www.infoglobe.sk » JAR: bohatý kút Afriky II.

JAR: bohatý kút Afriky II.

Publikované: 11.5.2011
Dnes dokončíme rozprávanie o Pretórii a presunieme sa do Kapského Mesta.

Kapské městoNajvýznamnejším múzeom Pretórie je Transvaalské Múzeum prírodnej histórie, ktoré bolo založené v roku 1892. Dnes tiež slúži ako výskumné a dokumentačné stredisko flóry a fauny Južnej Afriky.


Múzeum antropológie a archeológie sa nachádza v Juhoafrickej národnej univerzite. K dispozícii je 10 kolekcií a viac než 27 000 exponátov, ktoré rozprávajú o kultúrnom živote a tradíciách miestnych kmeňov vrátane Ndebele a Xhosa, rovnako ako artefakty z dôb kamennej a železnej. Tu je tiež umiestnená zbierka exponátov zo starodávneho afrického kráľovstva Mapungubwe, ktorého rozkvet bol v rokoch 1000-1300 n. l.

 

Stadion v Kapském MěstěMúzeum pionierov – je starobylá farmárska usadlosť postavená asi pred 150 rokmi. Predstavuje úžasný príklad architektúry, stavebných materiálov a technológií vtedy používaných. Kusy nábytku, keramiky, skla a porcelánu odrážajú nielen život priekopníkov, ale tiež cestovanie obchodníkov z provincie Kapsko do vnútrozemia.

 

Pretória a jej okolie je rajom pre milovníkov divokej prírody a rekreácie. Tu je Národná botanická záhrada Pretória, ktorá bola založená v roku 1946 a je sídlom Afrického národného botanického ústavu). Záhrada zaberá rozlohu asi 50 hektárov a reprezentuje flóru južného kúta Afriky. Táto botanická záhrada je domovom 198 druhov vtákov, rovnako ako mnohých plazov a drobných cicavcov.Kapské Město

 

Národná zoologická záhrada je jednou z najlepších zoo na svete. Každoročne ju navštívi 600 000 návštevníkov, aby obdivovali 3117 zvierat žijúcich na celkovej ploche 85 hektárov. Zoo sa môže pochváliť najväčším akváriom v krajine, parkom plazov a treťou najväčšou zbierkou exotických drevín. 

 

Blízko Pretórie sa nachádza slávny meteorický kráter Tswaing - kráter od pádu meteoritu s výškou 100 m a s priemerom 1 km, ktorý je starý 220 000 rokov. Sila úderu sa rovnala ekvivalentu približne 100 atómových bômb zvrhnutých na Hirošimu. 

 

Kapská radniceKapské Mesto


Nachádzajúce sa medzi dvoma oceánmi a Stolovou horou Kapské Mesto (Cape Town), alebo ako ho láskyplne miestni nazývajú - "mesto-mama", je jedným z najstarších miest Južnej Afriky, ktorého vek presahuje 300 rokov. Práve tu, v Kapskom Meste, sa miesia rôzne reálie, národnosti a zvyky:  staré holandské domy, tanečníci s pomaľovanými tvárami predvádzajúce tradičné africké tance, voňavá aróma malajskej kuchyne, vynikajúce miestne juhoafrické vína, slávnostné zvonenie katedrálnych zvonov, smutná pieseň muezzinov.  Kapské Město

 

História

V histórii tohto mesta sa odrážajú dejiny celej krajiny. Prvými Európanmi, ktorých návšteva bola zdokumentovaná, boli Portugalci – v roku 1488 pri hľadaní námornej cesty do Indie Bartolomej Dias oboplával mys a pomenoval ho Cabo da Boa Kapské MěstoEsperança (mys Dobrej nádeje), ale ani tu sa dlho nezdržal, pretože jeho snom boli obrovské poklady východnej Afriky a Indie.  Vedenie holandskej Východoindickej spoločnosti (založená roku 1602) si uvedomilo výhodu mať v tomto mieste trvalé osídlenie a poslalo sem v roku 1652 výpravu tvorenú 3 loďami a 80 žoldniermi pod vedením mladého námorníka a lekára Jana van Riebeecka

 

Kmene Bushmanov a Hottentotov neboli nadšené susedstvom Európanov – vznikali medzi nimi neustále ozbrojené strety, preto nechal J. Riebeeck zasadiť živý plot z divokých mandlí aby "chránil" svoju európsku osadu. Plot sa nachádzal okolo západného úpätia Stolovej hory (Table Mountain) a zostupoval do Stolovej zátoky. Jeho časti môžete teraz uvidieť v Botanickej záhrade Kirstenbosch.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - Alkivar, aprillynn77, Self, Self foto 2, Warren Rohner, Adrian Frith

Preklad: Z. MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

JAR: bohatý kút Afriky I.
Publikované: 4.5.2011
Nový diel o Juhoafrickej republike bude zasvätený Pretórii.

JAR, Johannesburg I – za umením a históriou
Publikované: 15.3.2019
Juhoafrickú republiku neopustíme ani dnes. Tentokrát sa však už nebudeme venovať Garden Route, ale zamierime do Johannesburgu, ktorý miestni láskyplne nazývajú Jo'burg, Jozi alebo E'Goli čiže mesto zo zlata.

JAR, Garden Route IV – jaskyne a pštrosie farmy
Publikované: 8.3.2019
Dnes sa vrátime do Južnej Afriky, a to konkrétne na nádhernú trasu s poetickým názvom Garden Route.

