www.infoglobe.sk » Írsko: Hora Brandon - jej svätci, učenci a schizofrenici  

Írsko: Hora Brandon - jej svätci, učenci a schizofrenici

Publikované: 28.4.2014
Západné pobrežie Írska je preslávené svojou drsnou krásou. Územie vystavené sile Atlantického oceánu, tvarované vlnami a vetrom, bolo v stredoveku považované za koniec nielen kresťanského sveta, ale sveta ako takého. Mys Slea Head na polostrove Dingle je skutočne najzápadnejším výbežkom Európy.

Kde končil svet

Roku 1477 sa tadiaľ plavil Krištof Kolumbus pri ceste na Island, keď skúmal možnosti plavby západnou trasou do Indie. Zastavil sa pritom v prístave Galway, v ktorom dnes stojí pomník slávneho objaviteľa.
Avšak už dávno predtým sa zo západného Írska plavili po oceáne legendárni keltskí moreplavci. Najznámejším z nich bol svätý Brendan (Brandon, v írskej galštine Bréanainn), patrón námorníkov príznačne prezívaný „moreplavec“. Podľa legiend objavil niekedy v 6. storočí v Atlantiku Tír na nOg, „Zem mladosti“ keltských mýtov, Irskoalebo tiež „Ostrov blažených“, ktorý sa pod menom „Ostrov sv. Brendana“ objavoval na mapách až do 17. storočia. Mnoho miestnych ľudí z Kerry v juhozápadnom Írsku, odkiaľ svätý Brendan pochádzal, je presvedčených, že tento legendárny moreplavec objavil Ameriku už desať storočí pred Kolumbom.

 
Posvätná hora Brandon

Po svätom Brendanovi je pomenovaná jedna z najvyšších hôr Írska Mount Brandon (952 m n. m.), ktorá sa nachádza na polostrove Dingle v grófstve Kerry. Predtým, než ju prevzal pod svoj patronát zmienený írsky svätec, bola hora zasvätená keltskému bohu Lugovi. Miestna tradícia každoročných letných púti na túto horu zrejme pochádza ešte z pohanských dôb, pretože sa zhoduje s keltským sviatkom Lughnasa, ktorý sa konal pred obdobím žatvy. Tunajší ľudia sú silne veriaci katolíci, no prastaré zvyky sa najviac uchovali práve tu, na najzápadnejšom okraji Írska.

Výška Mt. Brandon sa možno niektorým nezdá príliš impozantná, treba si však uvedomiť, že hora sa zdvíha takmer od morského pobrežia. Výstup na ňu komplikuje aj typicky daždivé írske počasie, za ktoré predovšetkým táto časť Írska vďačí západným oceánskym vetrom a Golfskému prúdu. Návštevník, ktorý sa pokúsi o výstup, musí preto počítať so značnou pravdepodobnosťou neúspechu. Aj menej rozmaznaný turista môže byť dokonca aj v letnom období odradený neustávajúci dažďom a hustou hmlou. S týmto aspektom však treba počas dovolenky v Írsku vždy počítať. Irsko
Odľahlosť, učenosť, askéza, a… schizofrénia
Vďaka svojej odľahlosti nebolo Írsko obsadené Rimanmi, a neskôr, keď sa Rímska ríša v Európe rozpadla, a z antickej kultúry zostali len trosky, zachovali írski mnísi veľkú časť starej učenosti. Taktiež prísna askéza svätcov, akým bol aj sv. Brendan, sa podpísala nielen na charaktere írskej katolíckej cirkvi, ale aj na mentalite vidiečanov predovšetkým v odľahlých komunitách, ktoré bolo možné nájsť ešte v druhej polovici minulého storočia pod horou Brandon.
Hlavne puritánstvo a odľahlosť írskeho vidieka viedli k vysokému výskytu duševných porúch, ktoré sa v Írsku obvykle všetky označovali ako schizofrénia. K tomuto záveru dospela americká antropologička Nancy Scheper-Hughesová vo svojej knihe Svätci, učenci a schizofrenici, ktorú napísala na základe svojho takmer dvojročného terénneho výskumu vo farnosti An Clochán, nachádzajúcej sa pod horou Brandon.

Irsko    

Realita západoírskeho vidieka na príklade farnosti An Clochán, ktorú autorka vo svojej knihe popísala, pôsobí veľmi depresívne. Prísna katolícka výchova, emigrácia predovšetkým mladých žien do miest, úpadok tradičného farmárčenia a vysoká nezamestnanosť spôsobili, že vo farnosti zostávalo „na ocot“ mnoho frustrovaných starých mládencov bez životných perspektív, ktorí bezútešnosť svojej existencie často utápali v alkohole. V dôsledku tohto stavu sa tu vyskytovalo aj veľké množstvo duševných porúch, a mnoho miestnych ľudí končilo v psychiatrických ústavoch s nálepkou „schizofrenik“.

