www.infoglobe.sk » India – expedícia Tiger: ďalšie safari

India – expedícia Tiger: ďalšie safari

Publikované: 30.3.2019
Budíček o 4.45 h, a to je vážne najneskorší možný čas. Krátko po piatej totiž už odchádzame na recepciu. Raňajky teraz nehrozia, ja by som do sebe tak skoro aj tak nič nedostala. Môžete si však dať čaj, kávu alebo masalu.

Masala je v podstate tiež čaj, ale úplne špeciálny. Pripravuje sa z čierneho čaju a nesmie v ňom chýbať zázvor a kardamón. Ďalšie ingrediencie závisia na tom, kto ho pripravuje. Najčastejšie sú to tieto korenia – škorica, aníz, fenikel, čierne korenie, muškátový oriešok a klinček. Masala pochádza z Indie a má tu veľkú tradíciu, no každý štát má iný druh a pomer korení. Poslednou nevyhnutnou súčasťou je mlieko. V Indii sa používa byvolie mlieko. Každopádne je to chutný, osviežujúci a skvelý nápoj na trávenie.

expedícia Tiger

Keď som písala, čo všetko musíte mať na safari, ešte som zabudla na jednu dôležitú vec, a tou je rozhodne pitná voda. Vozíme so sebou chladničku, ktorá je plná vody, tekutiny je nutné neustále dopĺňať, aby nehrozila dehydratácia, prípadne úpal alebo úžeh. Môžete použiť aj tablety pre športovcov na doplnenie energie.

Tak teda hurá za ďalším dobrodružstvom. Rýchla masala a hop do auta, na bráne sme prví a bude to tak často. Znovu prejdeme zónu 2, vraciame sa za mojim „prvým tigrom“. 

na safari

Jazda džípom v rezervácii rozhodne nie je komfortná. Povrch cesty je príšerný, samé kamene, korene, jamy... A navyše potrebujeme byť všade prví, takže džíp nejazdí, ale takmer lieta z miesta na miesto. Môj chrbát nie je v najlepšej kondícii, a tak je bedrový pás veľmi praktickým spoločníkom.

na safari

Spočiatku sa nič zásadné nedeje, ani žiadnu divokú mačku nevidíme. Tak fotím pávy, sambary a axise. Už sa pomaly začínam obávať, či dnes budeme rovnako úspešní, keď v tom konečne uvidím toho včerajšieho chlapáka. Teda musím priznať, že nie som schopná identifikovať, že to je ten istý tiger, ktorý včera polihoval pri tôni. No náš sprievodca je samozrejme v obraze. Zvieratá sú však rozhodne rozdielne. Čierne pruhy na tele tigrov sú rovnako jedinečné ako naše otlačky prstov alebo ako kresba na tele žirafy. Ale predstavte si, že konečne vidíte tie majestátne tvory pred sebou, v podstate tomu ani poriadne neveríte, snažíte sa fotiť o sto šesť, aby vám nič neuniklo, a práve tak vám možno mnohé uniká. Už teraz viem, že sa sem určite zas vrátim, už teraz viem, čo by sa dalo vyfotiť lepšie, už teraz viem, že možno nemusím fotiť všetko, že sa stačí dívať a zážitky sú rovnako silné.

na safari

Späť k tigrovi, najskôr ho objavíme, ako odpočíva v lese. Po chvíli sa vydáva k vodnej ploche. Náš sprievodca vždy skoro presne odhadne, kade pôjde. Plocha parku je obrovská, podľa mňa sa tie mačky môžu pohybovať všetkými smermi, ale Nafees je nenahraditeľný. Vždy nás nechá urobiť tie najlepšie zábery a potom sa rýchlo presúvame ďalej, aby sme zachytili šelmu v pohybe. Je však na čase vrátiť sa.

na raňajky ideme späť do hotela

Chvíľku po deviatej ráno prichádzame do hotela. Zážitkov už bolo toľko, že mám pocit, že je minimálne polovica dňa za nami, a tak ma prekvapí, že na nás čakajú raňajky. S chuťou zasadáme k stolu. Ako som už zmieňovala, ponuka jedla je rozmanitá a majú tu aj skvelé kapučíno, ktoré mi príde vhod.

na safari

Po raňajkách sa už teším na bazén a relax, aby som bola fit na ďalšie safari. Ešte je dôležité urobiť si zálohu dát, aby som neprišla o žiadnu vydarenú fotku tigra.

Na odpoludňajšom safari si užijeme prítomnosť mamy Ladli T8 a ich mláďat, ale o tom až nabudúce.

GPS: 26°01'11.3"N 76°30'28.4"E

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

India – expedícia Tiger: zo zóny do zóny
Publikované: 13.4.2019
Dnes sa vrátime do najkrajšej zóny, k jazerám Talao. Je skoro ráno, okolo šiestej hodiny a my celkom pomaly prechádzame parkom, keď odrazu rýchlo brzdíme. Neskutočné, priamo pred nami kráča po ceste kráľovná vyprahnutých jazier, tigrica Arrowhead.

India – expedícia Tiger: sledujeme mláďatá
Publikované: 6.4.2019
Tentokrát navštívime zónu číslo 6. Nafees dopoludnia zistil, že je veľká šanca sledovať samicu T8 Ladli a jej mláďatá. Teda už to sú skôr dorastenci... Mama najprv skolila jeleňa sambara, a tak majú hostinu. Aj keď kto vie, títo dorastenci sú už schopní potravu si uloviť aj samostatne a sú to veľkí papkáči. Tiger dokáže za jeden deň zjesť až 30 kg mäsa.

