www.infoglobe.sk » Ekvádor: Zamora

Ekvádor: Zamora

Publikované: 5.6.2017
Zamora je malé a pokojné mesto bez koloniálnej architektúry, zato vďaka ekvádorskej amazonskej džungli bohaté na faunu a flóru. Je najlepším východiskovým bodom pre prieskum zelených nížin v Parque Nacional Podocarpus.

Prišli sme si sem na pár dní odpočinúť a nestretli sme tu žiadnych turistov. Vďaka nadmorskej výške 970 m je tu omnoho teplejšie než v predošlých mestách. Zamora je hlavným mestom provincie Zamora Chinchipe, ktorá má jedinečný hornatý terén a tým sa odlišuje od ostatných amazonských provincií.

Zamora

Jednou z hlavných atrakcií a ikonou mesta sú obrovské hodiny. Nachádzajú sa na svahu hrebeňa „El Tejar“ a zaberajú 1 600 m2, vhodná geomriež na svahu zabraňuje erózii pôdy. Ručičky hodín boli vyrobené z vybraných kovov tak, aby vydržali nepriazeň počasia a spolu so špeciálnym softwarom sa boli schopné pohybovať na naklonenej ploche. Dĺžka minútovej ručičky je 14,67 metra a má hmotnosť 375 kg, hodinová meria 11,07 metra a má hmotnosť 325 kg. Hlavný riadiaci panel ovláda všetko – hodiny, osvetlenie, a dokonca melódiu, ktorá oznamuje celú hodinu – od 5. do 21. hodiny. Vnútorná výzdoba kruhových hodín sa skladá z okrasných rastlín a je vo farbách vlajky provincie. Nápis znamená „Zamora, krajina vtákov a vodopádov“.

hodiny 

Socha Monumento a Naya o la Chapetona, nachádzajúca sa kúsok od terminálu mesta, je stvárnením hlavnej postavy literárneho diela spisovateľa Manuela Belisaria Morena. Tento pamätník vzdáva hold odvahe, solidarite a duchu boja za rovnosť a spravodlivosť, čo stvárnila práve táto žena ako poslanie naprieč generáciám.

Monumento a Naya o la Chapetona

Zamora je príjemné mesto s pekným hlavným námestím a kostolom. Hlavnými atrakciami je tu ale príroda a národný park Podocarpus. Národný park sa nachádza v oblasti s vysokou biodiverzitou a endemizmom v južnej časti Ekvádoru. Podocarpus sa dá rozdeliť na dve oblasti. Vyššia oblasť prechádzajúca až do vysokohorského ekosystému páramo v nadmorskej výške 3 600 m v okolí Loji a potom nižšia oblasť 900 – 1 600 m n. m. v oblasti Zamory. Z fauny sa tu nachádza až 600 druhov vtákov, približne 60 druhov kolibríkov a vidieť sa tu dá aj puma, medveď okuliarnatý alebo tapír.

národný park Podocarpus   NP Podocarpus

Park sa považuje za botanickú záhradu Ekvádora. Vyše 4 000 druhov rastlín a stromov, napr. národný strom Ekvádoru La Cascarilla alebo chinínovník. Z jeho kôry sa získava chinín, ktorý našiel uplatnenie pri liečení malárie. A rastie tu aj strom Podocarpus, ktorý je jediným pôvodným ihličnanom v Ekvádore.

Rio Bombuscaro

vodopád La Poderosa

Do nížinnej oblasti parku sa dá pri Zamore dôjsť buď peši, alebo ešte lepšie taxíkom, pretože k samotnému vstupu Bombuscaro je to asi 6 km po ceste. My sme si vzali taxi, ale bohužiaľ nás musel vysadiť skôr, pretože zopár dní tu dosť pršalo, a tak tu bolo veľa bahna a zosuvy pôdy, takže cesta nebola zjazdná. Chceli sme obísť park okolo rieky Rio Bombuscaro, ale na druhú stranu sa nedalo prejsť a navyše aj tam bola cesta zničená a neschodná. Bombuscaro údajne znamená „čistá voda“ – a to preto, že v okolitých lesoch žijú endemické druhy vtákov. V Centro Administrativo sa zaregistrujeme a zisťujeme, kam sa vlastne vôbec môžeme ísť pozrieť. Bohužiaľ až toľko možností tu nie je, a to aj kvôli dažďom. Úzka cestička vedie priamo k rieke, kde je malá pláž a kde sa dá kúpať. Teraz je však rieka príliš rozvodnená. Ďalším miestom je Orquideario, bohužiaľ teraz orchidey nekvetú. A tak sa ideme pozrieť aspoň na vodopády. Vodopád La Chismosa v preklade znamená „ohováračský“ – asi preto, že jeho zvuk sa v noci podobá skupine hovoriacich ľudí. Väčší vodopád La Poderosa má na výšku 10 metrov.

vodopád La Chismosa

Prechádzka národným parkom Podocarpus v okolí Zamory je zas niečo iné, ako sme zažili doteraz. Je to taká džungľa, horko, vlhko – sme celí mokrí. A tak sa usušíme prechádzkou okolo rieky Rio Zamora, kde je pekná promenáda.

