www.infoglobe.sk » Island: Drsný kút Európy I. – nezameniteľne svojrázny charakter

Island: Drsný kút Európy I. – nezameniteľne svojrázny charakter

Publikované: 1.3.2016
Pokiaľ chcete vycestovať do nejakej nádherné krajiny, ktorá je veľmi odlišná od tej našej, ale nechcete ísť na iný kontinent, môže byť Island aj vašou voľbou. Nachádza sa poblíž polárneho kruhu a je najzápadnejšou európskou krajinou. Okúzli každého turistu, a to hlavne vďaka prírodným javom, ktoré sa inde v Európe nájdu len výnimočne alebo vôbec.

Na cestovaní na Island je príjemné, že občania ČR a ani SR nepotrebuje vízum (pri ceste kratšej než 3 mesiace). Stačí si teda vybrať vhodný termín a kúpiť letenky, ktoré sa do tejto destinácie dajú mnohokrát zohnať za veľmi zaujímavú cenu. Cestu je ideálne plánovať niekoľko mesiacov dopredu, a tak máte dostatok času zistiť potrebné informácie.

hory ponúkajú rôzne  výhľady

Turistická sezóna tu začína v júni a končí v auguste (v tomto období sa takmer nestmieva). Mimo tieto mesiace sú mnohé turistické miesta kvôli snehu nedostupné. Záleží tak na vás, kam sa chcete vydať. Asi najnavštevovanejšie hory Islandu sú Dúhové hory (Landmannalaugar). Práve do tejto oblasti sa dostanete naozaj iba v turistickej sezóne. Pokiaľ si zvolíte skôr variant tzv. okružnej jazdy okolo ostrova (bez návštevy vnútrozemia), môžete sa na cestu vydať aj v iných mesiacoch. Cesta číslo 1 takmer kopíruje pobrežie a návštevníkov tak zoznámi so širším spektrom prírodných krás, ktorými sa táto krajina môže popýšiť. Tento variant sme si na spoznávanie Islandu vybrali aj my (cestovali sme v máji).

pohľad k pobrežiu z hôr pozdĺž rieky Reykjadaluri

Tretím cieľom sú Západné fjordy a ich rezervácia Hornstrandir. Táto oblasť má drsné podnebie a cestu tam musíte mať naozaj dobre naplánovanú a premyslenú. Je to neosídlená časť zeme bez turistických služieb. Neoddeliteľnou súčasťou treku je aj znalosť miestnych prílivov a odlivov, pretože niektoré pešie trasy sú pri prílive zaplavené. Na Hornstrandir sa teda jazdí s expedíciami a so sprievodcom.

aktivita Islandu je vidieť takmer na každom kroku silný vietor sa pohráva s parou vychádzajúcou z horúceho bahenného jazierka

Island je veľmi veterná krajina. Až tu zistíte, čo to naozaj znamená, keď niekde fúka. Vietor má tabuľkovo najmenšiu intenzitu práve v letných mesiacoch, pravdou však je, že počasie sa tu mení takmer z minúty na minútu. A tak je Island naozaj krajinou vzbudzujúcou rešpekt. Musím však tiež podotknúť, že na Island spomínam ako na drsnú, nevľúdnou a nehostinnú krajinu. Od vetra sme si odpočinuli vlastne iba v aute. V ranných hodinách bolo pod nulou, cez deň okolo 15 stupňov Celzia. Ak sem plánujete cestu tiež okolo mája, určite odporúčam zainvestovať do kvalitného oblečenia, ktoré neprefúkne. Rukavice a čapica vám tu taktiež prídu vhod. O to zaujímavejšie je potom rýchle prezlečenie do plaviek pri jednom z mnohých horúcich prameňov, ktoré sú roztrúsené po ostrove. V nasledujúcich článkoch o Islande vám, okrem iného, doporučím najlepšie z nich.

ľadovcová voda tu vytvorila mnoho nádherných vodopádov

ulica Reykjavíku veľká plastika vikingskej lode Sun Voyager

Medzinárodné letisko Keflavíkkostol Hallgrímskirkja v Reykjavíku sa nachádza na juhozápade ostrova. Nech už sa chcete vydať kamkoľvek, cesta vás zavedie severovýchodne do hlavného mesta – Reykjavíku. Je to sympatické mesto, ktorého dominantou je krásny biely kostol Hallgrímskirkja, najväčší kostol na Islande. Ďalším hojne fotografovaným objektom mesta je sklenené kultúrne centrum a veľká plastika vikingskej lode Sun Voyager na pobreží. V hlavnej turistickej ulici panuje pokojná atmosféra, nájdete tu mnoho zaujímavých, ale drahých barov a obchodov so suvenírmi, kde okrem iného môžete kúpiť aj čerstvý islandský vzduch v plechovke. V Reykjavíku doporučujem urobiť veľký nákup v jednom z hypermarketov, pretože tých je ostrove naozaj málo. Malé obchodíky a benzínové pumpy (ak je aj obchod ich súčasťou) sú veľmi predražené.

