www.infoglobe.sk » Island - stretnutie na inej planéte XIII.

Island - stretnutie na inej planéte XIII.

Publikované: 15.2.2015
Dnešným dňom začína nie práve priaznivé počasia, teda leje ako z krhly. Pre silný dážď nie je možné poriadne vidieť a včerajšie plány sa zdajú byť len ťažko realizovateľné. Odjazd je odložený, no výstup k najvyššiemu vodopádu Islandu sa neruší.

21. 8. 2013

Glymur, Reykjavík

Vodopád Glymur je vďaka svojej výške 198 m najvyšším na ostrove. Nie je veľmi mohutný, na objeme naberá hlavne na jar pri topení snehu alebo po daždi, respektíve počas dažďa, ktorý je práve v týchto chvíľach masívny až dosť. Zdroj vody čerpá z jazera Hvalvatn, potom putuje do hlbokého kaňonu. Cesta k nemu vedie údolím Botnsdalur.

Cestou chvíli tápeme, až konečne dorazíme na parkovisko, odkiaľ vede asi 5 km dlhá cesta až k vrcholu vodopádu. Možností ako vyšliapať hore je hneď niekoľko, samozrejme s rozdielnou obtiažnosťou. Skupina sa teda delí na 4 partie. Začnem tou poslednou, v tej sme ja a zopár ďalších, ktorí výstup nebudú absolvovať vôbec. Teraz pekne od začiatku: 1. družstvo - zvané vlčiaci, si volí trasu po pravej strane vodopádu, ktorá zahŕňa aj brodenie riekou, 2. družstvo - klasika, svižný výstup po ľavej strane vodopádu, 3. družstvo - pohodári, pomalší výstup po ľavej strane vodopádu bez brodenia. Všetci, ktorí sa na cestu vydali, svoju úlohu zvládli a vrchol dosiahli. Bohužiaľ však v skutočne silnom lejaku, takže postupne sa vracajú úplne premočení a unavení. Jiřinka dokonca tvrdí, že zdokumentovala, ako vodopád padá smerom hore. Tí, ktorí zostali, sa pôvodne chceli prejsť rovnakým smerom, a tak zdolať len časť cesty, avšak počasie nás v podstate uväznilo v autobuse, preto sme si radšej rozprávali príbehy z predchádzajúcich ciest.

Reykjavík

Vraciame sa späť do Reykjavíku a odpoludnia nasleduje prehliadka mesta. Z kempu nás odváža autobus smerom k centru. Reykjavík je najsevernejšie položeným hlavným mestom sveta. Názov mesta v preklade znamená Dymová zátoka.

Prvou zastávkou je kolosálna biela betónová katedrála Hallgrímskirkja, ktorá je vďaka svojej výške 74,5 m dominantou mesta. Chrám je jednou z najvyšších stavieb na Islande. Jeho výstavba trvala takmer štyridsať rokov a dokončený bol až v roku 1986. Architektom bol Guðjón Samúelsson. Je to luteránsky kostol, ktorý je skutočne veľkolepý a neprehliadnuteľný už z veľkej diaľky. Chrbtom ku katedrále stojí socha Leifa Erikssona, objaviteľa Ameriky. Sochu v roku 1930 darovalo mestu k tisícemu výročiu trvania islandského parlamentu práve USA.

Hallgrímskirkja

Odtiaľ mierime k moru na nábrežie Sæbraut. Tu si chceme prehliadnuť známu sochu Slnečný pútnik, ktorá je ďalšou výraznou atrakciou mesta. Sun Voyager - po islandsky Sólfar, je ódou na slnko, evokuje cesty za poznaním, slobodu a túžbou objavovať nové. Plastika predstavuje vikingskú loď, ktorej autorom je Jón Gunnar Árnason.

Slnečný pútnik

Vraciame sa do ulíc mesta, konkrétne do komerčnej tepny Laugavegur (cesta termálneho prameňa), kde uspokojíme aj svoje nákupné túžby. Táto ulica je plná veľkých obchodov, butikov a kaviarní, reštaurácií či barov s lákavou ponukou. Samozrejme, že neodoláme a predtým než sa vydáme späť do kempu, si na chvíľku posedíme a vychutnáme miestnu atmosféru.

Počasie sa opäť začína podobať na to ranné, čiže prší, respektíve prúdy dažďa nás opäť uväznia v autobuse, kde sa výnimočne aj navečeriame. Večer je pripravené priateľské posedenie v spoločenskej miestnosti, kde sa bližšie zoznámime s novou partiou cestovateľov, ktorí sa k nám pripojili. Nesmú chýbať gitara a pekné pesničky.

22. 8. 2013

Zlatý okruh, Þingvellir, Alþingi; Strokkur, Geysir; Gullfoss; Skálholt

Dnes je pod mrakom ale zatiaľ neprší. Zlatý okruh, ktorý máme v pláne navštíviť, je široký okruh zasahujúci na východ od Reykjavíku a zahrňujúci mnohé z najznámejších islandských zaujímavostí. Spadá sem Þingvellir, náboženské centrum Skálholt, Geysir, po ktorom majú všetky podobné úkazy na celom svete svoje meno, a majestátny Gullfoss.