GPS: 4°04'08.8"S 78°57'18.9"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ekvádor – Baños de Agua Santa
Publikované: 1.5.2017
Mesto Baños de Agua Santa sa stalo obľúbenou turistickou destináciou. Príjemné mierne podnebie po celý rok sem láka zahraničných aj miestnych turistov. Mesto je schované medzi horami, v údolí s vodopádmi a horúcimi prameňmi. Dá sa povedať, že priam vyzýva k odpočinku. Či už tomu aktívnemu, alebo pasívnemu.

Ekvádor: Vilcabamba
Publikované: 12.6.2017
Mesto Vilcabamba sa stalo medzi turistami veľmi obľúbené. Prezýva sa „Valle de los Longevos“ (údolie Dlhovekosti), a to vďaka obyvateľom, ktorí sa dožívajú vysokého veku. Vo Vilcabambe sa skrátka dožijete pokojne aj 100 rokov! Prečo to tak je, nikto nevie, ale pripisuje sa to miestnej vode, jedlu, podnebiu a životu bez stresu. Preto je Vilcabamba miestom, ktoré priťahuje pozornosť vedcov a lekárov.

Ekvádor: Cuenca
Publikované: 22.5.2017
Mesto Cuenca, celým názvom Santa Ana de los Cuatro Ríos de Cuenca, je vďaka svojej architektúre, umeleckému a vedeckému prínosu známe aj ako „Atény Ekvádoru“. V roku 1557 ho založil Don Gil Ramírez Dávalos a od roku 1999 je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. A dokonca bolo označené ako jedno z najlepších miest pre dôchodok.

Ekvádor: hlavné mesto Quito
Publikované: 10.4.2017
Mesto získalo názov od pôvodného obyvateľstva – kmeňa Quitu, ktorý tu žil pred príchodom Inkov a Španielov. Španieli sem prišli v roku 1534 a založili mesto San Francisco de Quito. Prvých osadníkov, ktorí sa usadili v dnešnej historickej časti mesta bolo len 204.

Ekvádor: Otavalo
Publikované: 17.4.2017
Mesto Otavalo leží v údolí vo výške 2 560 m n. m. a preslávené je predovšetkým svojimi trhmi. Každú sobotu sa tu koná obrovský trh, kde domorodci predávajú svoje ručne robené výrobky, oblečenie a iné suveníry. Trhy v Otavale sa považujú za najväčšie a najlepšie v Južnej Amerike. A nezabudnite trochu zjednávať.

Ekvádor: Riobamba, El Tambo a Ingapirca
Publikované: 8.5.2017
Riobamba, hlavné mesto provincie Chimborazo, je menšie a okúzľujúce mesto v Andách. Vďaka svojej koloniálnej architektúre, dláždeným uliciam a pôsobivým námestiam je Riobamba považovaná za jedno z najkrajších miest Ekvádoru.

Ekvádor: Saraguro a Loja
Publikované: 29.5.2017
Južne od Cuency žije etnická skupina Saragurov, je to jedno z najvýznamnejších indiánskych centier Ekvádoru. Obyvatelia mesta Saraguro si stále zachovávajú inkské zvyklosti ako oblečenie, jazyk, umeleckú výrobu, rituály pri slnovrate, využitie liečivých rastlín, typické jedlo a pitie, hudbu a andské tance a tiež mýty a legendy.

Ekvádor: Zumbahua a lagúna Quilotoa
Publikované: 24.4.2017
Lagúna Quilotoa je fantastické kráterové jazero. Vďaka minerálom nachádzajúcim sa vo vode hrá lagúna odtieňmi zelenej, tyrkysovej a modrej. Akýsi Karibik ukrytý v andských horách.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.6.2018
Pokiaľ sa zaujímate o blahodárne účinky bahna a vyvierajúcich vôd v jednotlivých kúpeľných  mestách, isto príďte v dňoch 21.–24. júna do Lysej nad Labom. Začína tu 9. výstava liečebných kúpeľov, wellness pobytov a relaxácie.
18.6.2018
Zažite najväčšiu country party na Slovensku a príďte 20. a 22. júla 2018 do obce Jaslovské Bohunice, kde bude v miestnom amfiteátri prebiehať medzinárodný country festival pre celú rodinu.

17.6.2018
Fotograf Jozef Česla predstaví v priestoroch Vily Flóra (Starý Smokovec) výber 20 veľkorozmerných fotografií afrických zvierat nafotených počas jednomesačného pobytu v Africkej Keni.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SRÍ LANKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 6. 2018
sviatok:Alfréd
dnes:
utorok 19.6.
28 °C
zajtra:
streda 20.6.
28 °C