www.infoglobe.sk » Ekvádor: Zumbahua a lagúna Quilotoa

Ekvádor: Zumbahua a lagúna Quilotoa

Publikované: 24.4.2017
Lagúna Quilotoa je fantastické kráterové jazero. Vďaka minerálom nachádzajúcim sa vo vode hrá lagúna odtieňmi zelenej, tyrkysovej a modrej. Akýsi Karibik ukrytý v andských horách.

Zumbahua

Ubytovanie sa dá zohnať priamo pri lagúne, my si vyberáme dedinu v horách s názvom Zumbahua. Z Quita sa dostávame do mesta Lacatunga, kde počkáme na autobus. Prejdeme trhovisko a nakúpime do zásoby ovocie a jedlo, pretože v Zumbahue sa toho veľa kúpiť nedá. Autobus je preplnený a navyše v ňom cítiť nie zrovna najpríjemnejšiu vôňu domorodcov. Sú to chudobní ľudia, teplú vodu doma nemajú a v Andách je chladno. Ťažko si vieme aj predstaviť, ako často si asi vyperú oblečenie. A tak celú hodinu cesty autobusom stojíme v uličke a dúfame, že sa táto cesta serpentínami už čoskoro skončí.

trhovisko Lacatunga   Zumbahua

Zumbahua je dedina s približne 20 tisíc obyvateľmi. Väčšinou sa jedná o pôvodné indiánske obyvateľstvo a ľudia tu hovoria jazykom kichwa, ale dá sa tu dohovoriť aj španielsky. Jedná sa o farnosť založenú v roku 1971. Každú sobotu sa tu koná trh a stretávajú sa tu ľudia z miestnych indiánskych komunít. Tieto trhy sú známe aj medzi turistami, ktorí sem prichádzajú už v piatok, a tak sa tu nachádza aj niekoľko ubytovacích miest. Navyše toto miesto ponúka viacero možností pre turistiku a prechádzky prírodou.

Zumbahua

V Zumbahue si nájdeme hotel a ubytujeme sa. Sme tu v pracovnom týždni, a tak je okolo námestia len zopár stánkov s jedlom a inak sa tu potuluje len množstvo psov. Je tu dosť chladno, hlavne ráno ukazuje teplomer pod nulou, tak sa poriadne obliekame. Máme v pláne urobiť si výlet k lagúne Quilotoa. Všetky potrebné informácie máme od majiteľa hotela, a tak o pol siedmej ráno čakáme na autobus. Asi päť minút pred jeho príjazdom zastavuje pri nás auto. Miestni takto zbierajú po ceste ľudí a za peniaze ich zvezú. Samozrejme si pritom vymýšľajú a klamú nás, že žiadny autobus ráno nejde. Na to im neskočíme, a tak zjednávame cenu. Povieme im, že im zaplatíme ako za autobus. A tak nás dovezú k lagúne. Síce od nás šofér pýta zase viac, no my platíme cenu, na ktorej sme sa dohodli.

lagúna Quilotoa

Lagúna sa nachádza v kráteri vulkánu Quilotoa a jej priemer je okolo troch kilometrov, hĺbka asi 250 metrov. Tri sto metrov nad hladinou sa týčia strmé skalnaté steny a celú lagúnu sa dá obísť po cestičke pre peších. Je tu chladno a fúka, takže sa dlho nezdržujeme a vyrážame na cestu. Pridávajú sa k nám psi. Okolo lagúny je viacero trás do okolitých hôr, my sme si zvolili cestu okolo kráteru, nech si lagúnu prehliadneme zo všetkých strán. Cesta by mala merať 12 km a jej najvyšším bodom je miesto Monte Juyende (3 930 m n. m.). Tých 12 km sa javí ako jednoduchá túra, no je tak trochu zradná. Treba si uvedomiť, že celý čas sa ide vo vyššej nadmorskej výške, na ktorú si treba trochu privyknúť, a cesta vedie neustále hore a dolu. Rozhodne to nie je vychádzka pre netrénovaných jedincov. Hore môže silno fúkať a pokojne sa môže prihnať aj dážď, takže treba byť pripravený na všetko.

okolie lagúny   psí doprovod k lagúne

cesta okolo lagúnyPo obídení celého kráteru sme dosť zničení a ideme zisťovať, ako sa dostaneme späť do Zumbahuy. V informačnom stredisku nás trocha sklamú, údajne odtiaľ nejde žiadny autobus, a tak si musíme prenajať predražený odvoz. Tomu neveríme a nakoniec z nich dostaneme, že autobus jazdí, ale len po hlavnej ceste. A tak sa vydáme asi pol kilometra k hlavnej ceste. Stoja tu džípy a ich majitelia na nás pokrikujú, že autobus nejde a vezmú nás za nemalé peniaze. Len sa tomu smejeme. Keď stojíme na hlavnej ceste, tak nám samozrejme zastavujú autá a ponúkajú odvoz do Zumbahuy. Zase zjednávame, až si dohodneme odvoz. Človek, obzvlášť „biely turista“, sa tu nesmie nechať oblbnúť a musí zjednávať, koľko sa dá. Miestni si totiž dosť vymýšľajú.

Okrem lagúny stojí za návštevu aj prechádzka okolo kaňonu s názvom Cañon Del Rio Toachi. Nachádza sa kúsok za mestom, a tak sa ideme prejsť a pokochať tou krásnou prírodou a okolitými kopcami. Vďaka poľnohospodárskym poliam je to taká prírodná šachovnica. Cestou sa ešte zastavíme na miestnom cintoríne a odpočinutí od všetkého hluku a ľudí sa vydávame ďalej – do obľúbeného turistického mesta Baños.

