www.infoglobe.sk » Island: Cesta juhom po ceste č.1. -  I.

Island: Cesta juhom po ceste č.1. - I.

Publikované: 9.1.2011
Selfoss nie je nič viac ako zástavka na trase okolo ostrova. Hlavnú os tohto mestečka tvorí islandská najdôležitejšia cesta, ktorá má číslo 1 a umožňuje obísť Island dookola (hoci v odľahlejších častiach krajiny sa občas mení na štrkovú cestu). Lemujú ju čerpacie stanice, fastfoody a supermarkety, teda všetky možné služby, ktoré cestu okolo Islandu uľahčujú.

Selfoss a tak ďalej….

Supermarket Bónus, kde sa dá lacno nakúpiť, niekoľko príjemných kaviarní, KFC, ak sa vám cnie po kuracích krídelkách. Rovnakú zastávku na doplnenie zásob, benzínu alebo prípadné presadnutie do iného autobusu, predstavujú aj ďalšie mestečka, cez ktoré jednotka na juhu prechádza: Hella a Hvolsvöllur skutočne ničím neohromia. A ak predsa, je to svojou veľkosťou. Najmä Vík, „centrum“ južnej časti Islandu, kam sa okružná cesta doberie po dlhých osemdesiatich kilometroch od poslednej civilizácie, prekvapí svojou malosťou. Ohraničený z každej strany jednou čerpacou stanicou, skladá sa Vík z niekoľkých domčekov rozosiatych v údolí medzi zelenými kopcami. Mestá skutočne nie sú hlavná islandská atrakcia. Tou je čistá a nespútaná príroda. Občas má človek pocit, že sem ľudia prišli iba na skok, postavili provizórne sídla a cesty, a o chvíľu zasa zmiznú, a islandskej prírode potom nedá veľa práce navrátiť sa k prvotnej nepoškvrnenosti.

 Vik

Zašlá sláva Eyrarbakki

Rybárska dedinka Eyrarbakki na morskom pobreží 12 km na juh od Selfossu nevyzerá tak, ako by si človek takéto miesto predstavoval. Žiadny romantický prístav s hompáľajúcimi sa bárkami alebo zátoka s pokojným morom. More tu vlastne ani nevidno, dedina je od neho oddelená pobrežným valom, po zátoke tiež ani vidu ani slychu, domčeky sú naskladané jeden vedľa druhého pozdĺž kilometer dlhej hlavnej cesty. No Eyrarbakki bol kedysi hlavný islandský prístav, a tak disponuje námorníckym múzeom a hlavne jedným z najstarších islandských domov, postaveným Dánmi už v roku 1765. Za najpozoruhodnejšiu stavbu však možno označiť väzenie, stojace pri vjazde do dediny. Ide o najväčšie islandské väzenie, ktoré by sa však v medzinárodnom meradle mohlo zúčastniť súťaže o najmenšie väzenie sveta, lebo je veľké asi ako dva spojené rodinné domy dohromady. Jasný dôkaz toho, že Island je jednou z najbezpečnejších krajín na svete s takmer nulovou kriminalitou.

Eyrarbakki 

Vyhliadková jazda islandskou krajinou

Juh Islandu je nádherne zelený, vďaka pastvinám, rozkladajúcim sa kam až oko dovidí, na ktorých sa pasú hlavne islandské kone. Miestni farmári sú na ne adekvátne hrdí a väčšina z nich si myslí, že koňov nie je – a nikdy nebude – na Islande dostatok. Zákon zakazuje návštevníkom voziť do krajiny akúkoľvek použitú jazdeckú výstroj, od sediel až po rukavice, aby sa islandský kôň nenakazil hocijakou neznámou chorobou. Pri ceste islandskou krajinou kone vidno všade, pasú sa, polihujú alebo postojačky odolávajú islandskému vetru.

Tradičné islandské tance v Eyrarbakki Najstarší dom v EyrarbakkiIslandské kone

Islandské kone

Farmári sa tu však nevenujú iba koňom, prípadne ovciam a kravám, no aj stromom. Kedysi dávno bol Island zalesnený, no v dôsledku vysokej spotreby dreva na kúrenie a stavby postupne všetky lesy vyrúbali, takže dnes tam o strom takmer nezavadíte. To by však mohli zmeniť tzv. stromofarmy – podniky, zaoberajúce sa výhradne pestovaním stromov. Osud tohto projektu je však neistý. Kým taký strom vyrastie, trvá to desiatky rokov a väčšina fariem vznikla iba nedávno. Ich majiteľom teda neostáva ako trpezlivo čakať dvadsať – tridsať rokov, kým sa uvidí, či ich snaha mala nejaký zmysel. Či ich stromy pôjdu na dračku, alebo sa nik nebude zaujímať o obnovu zalesnenia Islandu.

