www.infoglobe.sk » Indonézia: Nie, celá nezhorela VII. – Bali: Selamat datang di Bali (vitajte na Bali)

Indonézia: Nie, celá nezhorela VII. – Bali: Selamat datang di Bali (vitajte na Bali)

Publikované: 1.2.2016
Jávu sme už opustili a stojíme na ostrove Bali. Je to jeden z indonézskych ostrovov, ktorý sa od ostatných viac než 17 000 výrazne líši. Preto každoročne láka mnoho návštevníkov. Je to ostrov plný rozmanitej prírody a kontrastov. Atmosféra je neopakovateľná a hlavne nezameniteľná. Aby sme k tomuto záveru mohli dospieť, museli sme ho celý prejsť. Našim cieľom bolo spoznať centrálne hornaté časti ostrova, aby sme zmapovali terén a rozhodli sa, na ktorú sopku vyjdeme. Zvolili sme si cestu od juhu k severu a späť, ktorá je dlhá 200 km (išli sme ju 13 hodín na skútri).

Vyrážali sme z mesta Legian, ktoré leží neďaleko veľmi známeho turistického letoviska Kuta. Nekonečne mnoho obchodov so suvenírmi (a to doslova), barov, reštaurácií a hotelov, ktoré nesmú presahovať výšku palmy…

trhy v strede ostrova Bali

Cestu sme si zvolili cez Mengwi (určite navštívte chrám Taman Ayun) a po hlavnej ceste stále smerom na sever. V jahodami prevoňanej dedine po ľavotočivej zákrute určite neminiete zlatý múr paláca The Tranquil palace. Zastavte sa tam a nasajte atmosféru. V pozadí paláca sú hory Pohon a Batukan (obe majú vyše 2 000 m n. m.), ktoré priehľad chrámom krásne dopĺňajú. Ďalšou zastávkou by mohlo byť jazero Bratan, ktoré je známe predovšetkým vďaka hinduistickému chrámu Ulun danu Bratan, ktorý sa nachádza v dedine Candikuning (vstupné 30 000 IDR – cca 60 Kč alebo 2 eurá). V pozadí chrámu je hora Catur. V tejto oblasti majú sopky kužeľovitý tvar a sú celé porastené tropickými lesmi.

pohľad skrz The Tranquil palace hinduistický chrám Ulun danu Bratan, ktorý sa nachádza v dedine Candikuning

Po niekoľkých ďalších kilometroch určite neminiete odbočku nad jazerom Buyan k vodopádom Pucak Manik. Dva kilometre pôjdete nad jazerom a počas tohto času vám budú robiť spoločnosť opice. Značená odbočka k vodopádom po pravej ruku nebudí dobrý dojem. Je vo veľmi zlom stave – piesčito-kamenitá a prudko klesá dolu. Na skútri teda naozaj nič moc! Krása tejto oblasti vás však presvedčí o tom, aby ste pokračovali v ceste – výhľady do okolitých údolí, kávovníky, kakaovníky a na stromoch mandarínky, ktoré sú výborné.

krajina ostrova Bali opice sú nedeliteľnou súčasťou Bali

Traja mladíci na leňoške pod ceduľou s nápisom Pucak Manik nám ponúkajú viaceré možnosti výletov, ktoré sa v tejto krásnej kopcovitej oblasti dajú podniknúť. Z časových dôvodov sme si vybrali najkratší variant k najbližším vodopádom. Vstup stojí 15 000 IDR na osobu (cca 30 Kč alebo 1 euro). Akoby tu boli tieto vodopády iba pre vás, pretože na toto miesto mnoho turistov nezavíta. Určite by som vám ale doporučovala nejaký ďalší výlet, pretože príroda je tu nedotknutá a plná života. Napríklad 4hodinový výlet stojí 200 000 IDR na osobu (cca 370 Kč alebo 14 euro) a cestou sa môžete vykúpať pod vodopádmi. Výlety do prírody sú preslávené aj v oblasti okolo Munduku, ktorý sa nachádza po ďalších pár kilometroch západným smerom pozdĺž jazera Buyan.

na Bali sa nachádza mnoho drobných vodopádov

Čo ponúka oblasť okolo jazera Bratan a Buyan už vieme. Oblasť jazera Batur je však stále neznámou. Medzi týmito jazerami však bohužiaľ neexistuje spájacia vysokohorská cesta, a tak sa musí ísť buď späť na juh, alebo to treba vziať cestou úplne na sever cez mesto Singaraja. Túto serpentínovú cestu na sever sme si zvolili aj my. Pre milovníkov canyoningu je táto cesta cieľom, pretože tunajšia rieka a vodopády sú pre nich pravým rajom.