Þingvellir je naša prvá zastávka. Nachádza sa tu jeden z najväčších geologických zlomov na svete, priekopová prepadlina, ktorá označuje miesto, kde sa od seba oddeľujú severoamerická a Euroázijská kontinentálna doska. Zrovna na tomto majestátnom mieste sa v desiatom storočí po prvý raz v histórii zišli islandskí kmeňoví náčelníci, ktorí tu formálne prijali spoločné zákony, a tým položili základy národnej identity. Priekopová prepadlina prechádza celým Islandom, avšak v tomto mieste je najviac hmatateľná. Až 4 metre široký a 40 metrov hlboký zárez do zeme lemujú čadičové útvary, ktoré prebiehajú v dĺžke 16 kilometrov. Celá táto oblasť bola v roku 1930 vyhlásená za národný park.

Pokračovanie v ďalšej časti...

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

Preklad: O. Maňáková 



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Island – stretnutie na inej planéte I.
Publikované: 23.11.2014
Vďaka istej dávke všadeprítomného nebezpečenstva je ostrov príťažlivým cieľom pre cestovateľov. Nachádza sa totiž vo vulkanicky najaktívnejšej oblasti sveta. Má však skutočne čo ponúknuť: veľkolepé ľadovce, bublajúce termálne pramene, majestátne vodopády, pestrofarebné lávové polia pokryté vresoviskami a ďalšie a ďalšie lákadlá. To je len zlomok toho, prečo sem mieria stovky turistov z celého sveta.

Island – stretnutie na inej planéte XVI.
Publikované: 8.3.2015
Budíček o 7 hodine, odjazd z kempu o hodinu neskôr. V pôvodnom programe bol nocľah na Vestmanoch, čo by nám zabralo ďaleko viac času na návrat na našu trasu, ušetrený čas využijeme lepšie – ideme na farmu Skálakot.

Island – stretnutie na inej planéte XVII.
Publikované: 15.3.2015
Dyrhólaey je polostrov na juhu krajiny, ktorý je zároveň prírodnou rezerváciou. Na mieste vás privíta množstvo skalných útesov, ktorých malebné tvary mnohých zaujmú. Útesy sú obľúbeným hniezdiskom kvanty morského vtáctva, medzi ktorými nechýbajú alky, norce alebo kačky. Priestor medzi skalnými útvarmi je vyplnený plážami s čiernym lávovým pieskom.

Island – stretnutie na inej planéte XVIII.
Publikované: 22.3.2015
Opúšťame kemping, je potrebné zbaliť stany, karimatky a spacáky a putovať ďalej.

Island – stretnutie na inej planéte XIX.
Publikované: 29.3.2015
Myslím, že tento deň môžem bez výčitiek nazvať najkrajším, ktorý som na Islande zažila. Pochopiteľne k úžasným zážitkom prispelo aj úplne výstavné počasie, od samého rána až do večera slnečno, teplo, obloha takmer bez mráčika a skvelá viditeľnosť trvajúca až do noci.

Island – stretnutie na inej planéte XX.
Publikované: 5.4.2015
Noc bola mrazivá, ale krásna, ráno nás víta slniečko, zdá sa, že aj posledný deň na ostrove si užijeme.

Island – stretnutie na inej planéte XXI.
Publikované: 12.4.2015
Po dlhej dobe sme si prispali, budíček až o 9:30. Noc bola pokojná, nepríjemnosť je teplota vzduchu v couchettoch, určite viac než 30°C, čo v kombinácii s teplotou na palube nie je optimálne, jednoducho z veľkého tepla do veľkej zimy.

Island – stretnutie na inej planéte XXII.
Publikované: 19.4.2015
Máme pred sebou dva dni na lodi a poslednú zastávku v dánskom Ejer Bavnehøj s celoročne otvorenou vežou.

Island: Drsný kút Európy I. – nezameniteľne svojrázny charakter
Publikované: 13.1.2023
Pokiaľ chcete vycestovať do nejakej nádherné krajiny, ktorá je veľmi odlišná od tej našej, ale nechcete ísť na iný kontinent, môže byť Island aj vašou voľbou. Nachádza sa v blízkosti polárneho kruhu a je najzápadnejšou európskou krajinou. Okúzli každého turistu, a to hlavne vďaka prírodným javom, ktoré sa inde v Európe nájdu len výnimočne alebo vôbec.

Grónsko – arktická divočina
Publikované: 4.1.2023
Milovníci večnej zimy a ľadu sa určite potešia pri čítaní nasledujúcich riadkov, keďže tentoraz pri našich potulkách svetom zavítame na najväčší paradoxne nazývaný „zelený“ ostrov sveta – Grónsko. V miestnom jazyku sa ale tento ostrovný mohykán nazýva Kalaallit Nunaat, čo v preklade znamená krajina ľudí.

