www.infoglobe.sk » Indonézia, Nusa Penida – tajomná jaskyňa a skrytá pláž

Indonézia, Nusa Penida – tajomná jaskyňa a skrytá pláž

Publikované: 18.11.2017
Jaskynný chrám Goa Giri Putri sa niekedy označuje aj podľa neďalekej dedinky Goa Karangsari. Veľké vápencové jaskyne nájdete na východnom pobreží Nusa Penidy, na pol ceste medzi Sampalan a Suana. Keďže sa jedná o chrám, je nutné mať na sebe sarong. Kus látky (šátok) uviazaný okolo pásu, aby vám zakrýval spodnú časť tela. Pokiaľ ho nemáte, miestni vám ho požičajú za 5 000 IDR (cca 10 Kč).

Za vstupom vás čaká asi stopäťdesiat naozaj vysokých schodov. V sarongu sa to môže javiť ako pomerne neľahká úloha. Na vrchole chvíľu hľadáte „dvere“ do jaskyne a hľa, vchodom je len malá škárka, ktorou sa musíte takmer preplaziť. Ešte sa zapísať do návštevnej knihy a zaplatiť vstupné 20 000 IDR (necelých 40 Kč). Sprievodca je sympaťák a dozviete sa o veľkom náboženskom a kultúrnom význame jaskyne pre ľudí na celom Bali.

jaskynný chrám Goa Giri Putri  – dovnútra sa musíte dostať týmto spôsobom

Po pár metroch na všetkých štyroch sa už dá postaviť na nohy. Skutočne jedinečné miesto s veľmi mystickou atmosférou. Nachádza sa tu niekoľko obradných miest pre meditáciu. Ak máte šťastie, môžete sa stať svedkom naozajstnej ceremónie. Aj ako turisti sa jej môžete zúčastniť, len si nezabudnite vyzuť topánky. Miesto vraj môže súčasne navštíviť až 5 000 veriacich, ale to tu už musí skutočne praskať vo švíkoch. Cestou stretnete aj niekoľko poletujúcich netopierov. Na konci jaskyne si môžete vychutnať úžasný výhľad na kopce, ale týmto východom sa neodchádza, späť sa vraciate rovnakou cestou.

jaskynný chrám Goa Giri Putri – vo vnútri chrámu

Po náročnom výlete si môžete pochutnať na niečom dobrom vo Warungu Makan Boga Segara s atraktívnou vyhliadkou nad morom. Sedí sa v otvorených bambusových chatkách na pohodlných vankúšoch. Taká grilovaná chobotnica, čerstvá ryba alebo jarné závitky s čerstvým kokosovým orechom prídu viac než vhod.

typické miestne jedlo

A aby schodov nebolo málo, choďte sa pozrieť na Peguyangan waterfall. K ďalšiemu posvätnému miestu vedie takmer 700 modrých schodov. Nečakajte veľké vodopády, ale prírodný prameň (Gyuangan), ktorý zásobuje pramenitou vodou miestnych občanov. Nejde ani tak o cieľ, ale cestu, počas ktorej si môžete dopriať úchvatné výhľady na skalnaté pobrežie a blankytne modré more. Schody končia na úpätí útesov, kde sa nachádza hinduistický chrám. Keď sem dorazíte v nedeľu, budete mať možnosť vidieť nedeľnú ceremóniu. Výstup hore môže byť v panujúcich horúčavách dosť vysiľujúci. Našťastie na vás bude čakať malý stánok s osviežujúcimi nápojmi.

     cesta k hinduistickému chrámu Peguyangan waterfall   cesta palmovým hájom   schody k Peguyangan waterfall

Nusa Penida – chrám u Peguyangan waterfall

Ak sa vám začne cnieť za krásnymi plážami a zároveň vám nevadí menšie dobrodružstvo, Suwehan Beach je tou pravou voľbou. K zapadnutej pláži na juhovýchodnom cípe ostrovčeku nevedie jednoduchá cesta. Najprv kráčate pohodovou trasou okolo menšieho chrámu a potom sa klesá strmým kopcom dole. Bohužiaľ žiadne schody, zábradlie, len občas lano na pridržanie.

