www.infoglobe.sk » Ekvádor: Zamora

Ekvádor: Zamora

Publikované: 5.6.2017
Zamora je malé a pokojné mesto bez koloniálnej architektúry, zato vďaka ekvádorskej amazonskej džungli bohaté na faunu a flóru. Je najlepším východiskovým bodom pre prieskum zelených nížin v Parque Nacional Podocarpus.

Prišli sme si sem na pár dní odpočinúť a nestretli sme tu žiadnych turistov. Vďaka nadmorskej výške 970 m je tu omnoho teplejšie než v predošlých mestách. Zamora je hlavným mestom provincie Zamora Chinchipe, ktorá má jedinečný hornatý terén a tým sa odlišuje od ostatných amazonských provincií.

Zamora

Jednou z hlavných atrakcií a ikonou mesta sú obrovské hodiny. Nachádzajú sa na svahu hrebeňa „El Tejar“ a zaberajú 1 600 m2, vhodná geomriež na svahu zabraňuje erózii pôdy. Ručičky hodín boli vyrobené z vybraných kovov tak, aby vydržali nepriazeň počasia a spolu so špeciálnym softwarom sa boli schopné pohybovať na naklonenej ploche. Dĺžka minútovej ručičky je 14,67 metra a má hmotnosť 375 kg, hodinová meria 11,07 metra a má hmotnosť 325 kg. Hlavný riadiaci panel ovláda všetko – hodiny, osvetlenie, a dokonca melódiu, ktorá oznamuje celú hodinu – od 5. do 21. hodiny. Vnútorná výzdoba kruhových hodín sa skladá z okrasných rastlín a je vo farbách vlajky provincie. Nápis znamená „Zamora, krajina vtákov a vodopádov“.

hodiny 

Socha Monumento a Naya o la Chapetona, nachádzajúca sa kúsok od terminálu mesta, je stvárnením hlavnej postavy literárneho diela spisovateľa Manuela Belisaria Morena. Tento pamätník vzdáva hold odvahe, solidarite a duchu boja za rovnosť a spravodlivosť, čo stvárnila práve táto žena ako poslanie naprieč generáciám.

Monumento a Naya o la Chapetona

Zamora je príjemné mesto s pekným hlavným námestím a kostolom. Hlavnými atrakciami je tu ale príroda a národný park Podocarpus. Národný park sa nachádza v oblasti s vysokou biodiverzitou a endemizmom v južnej časti Ekvádoru. Podocarpus sa dá rozdeliť na dve oblasti. Vyššia oblasť prechádzajúca až do vysokohorského ekosystému páramo v nadmorskej výške 3 600 m v okolí Loji a potom nižšia oblasť 900 – 1 600 m n. m. v oblasti Zamory. Z fauny sa tu nachádza až 600 druhov vtákov, približne 60 druhov kolibríkov a vidieť sa tu dá aj puma, medveď okuliarnatý alebo tapír.

národný park Podocarpus   NP Podocarpus

Park sa považuje za botanickú záhradu Ekvádora. Vyše 4 000 druhov rastlín a stromov, napr. národný strom Ekvádoru La Cascarilla alebo chinínovník. Z jeho kôry sa získava chinín, ktorý našiel uplatnenie pri liečení malárie. A rastie tu aj strom Podocarpus, ktorý je jediným pôvodným ihličnanom v Ekvádore.

Rio Bombuscaro

vodopád La Poderosa

Do nížinnej oblasti parku sa dá pri Zamore dôjsť buď peši, alebo ešte lepšie taxíkom, pretože k samotnému vstupu Bombuscaro je to asi 6 km po ceste. My sme si vzali taxi, ale bohužiaľ nás musel vysadiť skôr, pretože zopár dní tu dosť pršalo, a tak tu bolo veľa bahna a zosuvy pôdy, takže cesta nebola zjazdná. Chceli sme obísť park okolo rieky Rio Bombuscaro, ale na druhú stranu sa nedalo prejsť a navyše aj tam bola cesta zničená a neschodná. Bombuscaro údajne znamená „čistá voda“ – a to preto, že v okolitých lesoch žijú endemické druhy vtákov. V Centro Administrativo sa zaregistrujeme a zisťujeme, kam sa vlastne vôbec môžeme ísť pozrieť. Bohužiaľ až toľko možností tu nie je, a to aj kvôli dažďom. Úzka cestička vedie priamo k rieke, kde je malá pláž a kde sa dá kúpať. Teraz je však rieka príliš rozvodnená. Ďalším miestom je Orquideario, bohužiaľ teraz orchidey nekvetú. A tak sa ideme pozrieť aspoň na vodopády. Vodopád La Chismosa v preklade znamená „ohováračský“ – asi preto, že jeho zvuk sa v noci podobá skupine hovoriacich ľudí. Väčší vodopád La Poderosa má na výšku 10 metrov.

vodopád La Chismosa

Prechádzka národným parkom Podocarpus v okolí Zamory je zas niečo iné, ako sme zažili doteraz. Je to taká džungľa, horko, vlhko – sme celí mokrí. A tak sa usušíme prechádzkou okolo rieky Rio Zamora, kde je pekná promenáda.

