www.infoglobe.sk » Island – stretnutie na inej planéte XVI.

Island – stretnutie na inej planéte XVI.

Publikované: 8.3.2015
Budíček o 7 hodine, odjazd z kempu o hodinu neskôr. V pôvodnom programe bol nocľah na Vestmanoch, čo by nám zabralo ďaleko viac času na návrat na našu trasu, ušetrený čas využijeme lepšie – ideme na farmu Skálakot.

25. 8. 2013

Vík, Skálakot,Skógafoss; Dyrhólaey

Farma je situovaná do krásnej oblasti Eyjafjöll na juhu Islandu. V súčasnej dobe tu chovajú 150 koní a 300 oviec. Úspešnosť chovu koní dokladajú známe žrebce Klængur alebo Skýr. Každoročne tu vychovajú najmenej 10 žriebät z tých najlepších chovných línií. Šéfom tu je Johanna, ktorá je hnacím motorom celého projektu. Bude vás sprevádzať na výletoch do okolia a rovnako vám pripraví vynikajúcu stravu. Majiteľom farmy je Guðmundur Viðarsson. Je rovnako aj hlavným sprievodcom, má prezývku Mummi, a inak mu nikto nehovorí. O koňoch a okolitých horách vie úplne všetko, s troškou nadsádzky možno povedať: „ Čo nevie Mummi, nie je dôležité vedieť“.

farma Skálakot

Bohužiaľ v okamihu, keď sme na farmu prišli, bolo úplne nevhodné počasie takmer na čokoľvek, stĺpy dažďa neustávali a všetko je sprevádzané veľmi silným vetrom. Za týchto okolností nie je možné bezpečne s koňmi vyraziť do prírody. Neostáva teda nič, len prijať jednu z ponúk – za 3000 ISK sa budeme 30 minút voziť na koňoch v manéži. Môj islandský koník sa volá Fjala.

farma Skálakot

Islandský kôň, inak tiež islandský pony, je veľmi odolné plemeno vyšľachtené na Islande, ktoré vzniklo krížením nórskych poníkov a koní dovezených zo Škótska a Írska. V súčasnosti je zakázaný chov iných plemien, aby čistota islandského ponyho bola zachovaná. Maximálnu výšku v kohútiku dosahuje v rozmedzí 125-134 cm, a aj tak je zaradený medzi kone, nie medzi poníky. Islandský kôň má krátke nohy a veľmi pevné kopytá. Nádherná hriva je hustá a tvrdá. Perfektná stavba tela mu dovoľuje nosiť ťažké bremená a nemá žiadny problém nosiť na svojom chrbte dospelého človeka. Tiež dĺžka života je nezvyčajná, dožívajú sa až 30 rokov. Islandský pony má rád ľudí, má miernu a priateľskú povahu a je možné chovať ich aj v rodinách s malými deťmi.

farma Skálakot

Naša cesta pokračuje smerom k ďalšiemu z úchvatných vodopádov – tentokrát nás čaká Skógafoss, ktorý nájdete v blízkosti mestečka Skógar a vodou ho sýti rieka Skóga. Dôležité je, že vodopád patrí svojou šírkou 25 m a výškou 60 m k tým najväčším v krajine.

rezervácia Þórsmörk

Pozdĺž vodopádu bolo vystavané kovové schodisko, po ktorom pohodlne vystúpite až na vrchol. Bola by však veľká škoda, tu vašu prehliadku oblasti ukončiť. Cesta od vodopádu pokračuje nádhernou krajinou pozdĺž rieky až k ďalšiemu mohutnému kataraktu. Pri chôdzi sa môžete kochať výhľadmi do okolia a užívať si machom porastené vresoviská, ak máte obzvlášť šťastie, zhliadnete aj neďaleký ľadovec. Naša skupina ukončuje prechádzku pri hornom vodopáde, trasa však pokračuje až k Þórsmörku (prírodnej rezervácii – inak tiež Thórov les, podľa miestnych obyvateľov jedno z najkrajších miest na ostrove). Bohužiaľ na túto cestu nemáme dostatočné vybavenie ani potrebný čas. Dôvod, prečo sa na Island opäť vrátiť.

rezervácia Þórsmörk

vodopádAko som spomínala, vydávame sa na cestu späť, prechádzka je to skutočne príjemná, počasie nám konečne praje a niektorí neváhajú prísť bližšie k rieke a v ľadovej vode si namočiť unavené nohy. Zostupujeme po schodisku, vodopád nás sprevádza až dolu ku korytu rieky a až teraz si zblízka prezeráme jeho majestátnosť. Niektorí majú to šťastie, že vidia aj krásnu dúhu, ktorú vytvára masa vody, ktorá sa odráža v slnečných lúčoch.