ryžové políčka sú pre ostrov Bali veľmi typické krajina severného Bali

Na severe ostrova nás nadchli predovšetkým ceny. Klasická ryže tu stojí 8 000 IDR (cca 16 Kč alebo okolo 50 centov). Za kávu a nanuk sme tu dohromady zaplatili 5 000 IDR (cca 10 Kč alebo okolo 30 centov). Pokiaľ by sme si na juhu ostrova dali úplne to isté, zaplatili by sme namiesto 26 Kč necelých 200 Kč. Okrem kontrastov tu spoznáte aj kultúru miestnych obyvateľov a ich bežný život.

Stále sme v sedle skútru a tešíme sa, aká bude oblasť sopky Batur – sopky plnej histórie, o ktorej si môžete prečítať už za týždeň.

GPS: (jazero Bratan) 8°16'30.4"S 115°09'59.0"E

 

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Indonézia: Nie, celá neuhorela I. – Jáva: posvätná hora Mt. Muria
Publikované: 21.12.2015
Naše mesačné putovanie po Indonézii začína v hlavnom meste Jakarta (ostrov Jáva), z ktorého sme odchádzali, ako rýchlo sa len dalo. Naša prvá zastávka bola na polostrove Muria, ktorý sa nachádza v strednej Jáve (na severe vybieha do Jávskeho mora).

Indonézia, Nusa Penida – tajomná jaskyňa a skrytá pláž
Publikované: 18.11.2017
Jaskynný chrám Goa Giri Putri sa niekedy označuje aj podľa neďalekej dedinky Goa Karangsari. Veľké vápencové jaskyne nájdete na východnom pobreží Nusa Penidy, na pol ceste medzi Sampalan a Suana. Keďže sa jedná o chrám, je nutné mať na sebe sarong. Kus látky (šátok) uviazaný okolo pásu, aby vám zakrýval spodnú časť tela. Pokiaľ ho nemáte, miestni vám ho požičajú za 5 000 IDR (cca 10 Kč).

Indonézia, Sumatra – cesta k voľne žijúcim orangutanom
Publikované: 11.3.2019
Po niekoľkých hodinách trekovania vo vlhkej džungli odrazu začujete šušťanie, zdvihnete hlavu a tam zbadáte oranžové chlpaté stvorenie ako sa hojdá z liany na lianu. Ten pocit čistého vzrušenia, keď na vlastné oči uvidíte orangutana v jeho prirodzenom prostredí. Orangutana? Áno, orangutana. Už nemusíte chodiť do zoologickej záhrady, stačí spojiť vašu návštevu turisticky známeho Bali s malou dedinkou Ketambe uprostred hustého pralesa na indonézskom ostrove Sumatra.

Ľudia na Bali sú priateľskí, a to si turisti veľmi vážia
Publikované: 14.3.2019
Čarovné miesto, kde stále žijú legendy a mýty! Cestovateľské kino odhalí krásy tropického klenotu medzi viac ako 17 000 ostrovmi Indonézie, ktorý miestni volajú Ostrov Bohov. Návštevníci sa v utorok 9. apríla vypravia do sveta vulkanických pláží, pestrých hinduistických tradícii a usmievavých domorodcov, ktorí vás s radosťou strhnú do konverzácie.

Ľudia na Bali sú priateľskí, a to si turisti veľmi vážia
Publikované: 4.7.2019
Čarovné miesto, kde stále žijú legendy a mýty! Cestovateľské kino odhalí krásy tropického klenotu medzi viac ako 17 000 ostrovmi Indonézie, ktorý miestni volajú Ostrov Bohov.

Indonézia, Bali – ako ho nepoznáte
Publikované: 27.1.2020
Bali je turisticky najzaujímavejší indonézsky ostrov s hlavným mestom Denpasar. Vzduch je pretkaný tunajším hinduizmom, ktorý sa od klasického hinduizmu odlišuje pridanými prvkami miestnej tradičnej viery. Čo sa rozhodne nedá Bali uprieť, je kúzelná príroda. Oboje na ostrov láka nielen množstvo turistov, ale prichádzajú sem tiež ľudia, ktorí hľadajú duchovnú obnovu, životný reštart alebo len poriadny odpočinok.