GPS: 0°57'33.2"S 78°54'02.0"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ekvádor: hlavné mesto Quito
Publikované: 10.4.2017
Mesto získalo názov od pôvodného obyvateľstva – kmeňa Quitu, ktorý tu žil pred príchodom Inkov a Španielov. Španieli sem prišli v roku 1534 a založili mesto San Francisco de Quito. Prvých osadníkov, ktorí sa usadili v dnešnej historickej časti mesta bolo len 204.

Ekvádor – Baños de Agua Santa
Publikované: 1.5.2017
Mesto Baños de Agua Santa sa stalo obľúbenou turistickou destináciou. Príjemné mierne podnebie po celý rok sem láka zahraničných aj miestnych turistov. Mesto je schované medzi horami, v údolí s vodopádmi a horúcimi prameňmi. Dá sa povedať, že priam vyzýva k odpočinku. Či už tomu aktívnemu, alebo pasívnemu.

Ekvádor: Riobamba, El Tambo a Ingapirca
Publikované: 8.5.2017
Riobamba, hlavné mesto provincie Chimborazo, je menšie a okúzľujúce mesto v Andách. Vďaka svojej koloniálnej architektúre, dláždeným uliciam a pôsobivým námestiam je Riobamba považovaná za jedno z najkrajších miest Ekvádoru.

Ekvádor: Cuenca
Publikované: 22.5.2017
Mesto Cuenca, celým názvom Santa Ana de los Cuatro Ríos de Cuenca, je vďaka svojej architektúre, umeleckému a vedeckému prínosu známe aj ako „Atény Ekvádoru“. V roku 1557 ho založil Don Gil Ramírez Dávalos a od roku 1999 je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. A dokonca bolo označené ako jedno z najlepších miest pre dôchodok.

Ekvádor: Saraguro a Loja
Publikované: 29.5.2017
Južne od Cuency žije etnická skupina Saragurov, je to jedno z najvýznamnejších indiánskych centier Ekvádoru. Obyvatelia mesta Saraguro si stále zachovávajú inkské zvyklosti ako oblečenie, jazyk, umeleckú výrobu, rituály pri slnovrate, využitie liečivých rastlín, typické jedlo a pitie, hudbu a andské tance a tiež mýty a legendy.

Ekvádor: Zamora
Publikované: 5.6.2017
Zamora je malé a pokojné mesto bez koloniálnej architektúry, zato vďaka ekvádorskej amazonskej džungli bohaté na faunu a flóru. Je najlepším východiskovým bodom pre prieskum zelených nížin v Parque Nacional Podocarpus.

Ekvádor: Vilcabamba
Publikované: 12.6.2017
Mesto Vilcabamba sa stalo medzi turistami veľmi obľúbené. Prezýva sa „Valle de los Longevos“ (údolie Dlhovekosti), a to vďaka obyvateľom, ktorí sa dožívajú vysokého veku. Vo Vilcabambe sa skrátka dožijete pokojne aj 100 rokov! Prečo to tak je, nikto nevie, ale pripisuje sa to miestnej vode, jedlu, podnebiu a životu bez stresu. Preto je Vilcabamba miestom, ktoré priťahuje pozornosť vedcov a lekárov.

Ekvádor: Otavalo
Publikované: 17.4.2017
Mesto Otavalo leží v údolí vo výške 2 560 m n. m. a preslávené je predovšetkým svojimi trhmi. Každú sobotu sa tu koná obrovský trh, kde domorodci predávajú svoje ručne robené výrobky, oblečenie a iné suveníry. Trhy v Otavale sa považujú za najväčšie a najlepšie v Južnej Amerike. A nezabudnite trochu zjednávať.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Najkrajšie miesta

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Športové príručné tašky značky Ellehammer bags + zákaznícka karta so zľavou 10% od AutoTeam Stupava
2. cena:
Dekoratívna vonná sviečka + zákaznícka karta so zľavou 7% od AutoTeam Stupava
3. cena:
Štýlové „podpivníky“ + zákaznícka karta so zľavou 5% od AutoTeam Stupava
1. cena redakcie:
Splav rieky Dunajec na rafte pre 2 osoby od RaftingDunajec.sk
2. cena redakcie:
Luxusné pero značky Sheaffer v drevenom puzdre
3. cena redakcie:
Knihy z edície Po Slovensku od rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

22.7.2018
Koncom júla sa Námestie sv. Trojice už tradične mení na zónu bez áut. Historické námestie obsadí jarmok s remeselnými a umeleckými výrobkami. Celkovú atmosféru podujatia dotvoria vystúpenia folklórnych súborov.
21.7.2018
Barokové pútnické miesto na vrchu Homol sa 1. júla oficiálne stalo národnou kultúrnou pamiatkou. Homol sa zaradil na zoznam ako 23. národná kultúrna pamiatka v Královéhradeckom kraji.
20.7.2018
Turistická informačná kancelária v Skalici vás pozýva na nočnú prehliadku s názvom "Noc strašidiel", ktorá sa uskutoční v sobotu 28. júla 2018 o 19-tej hodine.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALAJZIA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 22. 7. 2018
sviatok:Magdaléna
dnes:
nedeľa 22.7.
26 °C
zajtra:
pondelok 23.7.
28 °C