www.infoglobe.sk » Indonézia, Nusa Penida – tajomná jaskyňa a skrytá pláž

Indonézia, Nusa Penida – tajomná jaskyňa a skrytá pláž

Publikované: 18.11.2017
Jaskynný chrám Goa Giri Putri sa niekedy označuje aj podľa neďalekej dedinky Goa Karangsari. Veľké vápencové jaskyne nájdete na východnom pobreží Nusa Penidy, na pol ceste medzi Sampalan a Suana. Keďže sa jedná o chrám, je nutné mať na sebe sarong. Kus látky (šátok) uviazaný okolo pásu, aby vám zakrýval spodnú časť tela. Pokiaľ ho nemáte, miestni vám ho požičajú za 5 000 IDR (cca 10 Kč).

Za vstupom vás čaká asi stopäťdesiat naozaj vysokých schodov. V sarongu sa to môže javiť ako pomerne neľahká úloha. Na vrchole chvíľu hľadáte „dvere“ do jaskyne a hľa, vchodom je len malá škárka, ktorou sa musíte takmer preplaziť. Ešte sa zapísať do návštevnej knihy a zaplatiť vstupné 20 000 IDR (necelých 40 Kč). Sprievodca je sympaťák a dozviete sa o veľkom náboženskom a kultúrnom význame jaskyne pre ľudí na celom Bali.

jaskynný chrám Goa Giri Putri  – dovnútra sa musíte dostať týmto spôsobom

Po pár metroch na všetkých štyroch sa už dá postaviť na nohy. Skutočne jedinečné miesto s veľmi mystickou atmosférou. Nachádza sa tu niekoľko obradných miest pre meditáciu. Ak máte šťastie, môžete sa stať svedkom naozajstnej ceremónie. Aj ako turisti sa jej môžete zúčastniť, len si nezabudnite vyzuť topánky. Miesto vraj môže súčasne navštíviť až 5 000 veriacich, ale to tu už musí skutočne praskať vo švíkoch. Cestou stretnete aj niekoľko poletujúcich netopierov. Na konci jaskyne si môžete vychutnať úžasný výhľad na kopce, ale týmto východom sa neodchádza, späť sa vraciate rovnakou cestou.

jaskynný chrám Goa Giri Putri – vo vnútri chrámu

Po náročnom výlete si môžete pochutnať na niečom dobrom vo Warungu Makan Boga Segara s atraktívnou vyhliadkou nad morom. Sedí sa v otvorených bambusových chatkách na pohodlných vankúšoch. Taká grilovaná chobotnica, čerstvá ryba alebo jarné závitky s čerstvým kokosovým orechom prídu viac než vhod.

typické miestne jedlo

A aby schodov nebolo málo, choďte sa pozrieť na Peguyangan waterfall. K ďalšiemu posvätnému miestu vedie takmer 700 modrých schodov. Nečakajte veľké vodopády, ale prírodný prameň (Gyuangan), ktorý zásobuje pramenitou vodou miestnych občanov. Nejde ani tak o cieľ, ale cestu, počas ktorej si môžete dopriať úchvatné výhľady na skalnaté pobrežie a blankytne modré more. Schody končia na úpätí útesov, kde sa nachádza hinduistický chrám. Keď sem dorazíte v nedeľu, budete mať možnosť vidieť nedeľnú ceremóniu. Výstup hore môže byť v panujúcich horúčavách dosť vysiľujúci. Našťastie na vás bude čakať malý stánok s osviežujúcimi nápojmi.

     cesta k hinduistickému chrámu Peguyangan waterfall   cesta palmovým hájom   schody k Peguyangan waterfall

Nusa Penida – chrám u Peguyangan waterfall

Ak sa vám začne cnieť za krásnymi plážami a zároveň vám nevadí menšie dobrodružstvo, Suwehan Beach je tou pravou voľbou. K zapadnutej pláži na juhovýchodnom cípe ostrovčeku nevedie jednoduchá cesta. Najprv kráčate pohodovou trasou okolo menšieho chrámu a potom sa klesá strmým kopcom dole. Bohužiaľ žiadne schody, zábradlie, len občas lano na pridržanie.

Suwehan Beach – cesta do raja len pre odvážnych

Krôčik po krôčiku, až dôjdete k poslednej časti. Tam budete potrebovať trochu lezeckého umenia, aby ste sa dostali na neodolateľnú pláž s bielym pieskom. Až prekonáte zlaňovanie na pripravenom lane, čaká na vás naozajstný raj. S najväčšou pravdepodobnosťou budete mať celú pláž len pre seba.

GPS: (Suwehan Beach)  8°47'43.3"S 115°36'19.7"E

 

Text a foto: Monika Fuchsová

Prekald: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Indonézia, Nusa Penida – nedotknutý raj neďaleko Bali
Publikované: 11.11.2017
Ostrov Nusa Penida sa nachádza juhovýchodne od veľmi známeho indonézskeho Bali, odkiaľ pravidelne jazdí lodná doprava. Turistická infraštruktúra je tu zatiaľ veľmi obmedzená, ale rýchlo sa rozvíja. Ak máte radi menejturistické oblasti, ste fanúšikom úžasných výhľadov a prekrásnych pláží, určite vám tu odporúčam stráviť minimálne tri dni.

