www.infoglobe.sk » Indonézia: Nie, celá neuhorela I. – Jáva: posvätná hora Mt. Muria

Indonézia: Nie, celá neuhorela I. – Jáva: posvätná hora Mt. Muria

Publikované: 21.12.2015
Naše mesačné putovanie po Indonézii začína v hlavnom meste Jakarta (ostrov Jáva), z ktorého sme odchádzali, ako rýchlo sa len dalo. Naša prvá zastávka bola na polostrove Muria, ktorý sa nachádza v strednej Jáve (na severe vybieha do Jávskeho mora).

Nachádzajú sa tu dve sopky - Mt. Genuk na severe a ďalej výšková dominanta, ktorá sa rozkladá na veľkej väčšine polostrova. Tento horský hrebeň pozostávajúci z niekoľkých vrcholov a kráterov nesie súhrnný názov Mt. Muria (1 602 m n. m.). A práve sem sme sa vydali.

prechádzka v pokojnej prírodeMiestni nám hovorili, že sa na sopku dá ísť zo severu aj z juhu. Odporučili nám južné úpätie (výstup z dediny Colo), keďže tam spoznáme nielen krásu prírody, ale staneme sa aj súčasťou miestnej kultúry. V Jepare (mesto na severozápade polostrova) sme si požičali skúter (asi 4,5€ za deň) a podstúpili sme tak prvú cestu po indonézskych preplnených cestách. Teraz už môžem povedať, že sme tam zažili naozaj najhoršiu dopravu – žiadne pravidlá, predchádzanie zľava, sprava, jazda po chodníkoch a v zákazoch jazdu – toto všetko za nepredstaviteľnej prevádzky (Jáva je najviac zaľudnený ostrov sveta).

mierime na Mt. Murii

Po 1,5 hod. jazdy sme dorazili na miesto – do dediny Colo. Čuduj sa svete, trafili sme bez zaváhania. Veľké dediny alebo pre miestnych dôležité miesta sú celkom dobre značené. Bohužiaľ nie sú označené začiatky ani konce dedín, takže neviete , či ste už na mieste, alebo vôbec. Oblasť Muria je veľmi posvätným miestom. Priamo na dedinou Colo sa nachádza hrob jedného z deviatich islamských svätých. Hrob druhého zo svätých sa nachádza v neďalekom Kuduse.

neustále sa s nami chceli fotiť ako jednotlivci, tak aj celé rodinypohľad od vchodu k hrobu na prírodu, kam sa hneď potom vydáme

Už od prvej minúty v tejto oblasti sme videli, že asi nie je typické, že turista zavíta až sem. V krátkych nohaviciach a v tielku som sa tu cítila naozaj divne, dokonca ani šatka prehodená cez ramená to moc nezachránila. Z dediny vedú nahor k hrobu strmé schody, ktoré sú obklopené nekonečnými obchodíkmi s najrôznejšími produktmi. Všetci ľudia, ktorí sem prichádzajú, majú jeden spoločný cieľ - pomodliť sa pri hrobe svätého Sunana Murii. Nebolo človeka, ktorý by si nás neprehliadol. Niektoré moslimské rodiny sa s nami dokonca fotili. Stále nás niekto zdravil – Mr. a Miss. Byť stredom pozornosti tak odlišných ľudí bol veľmi zaujímavý pocit, ale neskôr tiež dosť unavujúci. Fotením s jednou skupinkou vznikla reťazová reakcia a my sme sa len tak tak odtrhli, aby sme mohli pokračovať v ceste. Aby sa mohli pomodliť aj starší ľudia, majú tu zavedené taxi motorky (vyvezú tých, ktorí buď nechcú, alebo nemôžu dôjsť k hrobu peši). Toto bola najkrajšia, najlacnejšia a najoriginálnejšia tržnica, ktorú sme navštívili.

pestrofarebné trhy v dedine Colo

Musím však povedať, že sme boli z týchto davov ľudí veľmi unavení. O to úžasnejšie bolo konečne dôjsť k hrobu a odpojiť sa smerom do kopcov, kam už noha miestneho naozaj nevkročí (vôbec nie sú zvyknutí chodiť, a už vôbec nie aby išli na výlet). Hluk ľudí utíchol a začali nás upokojovať zvuky prírody. Prechádzame prevažne kávovými plantážami, v ktorých pozadí sú asymetrické kopce zarastené tropickým pralesom, krivými mohutnými starými stromami, palmami, tropickými rastlinami a lianami. Okolité hory sú rôznorodé, vždy úplne zarastené a posiate cestičkami pripravenými na objavovanie. Pri prechádzaní človek ani nevie, kam sa skôr pozerať a aký zvuk počúvať. Pri tomto výlete si naše uši konečne na chvíľu oddýchli, pretože obyvatelia Indonézie majú celkovo veľmi radi hluk.

