www.infoglobe.sk » JAR: bohatý kút Afriky III.

JAR: bohatý kút Afriky III.

Publikované: 18.5.2011
Čaká na vás pokračovanie o najstaršom meste Južnej Afriky - Kapskom Meste.

V roku 1657 Van Riebeeck začal svojich žoldnierov prepúšťať a umožnil im samostatne obrábaťHrad Dobré naděje pôdu, čo znamenalo posun v kolonizácii Južnej Afriky a vznik nového národu Búrov. To viedlo k nedostatku pracovných síl a preto Van Riebeeck začal dovážať otrokov zo západnej Afriky, Madagaskaru, Cejlónu, Indie, Malajzie a Indonézie. Do roku 1807, kedy bol obchod s otrokmi zakázaný, sa do provincie doviezlo viac než 60 tisíc otrokov. V 18 storočí však nadvláda Holanďanov začala oslabovať a v dôsledku niekoľkých vojen bola roku 1814 kolónia podstúpená Angličanom. Angličania potom zrušili otroctvo (1833) a poskytli oficiálnu protekciu zástupcom miestneho kmeňa Kosa, vrátane práva na vlastníctvo pôdy. To vyvolalo krajnú nespokojnosť Búrov (potomkov holandských presídlencov) a ich masovú migráciu do vnútrozemia, ktorá v je súčasnosti známa ako Veľké presídlenie, v dôsledku ktorého vznikli 2 veľké provincie -  Slobodný štát (Free State) Jedna z turisty nejnavštěvovanějších částí Kapského Města - Bo-Kaapa Transvaal. S príchodom Angličanov sa ekonomika vďaka obchodu, predovšetkým s miestnym vínom, búrlivo rozvíjala, a počet obyvateľov mesta vzrástol trojnásobne. Po vybudovaní Suezského kanálu sa počet lodí preplávajúcich cez Kapské Mesto rapídne znížil, ale objavenie zlatých a diamantových nálezísk v centre krajiny umožnil Kapskému Mestu opäť zaujať miesto najrušnejšieho prístavu Južnej Afriky.

V súčasnosti je Kapské Mesto druhým najväčším mestom JAR, s počtom obyvateľov okolo 3,5 milióna. Je to hlavné mesto provincie Západné Kapsko a zákonodarné centrum JAR (sídlo Národného zhromaždenia). Kapské Město

Kapské Mesto sa nachádza medzi svahmi Stolovej hory, ktorá je jedným z piatich najnavštevovanejších miest v Južnej Afrike. Jej vrcholom je úplne plochá plošina s dĺžkou 3 kilometre (preto ten názov) a s výškou 1086 metrov. Na horu, kde sa pred vami rozhostí úžasný výhľad na mesto, zátoky a nekonečný oceán, sa dá dostať pomocou lanovky, ktorá jazdí už od roku 1929. Na hore sa rozkladá národný park, ktorý je domovom 1470 druhov rastlín a živočíchov, z ktorých väčšina sa nevyskytuje nikde inde na zemi, vrátane Leukadendronu strieborného a orchidei Disa uniflora.

Je tu Múzeum Južnej Afriky, Zámok Dobrej nádeje, park Hrad Dobré naděje kolem roku 1680Company's Gardens, Vládna Avenue, a tiež iné múzeá i galérie mapujúce minulosť mesta. Zvláštnu pozornosť si zaslúži najstaršia kamenná budova v Južnej Afrike - Castle of Good Hope (Zámok Dobrej nádeje). Jej stavba bola zahájená v roku 1666 a trvalo 13 rokov, než bola dokončená. Bola tu pekáreň, kostol, malý kláštor, administrácia a bytové jednotky. V súčasnosti sa tu nachádza Vojenské múzeum, umelecká zbierka William Fehr Collection, múzeum Grain Cellar Museum, zbierka starodávneho nábytku, reštaurácia s miestnymi špecialitami a s kvalitným vínom.Stolová hora