Dingle Slea Head
 
Kruté zrkadlo
Scheper-Hughesová síce vo svojej knihe označovala farnosť An Clochán pseudonymom „Ballybran“, avšak našiel sa „šťoural“, ktorý vypátral jej pravú identitu. Keď sa k farníkom kniha dostala, vyvolala veľké rozhorčenie, pretože bola podobná krutému zrkadlu, ktoré farnosť zobrazovalo ako „umierajúcu celibátnu komunitu“. Niektorí farníci dokonca prehlásili, že by mala byť autorka zastrelená, čo v regióne, kde bola veľmi populárna IRA, neznelo ako planá vyhrážka.
Turista, ktorý dnes prechádza farnosťou An Clochán, zrejme nebude mať ani najmenšie tušenie o tunajšej smutnej realite spred štyridsiatich rokov. A ak bude skrz naskrz premočený trebárs po neúspešnom pokuse o výstup na Mt. Brandon, ako sa to prihodilo mne, zrejme nebude mať čas ani náladu skúmať miestnu bolestnú minulosť. Kríza 70. rokov minulého storočia je síce dávno preč, avšak miestnym ľuďom zrejme pôsobí problémy ďalšia kríza z roku 2008, ktorá obzvlášť ťažko zasiahla práve Írsko. Aj keď domčeky pod horou Brandon dnes pôsobia úplne normálne, kto vie, čo sa skrýva za ich múrmi… 


Text: Václav Kozina, publicista cestovnej kancelárie Mundo

Foto: CK Mundo
 



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Írsko: Galway - inšpirácia rozorvaných duší-VIDEO
Publikované: 15.2.2011
Nie nadarmo sa o Írsku hovorí, že je to drsná krajina, ktorú často hladí len jej jemná whiskey. Na západnom pobreží to snáď platí dvojnásobne. Bičovaná vetrami a dažďami, skrýva však táto oblasť jedno z najkrajších miest v Európe. Klenotom je potom zátoka Galway Bay s mestom Galway, ležiacom v jej severovýchodnom kúte.

Írsko: Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy I.
Publikované: 23.6.2014
V marci roku 2013 som sa rozhodol využiť čas jarných prázdnin na to, aby som navštívil svoju kamarátku v Írsku, a tak som po jednej noci strávenej u úžasného couchsurfera (bezplatné ubytovanie) nasadol v Dubline na vlak a vystúpil v Tralee – vstupnej bráne do grófstva Kerry, kde býva kamarátka Katarina.

Írsko – tipy na výlet mimo centra Dublinu a v jeho okolí
Publikované: 4.5.2017
Potom, čo sme v Írsku strávili takmer tri týždne, nás čakalo finálnych pár dní opäť v mieste, kde naše putovanie začalo – v hlavnom meste Dubline. Pretože sme už všetky zásadné pamiatky navštívili a v pivovare Guinness absolvovali skvelú prehliadku, naskytla sa otázka, čo môže Dublin a jeho blízke okolie ešte ponúknuť.

Írsko – NP Connemara a malý tip, kam vyraziť za Whiskey
Publikované: 27.4.2017
Národný park Connemara v západnej časti Írska (grófstvo Galway) je jedným z veľmi obľúbených návštevných miest, a to hlavne vďaka svojej krásnej prírode plnej jazier, ostrovčekov, močiarov, hôr či plání. Aj keď je tento park pre turistov dobre známy, pre verejnosť bol otvorený až v roku 1980. Na svoje si tu prídu aj milovníci pamiatok, v parku sa nachádza napr. prekrásne opátstvo Kylemore alebo stredoveký kláštor Ross Errilly Friary. Ale ani fanúšikovia filmov nebudú ochudobnení – v dedinke Cong sa natáčal slávny „The Quiet Man“ (Tichý muž) s Johnom Waynom a Maureen O'Harovou.

Írsko – Moherské útesy a výlet na Aranské ostrovy
Publikované: 20.4.2017
Moherské útesy alebo tiež Cliffs of Moher patria k hlavným turistickým miestam, ktoré jednoducho musí vidieť pri návšteve Írska snáď každý cestovateľ. Ležia v západnej časti krajiny, ale pomocou autobusovej dopravy sa dá pomerne jednoducho dostať na útesy prakticky z akéhokoľvek miesta v Írsku.

Írsko – Cork s výletom do Kinsale
Publikované: 25.4.2022
Druhé najväčšie a jedno z najstarších írskych miest Cork sa rozkladá na oboch brehoch rieky Lee – takmer na juhu štátu. Z centra Dublinu je ľahko dostupné autobusovou dopravou, má však aj vlastné letisko. My sme sa tu rozhodli stráviť dve noci a jeden deň využiť na prehliadku Kinsale – farebného malého mestečka, ktoré je obľúbenou turistickou destináciou.