Jedno z najposvätnejších miest celej Jávy

Pokiaľ sa teda budete nachádzať v tejto oblasti, tak určite túto prekrásnu horu navštívte.

GPS: (dedina Colo) 6°40'01.2"S 110°53'58.8"E

 

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ostrov Bali a jeho dve významné miesta
Publikované: 7.6.2010
Bali je malý indonézsky ostrov, ležiaci medzi ostrovmi Jáva na západe a Lombok na východe, s hlavným mestom Denpasar. Bali je zároveň tým najzápadnejším zo súostrovia Malé Sundy a predstavuje najväčšiu turistickú destináciu celej Indonézie, preslávenú tradičným tancom, hudbou , maľbou, sochárstvom a úžitkovým umením.

Indonézia: Nie, celá nezhorela II. – Jáva: nedotknutý národný park Karimunjawa
Publikované: 28.12.2015
V predchádzajúcom článku ste sa dozvedeli o posvätnej hore Mt. Muria. Nenavštívili sme ju prvoplánovo. Na polostrov Muria sme išli z iného dôvodu. Zo severozápadného pobrežia (z mesta Jepara) totiž odchádza loď k ostrovnému národnému parku Karimunjawa. Dopredu sme vedeli, že niekedy lode pre veľké vlny nejazdia, takže sme mali časovú rezervu dva dni – ani tie však nestačili.

Indonézia: Nie, celá nezhorela VIII. – Bali: Dokonalé scenérie sopky Batur
Publikované: 8.2.2016
Pokračujeme v našom celodennom výlete za preskúmaním indonézskeho ostrova Bali. Opúšťame mesto Singaraja na severe ostrova a naším ďalším cieľom je oblasť okolo sopky Batur.

Indonézia: Nie, celá nezhorela XII. – Lombok: noc pri jazere Anak a zostup z kráteru
Publikované: 7.3.2016
Skorý výstup na samotný vrchol máme úspešne za sebou a druhý deň v oblasti Rinjani pokračuje. Aj keď sme mali chodenia nad hlavu, museli sme Sembalun Crater Rim kemp opustiť a pokračovať ďalej. Čakala nás noc pri jazere Anak.

Indonézia: Nie, celá nezhorela XI. – Lombok: neskutočný výstup na vrchol Rinjani
Publikované: 29.2.2016
Vitajte späť v našom seriáli o Indonézii. Nachádzame sa pod vrcholom Rinjani (v nadmorskej výške cca 2 350 m), čo je druhá najvyššia hora Indonézie. Čaká nás noc a samotný výstup na vrchol (3 726 m n. m.).

Indonézia: Nie, celá nezhorela X. – Lombok: výstup ku Crater Rim kempu
Publikované: 22.2.2016
Výlet na Rinjani už máme zariadený, a tak sa môže začať naše ďalšie indonézske dobrodružstvo. Výstup a zostup má jednu hlavnú trasu (pokiaľ nie jedinú). Vedie zo Senaru do Sembalunu a je obojsmerná. Môžete si vybrať rôznu dĺžku výletu – 2, 3 i 4 dni.

Indonézia: Nie, celá nezhorela IX. – Lombok: zoznámte sa s Rinjani
Publikované: 15.2.2016
Sopka Rinjani je dominantou indonézskeho ostrova Lombok. Je to druhá najvyššia hora Indonézie a nachádza sa v nadmorskej výške 3 726 metrov. Tento vrchol nenechá žiadneho horala chladným.

Indonézia: Nie, celá nezhorela VII. – Bali: Selamat datang di Bali (vitajte na Bali)
Publikované: 1.2.2016
Jávu sme už opustili a stojíme na ostrove Bali. Je to jeden z indonézskych ostrovov, ktorý sa od ostatných viac než 17 000 výrazne líši. Preto každoročne láka mnoho návštevníkov. Je to ostrov plný rozmanitej prírody a kontrastov. Atmosféra je neopakovateľná a hlavne nezameniteľná. Aby sme k tomuto záveru mohli dospieť, museli sme ho celý prejsť. Našim cieľom bolo spoznať centrálne hornaté časti ostrova, aby sme zmapovali terén a rozhodli sa, na ktorú sopku vyjdeme. Zvolili sme si cestu od juhu k severu a späť, ktorá je dlhá 200 km (išli sme ju 13 hodín na skútri).

