www.infoglobe.sk » Grécko, ostrov Thassos – Limenaria, Potos

Grécko, ostrov Thassos – Limenaria, Potos

Publikované: 11.8.2018
Ostrov s históriou siahajúcou do mladšej doby kamennej objavili turisti až v 70.–80. rokoch 20. storočia. Dnes je vyhľadávanou dovolenkovou destináciou nielen pre Grékov z pevniny, Rumunov, Bulharov a obyvateľov štátov bývalej Juhoslávie, ktorí to sem majú takpovediac cez vodu, ale Thassos uviazol v hľadáčiku turistov až za hranicami Európy. K najobľúbenejším miestam patrí južná Limenaria a Potos.

Thassos

Strediská Limenaria a Potos sú od seba vzdialené necelých 5 km. Navyše sú vďaka európskym dotáciám prepojené novo vybudovanou cestou vedúcou nad pobrežím po betónovom povrchu. Prejsť po nej môžete pokojne aj s kočíkom. Od prístavu z Limenarii sa vydáte po schodoch hore okolo momentálne chátrajúceho zámočku Palataki smerom k pláži Metalia. Nezostúpite na pláž, ale pokračujete k ceste a vyhliadkovému miestu s altánkom. Tu je nástupné miesto na cestu, ktorá vedie prevažne z kopca cez Pefkari až do Potosu.

Potos   Limenaria

Limenaria

Väčšie a ľudnatejšie mestečko s prístavom, vyhliadkovým miestom nad zátokou a promenádou lemovanou reštauráciami a obchodmi. Kto sa chce vyhnúť ruchu centra mesta, nech sa vydá opačným smerom do prírody. Nad dlhými kamienkovými plážami s tavernami vedie osvetlená rovinatá cesta, ktorá je ako stvorená pre pokojnú večernú prechádzku. Na jej konci narazíte na skalu, ale po spevnenej ceste vyjdete na cestu a môžete pokračovať na pláž Trypiti. Romantické miesto s piesočnou plážou v zalesnenej časti nadchne snáď každého. Vzdialenosť od Limenarie je cca 3 km.

Thassos

Opačným smerom, teda na Potos, sa skrýva pláž Metalia. Nad ňou sa nachádzajú bývalé šachty a pece na spracovanie železnej rudy, odtiaľ pochádza aj jej názov. Hneď za zámočkom Palataki, ktorý býval sídlom banskej spoločnosti, sa vydáte vpravo a zostúpite po nie zrovna najvábivejšej ceste k pláži. Aj keď pláž vysypali mramorovou drťou, všadeprítomná struska sa vám dostane pod kožu.

Metalia Beach   Metalia Beach

Metalia Beach

Potos

Pôvodne rybárska osada sa zmenila na rušné stredisko s prístavom. Kratšie pláže majú kamienkový a čiastočne piesčitý povrch. A pretože ie o menšie mesto, priestor pre ubytovacie kapacity je tak trochu stiesnený. Kto chce viac súkromia, musí počítať s tým, že bude ďalej od pláže. Obdobné stredisko je aj Pefkari, avšak s lepšou a samozrejme piesočnou plážou. Susedí s Potosom a je známe predovšetkým vďaka kempu zasadenému do lesného porastu. Potos je vzdialený približne 10 km od horskej obce Theologos vo vnútrozemí, kde sa spracovávajú plody olivovníkov. Pokiaľ ju navštívite, nezabudnite na miestny kostol so zvonicou. Nástenné maľby a vyrezávaný strop stoja za to. Theologos bol v minulosti najvýznamnejšou obcou na ostrove. Svedčí o tom aj fakt, že až do polovice minulého storočia bol hlavným mestom.

Pefkari

Pri cestách po Thassose objavíte mnoho zaujímavého. Na každom kroku narazíte na snehobiely mramor. Za vzácnosť ho tu však bohužiaľ nepovažujú. Ovzduším sa bude vnášať vôňa olív, oregana, tymianu, levandule a vďaka boroviciam sa vám bude dobre dýchať. Ich drevo sa už nepoužíva na stavbu lodí, je cenné, pretože patrí k základným kameňom prírody.

