www.infoglobe.sk » Indonézia: Nie, celá nezhorela VI. – Jáva: Modré plamene a nosiči síry na sopke Ijen

Indonézia: Nie, celá nezhorela VI. – Jáva: Modré plamene a nosiči síry na sopke Ijen

Publikované: 25.1.2016
Je noc a my sa nachádzame na okraji kráteru sopky Ijen, ktorá je svetovo preslávená pre svoje modré plamene. Zostupujeme dole do kráteru, aby sme všetko videli zblízka. V tom zahliadneme prvého nosiča. Malý chudý chlap nesie cez rameno bambusovú tyč, na ktorej má priviazané dva pletené koše plné sírnych kameňov. Ustupujeme mu z cesty, aby mohol bez prestávky pokračovať. Ďalej zostupujeme a stále intenzívnejšie cítime síru.

Pri ceste leží pár sírnych kameňov (hneď si ich poťažkávame). Zarazilo nás, aké sú ťažké, veď ten chlap ich niesol v košoch tak veľa! Jeden nosič vraj nesie okolo 100 kg. Klobúk dole! Za týchto 100 kg síry dostane iba 100 000 IDR (cca 200 Kč, alebo okolo 7 eur). Každý nosič odnesie väčšinou dve várky a nastupuje ďalšia smena. Niektorí nosia síru k bráne stále v košoch, iní sírne kamene nakladajú do vozíkov, ktoré si najprv vyniesli na chrbtoch hore. Pracuje sa tu vo dne i v noci. Sírny zápach je už neznesiteľný, a tak si z ruksaku vyťahujeme rúška.

kráter sopky Ijen je neustále zahalený v dyme

Klesáme hlboko do kráteru. Modré plamene sa stále zväčšujú. Pred nami je smradľavá hmlová stena, v ktorej pracujú robotníci. Sú usilovní ako mravci, a dokonca tak vedľa veľkých žltých balvanov aj vyzerajú. V ich pozadí sú impozantné modré plamene, ktoré dominantne plápolajú, pokiaľ sa medzi náš pohľad nedostane veľký smradľavý oblak. Snažíme sa pred ním trochu utiecť, čo sa nám však veľmi nedarí. Jedine dobrý smer vetra vás môže vyslobodiť. Veľmi nás prekvapilo, že niektorí robotníci nemajú rúška ani respirátor.

robotníci nakladajúci sírne kamene

Pozeráme do veľkých modrých plameňov. Naozaj si to užívame, pretože niečo takéto sme nikdy nevideli a asi ani neuvidíme. Plamene šľahajú až do niekoľkých metrov a majú teplotu väčšiu než 500 stupňov Celzia. V diaľke vidíme aj plamene, ktoré stekajú ako modrý potok. Mysleli sme si, že šľahajú priamo zo zeme, čo evidentne nie je pravda. Keď mraky na chvíľu ustúpia, je vidieť systém veľkých čiernych trubiek, ktorými vedie sírny plyn.

Pred nami vidíme robotníka, ktorý drží hadicu a „hasí“ vytekajúcu síru. Vodu berie pravdepodobne z jazera, ktoré sa nachádza kúsok od neho. Údajne je to najkyslejšie jazero na svete, ktoré má vďaka kyseline sírovej a chlorovodíkovej nižšiu hodnotu pH než 0,3. Jeho kyslosť vraj negatívne ovplyvňuje aj okolité vody.

robotníci pracujú v podmienkach, ktoré sú veľmi nepríjemné a nezdravé

Hneď ako síra stuhne, pridávajú ruky k dielu aj ďalší robotníci, ktorí ju rozmlátia na kusy a následne odnášajú. Sírne kamene nakladajú do prútených košov. Keď sú koše vyvážene naplnené, položia si bambusovú tyč na rameno a čaká ich náročný výstup z kráteru. Cestu im ešte sťažujú davy turistov. Toto všetko sa deje pod jasnou oblohou plnou hviezd. Táto drsná suchá sopečná krajina má svoje neuveriteľné kúzlo.

Samozrejme, že je možné vydať sa na sopku Ijen za bieleho dňa. Pohľad na jazero vo vnútri kráteru je zase úplne iný. Okolo celej kaldery vedie úzka cesta, ktorú si môžu návštevníci prejsť. Modré plamene však počas dňa nie sú vidieť. Z tohto dôvodu si mnoho ľudí volí radšej výstup v noci. Každá denná doba má však niečo do seba, ideálne je preto vyjsť neskoro v noci, aby ste kráter videli aj za dňa.

na dne kráteru je kyslé jazero

Celý výstup a zostup späť na parkovisko trvá necelých 5 hodín (dole pri robotníkoch sme pobudli asi 50 minút). Musím povedať, že na Ijen spomínam veľmi často, tiež vďaka softshellovej bunde, ktorú som mala na sebe. Aj po vypraní v pračke je stále cítiť sírou.