GPS: 4°04'08.8"S 78°57'18.9"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ekvádor – Baños de Agua Santa
Publikované: 1.5.2017
Mesto Baños de Agua Santa sa stalo obľúbenou turistickou destináciou. Príjemné mierne podnebie po celý rok sem láka zahraničných aj miestnych turistov. Mesto je schované medzi horami, v údolí s vodopádmi a horúcimi prameňmi. Dá sa povedať, že priam vyzýva k odpočinku. Či už tomu aktívnemu, alebo pasívnemu.

Ekvádor: Vilcabamba
Publikované: 12.6.2017
Mesto Vilcabamba sa stalo medzi turistami veľmi obľúbené. Prezýva sa „Valle de los Longevos“ (údolie Dlhovekosti), a to vďaka obyvateľom, ktorí sa dožívajú vysokého veku. Vo Vilcabambe sa skrátka dožijete pokojne aj 100 rokov! Prečo to tak je, nikto nevie, ale pripisuje sa to miestnej vode, jedlu, podnebiu a životu bez stresu. Preto je Vilcabamba miestom, ktoré priťahuje pozornosť vedcov a lekárov.

Ekvádor: Cuenca
Publikované: 22.5.2017
Mesto Cuenca, celým názvom Santa Ana de los Cuatro Ríos de Cuenca, je vďaka svojej architektúre, umeleckému a vedeckému prínosu známe aj ako „Atény Ekvádoru“. V roku 1557 ho založil Don Gil Ramírez Dávalos a od roku 1999 je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. A dokonca bolo označené ako jedno z najlepších miest pre dôchodok.

Ekvádor: hlavné mesto Quito
Publikované: 10.4.2017
Mesto získalo názov od pôvodného obyvateľstva – kmeňa Quitu, ktorý tu žil pred príchodom Inkov a Španielov. Španieli sem prišli v roku 1534 a založili mesto San Francisco de Quito. Prvých osadníkov, ktorí sa usadili v dnešnej historickej časti mesta bolo len 204.

Ekvádor: Otavalo
Publikované: 17.4.2017
Mesto Otavalo leží v údolí vo výške 2 560 m n. m. a preslávené je predovšetkým svojimi trhmi. Každú sobotu sa tu koná obrovský trh, kde domorodci predávajú svoje ručne robené výrobky, oblečenie a iné suveníry. Trhy v Otavale sa považujú za najväčšie a najlepšie v Južnej Amerike. A nezabudnite trochu zjednávať.

Ekvádor: Riobamba, El Tambo a Ingapirca
Publikované: 8.5.2017
Riobamba, hlavné mesto provincie Chimborazo, je menšie a okúzľujúce mesto v Andách. Vďaka svojej koloniálnej architektúre, dláždeným uliciam a pôsobivým námestiam je Riobamba považovaná za jedno z najkrajších miest Ekvádoru.

Ekvádor: Saraguro a Loja
Publikované: 29.5.2017
Južne od Cuency žije etnická skupina Saragurov, je to jedno z najvýznamnejších indiánskych centier Ekvádoru. Obyvatelia mesta Saraguro si stále zachovávajú inkské zvyklosti ako oblečenie, jazyk, umeleckú výrobu, rituály pri slnovrate, využitie liečivých rastlín, typické jedlo a pitie, hudbu a andské tance a tiež mýty a legendy.

Ekvádor: Zumbahua a lagúna Quilotoa
Publikované: 24.4.2017
Lagúna Quilotoa je fantastické kráterové jazero. Vďaka minerálom nachádzajúcim sa vo vode hrá lagúna odtieňmi zelenej, tyrkysovej a modrej. Akýsi Karibik ukrytý v andských horách.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zima na horách

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Knižná publikácia Banská Štiavnica na starých pohľadniciach od vydavateľstva Dajama
2. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt v Bardejovských kúpeľoch s polpenziou pre 2 osoby a so vstupom do wellness spa - bazénovej časti
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Rekordy Bratislavy od vydavateľstva Dajama

Aktuality:

18.2.2018
V Liptovskom múzeu sa v dňoch od 19. do 23. februára 2018 uskutočnia rôzne aktivity pre malých aj veľkých.

17.2.2018
Zámok Loučeň vás pozýva na večerné prehliadky pri sviečkach.
16.2.2018
Členovia Klubu českých turistov, zberatelia turistických známok, všetci, ktorí tento rok oslávia 25. narodeniny a česko-slovenské páry s deťmi – tí všetci majú v nedeľu vstup na veľtrh cestovného ruchu zdarma!
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KUBA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 2. 2018
sviatok:Jaromír
dnes:
nedeľa 18.2.
4 °C
zajtra:
pondelok 19.2.
3 °C