Island – stretnutie na inej planéte XV.
Publikované: 1.3.2015
Cesta pokračuje podľa plánu, smerujeme k vodopádu Seljalandsfoss, kúsok od neho je kemp, ktorý pôvodne mali využiť len vodiči. Po krátkej zastávke v kempe ideme do prístavu, dážď je veľmi intenzívny a fúka silný vietor. Chvíľu na to sa dozvedáme, že výlet na ostrov sa odkladá pre nepriazeň počasia a veľké vlny.

Island – stretnutie na inej planéte XII.
Publikované: 8.2.2015
Ráno nás budí slniečko a nebo bez jediného mráčiku! Paráda! Počas noci dorazili ďalší cestovatelia – spolu šesť nových účastníkov zájazdu.

Island - stretnutie na inej planéte XI.
Publikované: 1.2.2015
Noc prebehla pokojne a ráno našťastie neprší, takže si dáme rýchle raňajky, zbalíme stany a po 8. hodine odchádzame smer tiesňava Kotágil.

Island - stretnutie na inej planéte X.
Publikované: 25.1.2015
"Spolupráca" s Elfmi sa vyplatila, čaká nás príjemný slnečný deň, aj keď trochu chladný. Skútustaðir je jedna z mála obcí na brehu jazera Mývatn. Naším cieľom je prechádzka pozdĺž pseudokráterov. Miestny názov pre tieto zvláštne kopce, ktorých tu je okolo dvadsať, je skútustaðagígar.

Island - stretnutie na inej planéte IX.
Publikované: 18.1.2015
Od kráteru Víti sme sa presunuli k ryolitovému vrcholu naproti, ktorý tu zostal z krátera Leirhnjúkur. Je to naozaj veľmi zvláštna krajina, ale nádherná.

Island – stretnutie na inej planéte VIII.
Publikované: 11.1.2015
Ráno sa budím šokom, 10 minút pred pol ôsmou vystrelím zo spacieho vaku smer umyváreň, ale našťastie som si len chybne zapamätala čas odjazdu. Ten je až o hodinu neskôr, takže potom, ako sa spamätám, sa môžem v pokoji pripravovať na odjazd. Dnes nám počasie nepraje, drobno, ale o to intenzívnejšie mrholí.

Island - stretnutie na inej planéte VII.
Publikované: 4.1.2015
Vstávam už o 6. hodine ráno, včera som si zabudla nabiť techniku, tak to musím napraviť. Podobný nápad sme mali viacerí. Ešte zvažujem svoju účasť na treku, ale nakoniec sa dohodneme so šoférmi a ďalšou skvelou partiou, že dnes si dáme oddychový deň.

Island – stretnutie na inej planéte IV.
Publikované: 14.12.2014
Ráno nás víta slniečko, tu tak často nevídané… možno ste už pozabudli, koľko slnečných dní majú v priemere tieto ostrovy, ale ja si to pamätám a o to viac si vážim toto krásne počasie.

Island – stretnutie na inej planéte VI.
Publikované: 28.12.2014
Budíček je dnes už o 7,30; do 8,30 musíme opustiť kajuty. Ako vždy, opäť som si pred zahraničnou cestou kúpila osvedčený bedeker a študovala. Tu som si hneď v úvodu prečítala, citujem: "Ak je možné na pricestovať Island loďou, plavbu odporúčame len námorníkom so silnými žalúdkami, pretože na trase často zúri víchrica, búrka a mocné vlnobitie Severného Atlantiku."

Island – stretnutie na inej planéte V.
Publikované: 21.12.2014
Pobyt na Faerských ostrovoch sa kráti, a tak je viac než vhodné navštíviť hlavné mesto Tórshavn a podrobiť ho dôkladnej prehliadke.

Island – stretnutie na inej planéte III.
Publikované: 7.12.2014
Pokračujeme cez malú dedinu Kvívík do najsevernejšieho mesta tohto ostrova – Tjornuvík.

Island – stretnutie na inej planéte II.
Publikované: 30.11.2014
Noc bola celkom pokojná. Ubytovanie v couchetoch nie je úplne najpríjemnejšie, ale dá sa vydržať. Mali sme obrovské šťastie na počasie, takže more bolo vcelku tiché a nič nebránilo v pohodovom spánku...


Súvisiaca fotogaléria

Grónsko – kráľovstvo ľadu
Panenská príroda pokrytá desaťtisíce rokov starým ľadom pod správou Dánska, tak nejako by sme moh...

Island – stretnutie na inej planéte
Druhý najväčší ostrov Európy leží v Atlantickom oceáne vo vulkanicky aktívnej oblasti. Príroda z ...

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island
Prístav Tórshavn na Faerských ostrovoch bol našou zastávkou na ceste na Island. Ostrovy patria po...

Island - Trek 2007
Foto: Jakub Štantejský


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 25. 4. 2024
sviatok:Marek
dnes:
štvrtok 25.4.
4 °C
zajtra:
piatok 26.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X