www.infoglobe.sk » India – expedícia Tiger: cesta na safari

India – expedícia Tiger: cesta na safari

Publikované: 16.3.2019
Jedlo sa tu podáva ako bufet. Z miestnej kuchyne mi asi najviac chutia placky čapátí alebo naan, tie by som mohla jesť bez obmedzenia. A tiež mam rada jahňacie mäso, ktoré tu pripravujú skutočne veľmi dobre. Veľkým lákadlom sú rôzne dezerty, sú nielen veľmi dobré, ale tiež veľmi sladké, no skrátka kalorická bomba. Radšej si dám exotické ovocie.

jedlo

Po raňajkách rýchlo vybalím to najnutnejšie a už sa teším do bazéna, je dostatočne veľký a navyše tu skoro nikto nie je. Jedinými spoločníkmi sú rybáriky alebo iné vtáky, ktoré vždycky zamieria strmhlav do vody, zmočia krídla a odletia.

pri bazéne

Dnes sa dlho v bazéne nezdržím, pred prvým safari, čo ma čaká, musím skúsiť chvíľu spať. Je to vážne len okamžik, ale to vôbec nevadí, veď konečne sa dočkám, konečne prvá príležitosť stretnúť sa s nádhernými mačkami.

zvieratá všade navôkol

Krátko pred pol treťou nás vyzdvihuje náš sprievodca Nafees a šofér Papu. Mám obrovskú výhodu, na túto cestu som sa vydala s odborníkom na slovo vzatým, chalanom, ktorý do národného parku Ranthambore jazdí už mnoho rokov, dokonale to tu pozná a má tu mnoho priateľov, ktorí sú pre úspech celej výpravy nesmierne dôležití. Tými najdôležitejšími sú práve náš sprievodca a šofér.

v národnom parku

Na čo rozhodne pred safari nezabudnúť? Kvalitný fotoaparát, prípadne dva, s rôznymi objektívmi, pamäťové karty, čistenie. Potom potrebujete ešte látkový „tunel“, taký ten multifunkčný šál, z ktoré ľahko vyrobíte čelenku, čapicu, kuklu, šatku na krk alebo potítko a možno aj niečo ďalšieho. Bude vás kryť pred slnkom aj pred množstvom prachu, ktorý je všadeprítomný. Nezabudnite ani na látkovú pokrývku fotoaparátu, prach sa dostane naozaj všade. Posledné, čo nepodceňujte, je ochrana pred slnečnými lúčmi, v tom teple je opaľovací krém nevyhnutnosťou.

30

Prichádzam k nášmu džípu, ktorý je pre nás špeciálne upravený. Jedna sedačka je vybratá, miesto toho je dno džípu pokryté mäkký matracom. Na rozdiel od safari v Afrike, kde som bola pred niekoľkými rokmi, je toto vozidlo úplne otvorené. Nič nebráni výhľadu, ale zároveň nás ani nič nechráni. Divočine budeme na dosah. Občas sa niektorí známi alebo návštevníci mojich besied pýtajú, či som sa nebála, že ta krásna mačka skočí medzi nás. Vážne nebála, tiger ma už dlho fascinuje a pohľad naň bol obrovským adrenalínom, nejaké nebezpečenstvo som si vôbec nepripúšťala.

na safari

NP Ranthambore nájdete v štáte Rádžastán, spadá pod okres Sawai Madhopur, čo je zároveň názov mestečka, kde sme ubytovaní. Je jedným z najznámejších v Indii, a to najmä kvôli tigrom indickým (bengálskym), za ktorými sem ročne smeruje mnoho turistov a fotografov z celého sveta. Za svoje meno vďačí pevnosti, ktorá zároveň tvorí nádhernú kulisu celého priestoru. Počiatok stavebných prác na pevnosti hľadajme niekde v polovici 10. storočia. Presná história vzniku tohto skvostu nie je úplne zrejmá a existuje niekoľko teórií, kto bol tým vládcom, ktorý ju nechal vybudovať. 

safari

Okrem pevnosti Ranthambore môžete v parku obdivovať aj pozostatky ďalších chrámov a palácov, ako je napríklad Raj Bagh, ktorý zdobí breh jazera Raj Bagh Talao. Najväčším jazerom v parku je Padam Talao, naopak najmenšie nesie meno Malik Talao. Jazerá, paláce a stovky rokov staré banyány (figovník bengálsky) dávajú parku až mystický charakter. Úplne neskutočné stromy, ktorých vzdušné korene sú vážne impozantné.

A nabudúce nás už čaká rozprávanie o prvom safari.

GPS: 26°01'29.6"N 76°30'04.3"E

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

India – expedícia Tiger: na safari
Publikované: 23.3.2019
Prírodná rezervácia je obrovská, rozprestiera sa na ploche viac než 392 kilometrov štvorcových, pre verejnosť je prístupná len časť, ktorá je rozdelená do niekoľkých sekcií. Pri objednávaní safari musíte špecifikovať, ktorú zónu chcete navštíviť. Prechádzanie z jednej zóny do druhej je zakázané, výnimku tvorí len celodenné safari. Jeho cena je však obrovská.

