www.infoglobe.sk » JAR: bohatý kút Afriky II.

JAR: bohatý kút Afriky II.

Publikované: 11.5.2011
Dnes dokončíme rozprávanie o Pretórii a presunieme sa do Kapského Mesta.

Kapské městoNajvýznamnejším múzeom Pretórie je Transvaalské Múzeum prírodnej histórie, ktoré bolo založené v roku 1892. Dnes tiež slúži ako výskumné a dokumentačné stredisko flóry a fauny Južnej Afriky.


Múzeum antropológie a archeológie sa nachádza v Juhoafrickej národnej univerzite. K dispozícii je 10 kolekcií a viac než 27 000 exponátov, ktoré rozprávajú o kultúrnom živote a tradíciách miestnych kmeňov vrátane Ndebele a Xhosa, rovnako ako artefakty z dôb kamennej a železnej. Tu je tiež umiestnená zbierka exponátov zo starodávneho afrického kráľovstva Mapungubwe, ktorého rozkvet bol v rokoch 1000-1300 n. l.

 

Stadion v Kapském MěstěMúzeum pionierov – je starobylá farmárska usadlosť postavená asi pred 150 rokmi. Predstavuje úžasný príklad architektúry, stavebných materiálov a technológií vtedy používaných. Kusy nábytku, keramiky, skla a porcelánu odrážajú nielen život priekopníkov, ale tiež cestovanie obchodníkov z provincie Kapsko do vnútrozemia.

 

Pretória a jej okolie je rajom pre milovníkov divokej prírody a rekreácie. Tu je Národná botanická záhrada Pretória, ktorá bola založená v roku 1946 a je sídlom Afrického národného botanického ústavu). Záhrada zaberá rozlohu asi 50 hektárov a reprezentuje flóru južného kúta Afriky. Táto botanická záhrada je domovom 198 druhov vtákov, rovnako ako mnohých plazov a drobných cicavcov.Kapské Město

 

Národná zoologická záhrada je jednou z najlepších zoo na svete. Každoročne ju navštívi 600 000 návštevníkov, aby obdivovali 3117 zvierat žijúcich na celkovej ploche 85 hektárov. Zoo sa môže pochváliť najväčším akváriom v krajine, parkom plazov a treťou najväčšou zbierkou exotických drevín. 

 

Blízko Pretórie sa nachádza slávny meteorický kráter Tswaing - kráter od pádu meteoritu s výškou 100 m a s priemerom 1 km, ktorý je starý 220 000 rokov. Sila úderu sa rovnala ekvivalentu približne 100 atómových bômb zvrhnutých na Hirošimu. 

 

Kapská radniceKapské Mesto


Nachádzajúce sa medzi dvoma oceánmi a Stolovou horou Kapské Mesto (Cape Town), alebo ako ho láskyplne miestni nazývajú - "mesto-mama", je jedným z najstarších miest Južnej Afriky, ktorého vek presahuje 300 rokov. Práve tu, v Kapskom Meste, sa miesia rôzne reálie, národnosti a zvyky:  staré holandské domy, tanečníci s pomaľovanými tvárami predvádzajúce tradičné africké tance, voňavá aróma malajskej kuchyne, vynikajúce miestne juhoafrické vína, slávnostné zvonenie katedrálnych zvonov, smutná pieseň muezzinov.  Kapské Město

 

História

V histórii tohto mesta sa odrážajú dejiny celej krajiny. Prvými Európanmi, ktorých návšteva bola zdokumentovaná, boli Portugalci – v roku 1488 pri hľadaní námornej cesty do Indie Bartolomej Dias oboplával mys a pomenoval ho Cabo da Boa Kapské MěstoEsperança (mys Dobrej nádeje), ale ani tu sa dlho nezdržal, pretože jeho snom boli obrovské poklady východnej Afriky a Indie.  Vedenie holandskej Východoindickej spoločnosti (založená roku 1602) si uvedomilo výhodu mať v tomto mieste trvalé osídlenie a poslalo sem v roku 1652 výpravu tvorenú 3 loďami a 80 žoldniermi pod vedením mladého námorníka a lekára Jana van Riebeecka

 