Írsko: Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy III.
Publikované: 7.7.2014
Môj tretí a zároveň posledný deň na polostrove musela ísť Káťa niečo vybaviť do Tralee a sľúbila mi, že ma vezme na Conor Pass – najvyššie položený horský priesmyk v Írsku. Po ceste zo stanice sa tade totiž nedalo prejsť, pretože cesta bola zaviata snehom, a my sme tak museli ísť druhou cestou cez Annascaul. Z mestečka Dingle sa cesta začína prudko zdvíhať do hôr a krajina sa prudko mení.

Írsko - Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy II.
Publikované: 30.6.2014
Druhý deň sme došli späť do mestečka Dingle. Káťa išla niečo vybaviť a ja na menšiu prechádzku. V túto ročnú dobu tam o turistu nezavadíte, takže som si mohol naplno užívať autentickú atmosféru rybárskeho centra. Malé domčeky majú krásne farebné fasády a hlavne okolie prístavu pôsobí úplne ako z rozprávky.

Írsko: Svätý Patrik a davové šialenstvo
Publikované: 21.3.2014
Keď som si pred viac než rokom kupoval letenky do Írska, vôbec mi nedošlo, že som sa trafil práve do termínu najbláznivejšej akcie, ktorá sa v tejto malej ostrovnej krajine koná. Len sa mi zdalo divné, že sú letenky na tri konkrétne dni tak výrazne drahšie než kedykoľvek inokedy.

Írsko:  Mosty cez rieku Liffey - VIDEO
Publikované: 19.4.2011
Múdre hlavy tvrdia, že mesto bez rieky je niečo ako kráľovná krásy bez korunky. Jednoducho rieka je pre akékoľvek ľudské sídlisko veľmi dôležitou vecou. A nielen to. Dáva mu nádych krásna, tajomna i romantiky. A to je presne to, prečo sú najobdivovanejšími svetovými metropolami Paríž, Londýn alebo aj Praha. A prečo sa tiež do írskeho Dublinu ľudia radi vracajú.

Írsko: Wicklow Mountains - VIDEO
Publikované: 29.3.2011
Je možno trochu smiešne, keď človeku neznalému situácie poviete, že chcete ísť v Írsku do hôr. Predsa len – všeobecná predstava o smaragdovom ostrove splýva s úhľadnou plackou vyfarbenou do tisíca zelených odtieňov. Peknou, ale plochou ako telo anorektickej slečny. Avšak opak je pravdou. Írsko má svoje pohoria – a nie jedny. A všetky sú nádherné.

Írsko: Oko Dublinu - VIDEO
Publikované: 22.8.2011
Každé mesto má niečo, podľa čoho ho každý pozná. Paríž Eiffelovu vežu, Praha Hradčany, Londýn Big Ben. Dublin ale donedávna viac-menej nemal nič až tak charakteristického. Áno, na prelome tisícročia sa na mieste bývalého Nelsonovho stĺpu objavil obrí hrot ukazujúci k nebu – takzvaný Spire. Ale typický symbol írskej metropoly sa z neho úplne nestal. Zatiaľ.

Írsko: Dublin - mesto s vlastnou dušou - VIDEO
Publikované: 8.2.2011
Sú mesta majestátne, krásne, dychberúce, historické, nezvyčajne originálne. Írska metropola Dublin nie je vlastne ani jedno z toho, a napriek tomu obsahuje všetko, čo sme tu zmienili. Je to mesto, ktoré môžete milovať i nenávidieť. Ale úplne určite vás nenechá chladnými.

Írsko: Drsná romantika na Howth - VIDEO
Publikované: 11.1.2011
Jeden zo slávnych reklamných sloganov tvrdí, že Írsko je drsná krajina s jemnou whisky. Dá sa to ale vysloviť aj inak. Drsná krajina to celkom isto je, ale má veľmi jemné srdce. A o tom sa dá najlepšie presvedčiť na pobreží, keď vlny oceánu narážajú na skaly a trieštia sa na nich tvoriace tisíce sĺz, ktorými si írski bohovia liečia svoje chmáry z príkoria, ktorými v ich očiach národ musel prejsť.

Írsko, Mohérske útesy – pýcha krajiny
Publikované: 6.4.2021
Keď sa povie Írsko, každému sa vybaví trochu niečo iné. Väčšina ľudí si Írsko spája so zelenou krajinou, nespútanou prírodou s pasúcimi sa ovečkami, írskou whisky, ale určite tiež s Mohérskymi útesmi. Tie sú symbolom Írska, rovnako ako pivo Guiness alebo živá írska hudba.


Súvisiaca fotogaléria

Írsko – krajina zeleného štvorlístka
Na nasledujúcich fotografiách vás zavedieme do Írskej republiky, ktorá ponúka k videniu krásnu po...

Írsko - krajina nedotknutá modernou civilizáciou
Írsko je jednou z mála európskych krajín, ktorá nie je príliš dotknutá modernou civilizáciou. Prí...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
6 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X