www.infoglobe.sk » Fidži - pacifický raj I.

Fidži - pacifický raj I.

Publikované: 2.3.2011
Ostrovy Fidži priťahovali pozornosť Európanov od svojho objavenia a tiež ich vydesili, keď zistili, že sa tu praktizuje kanibalizmus. Dnes je ale toto malebné súostrovie obľúbenou a (dozaista na úľavu mnohým) bezpečnou lokalitou na dovolenku.

Malý základ o Fidži 

Štát Fidži sa nachádza na rovnomenných ostrovoch v južPobrežie Suvanom Pacifiku medzi Vanuatu a Samoa. Fidži leží približne 3 000 km na východ od Austrálie, 5 100 km juhozápadne od Havaja a asi 1 930 km južne od rovníka. Tvorí akúsi "podkovu" okolo vnútrozemského mora Koro. 
Západnú a severozápadnú časť súostrovia tvoria najväčšie ostrovy Viti Levu (10 390 km²) a Vanua Levu (5 538 km²), oba ostrovy zaberajú 85% celkovej rozlohy štátu. Južnú a juhovýchodnú časť tvoria menšie ostrovy: Kandava, Taveuni, Moala, Vanua Vatu, Lakemba, Tizian, Toto, Fulanga a iné, rovnakParlamento ako mnohopočetné koralové útesy zahrnuté do ostrovnej skupiny Lau, Lomaiviti, Yasawa, Mamanuca, Simon a Ono Ilau. K Fidži patrí tiež ostrov Rotuma, ležiaci 400 km na sever od súostrovia. Celkom k fidžijskému súostroviu patrí asi 332 pomerne veľkých ostrovov a približne 500 útesov, pričom 110 ostrovov nie je obývaných.

Celková rozloha krajiny je len 18 274 km² s 1 129 km pobrežia, ale jej teritoriálne vody pokrývajú približne 1,3 milióna km², čo odpovedá rozlohe niekoľkých európskych krajín dohromady.

 
ObyvateľstvoMesto Suva

Na ostrovoch Fidži žije okolo 876 000 osôb. Z nich 57,3% sú Fidžijčania (je to medziskupina medzi Melanézanmi a Polynézanmi z východnej austronézskej skupiny), 37,6% - Indovia (Indofidžania, patria do indoárijskej skupiny),  1,2% – Rotumania (obyvatelia súostrovia Rotuma, ktoré patrí k Fidži), 3,9% - ostatní (patria sem Európania, Číňania, a obyvatelia ďalších ostrovov regiónu). Charakteristickým rysom miestneho etnika je minimálne miešanie medzi skupinami Fidžijcov a Indov, a tiež neoficiálna segregácia takmer na všetkých úrovniach spoločnosti.

Väčšia časť miestneho obyvateľstva (takmer 78%) žije na dvoch hlavných ostrovoch – Viti Levu a Vanua Levu.

 

Politický systém

Suverénna republika ostrovov Fidži je nezávislou parlamentnou repMúzeumublikou. Nezávislosť na Veľkej Británii bola získaná v roku 1970. Na prelome 20. a 21. storočia prebehli štátne prevraty, ktoré viedli ku korekcii ústavy.

Hlavou štátu je prezident, volený na päťročné obdobie Vrchnou radou náčelníkov. Hlavou vlády je premiér, ktorý z radov poslancov vymenuje členov kabinetu. Typickými miestnymi mocenskými štruktúrami  je Prezidentská rada (konzultačný orgán, zodpovedný za otázky národnej bezpečnosti) a tiež Vrchná rada náčelníkov alebo Bosu Levu Vakaturaga, ktorá sa skladá z najváženejších rodín na Fidži. 

Zákonodarným orgánom je dvojkomorový parlament, ktorý tvorí Seniti (Senát – 34 poslancov) a Vale (Snemovňa reprezentantov, 71 poslancov). Ich funkčné obdobie je 5 rokov.

Administratívne je štát rozdelený na 4 kraje („division“): Stredné, Východné, Severné a Západné a jedno závislé teritórium („dependency“) Rotuma.

Hlavným mestom je Suva City na ostrove Viti Levu.


Jazyk
Úradným jazykom na Fidži je angličtina a fidžijčina, značne rozšírená je tiež hindčina.

 

NáboženstvoPrezidentský palác
Hlavnou náboženskou skupinu tvoria kresťania - 64,5% (metodisti 34,6%, rímski katolíci 9,1%, Božie zhromaždenie 5,7%, adventisti siedmeho dňa 3,9%, anglikáni 0,8%, iní 10,4%), hinduisti 27,9%, moslimovia 6,3%, sikhovia 0,3%, iné 0,3%, žiadne 0,7%.

 

Pozoruhodnosti

Ostrovy Fidži sú známe prekrásnymi modrými lagúnami, čistými riekami a kopcami, pokrytými vždy zelenými lesmi. Veľké ostrovy sú zaujímavé pestrým živočíšnym a rastlinným svetom. Početné národné parky a rezervácie, vrátane vodných, umožňujú uvidieť tento ostrovný svet v pôvodnej kráse.

