované: 22.7.2012
Drakensberg – fascinujúci svet hôr, horských priesmykov a prírodných scenérií, ktoré sa podľa všetkých predpokladov stali námetom pri vytvorení fantastického sveta postáv z ríše J. J. R. Tolkiena, ktorého rodiskom je práve Juhoafrická republika.

Juhoafrická republika – krajina všetkého
Publikované: 1.5.2013
Juhoafrická republika je najjužnejším štátom Afriky. Rozprestiera sa medzi Atlantickým a Indickým oceánom. Hlavným mestom je Pretória. V dnešnom článku si povieme o tematických cestovateľských miestach tejto prenádhernej krajiny a pridáme aj nejakú tu zaujímavosť.

Senegal, Dakar - výlet do bývalej francúzskej enklávy
Publikované: 3.4.2015
Po niekoľkých častiach, ktoré ste s nami strávili v Iráne dnes budeme cestovať o niekoľko tisíc kilometrov západným smerom do Senegalu, malej africkej krajiny na pobreží Atlantického oceánu.

Maroko, Casablanca – pompézna mešita a art deco
Publikované: 10.4.2015
Zo Senegalu cestujeme na sever k severozápadnej časti afrického kontinentu. Našou destináciou je Maroko. Krajina, kde na takmer pol milióne kilometroch štvorcových žije asi 33 miliónov ľudí.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slovensko

1. 9. – 31. 10. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Gemersko-Malohontského múzea v Rimavskej Sobote a publikácia Klenotnica GMM
2. cena:
Krásny šperk od spoločnosti Milishop.sk
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie v divadle Tower Stage
3. cena redakcie:
Publikácia Od hradu k hradu z vydavateľstva Dajama

Aktuality:

18.10.2017
Knižná udalosť roka sa blíži! Od 9. do 12. novembra 2017 sa v bratislavskej Inchebe uskutoční v poradí už 25. knižný veľtrh Bibliotéka, ktorý doplní výstava vzdelávania a didaktickej techniky Pedagogika zameraná na prezentáciu učebníc, vzdelávacích softvérov a školských pomôcok.
17.10.2017
Vo výstavnom a spoločenskom centre IDEON v Pardubiciach sa koná v dňoch 20. až 22. októbra čokoládový festival. Čaká vás veľmi sladký víkend s bohatým sprievodným programom.
16.10.2017
Už v sobotu 28. októbra 2017 sa môžete tešiť na Noc duchov, tekvíc a strašidiel, ktorá zavládne na stredovekom hrade Strečno.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ČILE (Chile):

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:streda 18. 10. 2017
sviatok:Lukáš
dnes:
streda 18.10.
22 °C
zajtra:
štvrtok 19.10.
19 °C