Program je nabitý, po prírodnom divadle putujeme do skanzenu Skogasafn. Toto múzeum ľudovej architektúry v prírode je jedinečnou príležitosťou zoznámiť sa so životom na juhu ostrova. Skanzen tvorí niekoľko opustených farmárskych stavieb a malé domčeky, ktorých strechu pokrýva trávnatý porast (vstup 1200 ISK).

skanzen Skogasafnskanzen Skogasafn

Máme veľké šťastie, našim sprievodcom bude sám Þórdur Tómasson. Aj vo svojich 92 rokoch je to veľmi schopný sprievodca, ktorý dokáže o živote v tunajšom kraji farbisto vykladať. On je zakladateľom skanzenu. On je ten, ktorý dokáže opísať takmer každý predmet a vysvetliť, na čo sa predtým používal. Súčasťou areálu ja aj škola a kostolík. Prehliadku si užijeme aj s hudobným sprievodom, najskôr v kostole spieva Þórdur Tómasson, a potom v škole Magda, za sprievodu nášho sprievodcu Zdeňka. Poslednou budovou, ktorú tu navštívime, je múzeum "spojení", ktoré predstavuje rôzne prostriedky, ktoré sa používali na dorozumievanie po celom svete, rôzne telekomunikačné zariadenia, mobilné telefóny, vysielačky a iné. Návštevu skanzenu môžem vrelo odporučiť.

skanzen Skogasafnskanzen Skogasafnskanzen Skogasafn 

Nocovať budeme v mestečku Vík, kam teraz smerujeme. Krátky čas ešte venujeme zastávke na myse Dyrhólaey, ale o tom až v budúcej časti.

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

Preklad: Oskár Mažgút



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Island – stretnutie na inej planéte I.
Publikované: 23.11.2014
Vďaka istej dávke všadeprítomného nebezpečenstva je ostrov príťažlivým cieľom pre cestovateľov. Nachádza sa totiž vo vulkanicky najaktívnejšej oblasti sveta. Má však skutočne čo ponúknuť: veľkolepé ľadovce, bublajúce termálne pramene, majestátne vodopády, pestrofarebné lávové polia pokryté vresoviskami a ďalšie a ďalšie lákadlá. To je len zlomok toho, prečo sem mieria stovky turistov z celého sveta.

Island – stretnutie na inej planéte XIX.
Publikované: 29.3.2015
Myslím, že tento deň môžem bez výčitiek nazvať najkrajším, ktorý som na Islande zažila. Pochopiteľne k úžasným zážitkom prispelo aj úplne výstavné počasie, od samého rána až do večera slnečno, teplo, obloha takmer bez mráčika a skvelá viditeľnosť trvajúca až do noci.

Island – stretnutie na inej planéte XIV.
Publikované: 22.2.2015
Sme na prehliadke najväčších geologických zlomov, na mieste, kde islandskí kmeňoví náčelníci prijímali spoločné zákony.

Island – stretnutie na inej planéte XXII.
Publikované: 19.4.2015
Máme pred sebou dva dni na lodi a poslednú zastávku v dánskom Ejer Bavnehøj s celoročne otvorenou vežou.

Island – stretnutie na inej planéte XX.
Publikované: 5.4.2015
Noc bola mrazivá, ale krásna, ráno nás víta slniečko, zdá sa, že aj posledný deň na ostrove si užijeme.

Island – stretnutie na inej planéte XVIII.
Publikované: 22.3.2015
Opúšťame kemping, je potrebné zbaliť stany, karimatky a spacáky a putovať ďalej.

Island – stretnutie na inej planéte XVII.
Publikované: 15.3.2015
Dyrhólaey je polostrov na juhu krajiny, ktorý je zároveň prírodnou rezerváciou. Na mieste vás privíta množstvo skalných útesov, ktorých malebné tvary mnohých zaujmú. Útesy sú obľúbeným hniezdiskom kvanty morského vtáctva, medzi ktorými nechýbajú alky, norce alebo kačky. Priestor medzi skalnými útvarmi je vyplnený plážami s čiernym lávovým pieskom.

Island – stretnutie na inej planéte XXI.
Publikované: 12.4.2015
Po dlhej dobe sme si prispali, budíček až o 9:30. Noc bola pokojná, nepríjemnosť je teplota vzduchu v couchettoch, určite viac než 30°C, čo v kombinácii s teplotou na palube nie je optimálne, jednoducho z veľkého tepla do veľkej zimy.

Island – stretnutie na inej planéte XV.
Publikované: 1.3.2015
Cesta pokračuje podľa plánu, smerujeme k vodopádu Seljalandsfoss, kúsok od neho je kemp, ktorý pôvodne mali využiť len vodiči. Po krátkej zastávke v kempe ideme do prístavu, dážď je veľmi intenzívny a fúka silný vietor. Chvíľu na to sa dozvedáme, že výlet na ostrov sa odkladá pre nepriazeň počasia a veľké vlny.