 

Text/foto: Anna Žilková

Preklad: Jiří VýbornýDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Island – sprievodca krajinou ohňa a ľadu
Publikované: 19.10.2007
Turistický sprievodca po Islande, ktorý sa Vám pokúsi priblížiť najzaujímavejšie miesta tohto ostrova na konci sveta.

Island: The Golden Circle
Publikované: 2.1.2011
The Golden Circle – tak sa dohromady hovorí trom miestam, ktoré na Islande najviac priťahujú turistov. Dajú sa obísť za jeden deň, dokonca aj za pár hodín, sú v rozumnej vzdialenosti od hlavného mesta Reykjavíku a pravidelne sem jazdia turistické autobusy.

Island: Cesta juhom po ceste č. 1 - II.
Publikované: 16.1.2011
Cestou po islandskom juhu ďalej na východ sa najskôr v diaľke a potom čím ďalej, tým bližšie k pobrežiu začínajú dvíhať zelené kopce a s nimi prichádza aj vodopád. Pre väčšinu turistov je to jeden z prvých, ktorý na Islande uvidia, no vodopádov je tu viac než dosť.

Island – stretnutie na inej planéte VI.
Publikované: 28.12.2014
Budíček je dnes už o 7,30; do 8,30 musíme opustiť kajuty. Ako vždy, opäť som si pred zahraničnou cestou kúpila osvedčený bedeker a študovala. Tu som si hneď v úvodu prečítala, citujem: "Ak je možné na pricestovať Island loďou, plavbu odporúčame len námorníkom so silnými žalúdkami, pretože na trase často zúri víchrica, búrka a mocné vlnobitie Severného Atlantiku."

Island – stretnutie na inej planéte VIII.
Publikované: 11.1.2015
Ráno sa budím šokom, 10 minút pred pol ôsmou vystrelím zo spacieho vaku smer umyváreň, ale našťastie som si len chybne zapamätala čas odjazdu. Ten je až o hodinu neskôr, takže potom, ako sa spamätám, sa môžem v pokoji pripravovať na odjazd. Dnes nám počasie nepraje, drobno, ale o to intenzívnejšie mrholí.

Island – stretnutie na inej planéte XX.
Publikované: 5.4.2015
Noc bola mrazivá, ale krásna, ráno nás víta slniečko, zdá sa, že aj posledný deň na ostrove si užijeme.


Súvisiaca fotogaléria

Island - Trek 2007
Foto: Jakub Štantejský

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Európa

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Knižná publikácia Vietnam s vôňou koriandra od cestovnej agentúry Gaudium
2. cena:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr a sprievodca Extrémnym lyžovaním od Hory.sk
3. cena:
Tatranský vzduch a tričko Slovakia
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA - minerálna voda + rad produktov
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX - sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

18.12.2017
Počas prvých troch mesiacov budúceho roka budú pobyty v Bardejovských kúpeľoch o 10% lacnejšie. Zľavy platia na všetky pobyty s výnimkou pobytov Senior špeciál a Prechodné ubytovanie s raňajkami.
17.12.2017
Nestihli ste nakúpiť darčeky? Ešte stále máte možnosť navštíviť Dni Vianoc na bratislavskom výstavisku Incheba, kde na vás čakajú tisíce tipov na tradičné i originálne vianočné prekvapenia.
16.12.2017
Počas adventnej nedele 17.12. môžete stráviť príjemné odpoludnie na Zámockom návrší v anjelskej spoločnosti. K tej správnej pohode prispeje vianočná hudba v podaní známych interpretov na pódiu pred Kostol nájdenia Svätého kríža, výstava betlehemov, dobré jedlo a pitie, vianočné trhy a sprievodný kultúrny program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - PERU:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 18. 12. 2017
sviatok:Sláva, Slávka
dnes:
pondelok 18.12.
3 °C
zajtra:
utorok 19.12.
1 °C