www.infoglobe.sk » Island – stretnutie na inej planéte XIV.

Island – stretnutie na inej planéte XIV.

Publikované: 22.2.2015
Sme na prehliadke najväčších geologických zlomov, na mieste, kde islandskí kmeňoví náčelníci prijímali spoločné zákony.

22. 8. 2013

Zlatý okruh, Þingvellir, Alþingi; Strokkur, Geysir; Gullfoss; Skálholt

Prehliadku zahajujeme v návštevníckom centre, kde si môžeme vypočuť rôzne videonahrávky, z ktorých sa viac dozvedáme o histórii Þingvelliru. Odtiaľ sa kaňonom Almannagjá vydávame dole až k stožiaru. Tu vykladač práva prezentoval islandské zákony všetkým zhromaždeným. Nie je isté, či sa práve tu konalo to povestné zhromaždenie, ale je to veľmi pravdepodobné. Cesta kopíruje tok rieky Öxará a privádza nás až pod dvadsať metrov vysoký vodopád obdobného mena Öxarárfoss.

Öxarárfoss

Rieka sa ďalej stáča ku kostolu a potom mizne v jazere. Niekde som vyčítala, že jazierka pod vodopádom sa v minulosti používali na vykonanie trestu - popravu utopením - pre ženy, ktoré boli odsúdené za čarodejníctvo alebo sexuálne prečiny. Od vodopádu smerujeme do údolia, prekonávame rieku Öxará a pokračujeme k malebnému a nesmierne čistému jazierku prianí Peningagjá, do ktorého mnohí návštevníci hádžu drobné mince a pritom veria, že sa im splnia aj tie najtajnejšie priania. Kúsok od jazierka môžeme navštíviť neokázalý kostol, ktorý pochádza z roku 1859. S kostolom susedia hospodárske budovy, ktoré dnes slúžia ako škola a domov kostolníka, ktorý je zároveň správcom národného parku.

Peningagjá

Alþingi - Valné zhromaždenie

Islandskí kmeňoví náčelníci prijali v roku 930 nórske právo a v tom istom roku sa na zhromaždení v Þingvellire konalo aj úplne prvé Valné zhromaždenie. Alþingi sa schádzal každé leto po dobu dvoch týždňov a účasť bola povinná. No v tej dobe sa náčelníci schádzali dobrovoľne a mali záujem na riešení rôznych sporov a posunutí štátnosti vyššie. Zhromaždenie koordinoval vykladač práva a samotné zákony prijímala Zákonná rada. Ohromným úspechom bolo napríklad prijatie kresťanstva. Svoju dôležitosť Alþingi stratil až v trinástom storočí, vykladač práva bol zrušený a súdom bola odobraná legislatívna právomoc. Posledné zhromaždenie sa tu konalo v roku 1798. Napriek tomu si toto miesto zachovalo svoju dôležitosť aj v dvadsiatom storočí a 17. júna 1944 bola práve tu vyhlásená nezávislosť na Dánsku a vznik Islandskej republiky.

Þingvellir, kostolÞingvellir, kostol

Celú prechádzku by sme si isto lepšie užili počas slniečka, ktoré nám tentokrát neprialo a skoro celú cestu sme absolvovali v pršiplášťoch. Každopádne to tu na vás dýchne zvláštnou atmosférou.

GeysirGeysirGeysir

Vydávame sa ďalej smerom ku Geysiru. Horúce pramene Geysiru dávajú o sebe vedieť už na míle ďaleko od miest, kde sa vybuchujúce horúce jazierka nachádzajú. K nebu stúpajú pary, ktoré vás neomylne dovedú až k ďalšej atrakcii ostrova. Oblasť je aktívna už tisíce rokov, ale polohy prameňov sa rôzne menia, závisí to na pohybe geologických spojov. Vedci sa stále dohadujú, čo vlastne výbuchy spôsobuje a isté vysvetlenie zatiaľ neexistuje. Teplota podzemnej vody dosahuje až 125 °C, a tak je aj tu obozretnosť na mieste a v žiadnom prípade sa neodporúča odchýliť sa od doporučených trás. Pre turistov je stále najväčším lákadlom samotný Geysir, ktorý v čase svojej aktivity chrlil vodný stĺpec až do výšky sedemdesiatich metrov. Už desiatky rokov ale bohužiaľ nie je aktívny, avšak k drobným prejavom činnosti začalo dochádzať po zemetrasení v roku 2008. Pozornosť návštevníkov je tak v súčasnosti viac uprená na susedný gejzír Strokkur, ktorého vodný stĺpec dosahuje každých niekoľko minút výšku až cca tridsiatich metrov. Je veľmi zaujímavé pozorovať celý proces pred samotným výbuchom - najprv sa na jazierku vytvorí akási bublina, ktorá sa neustále nadúva, až po niekoľkých minútach praskne a uprostred vytryskne onen obrovský stĺpec vody.

Geysir

Rieka Hvítá nás potom sprevádza k 6 km vzdialenému vodopádu Gullfoss. Zlatý vodopád vás svojou mohutnosťou určite uchváti a za slnečného počasia vám naservíruje jednu dúhu za druhou. To šťastie sme si užili aj my, pretože konečne sa mraky rozptýlili a slnečné lúče ožiarili toto prírodné divadlo. Samotný kaňon, ktorý je vsadený do čadičovej steny, je dlhý 2 km . Vodopád má zaujímavý tvar a je vlastne dvojitý, prvý katarakt je dlhý desať metrov a potom sa prudko lomí v uhle deväťdesiat stupňov, aby následne prudko padal na dno kaňonu. Pozdĺž celého vodopádu vedie v lete veľmi dobre prístupná cesta, z ktorej sa môžete náležito pokochať pohľadmi na valiacu sa masu vody. Vodopád je tiež obľúbeným miestom pre fotografov, ktorí tu majú množstvo príležitostí zachytiť tento jedinečný prírodný úkaz.