Island - stretnutie na inej planéte XIII.
Publikované: 15.2.2015
Dnešným dňom začína nie práve priaznivé počasia, teda leje ako z krhly. Pre silný dážď nie je možné poriadne vidieť a včerajšie plány sa zdajú byť len ťažko realizovateľné. Odjazd je odložený, no výstup k najvyššiemu vodopádu Islandu sa neruší.

Island – stretnutie na inej planéte XII.
Publikované: 8.2.2015
Ráno nás budí slniečko a nebo bez jediného mráčiku! Paráda! Počas noci dorazili ďalší cestovatelia – spolu šesť nových účastníkov zájazdu.

Island - stretnutie na inej planéte X.
Publikované: 25.1.2015
"Spolupráca" s Elfmi sa vyplatila, čaká nás príjemný slnečný deň, aj keď trochu chladný. Skútustaðir je jedna z mála obcí na brehu jazera Mývatn. Naším cieľom je prechádzka pozdĺž pseudokráterov. Miestny názov pre tieto zvláštne kopce, ktorých tu je okolo dvadsať, je skútustaðagígar.

Island - stretnutie na inej planéte IX.
Publikované: 18.1.2015
Od kráteru Víti sme sa presunuli k ryolitovému vrcholu naproti, ktorý tu zostal z krátera Leirhnjúkur. Je to naozaj veľmi zvláštna krajina, ale nádherná.

Island – stretnutie na inej planéte VIII.
Publikované: 11.1.2015
Ráno sa budím šokom, 10 minút pred pol ôsmou vystrelím zo spacieho vaku smer umyváreň, ale našťastie som si len chybne zapamätala čas odjazdu. Ten je až o hodinu neskôr, takže potom, ako sa spamätám, sa môžem v pokoji pripravovať na odjazd. Dnes nám počasie nepraje, drobno, ale o to intenzívnejšie mrholí.

Island - stretnutie na inej planéte VII.
Publikované: 4.1.2015
Vstávam už o 6. hodine ráno, včera som si zabudla nabiť techniku, tak to musím napraviť. Podobný nápad sme mali viacerí. Ešte zvažujem svoju účasť na treku, ale nakoniec sa dohodneme so šoférmi a ďalšou skvelou partiou, že dnes si dáme oddychový deň.

Island – stretnutie na inej planéte IV.
Publikované: 14.12.2014
Ráno nás víta slniečko, tu tak často nevídané… možno ste už pozabudli, koľko slnečných dní majú v priemere tieto ostrovy, ale ja si to pamätám a o to viac si vážim toto krásne počasie.

Island - stretnutie na inej planéte XI.
Publikované: 1.2.2015
Noc prebehla pokojne a ráno našťastie neprší, takže si dáme rýchle raňajky, zbalíme stany a po 8. hodine odchádzame smer tiesňava Kotágil.

Island – stretnutie na inej planéte VI.
Publikované: 28.12.2014
Budíček je dnes už o 7,30; do 8,30 musíme opustiť kajuty. Ako vždy, opäť som si pred zahraničnou cestou kúpila osvedčený bedeker a študovala. Tu som si hneď v úvodu prečítala, citujem: "Ak je možné na pricestovať Island loďou, plavbu odporúčame len námorníkom so silnými žalúdkami, pretože na trase často zúri víchrica, búrka a mocné vlnobitie Severného Atlantiku."

Island – stretnutie na inej planéte V.
Publikované: 21.12.2014
Pobyt na Faerských ostrovoch sa kráti, a tak je viac než vhodné navštíviť hlavné mesto Tórshavn a podrobiť ho dôkladnej prehliadke.

Island – stretnutie na inej planéte III.
Publikované: 7.12.2014
Pokračujeme cez malú dedinu Kvívík do najsevernejšieho mesta tohto ostrova – Tjornuvík.

Island – stretnutie na inej planéte II.
Publikované: 30.11.2014
Noc bola celkom pokojná. Ubytovanie v couchetoch nie je úplne najpríjemnejšie, ale dá sa vydržať. Mali sme obrovské šťastie na počasie, takže more bolo vcelku tiché a nič nebránilo v pohodovom spánku...


Súvisiaca fotogaléria

Island – stretnutie na inej planéte
Druhý najväčší ostrov Európy leží v Atlantickom oceáne vo vulkanicky aktívnej oblasti. Príroda z ...

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island
Prístav Tórshavn na Faerských ostrovoch bol našou zastávkou na ceste na Island. Ostrovy patria po...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 26. 4. 2024
sviatok:Jaroslava
dnes:
piatok 26.4.
5 °C
zajtra:
sobota 27.4.
9 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X