 

Viti Levu

OstMesto Suva v nocirov Viti Levu leží v západnej časti súostrovia. Je to najväčší  a zároveň najvyšší ostrov Fidži, na ktorého území sa nachádzajú najväčšie vulkanické masívy a žije tu približne 70% obyvateľstva. Ostrov je 146 km dlhý a 106 km široký a rozprestiera sa na rozlohe 10 388 km². V tejto oblasti Viti Levu predbehne svojou rozlohou len Havaj a Nová Kaledónia. Na ostrove sa nachádzajú tiež najväčšie mestá Fidži: Suva, Lautoka, Nadi, Sigatoka, Navua, Rakiraki. Pokiaľ sa na Fidži vydáte letecky, pristanete na medzinárodnom letisku, ktoré sa nachádza v Nadi.

"Suchá" západná strana ostrova, známa ako „Horiaci západ“, je oblasťou, kde je sústredená väčšina letovísk a obrovských plantáží cukrovej trstiny. Na juhovýchodnom pobreží sa nachádza hlavné mesto a tiež hlavný prístav Suva. Moderná cesta vedie po obvode Viti Levu a spája letoviská a mestá. Podnebie v rôznych častiach ostrova sa dosť líšia – pokiaľ sa budete chcieť skôr slniť, mali by ste navštíviť západnú stranu ostrova, pre východnú stranu je príznačné množstvo zelene a vlahy.

 

Suva

Hlavné mesto sa nachádza na juhovýchodnom pobreží ostrova medzi zátokou Laskala a Suva Harbor. Je to politické a administratívne centrum štátu a tiež jeho hlavný prístav a najstarobylejšie mesto. V Suve a jej okolí žije takmer polovica mestského obyvateľstva Fidži, preto ju mnohí pokladajú za najrušnejšie mesto tejto časti Pacifiku. Suva sa stala hlavným mestom pomerne nedávno - roku 1882, keď už bolo jasné, že bývalá metropola Levuka sa už Mesto Suvanemá kam rozširovať. Pôvodne bola Suva malou osadou s niekoľkými kamennými viktoriánskymi domami, ale už v roku 1922 ju bolo možné vidieť ako veľký prístav, ktorého vplyv a vážnosť pre región neustále rástla. V súčasnosti je Suva kozmopolitné mesto, kde žijú Fidžijčania, Indovia, Číňania, Európania, Tonžania, Samoania, Rotumania a ďalšie etniká. Preto tiež mestské pamiatky patria k rôznym kultúram, čo jeho mešitám, chrámom, kostolom a kultúrnym centrám dodáva na kolorite a svojbytnosti.

Hlavnou pozoruhodnosťou Suvy je Múzeum Fidži, ktoré sa nachádza priamo v centre historických záhrad Tarston, vedľa Vládneho domu a starej budovy parlamentu. Múzeum Fidži sa môže pochváliť najbohatšou zbierkou antropológie a histórie súostrovia a zároveň je prvým múzeom tohto charakteru v Pacifiku. Medzi zaujímavé miesta v Suve je možné zaradiť aj budovu Univerzity, južnú časť Tichého oceánu, prekrásne fresky v kostole Saint Francis Xaver Hay na kopci, cez ktorý vedie „Kráľovská cesta“, metodistický kostol Santanary Methodist Church a katolícku katedrálu (1902).  

Na prvý pohľad je zrejmé, že Suva sa takmer "topí" v zeleni - palmy sú všadeprítomné a mesto je prešpikované približne 80 rôznymi parkami. Na hlavnej ulici Victoria Paradese sa týčia do výšky budovy z koloniálnej doby, banky, hotely, reštaurácie, nočné kluby atď.  

V blízkom okolí mesta sa nachádza najstaršie kultúrne centrum Fidži – Polynézske kultúrne centrum Orchide Island, preslávený Albert Park, kde v roku 1928 pristálo lietadlo austrálskeho letca Charlesa Kingsforda Smitha, ktorý ako prvý uskutočnil let medzi USA a Austráliou, a tiež tradičný chrám Bure Kalou s pätnásťmetrovou vežou a malá kultúrna dedinka s tradičným miestnym priemyslom a etnografickým divadlom.

V meste je pláž, ale väčšina turistov aj miestnych preferuje kúpanie a opaľovanie v zátoke Pacifik Harbor, ktorá je od metropoly vzdialená približne 20 minút jazdy autom. Zátoke sa občas hovorí „Metropola dobrodružstva“, pretože početné letoviská sa stavali špeciálne na mieru pre zahraničných návštevníkov. Je tu množstvo luxusných hotelov, desiatky prvotriednych pláží a tiež golfový klub s 18 jamkami. Blízko leží ostrov Beka, ktorý je rodiskom unikátnej tradície kmeňa Savau – chodenie po rozpálenom uhlí („vilavilairevo“).

 

Nabudúce: Sigatoka a Nadi


Text: Maxim Kucer
Foto: Wikipedia.com

Preklad: Zuzana Megerssová



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Fidži - pacifický raj II.
Publikované: 9.3.2011
V tomto dieli sa pozrieme na mestečko Sigatoka a na tretie najväčšie mesto Fidži – Nadi.

Fidži - pacifický raj III.
Publikované: 16.3.2011
Posledný diel o malebnom tichomorskom súostroví.

Pacifik: Ostrov poháňaný slnkom a palmami
Publikované: 13.11.2011
Obyvatelia ostrova Tokelau sa v rámci šetrenia vyčerpateľných zdrojov na našej planéte, rozhodli využívať na svoju existenciu zdroje, ktoré im ponúka ich ostrov.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 25. 4. 2024
sviatok:Marek
dnes:
štvrtok 25.4.
4 °C
zajtra:
piatok 26.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X