Thassos

GPS: 40°37'39.6"N 24°34'31.3"E

Text a foto: Monika Babická

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Grécko, ostrov Thassos – smaragd v Egejskom mori
Publikované: 4.8.2018
Zelený ostrov Thassos územne spadá do východnej Makedónie. Zelený preto, že hornaté vrcholky pokrývajú píniové a olivové háje. Jeho skalnaté brehy omýva pokojné Egejské more. Nenájdete tu letisko ani priemyselné zóny. O to lepšie ovzdušie tu je. Vďaka mramorovému podložiu sa tu ťaží jeden z najlepších mramorov na svete.

Grécko, Kréta – ostrov pamiatok, hôr a mora I.
Publikované: 21.3.2016
Ako už aj názov napovedá, Kréta je ostrov poskytujúci hneď niekoľko turistických lákadiel. Na svoje si tu prídu milovníci kultúry, dávnej histórie, ale tiež prírody. Vyhľadávajú ju tiež plážoví turisti, ktorí si chcú dopriať len pasívny odpočinok. Keďže história Kréty je veľmi bohatá, bola by veľká škoda stráviť dovolenku len vylihovaním na pláži.

Grécko, Kréta – ostrov pamiatok, hôr a mora IV
Publikované: 11.4.2016
Ďalším bodom nášho výletu bola najdlhšia európska tiesňava Samaria, ktorá sa nachádza v západnej časti Kréty uprostred Bielych hôr (v gréčtine Lefka Ori). Od roku 1962, kedy došlo k vysídleniu dediny Samaria, ktorá sa nachádzala približne uprostred tiesňavy (odtiaľ pochádza jej názov), je národným parkom a tiež svetovou biosférickou rezerváciou.

Grécko, Lefkada: Ako zažiť nezabudnuteľnú dovolenku na najkrajšom gréckom ostrove
Publikované: 3.8.2017
Táto perla Iónskych ostrovov je známa medzi cestovateľmi nielen vďaka nádherným plážam, ale tiež vďaka kúzlu gréckeho vidieka, ktoré môžete nasávať vo vnútrozemí ostrova plnými dúškami. Lefkada sa nachádza južne od Korfu a severne od Kefalonie.

Grécko, Litochoro – mystické horské mestečko
Publikované: 30.8.2017
Cez dovolenkové obdobie sme sa rozhodli vyraziť za objavovaním gréckych miest a malebných zákutí. Jednou z našich prvých zastávok bolo „kamenné“ mestečko Litochoro, ktoré sa nachádza v tesnej blízkosti bájneho pohoria Olymp.

Grécko, ostrov Rhodos: Lindos – chrám bohyne Atény
Publikované: 9.5.2014
Jedným z najpríťažlivejších miest východného pobrežia ostrova Rhodos je do skaly zasadené mesto Lindos s antickou akropolou a chrámom bohyne Atény Lindskej. Dominantu na najvyššej plošine skaly tu zanechali Johaniti – označovaní tiež ako rhodskí rytieri.

Grécko, Panteleimonas – hory, pláže a pamiatky
Publikované: 6.9.2017
Po návšteve Litochora sme sa presunuli o pár kilometrov ďalej. Našou ďalšou zastávkou bola typická grécka dedinka, ktorá ponúkala nádhernú prírodu, zaujímavú architektúru a nevšedné výhľady.

Mesto Rhodos - štvrte Staré a Nové mesto I.
Publikované: 14.9.2012
Mesto s kultúrnymi tradíciami, so známou rečníckou školou (navštevovanou Cicerom a Cézarom) a známou sochárskou školou. Už od svojho založenia (408 pred n. l.) je hlavným mestom ostrova Rhodos. Leží v jeho severnom výbežku.

Grécko, Skiathos – ostrov nádherných pláži
Publikované: 20.9.2017
Naše putovanie po Grécku zavŕšime návštevou ostrova Skiathos, ktorý leží v Egejskom mori a spolu s ostrovmi Skopelos a Alonissoses tvorí súostrovie nazývané Sporady. Pokiaľ milujete muzikál Mama Mia, tak jeho návšteva bude pre vás povinnou jazdou.