Indonézia: Nie, celá nezhorela VI. – Jáva: Modré plamene a nosiči síry na sopke Ijen
Publikované: 25.1.2016
Je noc a my sa nachádzame na okraji kráteru sopky Ijen, ktorá je svetovo preslávená pre svoje modré plamene. Zostupujeme dole do kráteru, aby sme všetko videli zblízka. V tom zahliadneme prvého nosiča. Malý chudý chlap nesie cez rameno bambusovú tyč, na ktorej má priviazané dva pletené koše plné sírnych kameňov. Ustupujeme mu z cesty, aby mohol bez prestávky pokračovať. Ďalej zostupujeme a stále intenzívnejšie cítime síru.

Indonézia: Nie, celá nezhorela V. – Jáva: Cesta až na okraj sopky Ijen alebo objavenie jej tajomstva
Publikované: 18.1.2016
Na Jáve sme už navštívili rôzne miesta, ale sopka Ijen je opäť niečo úplne iného. Robotníci v tejto drsnej krajine v neuveriteľných podmienkach ťažia síru a turisti platia vstup, aby sa na túto ojedinelú záležitosť pozreli. V pozadí robotníkov plápolajú modré plamene, ktoré sú ďalším symbolom sopky Ijen. Je to posledné miesto na Jáve, ktoré sme navštívili pred odjazdom na východný ostrov Bali.

Indonézia: Nie, celá nezhorela IV. – Jáva: Výstup na sopku Bromo a vodopády Madakaripura
Publikované: 11.1.2016
Na vyhliadke Penanjakan sme už celkom slušne premrzli. Taktiež sme sa dostatočne pokochali výhľadom na krásy miestnej sopečnej krajiny a už nás džíp vezie späť na ploché dno kráteru Tengger. Ďalej ideme po vlastných (za dobrých vulkanických podmienok) na okraj sopky Bromo, ktorá je stále aktívna.

Indonézia: Nie, celá nezhorela III. - Jáva: Piesočné dno krátera s preslávenou sopkou Bromo
Publikované: 4.1.2016
Jedným z najväčších indonézskych cestovateľských zážitkov je určite pre každého výlet na sopku Bromo v Bromo Tengger Semeru National Park. Je to vysoko organizovaný a v celej Indonézii určite aj najviac turistický výlet. Hoci je veľmi drahý, zážitok sa vám isto vryje do pamäti rovnako ako nám.

Indonézia: Nie, celá nezhorela XIII. – Lombok: lúčenie s Rinjani
Publikované: 14.3.2016
Stojíme na okraji kaldery na severe ostrova Lombok – v Crater Rim Senaru kempe. Pred nami je náročný zostup do dediny Senaru, ktorý je pozvoľnejší, ale veľmi dlhý (21 kilometrov). Vedie skrz dažďový prales plný života.


Súvisiaca fotogaléria

Indonézia – krajina ostrovov
Indonézia je pre európskych turistov veľmi obľúbeným miestom v rámci „ázijských“ dovoleniek. Tent...


Súvisiace video

Indonézia: požiarom nedotknuté ostrovy II.
Ostrov Bali, ktorý môžete vidieť na tomto videu, je na prvý pohľad farebný a živý. Väčšina ostrov...

Indonézia: požiarom nedotknuté ostrovy I.
Jáva je jeden z ostrovov, ktoré patria do súostrovného štátu Indonézia. V rámci celého sveta má j...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jesene

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Kniha Rozprávanie ruského pútnika + sada vitamínov
2. cena:
Elegantná dámska kabelka a prívesok
3. cena:
Termopohár, magnetka a muzikálové CD
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby na dve noci v 4* hoteli Piroška (Maďarsko)
2. cena redakcie:
Poukážka na 5 vstupov do LADY FITNESS s profesionálnym trénerom a k tomu špeciálne nápoje zdarma
3. cena redakcie:
Luxusný príbor značky Berndorf

Aktuality:

21.9.2018
Aj tento rok sa môžete tešiť na festival vedy - Európsku noc výskumníkov, ktorý sa uskutoční v posledný septembrový piatok (28.9.) v mestách: Bratislava, Banská Bystrica, Žilina, Košice a Poprad.
20.9.2018
Od piatku 28. septembra do štvrtka 4. októbra máte možnosť získať nový pohľad na modernú, historickú aj zabúdanú architektúru, ktorá vás obklopuje. V deväťdesiatich mestách po celej Českej republike a tiež na Slovensku sú pre verejnosť pripravené prednášky, projekcie, workshopy, prechádzky vedené architektmi, urbanistami či historikmi, horské túry alebo sa môžete v rámci akcie dostať do inak neprístupných stavieb.
19.9.2018
Príďte sa zabaviť na 1. ročník Záhoráckeho folklórneho festivalu, ktorý bude plný jedinečného slovenského folklóru, ako aj regionálnych gurmánskych špecialít od tradičných pochúťok po kvalitný street food.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BULHARSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 21. 9. 2018
sviatok:Matúš
dnes:
piatok 21.9.
28 °C
zajtra:
sobota 22.9.
18 °C