Indonézia, Bali – Kúzelné miesta
Publikované: 3.2.2020
Tento známy indonézsky ostrov býva často označovaný ako perla Indonézie, raj na zemi či miesto s magickou atmosférou. A to právom. Tunajšia príroda je úplne okúzľujúca. Bali je vyhľadávané najmä pre svoje ryžové terasy, ale ponúknuť toho môže omnoho viac. Poďme sa tam pozrieť.

Indonézia, Bali – najnavštevovanejšie mestá
Publikované: 10.2.2020
Ostrov Bali nemá veľa známych miest, ktoré by lákali k turizmu, návštevníkov viac priťahujú jeho krásne chrámy a malebná príroda. Keď však už na Bali priletíte, bola by škoda ich zo svojho itinerára úplne vynechať.

Indonézia, Severná Sumatra – mesto Medan
Publikované: 15.2.2020
Cestu po západnej Malajzii začíname trochu netradične, a to výletom na tri noci do indonézskeho mesta Medan v Severnej Sumatre. Z letiska nachádzajúceho sa pri malajskom hlavnom meste Kuala Lumpur lieta niekoľkokrát denne nízkonákladová letecká spoločnosť Air Asia a za necelú hodinu sa dostanete do Medanu (konkrétne na letisko Kualanamu). Jedná sa o najväčšie mesto Sumatry, ktoré je piatym najľudnatejším v celej Indonézii.

Indonézia, Nusa Penida – nedotknutý raj neďaleko Bali
Publikované: 24.9.2021
Ostrov Nusa Penida sa nachádza juhovýchodne od veľmi známeho indonézskeho Bali, odkiaľ pravidelne jazdí lodná doprava. Turistická infraštruktúra je tu zatiaľ veľmi obmedzená, ale rýchlo sa rozvíja. Ak máte radi menejturistické oblasti, ste fanúšikom úžasných výhľadov a prekrásnych pláží, určite vám tu odporúčam stráviť minimálne tri dni.

Indonézia, ostrov Flores a NP Komodo – plavba za jaštermi
Publikované: 27.7.2020
Vyraziť do Indonézie a vyhnúť sa masám turistov je dnes skoro nemožné. Väčšina turistov končí na ostrovoch Bali alebo Gili, niektorí z nich pokračujú ďalej na ostrov Lombok, Jávu alebo Sumatru. Radi by ste sa týmto miestam vyhli? Hľadáte väčšie dobrodružstvo? Potom sa vydajte ešte ďalej a objavte prírodné krásy ostrova Flores a jeho národný park Komodo.

Indonézia: Nie, celá nezhorela VI. – Jáva: Modré plamene a nosiči síry na sopke Ijen
Publikované: 25.1.2016
Je noc a my sa nachádzame na okraji kráteru sopky Ijen, ktorá je svetovo preslávená pre svoje modré plamene. Zostupujeme dole do kráteru, aby sme všetko videli zblízka. V tom zahliadneme prvého nosiča. Malý chudý chlap nesie cez rameno bambusovú tyč, na ktorej má priviazané dva pletené koše plné sírnych kameňov. Ustupujeme mu z cesty, aby mohol bez prestávky pokračovať. Ďalej zostupujeme a stále intenzívnejšie cítime síru.

Indonézia: Nie, celá nezhorela XI. – Lombok: neskutočný výstup na vrchol Rinjani
Publikované: 29.2.2016
Vitajte späť v našom seriáli o Indonézii. Nachádzame sa pod vrcholom Rinjani (v nadmorskej výške cca 2 350 m), čo je druhá najvyššia hora Indonézie. Čaká nás noc a samotný výstup na vrchol (3 726 m n. m.).

Indonézia: Nie, celá nezhorela X. – Lombok: výstup ku Crater Rim kempu
Publikované: 22.2.2016
Výlet na Rinjani už máme zariadený, a tak sa môže začať naše ďalšie indonézske dobrodružstvo. Výstup a zostup má jednu hlavnú trasu (pokiaľ nie jedinú). Vedie zo Senaru do Sembalunu a je obojsmerná. Môžete si vybrať rôznu dĺžku výletu – 2, 3 i 4 dni.

Indonézia: Nie, celá nezhorela IX. – Lombok: zoznámte sa s Rinjani
Publikované: 15.2.2016
Sopka Rinjani je dominantou indonézskeho ostrova Lombok. Je to druhá najvyššia hora Indonézie a nachádza sa v nadmorskej výške 3 726 metrov. Tento vrchol nenechá žiadneho horala chladným.

