www.infoglobe.sk » Gibraltár – spojnica Európy s Afrikou

Gibraltár – spojnica Európy s Afrikou

Publikované: 9.9.2018
Po užívaní si dovolenky na slnečnom pobreží Španielska a prechádzkach malebnými prímorskými mestečkami sme sa rozhodli zažiť aj jedno dobrodružstvo. Vydali sme sa teda na najjužnejší cíp Španielska, ktorý je tzv. zámorským územím Spojeného kráľovstva – do Gibraltáru.

Toto strategické územie je významnou spojnicou medzi Stredozemným morom a Atlantikom, a taktiež skrz Gibraltársku úžinu spája Európsky kontinent s tým Africkým. Možno sa budete čudovať, prečo nie je španielskym územím. Pre odpoveď by ste museli „ísť“ do roku 1713, kedy bola uzatvorená tzv. Utrechtská zmluva, nútiaca Španielsko po prehratej vojne odstúpiť územie Spojenému kráľovstvu. Do roku 2006 sa jednalo formálne o britskú kolóniu, no po referende schválenom ústavou si miestni obyvatelia vydobyli samostatnosť a plnú správu územia. Briti v súčasnosti majú na starosti už len medzinárodné vzťahy a obranu. Viaceré referendá o pripojení k Španielsku skončili neúspešne, avšak snahy o pričlenenie tu prebiehajú aj naďalej. Gibraltár  Keď necháme politickú otázku bokom, Gibraltár ponúka vskutku úžasný kus zeme. Dominantou je Vápencová skala (Rock of Gibraltar) dosahujúca nadmorskú výšku 426 metrov. Vedie na ňu lanovka, ako aj cesta. My sme využili služby dopravného taxíka, ktorý nás vyviezol až na vrchol. Už samotná cesta bola zaujímavá. Uviazli sme v kolóne podobných taxíkov, všade navôkol sa pohybovalo množstvo ľudí a s pribúdajúcimi nadmorskými metrami sme začali mať pomerne otravných „kamarátov“. Boli nimi miestne opice – makaki. Jedná sa o jedinú európsku kolóniu opíc. Sú pomerne dotieravé a radi turistom ukradnú aj nejakú tu desiatu či batožinu. Avšak pre miestnych obyvateľov sú symbolom. Traduje sa tu totiž legenda, že Gibraltár bude britský, kým tu budú žiť opice.

Gibraltár

Po dosiahnutí cieľa sme sa začali kochať dych berúcimi výhľadmi na more, prístav, premávajúce nákladné i výletné lode, Africkú pevninu v diaľke, ako i na okolitú prírodu. Po krátkom rozjímaní sme navštívili tzv. arabskú pevnosť (Tárikova skala), podzemné tunely, múzeum aj Windsorskú galériu. Pri našich potulkách sme narazili na historické delo nazývané tiež Viktoriánsky kanón, umiestnené ešte za vlády kráľovnej Viktórie. Navštívili sme i jaskyňu svätého Michala s krásnou kvapľovou výzdobou, nasvietenou farebnými svetlami, ktorá je príležitostne využívaná na koncerty.   

Gibraltár

Boli sme radi, že sme mohli zhliadnuť aj pomerne novú turistickú atrakciu v podobe takzvaných Herkulesových pilierov, ktoré približujú Starý a Moderný svet. Sú doplnené o reliéfne mapky a informačné tabuľky, z ktorých sa dozviete že v moderných časoch je Gibraltár známy ako významné turistické, obchodné a finančné centrum, s jedinečnou pozíciou na križovatke pozemných a námorných trás, kde východ sa stretáva so západom. Naopak za starých čias bol Gibraltár považovaný za koniec známeho sveta aj za náboženskú svätyňu – vstupnú bránu k Hádesovi (grécky Boh podsvetia).  

GibraltárGibraltár

Gibraltár

Zaujala nás i červená tabuľka pripevnená o masívnu skalu, ktorá vypovedala o pokuse 500-člennej španielskej armády zmocniť sa priľahlého územia či viac početné nápisy upozorňujúce na agresivitu miestnych opíc. Dokonca sme objavili aj dopravné značenie – pozor opica, spomaľ. To však neboli jediné pozoruhodnosti.

Gibraltár

Z bedekra sme sa dozvedeli, že Gibraltár nemá zdroj pitnej vody. Využíva preto zber dažďovej vody a takzvanú reverznú osmózu, čo je proces odsoľovania morskej vody a jej premena na pitnú. Ďalším unikátom je križovatka so semaformi, kde sa bežná cestná komunikácia kríži s dráhou medzinárodného letiska. Tú sme samozrejme pretínali i my. Ďalej sme sa dozvedeli, že Gibraltár je aj náleziskom prvej lebky neandertálca ešte pred slávnym objavom v nemeckom údolí Neandertale, a tiež, že  zámorské územie má vlastnú menu tzv. gibraltársku libru. My sme však používali tú britskú.