Kmene Bushmanov a Hottentotov neboli nadšené susedstvom Európanov – vznikali medzi nimi neustále ozbrojené strety, preto nechal J. Riebeeck zasadiť živý plot z divokých mandlí aby "chránil" svoju európsku osadu. Plot sa nachádzal okolo západného úpätia Stolovej hory (Table Mountain) a zostupoval do Stolovej zátoky. Jeho časti môžete teraz uvidieť v Botanickej záhrade Kirstenbosch.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - Alkivar, aprillynn77, Self, Self foto 2, Warren Rohner, Adrian Frith

Preklad: Z. MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

JAR: bohatý kút Afriky I.
Publikované: 4.5.2011
Nový diel o Juhoafrickej republike bude zasvätený Pretórii.

JAR: bohatý kút Afriky III.
Publikované: 18.5.2011
Čaká na vás pokračovanie o najstaršom meste Južnej Afriky - Kapskom Meste.

JAR: bohatý kút Afriky IV.
Publikované: 25.5.2011
Z Kapského Mesta zamierime do hlavného mesta Juhoafrickej republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kút Afriky V.
Publikované: 1.6.2011
V poslednom dieli si prečítajte o zaujímavom hlavnom meste juhoafrickej provincie Slobodný štát a jeho priľahlých národných parkoch.

Viete, že? Juhoafrická republika - Dračie hory
Publikované: 22.7.2012
Drakensberg – fascinujúci svet hôr, horských priesmykov a prírodných scenérií, ktoré sa podľa všetkých predpokladov stali námetom pri vytvorení fantastického sveta postáv z ríše J. J. R. Tolkiena, ktorého rodiskom je práve Juhoafrická republika.

Juhoafrická republika – krajina všetkého
Publikované: 1.5.2013
Juhoafrická republika je najjužnejším štátom Afriky. Rozprestiera sa medzi Atlantickým a Indickým oceánom. Hlavným mestom je Pretória. V dnešnom článku si povieme o tematických cestovateľských miestach tejto prenádhernej krajiny a pridáme aj nejakú tu zaujímavosť.

Senegal, Dakar - výlet do bývalej francúzskej enklávy
Publikované: 3.4.2015
Po niekoľkých častiach, ktoré ste s nami strávili v Iráne dnes budeme cestovať o niekoľko tisíc kilometrov západným smerom do Senegalu, malej africkej krajiny na pobreží Atlantického oceánu.

Maroko, Casablanca – pompézna mešita a art deco
Publikované: 10.4.2015
Zo Senegalu cestujeme na sever k severozápadnej časti afrického kontinentu. Našou destináciou je Maroko. Krajina, kde na takmer pol milióne kilometroch štvorcových žije asi 33 miliónov ľudí.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Najkrajšie miesta

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Športové príručné tašky značky Ellehammer bags + zákaznícka karta so zľavou 10% od AutoTeam Stupava
2. cena:
Dekoratívna vonná sviečka + zákaznícka karta so zľavou 7% od AutoTeam Stupava
3. cena:
Štýlové „podpivníky“ + zákaznícka karta so zľavou 5% od AutoTeam Stupava
1. cena redakcie:
Splav rieky Dunajec na rafte pre 2 osoby od RaftingDunajec.sk
2. cena redakcie:
Luxusné pero značky Sheaffer v drevenom puzdre
3. cena redakcie:
Knihy z edície Po Slovensku od rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

22.7.2018
Koncom júla sa Námestie sv. Trojice už tradične mení na zónu bez áut. Historické námestie obsadí jarmok s remeselnými a umeleckými výrobkami. Celkovú atmosféru podujatia dotvoria vystúpenia folklórnych súborov.
21.7.2018
Barokové pútnické miesto na vrchu Homol sa 1. júla oficiálne stalo národnou kultúrnou pamiatkou. Homol sa zaradil na zoznam ako 23. národná kultúrna pamiatka v Královéhradeckom kraji.
20.7.2018
Turistická informačná kancelária v Skalici vás pozýva na nočnú prehliadku s názvom "Noc strašidiel", ktorá sa uskutoční v sobotu 28. júla 2018 o 19-tej hodine.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALAJZIA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 22. 7. 2018
sviatok:Magdaléna
dnes:
nedeľa 22.7.
26 °C
zajtra:
pondelok 23.7.
28 °C