Cesta z parkoviska pod sopkou do mesta Bondowoso trvá jednu hodinu. Rozlúčili sme sa s naším milým šoférom a len tak tak sme dobehli trajekt na ostrov Bali (15 000 IDR na osobu – cca 30 Kč alebo približne 1 euro). A ako to tam vyzerá? S tým vás zoznámim v budúcom článku, ktorý si určite nenechajte ujsť.

GPS: 8°03'28.9"S 114°14'31.0"E

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Indonézia: Nie, celá neuhorela I. – Jáva: posvätná hora Mt. Muria
Publikované: 21.12.2015
Naše mesačné putovanie po Indonézii začína v hlavnom meste Jakarta (ostrov Jáva), z ktorého sme odchádzali, ako rýchlo sa len dalo. Naša prvá zastávka bola na polostrove Muria, ktorý sa nachádza v strednej Jáve (na severe vybieha do Jávskeho mora).

Indonézia: Nie, celá nezhorela VIII. – Bali: Dokonalé scenérie sopky Batur
Publikované: 8.2.2016
Pokračujeme v našom celodennom výlete za preskúmaním indonézskeho ostrova Bali. Opúšťame mesto Singaraja na severe ostrova a naším ďalším cieľom je oblasť okolo sopky Batur.

Indonézia: Nie, celá nezhorela II. – Jáva: nedotknutý národný park Karimunjawa
Publikované: 28.12.2015
V predchádzajúcom článku ste sa dozvedeli o posvätnej hore Mt. Muria. Nenavštívili sme ju prvoplánovo. Na polostrov Muria sme išli z iného dôvodu. Zo severozápadného pobrežia (z mesta Jepara) totiž odchádza loď k ostrovnému národnému parku Karimunjawa. Dopredu sme vedeli, že niekedy lode pre veľké vlny nejazdia, takže sme mali časovú rezervu dva dni – ani tie však nestačili.

Indonézia: Nie, celá nezhorela XII. – Lombok: noc pri jazere Anak a zostup z kráteru
Publikované: 7.3.2016
Skorý výstup na samotný vrchol máme úspešne za sebou a druhý deň v oblasti Rinjani pokračuje. Aj keď sme mali chodenia nad hlavu, museli sme Sembalun Crater Rim kemp opustiť a pokračovať ďalej. Čakala nás noc pri jazere Anak.

Indonézia: Nie, celá nezhorela XI. – Lombok: neskutočný výstup na vrchol Rinjani
Publikované: 29.2.2016
Vitajte späť v našom seriáli o Indonézii. Nachádzame sa pod vrcholom Rinjani (v nadmorskej výške cca 2 350 m), čo je druhá najvyššia hora Indonézie. Čaká nás noc a samotný výstup na vrchol (3 726 m n. m.).

Indonézia: Nie, celá nezhorela X. – Lombok: výstup ku Crater Rim kempu
Publikované: 22.2.2016
Výlet na Rinjani už máme zariadený, a tak sa môže začať naše ďalšie indonézske dobrodružstvo. Výstup a zostup má jednu hlavnú trasu (pokiaľ nie jedinú). Vedie zo Senaru do Sembalunu a je obojsmerná. Môžete si vybrať rôznu dĺžku výletu – 2, 3 i 4 dni.

Indonézia: Nie, celá nezhorela IX. – Lombok: zoznámte sa s Rinjani
Publikované: 15.2.2016
Sopka Rinjani je dominantou indonézskeho ostrova Lombok. Je to druhá najvyššia hora Indonézie a nachádza sa v nadmorskej výške 3 726 metrov. Tento vrchol nenechá žiadneho horala chladným.

Indonézia: Nie, celá nezhorela VII. – Bali: Selamat datang di Bali (vitajte na Bali)
Publikované: 1.2.2016
Jávu sme už opustili a stojíme na ostrove Bali. Je to jeden z indonézskych ostrovov, ktorý sa od ostatných viac než 17 000 výrazne líši. Preto každoročne láka mnoho návštevníkov. Je to ostrov plný rozmanitej prírody a kontrastov. Atmosféra je neopakovateľná a hlavne nezameniteľná. Aby sme k tomuto záveru mohli dospieť, museli sme ho celý prejsť. Našim cieľom bolo spoznať centrálne hornaté časti ostrova, aby sme zmapovali terén a rozhodli sa, na ktorú sopku vyjdeme. Zvolili sme si cestu od juhu k severu a späť, ktorá je dlhá 200 km (išli sme ju 13 hodín na skútri).