India – expedícia Tiger: na safari
Publikované: 23.3.2019
Prírodná rezervácia je obrovská, rozprestiera sa na ploche viac než 392 kilometrov štvorcových, pre verejnosť je prístupná len časť, ktorá je rozdelená do niekoľkých sekcií. Pri objednávaní safari musíte špecifikovať, ktorú zónu chcete navštíviť. Prechádzanie z jednej zóny do druhej je zakázané, výnimku tvorí len celodenné safari. Jeho cena je však obrovská.

India – expedícia Tiger: cesta a uvítanie
Publikované: 9.3.2019
Asi by som mala ísť spať, keď musím už o 3.30 vstávať, ale čo s tým, keď nie som unavená. Všetko je už zbalené, len ešte premýšľam, či si mám vziať pršiplášť, alebo nie, keď hlásia slnečno 44 °C. Nakoniec som ho z kufru vybrala. Vám ho ale odporúčam pribaliť, je veľmi praktický, keď vás náhle prepadne prietrž mračien.

India – expedícia Tiger: cesta na safari
Publikované: 16.3.2019
Jedlo sa tu podáva ako bufet. Z miestnej kuchyne mi asi najviac chutia placky čapátí alebo naan, tie by som mohla jesť bez obmedzenia. A tiež mam rada jahňacie mäso, ktoré tu pripravujú skutočne veľmi dobre. Veľkým lákadlom sú rôzne dezerty, sú nielen veľmi dobré, ale tiež veľmi sladké, no skrátka kalorická bomba. Radšej si dám exotické ovocie.

India – krajina tisícich bohov I.
Publikované: 1.1.2011
India je kolískou indoeurópskej civilizácie a dlho bola krajinou, ktorej bohatstvo chcela využiť nejedna rozpínajúca sa ríša. Dnes je najväčšou svetovou demokraciou a v najbližšej budúcnosti sa stane zásadným hráčom na poli globálnej politiky. Aká je však vo vnútri? Akými krásami na vás zapôsobí? To sa dočítate v našom novom seriáli.

India - krajina tisícich bohov II.
Publikované: 23.3.2011
V pokračovaní o tejto najväčšej miliardovej demokracii sveta sa zameriame na jej severnú časť.

India - krajina tisícich bohov III.
Publikované: 30.3.2011
V treťom pokračovaní poputujeme ďalej severom Indie, pričom tentokrát sa dozviete viac o slávnom prastarom meste Agra a ďalších.

India – krajina tisícich bohov IV.
Publikované: 6.4.2011
V dnešnej časti seriálu o druhej najľudnatejšej zemi sveta a najväčšej svetovej demokracii si prečítate o jej západnej časti.

India - krajina tisícich bohov V.
Publikované: 13.4.2011
Dnes opäť zostaneme v západnej Indii. Dozviete sa o štáte Goa.

India - krajina tisícich bohov VI.
Publikované: 20.4.2011
Dnes sa vypravíme do južnej Indie, do miest ako Čennaj alebo Bengalúru...

India – krajina tisícich bohov VII.
Publikované: 27.4.2011
V poslednej časti o indickom subkontinente sa dočítate o jeho východnej časti.

India: Moje predstavy o "Incredible India" I.
Publikované: 1.7.2013
Skôr ako som letela do Indie, mala som len matné predstavy o tom, čo ma čaká. Svoju Indiu som si maľovala ako z Bollywoodského filmu. Páčila sa mi krásna farebná sárí, cinkajúce náramky, veľké náušnice a hlavne pesničky z Bollywoodských filmov.

India: Moje predstavy o "Incredible India" II.
Publikované: 8.7.2013
Čo najviac sužuje dušu človeka, sú všadeprítomní žobrajúci ľudia a hlavne deti, ktoré sú špinavé a mnohé z nich aj choré či dokonca zámerne znetvorené. Behajú za vami, prosia, ukazujú, že majú hlad...

India: Moje predstavy o "Incredible India" III.
Publikované: 15.7.2013
Silvester a Nový rok sme poňali úplne netradične, strávili sme ho na ťave v púšti Thár v Radžastane, v blízkosti hranice s Pakistanom. Za zvukov bubienkov sme tancovali okolo ohňa s ostatnými turistami z celého sveta, jedli indické pokrmy s chuťou kari, chilli a piesku.


Súvisiaca fotogaléria

India III.
Tretia fotogaléria z Indie obsahuje fotky z oblasti Darjeelingu a himalájske panorámy z indicko-n...

India II.
V ďalšej fotogalérii z Indie si môžete pozrieť monumentálnu stavbu Tádž Mahal ako aj fotografie z...

India I.
Fotografie niektorých historických pamiatok v Dillí, miestneho múzea železnice, života ľudí v ruš...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

19.4.2019
Pozývame vás na výstavu bonsajov v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach, ktorá sa uskutoční od 26. apríla do 1. mája 2019.
18.4.2019
Ornamentálne zdobená drevená chata Libušín na Pustevnách, ktorú v marci 2014 z veľkej časti zlikvidoval požiar, už získala svoju novú podobu. Do konca tohto roku má byť jej obnova úplne dokončená.
17.4.2019
Zveropark v Revištskom Podzámčí (okres Žarnovica) ožije veľkonočnými zvykmi a radostne privíta jar. Tešiť sa môžete na nové prírastky, súťaže i bohatý zábavný program.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAROKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2019
sviatok:Jela