Grécko, Solún – krásny kút Grécka II.
Publikované: 11.9.2015
Minule sme sa túlali okolo najlepších a Solúnu najbližších pláží. Bohužiaľ nie sú tak blízko, že by ste k ním zvládli dôjsť pešo, ale keď už k nim budete merať cestu, mali by vám to vynahradiť krásnym prostredím.

Grécko: Kos - po stopách Hippokrata I.
Publikované: 29.9.2014
Dnes sa vydáme na výlet na grécky ostrov Kos. Stretla som tu jednu fajn Češku Ivu, takže ideme spolu. Na lodi je medzinárodné osadenstvo Francúzov, Talianov, Nemcov, Angličanov, Maďarov a nás - Čechov! Je úsmevné, že im skoro všetkým rozumiem a oni o tom nemajú ani tušenia. Cesta je príjemná a trvá cca 50 minút.

Grécko: Zakynthos - cestou korytnačím ostrovom I.
Publikované: 19.9.2011
Miestni nepovedia ostrovu inak než Zante. Tento domov obrích korytnačiek, nie je asi typickým gréckym ostrovom s nepočetným množstvom pamiatok, ale aj tak je dovolenka tu veľmi príjemne stráveným časom, na ktorý budete iste radi spomínať.

Grécko: Kos - za bohom Asklépiom I.
Publikované: 13.10.2014
Práve stúpam do mierneho kopčeka smerom k Asklépionu, kde mal „ordináciu“ slávny Hippokrates. A ako sa stal Asklépios bohom? Bolo to tak: Apolón, ako boh liečiteľov, chcel naučiť toto umenie aj svojho syna Asklépia, ktorý ho potom doviedol k dokonalosti a stal sa bohom lekárstva.


Súvisiaca fotogaléria

Grécko – ostrov Thasos
Vegetáciou porastený ostrov vzdialený 10 km od gréckej pevniny v Egejskom mori každý rok navštívi...

Grécko – Skiathos a letovisko Koukonaries
Grécko je rozmanitá krajina plná zážitkov. Jedným z mnohých čarokrásnych miest je ostrov Skiathos...

Grécko, Litochoro – mestečko bohov
V našej dnešnej fotogalérií vás zavedieme do gréckeho horského mestečka Litochoro, ktoré je situo...

Grécko: kúzelný ostrov Korfu
Poďte sa s nami aspoň na pár okamžikov pozrieť na jeden z najkrajších ostrovov  v Iónskom mo...

Grécko: Mesto Rhodos
Rhodos - mesto na rovnomennom ostrove v Egejskom mori. Nech už ostrov vznikol podľa tej či onej l...

Grécko - malý výlet po gréckych ostrovčekoch
Grécko je známe svojou antickou históriou a tiež tým, že ho obklopuje mnoho ostrovov a ostrovčeko...

Grécko, Lefkada
Jeden z mnohých gréckych ostrovov. Svojou rozlohou nijak ohromujúci, obvod pobrežia meria okolo 1...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.5.2019
V amfiteátri za ostravským domom kultúry v sadoch Dr. Milady Horákovej sa 29. mája o 18. hodine uskutoční zahájenie 7. ročníka Landscape festivalu a sprievodného programu,  vystúpenie kapiel o deň neskôr začne už o 17. hodine. Ostrava prevzala štafetu po šiestich ročníkoch konaných v Prahe, Plzni a Opave.
24.5.2019
Slovenský rekord za najväčší vertikálny nápis v exteriéri získala obec  Kružlová, ktorej obyvatelia ho osadili v ÚDOLÍ SMRTI, kde sa uskutočnila najväčšia tanková bitka v rámci Karpatsko-duklianskej operácie.
23.5.2019
Táto akcia sa koná každé dva roky a je zameraná na prezentáciu 21. základne taktického letectva Čáslav. V sobotu 25. mája od 9. do 17. hodiny uvidíte dynamické ukážky vojenskej leteckej techniky so sprievodným programom. Vstup je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 25. 5. 2019
sviatok:Urban