Do starého mesta patrí aj City-Hall a Grand Parade – najstaršie námestie Kapského Mesta, jeho prvé obchodné centrum a miesto dlho očakávaného oslobodenia Nelsona Mandelu, ktorý bol 27 rokov väznený na neďalekom ostrove Robben. Mestská radnica - City-Hall bola postavená v roku 1905 v renesančnom slohu so 60 metrov vysokou hodinovou vežou, ktorá je presnou kópiou hodín Big Ben. Prvé verejné vystúpenie po prepustení z väzenia uskutočnil Nelson Mandela práve na schodoch City-Hall. Ďalšou dôležitou budovou, ktorá sa nachádza neďaleko, je budova parlamentu JAR.
Vila de TuynhuysMedzi budovou parlamentu a Botanickou záhradou je umiestnený známy palác De Tuynhuys z roku 1700, ktorý bol rezidenciou panovníkov Kapska, teraz je tu kancelária prezidenta, ktorá nie je prístupná pre verejnosť. Práve odtiaľto v roku 1992 prezident Frederik Willem de Klerk vyhlásil koniec apartheidu.

Na ulici Wale Street sa nachádza ešte jeden skvost Kapského Mesta - Katedrála Svätého Juraja – prekrásny príklad viktoriánskeho slohu s nádhernými sklenenými mozaikami a podzemnou kaplnkou. Miestni obyvatelia ho pomenovali „národná katedrála“, pretože v období apartheidu boli jeho dvere otvorené pre veriacich všetkých rás. V mozaike ústrednej časti veľkého zeleného okna dominuje postava Ježiša.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - Andres de-Wet, Vincent Steenberg, Vincent Steenberg foto 2, Borisgorelik, Qfl247, PZFUN

Preklad: O. KubáčkováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

JAR: bohatý kút Afriky I.
Publikované: 4.5.2011
Nový diel o Juhoafrickej republike bude zasvätený Pretórii.

JAR, Johannesburg I – za umením a históriou
Publikované: 15.3.2019
Juhoafrickú republiku neopustíme ani dnes. Tentokrát sa však už nebudeme venovať Garden Route, ale zamierime do Johannesburgu, ktorý miestni láskyplne nazývajú Jo'burg, Jozi alebo E'Goli čiže mesto zo zlata.

JAR, Garden Route IV – jaskyne a pštrosie farmy
Publikované: 8.3.2019
Dnes sa vrátime do Južnej Afriky, a to konkrétne na nádhernú trasu s poetickým názvom Garden Route.

JAR, Garden Route III – Knysna
Publikované: 22.2.2019
Ďalší diel našej série článkov snažiacich sa vám priblížiť Juhoafrickú republiku nás opäť zavedie na krásnu pobrežnú trasu Garden Route. A začali by sme rovno lokalitami Knysna Heads a Knysna Forest. Nachádzajú sa neďaleko mesta Knysna, jedného z najpopulárnejších miest na trase.

JAR, Garden Route II – národný park Tsitsikamma a pozorovanie zvierat
Publikované: 15.2.2019
Minule sme spolu začali objavovať nádhernú trasu na juhu Juhoafrickej republiky, dnes sa posunieme o niečo ďalej a navštívime národný park Tsitsikamma, čo je skvelá destinácia nielen pre tých, ktorí majú radi pešie túry, ale tiež vodné športy ako šnorchlovania alebo hlbinné potápanie.

JAR, Garden Route I – Mossel Bay
Publikované: 8.2.2019
Garden Route alebo Záhradná cesta. Tento poetický názov patrí pravdepodobne najkrajšej trase v slnkom zaliatej Juhoafrickej republike. Tiahne sa v dĺžke viac než 200 kilometrov a spája mesto Mossel Bay v Západnom Kapsku a ústie rieky Storms vo Východnom Kapsku.

JAR, Pretória – purpurové mesto III
Publikované: 1.2.2019
Dnes sa do Pretórie pozrieme už po tretí raz, ale tiež naposledy. Juhoafrickú republiku ako takú však ešte neopustíme.

