www.infoglobe.sk » Francúzsko, departement Somme – Amiens I.

Francúzsko, departement Somme – Amiens I.

Publikované: 19.5.2017
Potom, čo sme minule len krúžili okolo, sa dnes vydáme preskúmať aj mesto samotné. Na francúzske pomery je Amiens so 130 tisícmi obyvateľov len stredne veľké mesto. Vďaka tomu, že tu študuje asi 30 tisíc študentov, má mladistvý nádych.

Nájdete tu niekoľko pamiatok zapísaných do zoznamu UNESCO. Jednou z nich je katedrála Notre-Dame d'Amiens z 13. storočia, ktorá patrí medzi najväčšie gotické katedrály – dlhá je 145 metrov, vysoká 45 metrov a strop podopiera 126 pilierov. Len pre predstavu, rozmery katedrály by do seba dokázali pohltiť jedno celé futbalové ihrisko. Katedrála sa dokonca považovala za tak výnimočnú, že podobnú postavili v nemeckom Kolíne nad Rýnom. Tri vchody do katedrály boli inšpirované parížskou Notre-Dame. Na všetkých sú sochy zo Starého a Nového zákona – apoštoli, proroci alebo Ježiš dávajúci požehnanie.

                Notre-Dame d'Amiens     Notre-Dame d'Amiens

Katedrála, ktorá sa nachádza v samotnom srdci mesta, je súčasťou najkrajšej mestskej štvrte – Quartier Saint-Leu.Táto štvrť sa tiahne až po prístav Port d'Aval na Somme. Od katedrály sa vydáme k Somme, ktorá je čo by kameňom dohodil. Prechádzať sa tu budeme po úzkych uličkách, ktoré lemujú hrazdené domy. Pokiaľ trochu ovládate francúzštinu, všimnite si názvy ulíc – odkazujú na remeslá, ktoré sa tu v minulosti vykonávali.

Quartier Saint-Leu

Keby ste chceli vidieť štvrť z inej perspektívy, tak sa môžete previesť na loďke po niektorom z kanálov, ktoré ju pretínajú. Také Benátky v malom. Prípadne se prejdite pozdĺž rieky samotnej a užite si jej idylické nábrežie vo vlastnom tempe. Pokiaľ pôjdete pozdĺž toku Sommy, môžete dôjsť až k neskoro gotickej katedrále Eglise Saint-Leu, ktorá tak trochu evokuje pražskú Prašnú bránu.

Les Hortillonnages

Muzeum Julese VerneaA pokiaľ budete mať možnosť, navštívte Les Hortillonnages. Dostať sa sem ale nie je úplne jednoduché, keďže sa to dá len loďou, najlepšie so sprievodcom. Les Hortillonnages je totiž akýsi park nepark, ktorý sa rozkladá v bažinatej oblasti medzi riekou Sommou a Avre. Túto oblasť kultivovali záhradníci už v stredoveku a je pretkaná mnohými kanálmi. Tými sa dnes môžu plaviť len loďky, ktoré sú na to určené a ktoré sa od stredoveku nezmenili. Navrhnuté sú tak, aby pri kotvení nepoškodzovali breh.

Z amienských atrakcií nesmieme zabudnúť na tú, ktorá je spätá s jedným zo zakladateľov žánru science fiction. A tým nie je nikto iný než Jules Verne. Ten totiž takmer dvadsať rokov žil v Amiens a napísal tu populárne dobrodružstvá Phileasa Fogga – Cestu okolo sveta za 80 dní. V jeho dome je dnes múzeum, ktoré odkrýva zdroje inšpirácií. Patrí medzi ne hlavne jeho súkromná knižnica s úctyhodnými zhruba 12 000 zväzkami, medzi ktorými nechýbajú jeho obľúbení autori ako Charles Dickens, Walter Scott, Edgar Allan Poe alebo James Fenimore Cooper.

Pokračovať budeme už budúci piatok...