India – expedícia Tiger: cesta a uvítanie
Publikované: 9.3.2019
Asi by som mala ísť spať, keď musím už o 3.30 vstávať, ale čo s tým, keď nie som unavená. Všetko je už zbalené, len ešte premýšľam, či si mám vziať pršiplášť, alebo nie, keď hlásia slnečno 44 °C. Nakoniec som ho z kufru vybrala. Vám ho ale odporúčam pribaliť, je veľmi praktický, keď vás náhle prepadne prietrž mračien.

India, Ahmadábád – Manchester východu
Publikované: 1.5.2015
V severozápadnom cípe Indie sa rozkladá štát o veľkosti dva a pol Českých republík a šesť násobkom jej populácie - Gudžarát. V tomto štáte sa pred nejakými šesť tisíc rokmi zrodila civilizácia pozdĺž rieky Indus.

India, Hajdarábád – perly a diamanty
Publikované: 24.4.2015
Indický subkontinent ponúka mnoho miest na preskúmanie. To je dôvodom, prečo aj dnes na ňom zostaneme a pozrieme sa do ďalšieho významného mesta.

India, Kóčin – hlavné mesto korenia
Publikované: 17.4.2015
Kóčin je dozaista najdôležitejším prístavom v juhozápadnej Indii. Po veľa storočí bol centrom indického obchodu s korením, ktoré bolo od staroveku známe Grékom, Rimanom, Židom, Syrčanom, Arabom a Číňanom.

India: Moje predstavy o "Incredible India" III.
Publikované: 15.7.2013
Silvester a Nový rok sme poňali úplne netradične, strávili sme ho na ťave v púšti Thár v Radžastane, v blízkosti hranice s Pakistanom. Za zvukov bubienkov sme tancovali okolo ohňa s ostatnými turistami z celého sveta, jedli indické pokrmy s chuťou kari, chilli a piesku.

India – krajina tisícich bohov I.
Publikované: 1.1.2011
India je kolískou indoeurópskej civilizácie a dlho bola krajinou, ktorej bohatstvo chcela využiť nejedna rozpínajúca sa ríša. Dnes je najväčšou svetovou demokraciou a v najbližšej budúcnosti sa stane zásadným hráčom na poli globálnej politiky. Aká je však vo vnútri? Akými krásami na vás zapôsobí? To sa dočítate v našom novom seriáli.

India - krajina tisícich bohov II.
Publikované: 23.3.2011
V pokračovaní o tejto najväčšej miliardovej demokracii sveta sa zameriame na jej severnú časť.

India - krajina tisícich bohov III.
Publikované: 30.3.2011
V treťom pokračovaní poputujeme ďalej severom Indie, pričom tentokrát sa dozviete viac o slávnom prastarom meste Agra a ďalších.

India - krajina tisícich bohov V.
Publikované: 13.4.2011
Dnes opäť zostaneme v západnej Indii. Dozviete sa o štáte Goa.

India – krajina tisícich bohov IV.
Publikované: 6.4.2011
V dnešnej časti seriálu o druhej najľudnatejšej zemi sveta a najväčšej svetovej demokracii si prečítate o jej západnej časti.

India - krajina tisícich bohov VI.
Publikované: 20.4.2011
Dnes sa vypravíme do južnej Indie, do miest ako Čennaj alebo Bengalúru...

India – krajina tisícich bohov VII.
Publikované: 27.4.2011
V poslednej časti o indickom subkontinente sa dočítate o jeho východnej časti.


Súvisiaca fotogaléria

India III.
Tretia fotogaléria z Indie obsahuje fotky z oblasti Darjeelingu a himalájske panorámy z indicko-n...

India II.
V ďalšej fotogalérii z Indie si môžete pozrieť monumentálnu stavbu Tádž Mahal ako aj fotografie z...

India I.
Fotografie niektorých historických pamiatok v Dillí, miestneho múzea železnice, života ľudí v ruš...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

26.3.2019
Portmoneum v Litomyšli na Svitavsku tento rok skráti kvôli rekonštrukcii výstavnú sezónu. Tá potrvá len od konce marca do začiatku júna. Preto neváhajte s návštevou unikátnej európskej pamiatky – domu Josefa Portmana s originálnou výmaľbou a interiérovým nábytkom maľovaným Josefom Váchalom.
25.3.2019
Nenechajte si ujsť 72. ročník najstaršieho atletického podujatia na Slovensku: Národný beh Devín – Bratislava, ktorý sa uskutoční v nedeľu 14. apríla 2019.
24.3.2019
Milujete more a slnkom zaliate pláže? Celosvetovo známy cestovateľský portál zostavil rebríček tých najobľúbenejších pláži na svete a my vám prinášame ich prehľad.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LICHTENŠTAJNSKO a LUXEMBURSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 26. 3. 2019
sviatok:Emanuel