Indonézia: Nie, celá nezhorela VII. – Bali: Selamat datang di Bali (vitajte na Bali)
Publikované: 1.2.2016
Jávu sme už opustili a stojíme na ostrove Bali. Je to jeden z indonézskych ostrovov, ktorý sa od ostatných viac než 17 000 výrazne líši. Preto každoročne láka mnoho návštevníkov. Je to ostrov plný rozmanitej prírody a kontrastov. Atmosféra je neopakovateľná a hlavne nezameniteľná. Aby sme k tomuto záveru mohli dospieť, museli sme ho celý prejsť. Našim cieľom bolo spoznať centrálne hornaté časti ostrova, aby sme zmapovali terén a rozhodli sa, na ktorú sopku vyjdeme. Zvolili sme si cestu od juhu k severu a späť, ktorá je dlhá 200 km (išli sme ju 13 hodín na skútri).

Indonézia: Nie, celá nezhorela VIII. – Bali: Dokonalé scenérie sopky Batur
Publikované: 8.2.2016
Pokračujeme v našom celodennom výlete za preskúmaním indonézskeho ostrova Bali. Opúšťame mesto Singaraja na severe ostrova a naším ďalším cieľom je oblasť okolo sopky Batur.

Indonézia: Nie, celá nezhorela IX. – Lombok: zoznámte sa s Rinjani
Publikované: 15.2.2016
Sopka Rinjani je dominantou indonézskeho ostrova Lombok. Je to druhá najvyššia hora Indonézie a nachádza sa v nadmorskej výške 3 726 metrov. Tento vrchol nenechá žiadneho horala chladným.

Indonézia: Nie, celá nezhorela X. – Lombok: výstup ku Crater Rim kempu
Publikované: 22.2.2016
Výlet na Rinjani už máme zariadený, a tak sa môže začať naše ďalšie indonézske dobrodružstvo. Výstup a zostup má jednu hlavnú trasu (pokiaľ nie jedinú). Vedie zo Senaru do Sembalunu a je obojsmerná. Môžete si vybrať rôznu dĺžku výletu – 2, 3 i 4 dni.

Indonézia: Nie, celá nezhorela XI. – Lombok: neskutočný výstup na vrchol Rinjani
Publikované: 29.2.2016
Vitajte späť v našom seriáli o Indonézii. Nachádzame sa pod vrcholom Rinjani (v nadmorskej výške cca 2 350 m), čo je druhá najvyššia hora Indonézie. Čaká nás noc a samotný výstup na vrchol (3 726 m n. m.).

Indonézia: Nie, celá nezhorela XII. – Lombok: noc pri jazere Anak a zostup z kráteru
Publikované: 7.3.2016
Skorý výstup na samotný vrchol máme úspešne za sebou a druhý deň v oblasti Rinjani pokračuje. Aj keď sme mali chodenia nad hlavu, museli sme Sembalun Crater Rim kemp opustiť a pokračovať ďalej. Čakala nás noc pri jazere Anak.

Indonézia: Nie, celá nezhorela XIII. – Lombok: lúčenie s Rinjani
Publikované: 14.3.2016
Stojíme na okraji kaldery na severe ostrova Lombok – v Crater Rim Senaru kempe. Pred nami je náročný zostup do dediny Senaru, ktorý je pozvoľnejší, ale veľmi dlhý (21 kilometrov). Vedie skrz dažďový prales plný života.


Súvisiaca fotogaléria

Indonézia – krajina ostrovov
Indonézia je pre európskych turistov veľmi obľúbeným miestom v rámci „ázijských“ dovoleniek. Tent...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jesene

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Kniha Rozprávanie ruského pútnika + sada vitamínov
2. cena:
Elegantná dámska kabelka a prívesok
3. cena:
Termopohár, magnetka a muzikálové CD
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby na dve noci v 4* hoteli Piroška (Maďarsko)
2. cena redakcie:
Poukážka na 5 vstupov do LADY FITNESS s profesionálnym trénerom a k tomu špeciálne nápoje zdarma
3. cena redakcie:
Luxusný príbor značky Berndorf

Aktuality:

16.10.2018
V poradí už 23. ročník pretekov psích záprahov sa koná počas víkendu 20. a 21. októbra. Štartuje sa v sobotu o 12-tej a v nedeľu o 10-tej hodine od autokempu Brodský pri Červenom Kostelci.
15.10.2018
Prvý ročník festivalu magických tekvíc sa uskutoční v sobotu 20. októbra 2018 na Hurbanovom námestí v Bojniciach.
14.10.2018
Nenechajte si ujsť Tradičný levický jarmok, ktorý sa uskutoční od 18. do 21. októbra 2018 na Námestí hrdinov a prinesie bohatý kultúrny program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MJANMARSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 16. 10. 2018
sviatok:Vladimíra
dnes:
utorok 16.10.
21 °C
zajtra:
streda 17.10.
22 °C