www.infoglobe.sk » Island: The Golden Circle

Island: The Golden Circle

Publikované: 2.1.2011
The Golden Circle – tak sa dohromady hovorí trom miestam, ktoré na Islande najviac priťahujú turistov. Dajú sa obísť za jeden deň, dokonca aj za pár hodín, sú v rozumnej vzdialenosti od hlavného mesta Reykjavíku a pravidelne sem jazdia turistické autobusy.

Práve tieto tri miesta predstavujú Island v “koncentrovanej” podobe pre tých, ktorí na ostrove strávia len pár chvíľ. Pre ostatných znamenajú ohromujúci úvod na cestu do divokej islandskej krajiny.

Þingvellir – byrokrati v prírode

Národný park Þingvellir, jedna z pamiatok UNESCO, sa nachádza 23 kilometrov na východ od Reykjavíku, na brehu najväčšieho prírodného islandského jazera Þingvallavatn. Od roku 930 n. l. sa tu raz ročne schádzal prvý demokratický parlament na svete. Na zhromaždení prvých obyvateľov Islandu sa tam rozhodovalo o nových zákonoch aj o uzatváraných manželstvách alebo štátnom náboženstve. The Golden Circle - Island

K týmto dôležitým úkonom nemohla byť zvolená dramatickejšia scenéria: prechádza tadiaľto hranica medzi Severoamerickou a Euroázijskou tektonickou doskou, ktoré sa od sebe odďaľujú rýchlosťou 1-18 mm za rok. Vďaka tomu je krajina brázdená špárami a trhlinami, pretekajúca rieka Öxará všetko dokresľuje niekoľkými vodopádmi. Po účastníkoch zhromaždenia parlamentu zvýšili pozostatky provizórnych obydlí, pri brehu jazera sa chúli malý kostolík a pár domčekov – kancelária správcu parku a prekvapivo tiež letné sídlo islandskej premiérky. Za akéhokoľvek počasia si miesto uchováva magickú atmosféru, zvlášť keď sa návštevník rozhliadne z vrcholu skál, medzi ktorými zíva najväčšia trhlina Almannagjá a predstaví si vikingských rečníkov, ako hovoria k zhromaždeniu svojich druhov. Všetky informácie o pohybe Zeme aj rozhodovaní parlamentu poskytne miestne multimediálne centrum a všadeprítomné informačné cedule.

 

Geysir – živá voda Islandu

Ďalej na východ, cestou skrz islandské rozľahlé pláne plné koní a oviec, je oblasť geotermálnej aktivity, kde bol kedysi hlavnou hviezdou Geysir (podľa ktorého sa volajú všetky ostatné gejzíry sveta). Až do roku 1950 vybuchoval vriacu vodu do osemdesiatmetrovej výšky, ale netrpezliví turisti doň tak dlho hádzali kamene, až sa prúd vody celkom upchal. Od tej doby sa v oblasti niekoľkokrát zatriasla zem a Geysir sa párkrát prebral k životu. Je teda možné, že ďalšie otrasy ho opäť oživia. Jeho sused Strokkur ale žiadneho návštevníka nesklame.

        Geysir - Island      Geysir - Island     Geysir - Island

Geysir - Island

Voda sa v ňom lenivo prevaľuje, hladina klesá a stúpa, vyzerá to, akoby sa Strokkur nadychoval k tomu, aby každých päť minút vypustil do vzduchu mohutný stĺp vody. V celej oblasti sa na mnohých miestach valia zo zeme oblaky sírnatého dymu, v priehlbinách divoko buble a prská voda a niektoré jazierka oslnia svojou tyrkysovo modrou farbou. Ani všadeprítomné skupiny návštevníkov nepokazia ten prvý moment prekvapenia, keď priamo pred vami vyletí do vzduchu tridsaťmetrový prúd vody, ale predstavenie si môžete vychutnať aj takmer osamote, napríklad skoro ráno, po noci strávenej v blízkom hoteli alebo kempe.