Indonézia: Nie, celá nezhorela VIII. – Bali: Dokonalé scenérie sopky Batur
Publikované: 8.2.2016
Pokračujeme v našom celodennom výlete za preskúmaním indonézskeho ostrova Bali. Opúšťame mesto Singaraja na severe ostrova a naším ďalším cieľom je oblasť okolo sopky Batur.

Indonézia: Nie, celá nezhorela II. – Jáva: nedotknutý národný park Karimunjawa
Publikované: 28.12.2015
V predchádzajúcom článku ste sa dozvedeli o posvätnej hore Mt. Muria. Nenavštívili sme ju prvoplánovo. Na polostrov Muria sme išli z iného dôvodu. Zo severozápadného pobrežia (z mesta Jepara) totiž odchádza loď k ostrovnému národnému parku Karimunjawa. Dopredu sme vedeli, že niekedy lode pre veľké vlny nejazdia, takže sme mali časovú rezervu dva dni – ani tie však nestačili.

Indonézia: Nie, celá nezhorela V. – Jáva: Cesta až na okraj sopky Ijen alebo objavenie jej tajomstva
Publikované: 18.1.2016
Na Jáve sme už navštívili rôzne miesta, ale sopka Ijen je opäť niečo úplne iného. Robotníci v tejto drsnej krajine v neuveriteľných podmienkach ťažia síru a turisti platia vstup, aby sa na túto ojedinelú záležitosť pozreli. V pozadí robotníkov plápolajú modré plamene, ktoré sú ďalším symbolom sopky Ijen. Je to posledné miesto na Jáve, ktoré sme navštívili pred odjazdom na východný ostrov Bali.

Indonézia: Nie, celá nezhorela IV. – Jáva: Výstup na sopku Bromo a vodopády Madakaripura
Publikované: 11.1.2016
Na vyhliadke Penanjakan sme už celkom slušne premrzli. Taktiež sme sa dostatočne pokochali výhľadom na krásy miestnej sopečnej krajiny a už nás džíp vezie späť na ploché dno kráteru Tengger. Ďalej ideme po vlastných (za dobrých vulkanických podmienok) na okraj sopky Bromo, ktorá je stále aktívna.

Indonézia: Nie, celá nezhorela III. - Jáva: Piesočné dno krátera s preslávenou sopkou Bromo
Publikované: 4.1.2016
Jedným z najväčších indonézskych cestovateľských zážitkov je určite pre každého výlet na sopku Bromo v Bromo Tengger Semeru National Park. Je to vysoko organizovaný a v celej Indonézii určite aj najviac turistický výlet. Hoci je veľmi drahý, zážitok sa vám isto vryje do pamäti rovnako ako nám.

Indonézia: Nie, celá nezhorela XII. – Lombok: noc pri jazere Anak a zostup z kráteru
Publikované: 7.3.2016
Skorý výstup na samotný vrchol máme úspešne za sebou a druhý deň v oblasti Rinjani pokračuje. Aj keď sme mali chodenia nad hlavu, museli sme Sembalun Crater Rim kemp opustiť a pokračovať ďalej. Čakala nás noc pri jazere Anak.

Indonézia: Nie, celá nezhorela XIII. – Lombok: lúčenie s Rinjani
Publikované: 14.3.2016
Stojíme na okraji kaldery na severe ostrova Lombok – v Crater Rim Senaru kempe. Pred nami je náročný zostup do dediny Senaru, ktorý je pozvoľnejší, ale veľmi dlhý (21 kilometrov). Vedie skrz dažďový prales plný života.


Súvisiaca fotogaléria

Indonézia – krajina ostrovov
Indonézia je pre európskych turistov veľmi obľúbeným miestom v rámci „ázijských“ dovoleniek. Tent...


Súvisiace video

Indonézia: požiarom nedotknuté ostrovy II.
Ostrov Bali, ktorý môžete vidieť na tomto videu, je na prvý pohľad farebný a živý. Väčšina ostrov...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimný balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Zimný balíček od eshopu Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Vstupenky na vybrané predstavenie v STARS auditorium (súťaž prebieha na FB)

Aktuality:

1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
1.3.2024
Klub slovenských turistov, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás pozývajú na 38. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2024.
13.2.2024
Pozývame vás na 3 dni plné inšpirácie so 48 cestovateľskými prezentáciami a diskusiami, ktoré sa uskutočnia od 1. do 3. marca 2024 v bratislavskom Dome kultúry Ružinov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 3. 2024
sviatok:Jozef
dnes:
utorok 19.3.
0 °C
zajtra:
streda 20.3.
0 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X