Indonézia: Nie, celá nezhorela V. – Jáva: Cesta až na okraj sopky Ijen alebo objavenie jej tajomstva
Publikované: 18.1.2016
Na Jáve sme už navštívili rôzne miesta, ale sopka Ijen je opäť niečo úplne iného. Robotníci v tejto drsnej krajine v neuveriteľných podmienkach ťažia síru a turisti platia vstup, aby sa na túto ojedinelú záležitosť pozreli. V pozadí robotníkov plápolajú modré plamene, ktoré sú ďalším symbolom sopky Ijen. Je to posledné miesto na Jáve, ktoré sme navštívili pred odjazdom na východný ostrov Bali.

Indonézia: Nie, celá nezhorela IV. – Jáva: Výstup na sopku Bromo a vodopády Madakaripura
Publikované: 11.1.2016
Na vyhliadke Penanjakan sme už celkom slušne premrzli. Taktiež sme sa dostatočne pokochali výhľadom na krásy miestnej sopečnej krajiny a už nás džíp vezie späť na ploché dno kráteru Tengger. Ďalej ideme po vlastných (za dobrých vulkanických podmienok) na okraj sopky Bromo, ktorá je stále aktívna.

Indonézia: Nie, celá nezhorela III. - Jáva: Piesočné dno krátera s preslávenou sopkou Bromo
Publikované: 4.1.2016
Jedným z najväčších indonézskych cestovateľských zážitkov je určite pre každého výlet na sopku Bromo v Bromo Tengger Semeru National Park. Je to vysoko organizovaný a v celej Indonézii určite aj najviac turistický výlet. Hoci je veľmi drahý, zážitok sa vám isto vryje do pamäti rovnako ako nám.

Indonézia: Nie, celá nezhorela XIII. – Lombok: lúčenie s Rinjani
Publikované: 14.3.2016
Stojíme na okraji kaldery na severe ostrova Lombok – v Crater Rim Senaru kempe. Pred nami je náročný zostup do dediny Senaru, ktorý je pozvoľnejší, ale veľmi dlhý (21 kilometrov). Vedie skrz dažďový prales plný života.


Súvisiaca fotogaléria

Indonézia – krajina ostrovov
Indonézia je pre európskych turistov veľmi obľúbeným miestom v rámci „ázijských“ dovoleniek. Tent...


Súvisiace video

Indonézia: požiarom nedotknuté ostrovy II.
Ostrov Bali, ktorý môžete vidieť na tomto videu, je na prvý pohľad farebný a živý. Väčšina ostrov...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jesene

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Kniha Rozprávanie ruského pútnika + sada vitamínov
2. cena:
Elegantná dámska kabelka a prívesok
3. cena:
Termopohár, magnetka a muzikálové CD
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby na dve noci v 4* hoteli Piroška (Maďarsko)
2. cena redakcie:
Poukážka na 5 vstupov do LADY FITNESS s profesionálnym trénerom a k tomu špeciálne nápoje zdarma
3. cena redakcie:
Luxusný príbor značky Berndorf

Aktuality:

21.9.2018
Aj tento rok sa môžete tešiť na festival vedy - Európsku noc výskumníkov, ktorý sa uskutoční v posledný septembrový piatok (28.9.) v mestách: Bratislava, Banská Bystrica, Žilina, Košice a Poprad.
20.9.2018
Od piatku 28. septembra do štvrtka 4. októbra máte možnosť získať nový pohľad na modernú, historickú aj zabúdanú architektúru, ktorá vás obklopuje. V deväťdesiatich mestách po celej Českej republike a tiež na Slovensku sú pre verejnosť pripravené prednášky, projekcie, workshopy, prechádzky vedené architektmi, urbanistami či historikmi, horské túry alebo sa môžete v rámci akcie dostať do inak neprístupných stavieb.
19.9.2018
Príďte sa zabaviť na 1. ročník Záhoráckeho folklórneho festivalu, ktorý bude plný jedinečného slovenského folklóru, ako aj regionálnych gurmánskych špecialít od tradičných pochúťok po kvalitný street food.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BULHARSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 21. 9. 2018
sviatok:Matúš
dnes:
piatok 21.9.
28 °C
zajtra:
sobota 22.9.
18 °C