JAR, Pretória – purpurové mesto II
Publikované: 25.1.2019
Minulý týždeň sme nahliadli do jedného z najzaujímavejších miest v Juhoafrickej republike a dnes budeme pokračovať. Do tejto krajiny totiž nemôžete len letmo nakuknúť.

JAR, Pretória – purpurové mesto I
Publikované: 18.1.2019
Náš dnešný výlet budeme venovať juhoafrickému mestu Pretória. Svoje meno nesie po A. Pretoriovi, vodcovi Búrov, ktorý sa výrazne zasadil o založenie Juhoafrickej republiky.

Maroko, Casablanca – pompézna mešita a art deco
Publikované: 10.4.2015
Zo Senegalu cestujeme na sever k severozápadnej časti afrického kontinentu. Našou destináciou je Maroko. Krajina, kde na takmer pol milióne kilometroch štvorcových žije asi 33 miliónov ľudí.

Senegal, Dakar - výlet do bývalej francúzskej enklávy
Publikované: 3.4.2015
Po niekoľkých častiach, ktoré ste s nami strávili v Iráne dnes budeme cestovať o niekoľko tisíc kilometrov západným smerom do Senegalu, malej africkej krajiny na pobreží Atlantického oceánu.

Juhoafrická republika – krajina všetkého
Publikované: 1.5.2013
Juhoafrická republika je najjužnejším štátom Afriky. Rozprestiera sa medzi Atlantickým a Indickým oceánom. Hlavným mestom je Pretória. V dnešnom článku si povieme o tematických cestovateľských miestach tejto prenádhernej krajiny a pridáme aj nejakú tu zaujímavosť.

Viete, že? Juhoafrická republika - Dračie hory
Publikované: 22.7.2012
Drakensberg – fascinujúci svet hôr, horských priesmykov a prírodných scenérií, ktoré sa podľa všetkých predpokladov stali námetom pri vytvorení fantastického sveta postáv z ríše J. J. R. Tolkiena, ktorého rodiskom je práve Juhoafrická republika.

JAR: bohatý kút Afriky V.
Publikované: 1.6.2011
V poslednom dieli si prečítajte o zaujímavom hlavnom meste juhoafrickej provincie Slobodný štát a jeho priľahlých národných parkoch.

JAR: bohatý kút Afriky IV.
Publikované: 25.5.2011
Z Kapského Mesta zamierime do hlavného mesta Juhoafrickej republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kút Afriky II.
Publikované: 11.5.2011
Dnes dokončíme rozprávanie o Pretórii a presunieme sa do Kapského Mesta.

JAR, Johannesburg II – čo vidieť v okolí
Publikované: 22.3.2019
Keď sa rozhodnete cestovať do Johannesburgu, počítajte s tým, že sa jedná o mesto s veľmi vysokou kriminalitou, takže je nutné mať sa na pozore a zbytočne neriskovať. Svoje smartphony preto odložte radšej do vrecka a vnímajte svoje okolie.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

26.3.2019
Portmoneum v Litomyšli na Svitavsku tento rok skráti kvôli rekonštrukcii výstavnú sezónu. Tá potrvá len od konce marca do začiatku júna. Preto neváhajte s návštevou unikátnej európskej pamiatky – domu Josefa Portmana s originálnou výmaľbou a interiérovým nábytkom maľovaným Josefom Váchalom.
25.3.2019
Nenechajte si ujsť 72. ročník najstaršieho atletického podujatia na Slovensku: Národný beh Devín – Bratislava, ktorý sa uskutoční v nedeľu 14. apríla 2019.
24.3.2019
Milujete more a slnkom zaliate pláže? Celosvetovo známy cestovateľský portál zostavil rebríček tých najobľúbenejších pláži na svete a my vám prinášame ich prehľad.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LICHTENŠTAJNSKO a LUXEMBURSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 26. 3. 2019
sviatok:Emanuel