Suwehan Beach – cesta do raja len pre odvážnych

Krôčik po krôčiku, až dôjdete k poslednej časti. Tam budete potrebovať trochu lezeckého umenia, aby ste sa dostali na neodolateľnú pláž s bielym pieskom. Až prekonáte zlaňovanie na pripravenom lane, čaká na vás naozajstný raj. S najväčšou pravdepodobnosťou budete mať celú pláž len pre seba.

GPS: (Suwehan Beach)  8°47'43.3"S 115°36'19.7"E

 

Text a foto: Monika Fuchsová

Prekald: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Indonézia, Sumatra: jazero Toba – najväčšie sopečné jazero na svete
Publikované: 16.11.2020
Obrovské kráterové jazero, najväčšie na svete, je vytvorené masívnou sopečnou erupciou, ktorá sa udiala pred viac než 100 000 rokmi. Sopka sa následne zrútila a počas ďalších pár rokov sa kráter naplnil vodou, a tak vzniklo najväčšie sopečné jazero sveta, jazero Toba. Uprostred jazera sa týči zelený ostrov Samosir, ktorého brehy sú obklopené vrcholkami hôr a lesmi.

Indonézia, ostrov Flores a NP Komodo – plavba za jaštermi
Publikované: 27.7.2020
Vyraziť do Indonézie a vyhnúť sa masám turistov je dnes skoro nemožné. Väčšina turistov končí na ostrovoch Bali alebo Gili, niektorí z nich pokračujú ďalej na ostrov Lombok, Jávu alebo Sumatru. Radi by ste sa týmto miestam vyhli? Hľadáte väčšie dobrodružstvo? Potom sa vydajte ešte ďalej a objavte prírodné krásy ostrova Flores a jeho národný park Komodo.

Indonézia, Sumatra – výlet za orangutanmi pri Bukit Lawang
Publikované: 29.2.2020
Tentokrát zamierime do sumatrianskej džungle. Cestou sa ešte zastavíme na obed, jedlo je v Indonézii skvelé.

Indonézia, Sumatra – mesto Berastagi a výlet na sopku Mount Sibayak
Publikované: 22.2.2020
Dnes spolu s nami navštívite mestečko Berastagi a vydáte sa aj k sopke Sibayak. Z Medanu sem jazdia autobusy zvané Murni Expres, nemôžete ich minúť, pretože sú veľmi farebné, väčší gýč v okolí nenájdete.

Indonézia, Severná Sumatra – mesto Medan
Publikované: 15.2.2020
Cestu po západnej Malajzii začíname trochu netradične, a to výletom na tri noci do indonézskeho mesta Medan v Severnej Sumatre. Z letiska nachádzajúceho sa pri malajskom hlavnom meste Kuala Lumpur lieta niekoľkokrát denne nízkonákladová letecká spoločnosť Air Asia a za necelú hodinu sa dostanete do Medanu (konkrétne na letisko Kualanamu). Jedná sa o najväčšie mesto Sumatry, ktoré je piatym najľudnatejším v celej Indonézii.

Ľudia na Bali sú priateľskí, a to si turisti veľmi vážia
Publikované: 14.3.2019
Čarovné miesto, kde stále žijú legendy a mýty! Cestovateľské kino odhalí krásy tropického klenotu medzi viac ako 17 000 ostrovmi Indonézie, ktorý miestni volajú Ostrov Bohov. Návštevníci sa v utorok 9. apríla vypravia do sveta vulkanických pláží, pestrých hinduistických tradícii a usmievavých domorodcov, ktorí vás s radosťou strhnú do konverzácie.

Indonézia, Sumatra – cesta k voľne žijúcim orangutanom
Publikované: 11.3.2019
Po niekoľkých hodinách trekovania vo vlhkej džungli odrazu začujete šušťanie, zdvihnete hlavu a tam zbadáte oranžové chlpaté stvorenie ako sa hojdá z liany na lianu. Ten pocit čistého vzrušenia, keď na vlastné oči uvidíte orangutana v jeho prirodzenom prostredí. Orangutana? Áno, orangutana. Už nemusíte chodiť do zoologickej záhrady, stačí spojiť vašu návštevu turisticky známeho Bali s malou dedinkou Ketambe uprostred hustého pralesa na indonézskom ostrove Sumatra.

