www.infoglobe.sk » JAR: bohatý kút Afriky II.

JAR: bohatý kút Afriky II.

Publikované: 11.5.2011
Dnes dokončíme rozprávanie o Pretórii a presunieme sa do Kapského Mesta.

Kapské městoNajvýznamnejším múzeom Pretórie je Transvaalské Múzeum prírodnej histórie, ktoré bolo založené v roku 1892. Dnes tiež slúži ako výskumné a dokumentačné stredisko flóry a fauny Južnej Afriky.


Múzeum antropológie a archeológie sa nachádza v Juhoafrickej národnej univerzite. K dispozícii je 10 kolekcií a viac než 27 000 exponátov, ktoré rozprávajú o kultúrnom živote a tradíciách miestnych kmeňov vrátane Ndebele a Xhosa, rovnako ako artefakty z dôb kamennej a železnej. Tu je tiež umiestnená zbierka exponátov zo starodávneho afrického kráľovstva Mapungubwe, ktorého rozkvet bol v rokoch 1000-1300 n. l.

 

Stadion v Kapském MěstěMúzeum pionierov – je starobylá farmárska usadlosť postavená asi pred 150 rokmi. Predstavuje úžasný príklad architektúry, stavebných materiálov a technológií vtedy používaných. Kusy nábytku, keramiky, skla a porcelánu odrážajú nielen život priekopníkov, ale tiež cestovanie obchodníkov z provincie Kapsko do vnútrozemia.

 

Pretória a jej okolie je rajom pre milovníkov divokej prírody a rekreácie. Tu je Národná botanická záhrada Pretória, ktorá bola založená v roku 1946 a je sídlom Afrického národného botanického ústavu). Záhrada zaberá rozlohu asi 50 hektárov a reprezentuje flóru južného kúta Afriky. Táto botanická záhrada je domovom 198 druhov vtákov, rovnako ako mnohých plazov a drobných cicavcov.Kapské Město

 

Národná zoologická záhrada je jednou z najlepších zoo na svete. Každoročne ju navštívi 600 000 návštevníkov, aby obdivovali 3117 zvierat žijúcich na celkovej ploche 85 hektárov. Zoo sa môže pochváliť najväčším akváriom v krajine, parkom plazov a treťou najväčšou zbierkou exotických drevín. 

 

Blízko Pretórie sa nachádza slávny meteorický kráter Tswaing - kráter od pádu meteoritu s výškou 100 m a s priemerom 1 km, ktorý je starý 220 000 rokov. Sila úderu sa rovnala ekvivalentu približne 100 atómových bômb zvrhnutých na Hirošimu. 

 

Kapská radniceKapské Mesto


Nachádzajúce sa medzi dvoma oceánmi a Stolovou horou Kapské Mesto (Cape Town), alebo ako ho láskyplne miestni nazývajú - "mesto-mama", je jedným z najstarších miest Južnej Afriky, ktorého vek presahuje 300 rokov. Práve tu, v Kapskom Meste, sa miesia rôzne reálie, národnosti a zvyky:  staré holandské domy, tanečníci s pomaľovanými tvárami predvádzajúce tradičné africké tance, voňavá aróma malajskej kuchyne, vynikajúce miestne juhoafrické vína, slávnostné zvonenie katedrálnych zvonov, smutná pieseň muezzinov.  Kapské Město

 

História

V histórii tohto mesta sa odrážajú dejiny celej krajiny. Prvými Európanmi, ktorých návšteva bola zdokumentovaná, boli Portugalci – v roku 1488 pri hľadaní námornej cesty do Indie Bartolomej Dias oboplával mys a pomenoval ho Cabo da Boa Kapské MěstoEsperança (mys Dobrej nádeje), ale ani tu sa dlho nezdržal, pretože jeho snom boli obrovské poklady východnej Afriky a Indie.  Vedenie holandskej Východoindickej spoločnosti (založená roku 1602) si uvedomilo výhodu mať v tomto mieste trvalé osídlenie a poslalo sem v roku 1652 výpravu tvorenú 3 loďami a 80 žoldniermi pod vedením mladého námorníka a lekára Jana van Riebeecka