GPS: 49°53'39.1"N 2°18'07.8"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: isamiga76, Raimond Spekking, Jacques 76250, Pierre Andre Leclercq, Patrick Despoix

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Francúzsko, departement Somme – okolie Amiens
Publikované: 12.5.2017
Amiens nájdeme na brehoch rieky Sommy zhruba 120 kilometrov severne od Paríža. Pôvabné mesto, v ktorom mimochodom stojí jeden z najstarších európskych mrakodrapov, je obklopené pokojnou vidieckou krajinou. Vzhľadom na polohu mesta sú tu po celý rok relatívne príjemné teploty, ale na druhej strane zrážky sú o niečo početnejšie než v iných častiach krajiny.

Francúzsko, departement Somme – Amiens II
Publikované: 26.5.2017
Dnes spolu naposledy navštívime srdce departementu Somme.

Francúzsko, Paríž – na skok vo veľkomeste I.
Publikované: 12.7.2015
Chcela som vyraziť niekam na výlet, a tak som sadla k internetu a skúmala svoje možnosti. Po chvíľke hľadania je rozhodnuté. Víťazí Paríž! Výlet bude síce krátky, ale nabitý zaujímavým programom.

Francúzsko, Paríž – na skok vo veľkomeste II.
Publikované: 19.7.2015
Po Luxemburských záhradách pokračujeme k svetoznámej univerzite Sorbonna, o ktorej rozvoj sa postaral sám kardinál Richelieu. Financoval jej rekonštrukciu a zmenil predtým obyčajné internáty pre chudobných študentov teológie na významné centrum vzdelanosti.

Francúzsko, Paríž – na skok vo veľkomeste III.
Publikované: 26.7.2015
Nedeľný program je veľmi lákavý. Po raňajkách opúšťame hotel, odvážame časť turistov do Paríža k individuálnemu programu a smerujeme do Giverny. Mestečko, kde žil a pracoval Claude Monet, vás okúzli. Obzvlášť, keď dorazíte v slnečný deň.


Súvisiaca fotogaléria

Francúzsko – len čriepky z tejto krásnej krajiny
Francúzsko (oficiálne Francúzska republika) je štát, ktorého väčšina územia sa nachádza v západne...

Francúzsko: Paríž – mesto inšpirácie
Kamkoľvek sa v metropole Francúzska vydáte, narazíte na históriu v podobe úchvatných pamiatok. Ša...

Francúzsko: Paríž – perla na Seine
Paríž, hlavné mesto Francúzska, sa rozprestiera po oboch brehoch rieky Seina a patrí k najkrajším...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.5.2018
Počas júna 2018 bude v hlavnom meste Slovenska prebiehať v poradí už 11. ročník festivalu Dolce Vitaj, ktorý ponúkne výber súčasného talianskeho umenia vo všetkých žánroch.
22.5.2018
Jubilejná desiata Noc kostolov sa bude konať v piatok 25. mája. Návštevníci tak budú mať príležitosť nahliadnuť do veží, sakristií, kaplniek, krížových chodieb a nechať sa previesť slovom, hudbou či potešiť stretnutím.
21.5.2018
V rámci Dni mesta Ružomberok sa uskutoční v poradí už 32. Ružomberský jarmok, ktorý bude prebiehať  na Námestí Andreja Hlinku 1. a 2. júna 2018.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ISLAND:

Island a Faerské ostrovy

TIPY NA VÝLETY - ISLAND a FAERSKÉ OSTROVY:

 

Island – sprievodca krajinou ohňa a ľadu

Island: Drsný kút Európy

(seriál 1/5)

Island – stretnutie na inej planéte

(seriál 1/12)

Island: Cesta juhom po ceste č.1.

(seriál 1/2)

Island: The Golden Circle

Viete, že? Faerské ostrovy

 

FOTOGALÉRIE:

Island - Trek 2007

Island – stretnutie na inej planéte

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island

 

Všetko dôležité, čo by ste o Islande mali vedieť, nájdete TU a o Faerských ostrovoch TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 23. 5. 2018
sviatok:Želmíra
dnes:
streda 23.5.
26 °C
zajtra:
štvrtok 24.5.
27 °C