Indonézia, Nusa Penida – nedotknutý raj neďaleko Bali
Publikované: 24.9.2021
Ostrov Nusa Penida sa nachádza juhovýchodne od veľmi známeho indonézskeho Bali, odkiaľ pravidelne jazdí lodná doprava. Turistická infraštruktúra je tu zatiaľ veľmi obmedzená, ale rýchlo sa rozvíja. Ak máte radi menejturistické oblasti, ste fanúšikom úžasných výhľadov a prekrásnych pláží, určite vám tu odporúčam stráviť minimálne tri dni.

Indonézia: Nie, celá nezhorela VII. – Bali: Selamat datang di Bali (vitajte na Bali)
Publikované: 1.2.2016
Jávu sme už opustili a stojíme na ostrove Bali. Je to jeden z indonézskych ostrovov, ktorý sa od ostatných viac než 17 000 výrazne líši. Preto každoročne láka mnoho návštevníkov. Je to ostrov plný rozmanitej prírody a kontrastov. Atmosféra je neopakovateľná a hlavne nezameniteľná. Aby sme k tomuto záveru mohli dospieť, museli sme ho celý prejsť. Našim cieľom bolo spoznať centrálne hornaté časti ostrova, aby sme zmapovali terén a rozhodli sa, na ktorú sopku vyjdeme. Zvolili sme si cestu od juhu k severu a späť, ktorá je dlhá 200 km (išli sme ju 13 hodín na skútri).

Indonézia: Nie, celá nezhorela VIII. – Bali: Dokonalé scenérie sopky Batur
Publikované: 8.2.2016
Pokračujeme v našom celodennom výlete za preskúmaním indonézskeho ostrova Bali. Opúšťame mesto Singaraja na severe ostrova a naším ďalším cieľom je oblasť okolo sopky Batur.

Indonézia: Nie, celá nezhorela IX. – Lombok: zoznámte sa s Rinjani
Publikované: 15.2.2016
Sopka Rinjani je dominantou indonézskeho ostrova Lombok. Je to druhá najvyššia hora Indonézie a nachádza sa v nadmorskej výške 3 726 metrov. Tento vrchol nenechá žiadneho horala chladným.

Indonézia: Nie, celá nezhorela X. – Lombok: výstup ku Crater Rim kempu
Publikované: 22.2.2016
Výlet na Rinjani už máme zariadený, a tak sa môže začať naše ďalšie indonézske dobrodružstvo. Výstup a zostup má jednu hlavnú trasu (pokiaľ nie jedinú). Vedie zo Senaru do Sembalunu a je obojsmerná. Môžete si vybrať rôznu dĺžku výletu – 2, 3 i 4 dni.

Indonézia: Nie, celá nezhorela XI. – Lombok: neskutočný výstup na vrchol Rinjani
Publikované: 29.2.2016
Vitajte späť v našom seriáli o Indonézii. Nachádzame sa pod vrcholom Rinjani (v nadmorskej výške cca 2 350 m), čo je druhá najvyššia hora Indonézie. Čaká nás noc a samotný výstup na vrchol (3 726 m n. m.).

Indonézia: Nie, celá nezhorela XII. – Lombok: noc pri jazere Anak a zostup z kráteru
Publikované: 7.3.2016
Skorý výstup na samotný vrchol máme úspešne za sebou a druhý deň v oblasti Rinjani pokračuje. Aj keď sme mali chodenia nad hlavu, museli sme Sembalun Crater Rim kemp opustiť a pokračovať ďalej. Čakala nás noc pri jazere Anak.

Indonézia: Nie, celá nezhorela XIII. – Lombok: lúčenie s Rinjani
Publikované: 14.3.2016
Stojíme na okraji kaldery na severe ostrova Lombok – v Crater Rim Senaru kempe. Pred nami je náročný zostup do dediny Senaru, ktorý je pozvoľnejší, ale veľmi dlhý (21 kilometrov). Vedie skrz dažďový prales plný života.


Súvisiaca fotogaléria

Indonézia: Kúzelný ostrov Bali
V tejto neľahkej dobe vás pozývame na jednu výnimočnú foto prechádzku, ktorá prináša úžasné pohľa...

Indonézia – krajina ostrovov
Indonézia je pre európskych turistov veľmi obľúbeným miestom v rámci „ázijských“ dovoleniek. Tent...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 20. 4. 2024
sviatok:Marcel
dnes:
sobota 20.4.
6 °C
zajtra:
nedeľa 21.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X