V ďalšom článku sa vydáme smerom na východ so zastávkami na rôznych zaujímavých miestach. Už budúci utorok sa dozviete, ktoré z nich nás najviac zaujalo.

GPS: (letisko Keflavík) 63°59'46.0"N 22°37'24.2"W

 

Text, foto a video: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Island – stretnutie na inej planéte I.
Publikované: 23.11.2014
Vďaka istej dávke všadeprítomného nebezpečenstva je ostrov príťažlivým cieľom pre cestovateľov. Nachádza sa totiž vo vulkanicky najaktívnejšej oblasti sveta. Má však skutočne čo ponúknuť: veľkolepé ľadovce, bublajúce termálne pramene, majestátne vodopády, pestrofarebné lávové polia pokryté vresoviskami a ďalšie a ďalšie lákadlá. To je len zlomok toho, prečo sem mieria stovky turistov z celého sveta.

Island: Drsný kút Európy IV. – ďalšie kúzelné miesta ostrova – VIDEO
Publikované: 22.3.2016
V ďalšej časti nášho seriálu nahliadneme na východnú a severnú časť ostrova. Na východe sa nachádzajú pozdĺž cesty číslo 1 rybárske dedinky a vládne tu pokojná atmosféra. Obchádzanie Východných fjordov bolo veľmi zdĺhavé. Boli sme dezorientovaní nielen kvôli tomu, že to tu je všade všetko veľmi podobné, ale tiež kvôli hustej bielej hmle, s ktorou si neradno zahrávať.

Island: Drsný kút Európy III. – tajuplné miesta na juhu ostrova – VIDEO
Publikované: 15.3.2016
Ak sa aj vy budete nachádzať neďaleko Hveragerði, určite doporučujem zamieriť na juhozápad, kde sa asi po 15 minútach jazdy (neďaleko cesty č. 39) nachádza lávová jaskyňa Raufarholshellir.

Island: Drsný kút Európy V – Západné fjordy, tulení zraz a hon na alku – VIDEO
Publikované: 29.3.2016
Ďalšia časť nášho putovania začína na severe ostrova vo fjorde Eyjafjördur, kde sa nachádza druhé najväčšie mesto Islandu Akureyri. Je to pekné, na pohľad bohaté mesto so študentskou atmosférou. Určite stojí za to ho navštíviť. Dlhý prejazd na západ k polostrovu Vatnsnes nám ale žiadne špeciálne zážitky neponúkol.

Island: Drsný kút Európy II. – z bundy do plaviek – VIDEO
Publikované: 8.3.2016
Na objavovanie Islandu sme si zvolili cestu okolo celého ostrova. Z Reykjavíku vyrážame východným smerom a našim prvým cieľom je národný park Þingvellir (Thingvellir), ktorý je zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Island – stretnutie na inej planéte II.
Publikované: 30.11.2014
Noc bola celkom pokojná. Ubytovanie v couchetoch nie je úplne najpríjemnejšie, ale dá sa vydržať. Mali sme obrovské šťastie na počasie, takže more bolo vcelku tiché a nič nebránilo v pohodovom spánku...

Island – stretnutie na inej planéte III.
Publikované: 7.12.2014
Pokračujeme cez malú dedinu Kvívík do najsevernejšieho mesta tohto ostrova – Tjornuvík.

Island – stretnutie na inej planéte IV.
Publikované: 14.12.2014
Ráno nás víta slniečko, tu tak často nevídané… možno ste už pozabudli, koľko slnečných dní majú v priemere tieto ostrovy, ale ja si to pamätám a o to viac si vážim toto krásne počasie.

Island – stretnutie na inej planéte V.
Publikované: 21.12.2014
Pobyt na Faerských ostrovoch sa kráti, a tak je viac než vhodné navštíviť hlavné mesto Tórshavn a podrobiť ho dôkladnej prehliadke.

Island – stretnutie na inej planéte VI.
Publikované: 28.12.2014
Budíček je dnes už o 7,30; do 8,30 musíme opustiť kajuty. Ako vždy, opäť som si pred zahraničnou cestou kúpila osvedčený bedeker a študovala. Tu som si hneď v úvodu prečítala, citujem: "Ak je možné na pricestovať Island loďou, plavbu odporúčame len námorníkom so silnými žalúdkami, pretože na trase často zúri víchrica, búrka a mocné vlnobitie Severného Atlantiku."

Island - stretnutie na inej planéte VII.
Publikované: 4.1.2015
Vstávam už o 6. hodine ráno, včera som si zabudla nabiť techniku, tak to musím napraviť. Podobný nápad sme mali viacerí. Ešte zvažujem svoju účasť na treku, ale nakoniec sa dohodneme so šoférmi a ďalšou skvelou partiou, že dnes si dáme oddychový deň.