Gullfoss

Našou poslednou dnešnou zastávkou je sídlo islandských biskupov - Skálholt. Kostol býval sídlom biskupstva už od roku 1056 n. l. Neskôr bola postavená drevená katedrála, pričom prostriedky na jej výstavbu boli získané z výnosov z pôdy. Po dlhé roky bol Skálholt centrom vzdelanosti. Bohužiaľ v osemnástom storočí došlo k veľkému zemetraseniu, po ktorom sa biskup presťahoval do Reykjavíku. Kostol bol znovu obnovený a vysvätený v roku 1963. Aj toto miesto, ktoré rozhodne patrí k histórii tejto severskej krajiny, určite stojí za návštevu.

SkálholtSkálholt

Týmto je náš dnešný program naplnený a zostáva nám iba cesta do nového kempu. Ubytovanie bude v mieste zvanom Hveragerði.

Gullfoss

V budúcej časti vás zavediem k vodopádu Seljalandsfoss a ďalej na Vestmanské ostrovy.

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

Preklad: O. Maňáková

 



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Island – stretnutie na inej planéte XV.
Publikované: 1.3.2015
Cesta pokračuje podľa plánu, smerujeme k vodopádu Seljalandsfoss, kúsok od neho je kemp, ktorý pôvodne mali využiť len vodiči. Po krátkej zastávke v kempe ideme do prístavu, dážď je veľmi intenzívny a fúka silný vietor. Chvíľu na to sa dozvedáme, že výlet na ostrov sa odkladá pre nepriazeň počasia a veľké vlny.

Island: Drsný kút Európy I. – nezameniteľne svojrázny charakter
Publikované: 13.1.2023
Pokiaľ chcete vycestovať do nejakej nádherné krajiny, ktorá je veľmi odlišná od tej našej, ale nechcete ísť na iný kontinent, môže byť Island aj vašou voľbou. Nachádza sa v blízkosti polárneho kruhu a je najzápadnejšou európskou krajinou. Okúzli každého turistu, a to hlavne vďaka prírodným javom, ktoré sa inde v Európe nájdu len výnimočne alebo vôbec.

Island – stretnutie na inej planéte XIX.
Publikované: 29.3.2015
Myslím, že tento deň môžem bez výčitiek nazvať najkrajším, ktorý som na Islande zažila. Pochopiteľne k úžasným zážitkom prispelo aj úplne výstavné počasie, od samého rána až do večera slnečno, teplo, obloha takmer bez mráčika a skvelá viditeľnosť trvajúca až do noci.

Island – stretnutie na inej planéte XXII.
Publikované: 19.4.2015
Máme pred sebou dva dni na lodi a poslednú zastávku v dánskom Ejer Bavnehøj s celoročne otvorenou vežou.

Island – stretnutie na inej planéte XVI.
Publikované: 8.3.2015
Budíček o 7 hodine, odjazd z kempu o hodinu neskôr. V pôvodnom programe bol nocľah na Vestmanoch, čo by nám zabralo ďaleko viac času na návrat na našu trasu, ušetrený čas využijeme lepšie – ideme na farmu Skálakot.

Island – stretnutie na inej planéte XVII.
Publikované: 15.3.2015
Dyrhólaey je polostrov na juhu krajiny, ktorý je zároveň prírodnou rezerváciou. Na mieste vás privíta množstvo skalných útesov, ktorých malebné tvary mnohých zaujmú. Útesy sú obľúbeným hniezdiskom kvanty morského vtáctva, medzi ktorými nechýbajú alky, norce alebo kačky. Priestor medzi skalnými útvarmi je vyplnený plážami s čiernym lávovým pieskom.

Island – stretnutie na inej planéte XVIII.
Publikované: 22.3.2015
Opúšťame kemping, je potrebné zbaliť stany, karimatky a spacáky a putovať ďalej.

Island – stretnutie na inej planéte XX.
Publikované: 5.4.2015
Noc bola mrazivá, ale krásna, ráno nás víta slniečko, zdá sa, že aj posledný deň na ostrove si užijeme.

Island – stretnutie na inej planéte XXI.
Publikované: 12.4.2015
Po dlhej dobe sme si prispali, budíček až o 9:30. Noc bola pokojná, nepríjemnosť je teplota vzduchu v couchettoch, určite viac než 30°C, čo v kombinácii s teplotou na palube nie je optimálne, jednoducho z veľkého tepla do veľkej zimy.


Súvisiaca fotogaléria

Island – stretnutie na inej planéte
Druhý najväčší ostrov Európy leží v Atlantickom oceáne vo vulkanicky aktívnej oblasti. Príroda z ...

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island
Prístav Tórshavn na Faerských ostrovoch bol našou zastávkou na ceste na Island. Ostrovy patria po...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 16. 4. 2024
sviatok:Dana, Danica
dnes:
utorok 16.4.
14 °C
zajtra:
streda 17.4.
7 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X