 

Kmene Bushmanov a Hottentotov neboli nadšené susedstvom Európanov – vznikali medzi nimi neustále ozbrojené strety, preto nechal J. Riebeeck zasadiť živý plot z divokých mandlí aby "chránil" svoju európsku osadu. Plot sa nachádzal okolo západného úpätia Stolovej hory (Table Mountain) a zostupoval do Stolovej zátoky. Jeho časti môžete teraz uvidieť v Botanickej záhrade Kirstenbosch.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - Alkivar, aprillynn77, Self, Self foto 2, Warren Rohner, Adrian Frith

Preklad: Z. MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

JAR: bohatý kút Afriky I.
Publikované: 4.5.2011
Nový diel o Juhoafrickej republike bude zasvätený Pretórii.

JAR: bohatý kút Afriky III.
Publikované: 18.5.2011
Čaká na vás pokračovanie o najstaršom meste Južnej Afriky - Kapskom Meste.

JAR: bohatý kút Afriky IV.
Publikované: 25.5.2011
Z Kapského Mesta zamierime do hlavného mesta Juhoafrickej republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kút Afriky V.
Publikované: 1.6.2011
V poslednom dieli si prečítajte o zaujímavom hlavnom meste juhoafrickej provincie Slobodný štát a jeho priľahlých národných parkoch.

Viete, že? Juhoafrická republika - Dračie hory
Publikované: 22.7.2012
Drakensberg – fascinujúci svet hôr, horských priesmykov a prírodných scenérií, ktoré sa podľa všetkých predpokladov stali námetom pri vytvorení fantastického sveta postáv z ríše J. J. R. Tolkiena, ktorého rodiskom je práve Juhoafrická republika.

Juhoafrická republika – krajina všetkého
Publikované: 1.5.2013
Juhoafrická republika je najjužnejším štátom Afriky. Rozprestiera sa medzi Atlantickým a Indickým oceánom. Hlavným mestom je Pretória. V dnešnom článku si povieme o tematických cestovateľských miestach tejto prenádhernej krajiny a pridáme aj nejakú tu zaujímavosť.

Senegal, Dakar - výlet do bývalej francúzskej enklávy
Publikované: 3.4.2015
Po niekoľkých častiach, ktoré ste s nami strávili v Iráne dnes budeme cestovať o niekoľko tisíc kilometrov západným smerom do Senegalu, malej africkej krajiny na pobreží Atlantického oceánu.

Maroko, Casablanca – pompézna mešita a art deco
Publikované: 10.4.2015
Zo Senegalu cestujeme na sever k severozápadnej časti afrického kontinentu. Našou destináciou je Maroko. Krajina, kde na takmer pol milióne kilometroch štvorcových žije asi 33 miliónov ľudí.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

20.3.2018
Múzeum mesta Brna vydalo novú publikáciu VILA TUGENDHAT. ZÁHRADA. Publikácia je v dvoch jazykoch – česky a anglicky. Predstavuje vývoj záhrady od prvopočiatku až po rekonštrukciu v rokoch 2010–2012.
19.3.2018
V Trnave sa už túto jeseň začne s budovaním vôbec prvej cykloveže na Slovensku slúžiacej, ako automatický parkovací dom pre bicykle, ktorý by mal skoncovať s kradnutím a poškodzovaním dvojkolesových tátošou.
18.3.2018
Aj tento rok nás čaká najväčšia celosvetová kampaň zameraná na zvýšenie povedomia verejnosti v oblasti klimatických zmien, ktorá nesie názov Hodina Zeme.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VIETNAM:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 20. 3. 2018
sviatok:Víťazoslav
dnes:
utorok 20.3.
3 °C
zajtra:
streda 21.3.
4 °C