Island – stretnutie na inej planéte VIII.
Publikované: 11.1.2015
Ráno sa budím šokom, 10 minút pred pol ôsmou vystrelím zo spacieho vaku smer umyváreň, ale našťastie som si len chybne zapamätala čas odjazdu. Ten je až o hodinu neskôr, takže potom, ako sa spamätám, sa môžem v pokoji pripravovať na odjazd. Dnes nám počasie nepraje, drobno, ale o to intenzívnejšie mrholí.

Island - stretnutie na inej planéte IX.
Publikované: 18.1.2015
Od kráteru Víti sme sa presunuli k ryolitovému vrcholu naproti, ktorý tu zostal z krátera Leirhnjúkur. Je to naozaj veľmi zvláštna krajina, ale nádherná.

Island - stretnutie na inej planéte X.
Publikované: 25.1.2015
"Spolupráca" s Elfmi sa vyplatila, čaká nás príjemný slnečný deň, aj keď trochu chladný. Skútustaðir je jedna z mála obcí na brehu jazera Mývatn. Naším cieľom je prechádzka pozdĺž pseudokráterov. Miestny názov pre tieto zvláštne kopce, ktorých tu je okolo dvadsať, je skútustaðagígar.

Island - stretnutie na inej planéte XI.
Publikované: 1.2.2015
Noc prebehla pokojne a ráno našťastie neprší, takže si dáme rýchle raňajky, zbalíme stany a po 8. hodine odchádzame smer tiesňava Kotágil.

Island – stretnutie na inej planéte XII.
Publikované: 8.2.2015
Ráno nás budí slniečko a nebo bez jediného mráčiku! Paráda! Počas noci dorazili ďalší cestovatelia – spolu šesť nových účastníkov zájazdu.

Island - stretnutie na inej planéte XIII.
Publikované: 15.2.2015
Dnešným dňom začína nie práve priaznivé počasia, teda leje ako z krhly. Pre silný dážď nie je možné poriadne vidieť a včerajšie plány sa zdajú byť len ťažko realizovateľné. Odjazd je odložený, no výstup k najvyššiemu vodopádu Islandu sa neruší.

Island – stretnutie na inej planéte XIV.
Publikované: 22.2.2015
Sme na prehliadke najväčších geologických zlomov, na mieste, kde islandskí kmeňoví náčelníci prijímali spoločné zákony.


Súvisiaca fotogaléria

Metamorfóza ľadu – neznámy pohľad
V dnešnej fotogalérií vás zavedieme do fascinujúceho sveta ľadu. Nahliadnete na rôznorodosť, svoj...

Island – stretnutie na inej planéte
Druhý najväčší ostrov Európy leží v Atlantickom oceáne vo vulkanicky aktívnej oblasti. Príroda z ...

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island
Prístav Tórshavn na Faerských ostrovoch bol našou zastávkou na ceste na Island. Ostrovy patria po...

Island - Trek 2007
Foto: Jakub Štantejský


Súvisiace video

Island: Západné fjordy, tulení zraz a hon na alku
Na západe ostrova bežne stretnete stádo divokých koní, ale nebojte sa, sú priateľské a tiež veľmi...

Island – ďalšie kúzelné miesta ostrova
Aj východ a sever ostrova stoja za návštevu. Na východe je to jedna rybárska dedinka vedľa druhej...

Island – tajuplné miesta na juhu ostrova
Na juhu ostrova je mnoho miest, ktoré stoja za návštevu. Tým prvým je lávová jaskyňa Raufarholshe...

Island – z bundy do plaviek
Cesta z Reykjavíku na východ nie je len tak hocaká. Ako prvé sme prišli k národnému parku Þingvel...

Island – nezameniteľne svojrázny charakter
Pre spoznávanie úplne inej prírody, než je tá u nás, nemusíte opúšťať „starý kontinent“, stačí vy...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

19.3.2019
Za svetový deň vody bol vyhlásený 22. marec, 23. marec zas patrí Svetovému dňu meteorológie. Pri príležitosti osláv vody sa každoročne konajú akcie, počas ktorých môžete navštíviť inak pre verejnosť neprístupné miesta spojené s vodou.
18.3.2019
Ochutnajte dobrodružstvo na koľajniciach križujúcich mestá Petrohrad, Moskva, Novosibirsk, Jekaterinburg, Irkutsk a Bajkal. Zúčastnite sa pútavých prednášok v Bratislave, Banskej Bystrici alebo v Poprade.
17.3.2019
Verejné a školské knižnice na Slovensku a v Česku vás pozývajú stráviť noc medzi knihami, a to 29. marca 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LICHTENŠTAJNSKO a LUXEMBURSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 3. 2019
sviatok:Jozef