JAR, Garden Route III – Knysna
Publikované: 22.2.2019
Ďalší diel našej série článkov snažiacich sa vám priblížiť Juhoafrickú republiku nás opäť zavedie na krásnu pobrežnú trasu Garden Route. A začali by sme rovno lokalitami Knysna Heads a Knysna Forest. Nachádzajú sa neďaleko mesta Knysna, jedného z najpopulárnejších miest na trase.

JAR, Garden Route II – národný park Tsitsikamma a pozorovanie zvierat
Publikované: 15.2.2019
Minule sme spolu začali objavovať nádhernú trasu na juhu Juhoafrickej republiky, dnes sa posunieme o niečo ďalej a navštívime národný park Tsitsikamma, čo je skvelá destinácia nielen pre tých, ktorí majú radi pešie túry, ale tiež vodné športy ako šnorchlovania alebo hlbinné potápanie.

JAR, Garden Route I – Mossel Bay
Publikované: 8.2.2019
Garden Route alebo Záhradná cesta. Tento poetický názov patrí pravdepodobne najkrajšej trase v slnkom zaliatej Juhoafrickej republike. Tiahne sa v dĺžke viac než 200 kilometrov a spája mesto Mossel Bay v Západnom Kapsku a ústie rieky Storms vo Východnom Kapsku.

JAR, Pretória – purpurové mesto III
Publikované: 1.2.2019
Dnes sa do Pretórie pozrieme už po tretí raz, ale tiež naposledy. Juhoafrickú republiku ako takú však ešte neopustíme.

JAR, Pretória – purpurové mesto II
Publikované: 25.1.2019
Minulý týždeň sme nahliadli do jedného z najzaujímavejších miest v Juhoafrickej republike a dnes budeme pokračovať. Do tejto krajiny totiž nemôžete len letmo nakuknúť.

JAR, Pretória – purpurové mesto I
Publikované: 18.1.2019
Náš dnešný výlet budeme venovať juhoafrickému mestu Pretória. Svoje meno nesie po A. Pretoriovi, vodcovi Búrov, ktorý sa výrazne zasadil o založenie Juhoafrickej republiky.

Maroko, Casablanca – pompézna mešita a art deco
Publikované: 10.4.2015
Zo Senegalu cestujeme na sever k severozápadnej časti afrického kontinentu. Našou destináciou je Maroko. Krajina, kde na takmer pol milióne kilometroch štvorcových žije asi 33 miliónov ľudí.

Senegal, Dakar - výlet do bývalej francúzskej enklávy
Publikované: 3.4.2015
Po niekoľkých častiach, ktoré ste s nami strávili v Iráne dnes budeme cestovať o niekoľko tisíc kilometrov západným smerom do Senegalu, malej africkej krajiny na pobreží Atlantického oceánu.

Juhoafrická republika – krajina všetkého
Publikované: 1.5.2013
Juhoafrická republika je najjužnejším štátom Afriky. Rozprestiera sa medzi Atlantickým a Indickým oceánom. Hlavným mestom je Pretória. V dnešnom článku si povieme o tematických cestovateľských miestach tejto prenádhernej krajiny a pridáme aj nejakú tu zaujímavosť.

Viete, že? Juhoafrická republika - Dračie hory
Publikované: 22.7.2012
Drakensberg – fascinujúci svet hôr, horských priesmykov a prírodných scenérií, ktoré sa podľa všetkých predpokladov stali námetom pri vytvorení fantastického sveta postáv z ríše J. J. R. Tolkiena, ktorého rodiskom je práve Juhoafrická republika.

JAR: bohatý kút Afriky V.
Publikované: 1.6.2011
V poslednom dieli si prečítajte o zaujímavom hlavnom meste juhoafrickej provincie Slobodný štát a jeho priľahlých národných parkoch.

JAR: bohatý kút Afriky IV.
Publikované: 25.5.2011
Z Kapského Mesta zamierime do hlavného mesta Juhoafrickej republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kút Afriky III.
Publikované: 18.5.2011
Čaká na vás pokračovanie o najstaršom meste Južnej Afriky - Kapskom Meste.

JAR, Johannesburg II – čo vidieť v okolí
Publikované: 22.3.2019
Keď sa rozhodnete cestovať do Johannesburgu, počítajte s tým, že sa jedná o mesto s veľmi vysokou kriminalitou, takže je nutné mať sa na pozore a zbytočne neriskovať. Svoje smartphony preto odložte radšej do vrecka a vnímajte svoje okolie.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

26.3.2019
Portmoneum v Litomyšli na Svitavsku tento rok skráti kvôli rekonštrukcii výstavnú sezónu. Tá potrvá len od konce marca do začiatku júna. Preto neváhajte s návštevou unikátnej európskej pamiatky – domu Josefa Portmana s originálnou výmaľbou a interiérovým nábytkom maľovaným Josefom Váchalom.
25.3.2019
Nenechajte si ujsť 72. ročník najstaršieho atletického podujatia na Slovensku: Národný beh Devín – Bratislava, ktorý sa uskutoční v nedeľu 14. apríla 2019.
24.3.2019
Milujete more a slnkom zaliate pláže? Celosvetovo známy cestovateľský portál zostavil rebríček tých najobľúbenejších pláži na svete a my vám prinášame ich prehľad.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LICHTENŠTAJNSKO a LUXEMBURSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 26. 3. 2019
sviatok:Emanuel