 

Gullfoss – vodopád na hrane

Posledné zastavenie na okružnej jazde po najznámejších miestach Islandu je len kúsok od oblasti gejzírov. Obrovský vodopád Gullfoss o sebe dáva vedieť už z diaľky. Nad obzorom sa vznášajú oblaky pary a vodnej triešte, aj keď rieka, ktorá vodopád vytvára, preteká hlbokým kaňonom. Voda padá po dvoch stupňoch do hĺbky 32 metrov a za slnečného počasia sa nad ňou klenú farebné dúhy.

Gullfoss - Island

Jedna cestička vedie až k spenenej vode, druhá sa vinie po útesoch nad kaňonom a tak je možné si tento prírodný div prehliadnuť zo všetkých uhlov, aj keď v niektorých miestach sa návštevník nevyhne ľadovej sprche kvapiek. Avšak chýbalo málo a najznámejší islandský vodopád by zanikol. V roku 1920 chcela skupina investorov prehradiť rieku, na ktorej sa nachádza a to aj napriek nesúhlasu vtedajšieho majiteľa celého pozemku. Našťastie nezohnala na svoj projekt dostatok peňazí a vodopád tak môžeme obdivovať dodnes. Od roku 1975 tvorí oblasť prírodnú rezerváciu a je majetkom štátu.

 

Text/foto: Anna Žilková

Preklad: Zuzana MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Island – sprievodca krajinou ohňa a ľadu
Publikované: 19.10.2007
Turistický sprievodca po Islande, ktorý sa Vám pokúsi priblížiť najzaujímavejšie miesta tohto ostrova na konci sveta.

Island: Cesta juhom po ceste č.1. -  I.
Publikované: 9.1.2011
Selfoss nie je nič viac ako zástavka na trase okolo ostrova. Hlavnú os tohto mestečka tvorí islandská najdôležitejšia cesta, ktorá má číslo 1 a umožňuje obísť Island dookola (hoci v odľahlejších častiach krajiny sa občas mení na štrkovú cestu). Lemujú ju čerpacie stanice, fastfoody a supermarkety, teda všetky možné služby, ktoré cestu okolo Islandu uľahčujú.

Island: Cesta juhom po ceste č. 1 - II.
Publikované: 16.1.2011
Cestou po islandskom juhu ďalej na východ sa najskôr v diaľke a potom čím ďalej, tým bližšie k pobrežiu začínajú dvíhať zelené kopce a s nimi prichádza aj vodopád. Pre väčšinu turistov je to jeden z prvých, ktorý na Islande uvidia, no vodopádov je tu viac než dosť.


Súvisiaca fotogaléria

Island - Trek 2007
Foto: Jakub Štantejský

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Letné koníčky

1. 7. – 31. 8. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Kysuckého múzea v Čadci + mapy a propagačné materiály o Krásach Slovenska
1. cena redakcie:
Rodinná vstupenka do skanzenu Vychylovka + rodinný voľný vstup na Historickú lesnú úvraťovú železnicu
2. cena redakcie:
Tri publikácie z rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX , ktorý obsahuje mrazom sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

16.8.2017
Letná súťaž Všetci na bajk, ktorá prebieha až do 17. septembra 2017 je určená pre všetkých cyklistov. Súťaží sa v kategóriách jednotlivci - cyklisti a cyklistky a v kategórii rodina.  Zapojiť sa môžete aj teraz, nakoľko žrebovať sa bude aj so všetkých zúčastnených, takže šancu vyhrať super ceny má naozaj každý.

15.8.2017
Vila na pražskej Kampe sa po rokoch dočkala svojho otvorenia. Jej štyri poschodia sa postupne premenili na multižánrové centrum. Expozíciu Jana Wericha nájdete na prvom poschodí a o histórii celého ostrova Kampa sa dozviete v podzemnom podlaží.
14.8.2017
Pre všetky prázdninujúce deti si zámok Schloss hof pripravil skvelý program, a to až do 3. septembra 2017.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JUHOAFRICKÁ REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:streda 16. 8. 2017
sviatok:Leonard
dnes:
streda 16.8.
31 °C
zajtra:
štvrtok 17.8.
31 °C