GibraltárGibraltár

Za jeden deň sme stihli vystúpiť k výšinám, klesnúť k moru, navštíviť podzemie, dotknúť sa prírody a spoznať mnoho zvláštností. Gibraltár nás ohromil a radi sa sem ešte niekedy vrátime.

 

GPS: 36°08'24.7"N 5°20'49.2"W

Text: Oskár Mažgút

Foto: Miroslav Lipovský      



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Španielsko, Málaga – La Cala de Mijas a Marbella
Publikované: 26.8.2018
Letné obdobie je časom dovoleniek a my vás dnes na jednu pozveme. Vyberieme sa do slnkom zaliateho Španielska, presnejšie do Andalúzie. Zakotvíme v provincii Málaga, aby sme si vychutnali tzv. slnečné pobrežie – Costa del Sol.

Španielsko, Malaga – mesto, ktoré žije
Publikované: 22.8.2023
Malaga (španielsky napísané Málaga) je druhým najväčším mestom v španielskej oblasti Andalúzia. Rozkladá sa na pobreží stredozemného mora a je centrom známeho letoviska Costa del Sol alebo tiež Pobrežie slnka.

SVET: Je na čase vybrať si dovolenku!
Publikované: 3.2.2019
Cesta lietadlom sa týka len biznismenov a tých, ktorí sa niekam ďaleko sťahujú. Tak to už dávno neplatí. Lietadlo je stále častejším prostriedkom, ktorý nás prepraví za oddychom. A je jedno, či je cieľom našej cesty pomerne blízke Chorvátsko, alebo napríklad Singapur. A čo cesta za klokanmi?

Gibraltár – za opicami z juhu Európy
Publikované: 1.8.2016
Na najjužnejšom cípe Španielska (oblasť Andalúzie, známa predovšetkým vďaka mestám Cordoba a Granada) leží malé zámorské územie Veľkej Británie – Gibraltár. Historicky siaha toto miesto až do doby kamennej. Práve tu bola objavená prvá lebka neandertálca. V neskorších dobách sa viedli o Gibraltár rôzne vojnové spory, nakoniec však toto strategické územie stále zostáva pod správou Spojeného Kráľovstva.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou I.
Publikované: 17.5.2015
Či už vás zlákajú rušné ulice Sevilly, rytmy flamenca a sevillany, tajomnosť Córdoby, pôvab prímorského Cádizu alebo nádhera Granady so zasneženým pozadím Sierry Nevady, toto si jednoducho nemôžete nechať ujsť...

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou II.
Publikované: 24.5.2015
Moja výprava za slnečnou Andalúziou, za rytmami nespútaného a divokého gitaristu Paca de Lucíi, tanečnicami flamenca a sevillany pokračuje ďalej – v rozprávkovej Granade.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou III.
Publikované: 31.5.2015
Verím, že sa do Granady ešte niekedy pozriem. Teraz ale vyrážam smer Málaga a Córdoba.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou IV.
Publikované: 7.6.2015
Córdoba bola v 10. a 11. storočí najbohatším mestom Západu a strediskom islamskej kultúry. Prvý emirovia sídlili v Seville, ale už v šiestom roku arabskej okupácie (v roku 716) preložil emir Alhor svoj dvor do Córdoby. Prvých 40 rokov vládli ako zástupcovia damaského chalify. Boli to vojenskí náčelníci podriadení moci rodu Umajjovcov.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou V.
Publikované: 14.6.2015
Už je čas vydať sa ďalej. To znamená smer Cádiz. Každý mi odporúčal, aby som sa naň išla pozrieť. Tak prečo nie.


Súvisiaca fotogaléria

Španielsko: Dovolenka na slnečnom pobreží
Vychutnajte si spolu s nami prechádzku po španielskom „slnečnom“ pobreží – Costa del Sol, kde sa ...

Malorka – španielsky ostrovný raj
V našej dnešnej fotogalérií vás zavedieme na jeden z Baleárskych ostrovov - Malorku. Tento najväč...

Gibraltár – zámorské územie Spojeného kráľovstva
Úzky polostrov s rozlohou 6,5 kilometrov štvorcových je nielen vyhľadávanou turistickou destináci...

Španielsko: V uliciach Granady
Tretia a posledná výprava do ulíc bohatého španielskeho mesta. Foto: Maxim Kucer

Španielsko - Krížom krážom Valenciou  
Valencia je hlavným mestom rovnomennej provincie. Mesto obýva cez 800 tisíc ľudí, ktorí môžu byť ...

Španielsko: Figueres
Štyridsaťtisícové Figueres sa stalo rodiskom jedného z najväčších svetových umelcov - Salvadora D...

Španielsko: Barcelona - mesto snov
Barcelona je hlavným mestom Katalánska, autonómnej španielskej provincie ležiacej na severovýchod...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 3. 2024
sviatok:Soňa
dnes:
štvrtok 28.3.
10 °C
zajtra:
piatok 29.3.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X