www.infoglobe.sk » Francúzsko, departement Somme – Amiens I.

Francúzsko, departement Somme – Amiens I.

Publikované: 19.5.2017
Potom, čo sme minule len krúžili okolo, sa dnes vydáme preskúmať aj mesto samotné. Na francúzske pomery je Amiens so 130 tisícmi obyvateľov len stredne veľké mesto. Vďaka tomu, že tu študuje asi 30 tisíc študentov, má mladistvý nádych.

Nájdete tu niekoľko pamiatok zapísaných do zoznamu UNESCO. Jednou z nich je katedrála Notre-Dame d'Amiens z 13. storočia, ktorá patrí medzi najväčšie gotické katedrály – dlhá je 145 metrov, vysoká 45 metrov a strop podopiera 126 pilierov. Len pre predstavu, rozmery katedrály by do seba dokázali pohltiť jedno celé futbalové ihrisko. Katedrála sa dokonca považovala za tak výnimočnú, že podobnú postavili v nemeckom Kolíne nad Rýnom. Tri vchody do katedrály boli inšpirované parížskou Notre-Dame. Na všetkých sú sochy zo Starého a Nového zákona – apoštoli, proroci alebo Ježiš dávajúci požehnanie.

                Notre-Dame d'Amiens     Notre-Dame d'Amiens

Katedrála, ktorá sa nachádza v samotnom srdci mesta, je súčasťou najkrajšej mestskej štvrte – Quartier Saint-Leu.Táto štvrť sa tiahne až po prístav Port d'Aval na Somme. Od katedrály sa vydáme k Somme, ktorá je čo by kameňom dohodil. Prechádzať sa tu budeme po úzkych uličkách, ktoré lemujú hrazdené domy. Pokiaľ trochu ovládate francúzštinu, všimnite si názvy ulíc – odkazujú na remeslá, ktoré sa tu v minulosti vykonávali.

Quartier Saint-Leu

Keby ste chceli vidieť štvrť z inej perspektívy, tak sa môžete previesť na loďke po niektorom z kanálov, ktoré ju pretínajú. Také Benátky v malom. Prípadne se prejdite pozdĺž rieky samotnej a užite si jej idylické nábrežie vo vlastnom tempe. Pokiaľ pôjdete pozdĺž toku Sommy, môžete dôjsť až k neskoro gotickej katedrále Eglise Saint-Leu, ktorá tak trochu evokuje pražskú Prašnú bránu.

Les Hortillonnages

Muzeum Julese VerneaA pokiaľ budete mať možnosť, navštívte Les Hortillonnages. Dostať sa sem ale nie je úplne jednoduché, keďže sa to dá len loďou, najlepšie so sprievodcom. Les Hortillonnages je totiž akýsi park nepark, ktorý sa rozkladá v bažinatej oblasti medzi riekou Sommou a Avre. Túto oblasť kultivovali záhradníci už v stredoveku a je pretkaná mnohými kanálmi. Tými sa dnes môžu plaviť len loďky, ktoré sú na to určené a ktoré sa od stredoveku nezmenili. Navrhnuté sú tak, aby pri kotvení nepoškodzovali breh.

Z amienských atrakcií nesmieme zabudnúť na tú, ktorá je spätá s jedným zo zakladateľov žánru science fiction. A tým nie je nikto iný než Jules Verne. Ten totiž takmer dvadsať rokov žil v Amiens a napísal tu populárne dobrodružstvá Phileasa Fogga – Cestu okolo sveta za 80 dní. V jeho dome je dnes múzeum, ktoré odkrýva zdroje inšpirácií. Patrí medzi ne hlavne jeho súkromná knižnica s úctyhodnými zhruba 12 000 zväzkami, medzi ktorými nechýbajú jeho obľúbení autori ako Charles Dickens, Walter Scott, Edgar Allan Poe alebo James Fenimore Cooper.

Pokračovať budeme už budúci piatok...

GPS: 49°53'39.1"N 2°18'07.8"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: isamiga76, Raimond Spekking, Jacques 76250, Pierre Andre Leclercq, Patrick Despoix

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Francúzsko, departement Somme – okolie Amiens
Publikované: 12.5.2017
Amiens nájdeme na brehoch rieky Sommy zhruba 120 kilometrov severne od Paríža. Pôvabné mesto, v ktorom mimochodom stojí jeden z najstarších európskych mrakodrapov, je obklopené pokojnou vidieckou krajinou. Vzhľadom na polohu mesta sú tu po celý rok relatívne príjemné teploty, ale na druhej strane zrážky sú o niečo početnejšie než v iných častiach krajiny.

Francúzsko, departement Somme – Amiens II
Publikované: 26.5.2017
Dnes spolu naposledy navštívime srdce departementu Somme.

Francúzsko, Paríž – na skok vo veľkomeste I.
Publikované: 12.7.2015
Chcela som vyraziť niekam na výlet, a tak som sadla k internetu a skúmala svoje možnosti. Po chvíľke hľadania je rozhodnuté. Víťazí Paríž! Výlet bude síce krátky, ale nabitý zaujímavým programom.

Francúzsko, Paríž – na skok vo veľkomeste II.
Publikované: 19.7.2015
Po Luxemburských záhradách pokračujeme k svetoznámej univerzite Sorbonna, o ktorej rozvoj sa postaral sám kardinál Richelieu. Financoval jej rekonštrukciu a zmenil predtým obyčajné internáty pre chudobných študentov teológie na významné centrum vzdelanosti.

Francúzsko, Paríž – na skok vo veľkomeste III.
Publikované: 26.7.2015
Nedeľný program je veľmi lákavý. Po raňajkách opúšťame hotel, odvážame časť turistov do Paríža k individuálnemu programu a smerujeme do Giverny. Mestečko, kde žil a pracoval Claude Monet, vás okúzli. Obzvlášť, keď dorazíte v slnečný deň.


Súvisiaca fotogaléria

Francúzsko – len čriepky z tejto krásnej krajiny
Francúzsko (oficiálne Francúzska republika) je štát, ktorého väčšina územia sa nachádza v západne...

Francúzsko: Paríž – mesto inšpirácie
Kamkoľvek sa v metropole Francúzska vydáte, narazíte na históriu v podobe úchvatných pamiatok. Ša...

Francúzsko: Paríž – perla na Seine
Paríž, hlavné mesto Francúzska, sa rozprestiera po oboch brehoch rieky Seina a patrí k najkrajším...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

18.3.2018
Aj tento rok nás čaká najväčšia celosvetová kampaň zameraná na zvýšenie povedomia verejnosti v oblasti klimatických zmien, ktorá nesie názov Hodina Zeme.
17.3.2018
Za svetový deň vody bol vyhlásený 22. marec, 23. marec zas patrí Svetovému dňu meteorológie. Pri príležitosti osláv vody sa každoročne konajú akcie, počas ktorých môžete navštíviť inak pre verejnosť neprístupné miesta spojené s vodou.
16.3.2018
Festival Crème de la Crème vám už po piatykrát predstaví to najlepšie z francúzskej kinematografie. Tešiť sa môžete na „bouquet“ súťažných a ocenených filmov z áčkových festivalov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VIETNAM:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 3. 2018
sviatok:Eduard
dnes:
nedeľa 18.3.
2 °C
zajtra:
pondelok 19.3.
3 °C