www.infoglobe.sk » Ekvádor: Vilcabamba

Ekvádor: Vilcabamba

Publikované: 12.6.2017
Mesto Vilcabamba sa stalo medzi turistami veľmi obľúbené. Prezýva sa „Valle de los Longevos“ (údolie Dlhovekosti), a to vďaka obyvateľom, ktorí sa dožívajú vysokého veku. Vo Vilcabambe sa skrátka dožijete pokojne aj 100 rokov! Prečo to tak je, nikto nevie, ale pripisuje sa to miestnej vode, jedlu, podnebiu a životu bez stresu. Preto je Vilcabamba miestom, ktoré priťahuje pozornosť vedcov a lekárov.

Pre nás bola Vilcabamba jednou z posledných zastávok pred Peru. Mesto sa hemží turistami. Ale nie všetci sú turisti. Mnohí „gringos“ tu už žijú. Buď sú to takí miestni „hipíci“, ktorí sa tu živia predajom ručne vyrobených umeleckých predmetov, alebo sú to už dôchodcovia, ktorí si sem prišli užiť starobu a možno si aj trošku predĺžiť život, veď nie nadarmo sa to tu nazýva údolie Dlhovekosti. Vilcabamba však ponúka skutočne príjemné prostredie pre život. Nachádza sa v nadmorskej výške 1 500 m a po celý rok tu je skôr jarné počasie, kedy sa teploty pohybujú okolo 18–22 °C. Všade navôkol je príroda a pokoj. Takže jediné, čo tu ten pokoj trošku ruší, je možno nočný život ako miestnych, tak aj prisťahovalcov alebo turistov, ktorí sa tu radi bavia. A práve rozkvitajúci turistický ruch je možnou príčinou, prečo tu dlhovekých ľudí pozvoľna ubúda. Narušujú kvalitu života domorodých obyvateľov, harmonické prostredie a prinášajú nové zvyky.

výhľad na Vilcabambu

Malé mesto Vilcabamba s 3 800 obyvateľmi bolo založené 1. septembra 1576 Španielom Luisom Fernandom de la Vega. Spočiatku sa jednalo len o cirkevnú farnosť s názvom La Victoria, od roku 1861 už bola Vilcabamba občianskou farnosťou. Námestie s kostolom je pekne opravené. Cez deň tu vidíme miestnych „hipíkov“ predávať svoj tovar, večer sa vyroja skôr miestni s deťmi. Aj keď stretávame i zopár Američanov, ktorí sa do Vilcabamby presťahovali. Nie sú tu však sami, dá sa povedať, že tu už majú akúsi svoju komunitu a každý deň ich vidíme sedieť na ich mieste pri bare.

Vilcabamba   sprievodca na koni

Vo Vilcabambe nehľadajte žiadnu architektúru, ale skôr odpočinok a a krásnu prírodu, priam určenú na vychádzky. Keďže bývame v penziónu, kde majú aj kone a kde robia výlety na koňoch, rozhodneme sa pre jeden dvojhodinový. Ekvádor je pomerne lacná krajina, takže nás to stojí iba 10 dolárov na osobu. A treba spomenúť, že to je dosť adrenalínový zážitok! Náš sprievodca José sa celú cestu ponáhľa a nás ani kone pritom veľmi nešetrí. Ale takto sa tu proste jazdí. Výhodou je, že nám cestou ukazuje okolitú prírodu a zaujímavosti, pretože všetko pozná. Napríklad také skalné „hríby“ vytvorené na zráze. Zhruba po hodine si pri rieke urobíme malú pauzu a potom zas pokračujeme ďalej. Po dvoch hodinách sa vytrasení cvalom vraciame ulicami mesta. Takýto výlet na koni môžeme len odporúčať.

skalné hríby

Keď nás už nebaví posedávanie na námestí a sledovanie okolitého šumu, vydáme sa na túru. Uprostred údolia sa nachádza Cerro Mandango, kopec v tvare pyramídy, ktorému sa pripisuje mnoho bájí a legiend. V sprievodcovi si prečítate hlavnú legendu – že tu boli hlásené lúpeže, a preto si je dobré overiť, či je toto miesto bezpečné na túru. Na informáciách sme sa dozvedeli, že si vôbec nemusíme robiť starosti. A tak sme sa ráno vydali na túru. Lepšie je vyraziť skôr, pretože tu nie je veľa tieňa a slnko sa do svahu citeľne opiera. Taktiež tu je veľa pavúkov, takže je lepšie dívať sa pred seba, pretože mnohokrát sú na svojich pavučinách priamo v ceste a dosahujú veľkosť vyše 5 centimetrov. Keď sa ale človek dostane až hore, naskytne sa mu naozaj krásny výhľad. Hrebeňová prechádzka je vážne nezabudnuteľná. Krajinu krásne dofarbuje aj dofialova sfarbená tráva, ktorá je však dosť vysoká a lepí sa na nás. Aj hrebeň je občas z oboch strán dosť prudký, a tak je lepšie nepozerať sa veľmi dole, pokiaľ máte strach. Odporúčam vziať si so sebou aj telefón s mapou a GPS, pretože cesta späť sa dosť zle hľadá bez GPS. Nám to hľadanie navyše skomplikovali psy, ktoré nás zúrivo naháňali, a potom ešte aj voľne pustený býk. Dole sme sa dostali v poriadku, aj keď na miestne psy si treba dávať pozor, hlavne na tie, čo strážia nejaký dom, bývajú totiž dosť zúrivé.

túra Cerro Mandango   Cerro Mandango

Celý okruh má asi 9 km a dosahuje prevýšenie do 500 metrov, takže to nie je nič náročné a naozaj to stojí za tú námahu. Navyše sme tu nikoho nestretli, a tak sme mali celú krajinu len pre seba.

výhľad na Vilcabambu

Vilcabamba je pekné mesto na odpočinok a na výlet do prírody. Pokiaľ ale človek nemá príliš v láske mesto plné turistov, nebude to pre neho to pravé miesto.

GPS: 4°15'40.4"S 79°13'21.1"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ekvádor – Baños de Agua Santa
Publikované: 1.5.2017
Mesto Baños de Agua Santa sa stalo obľúbenou turistickou destináciou. Príjemné mierne podnebie po celý rok sem láka zahraničných aj miestnych turistov. Mesto je schované medzi horami, v údolí s vodopádmi a horúcimi prameňmi. Dá sa povedať, že priam vyzýva k odpočinku. Či už tomu aktívnemu, alebo pasívnemu.

Ekvádor: Cuenca
Publikované: 22.5.2017
Mesto Cuenca, celým názvom Santa Ana de los Cuatro Ríos de Cuenca, je vďaka svojej architektúre, umeleckému a vedeckému prínosu známe aj ako „Atény Ekvádoru“. V roku 1557 ho založil Don Gil Ramírez Dávalos a od roku 1999 je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. A dokonca bolo označené ako jedno z najlepších miest pre dôchodok.

Ekvádor: hlavné mesto Quito
Publikované: 10.4.2017
Mesto získalo názov od pôvodného obyvateľstva – kmeňa Quitu, ktorý tu žil pred príchodom Inkov a Španielov. Španieli sem prišli v roku 1534 a založili mesto San Francisco de Quito. Prvých osadníkov, ktorí sa usadili v dnešnej historickej časti mesta bolo len 204.

Ekvádor: Otavalo
Publikované: 17.4.2017
Mesto Otavalo leží v údolí vo výške 2 560 m n. m. a preslávené je predovšetkým svojimi trhmi. Každú sobotu sa tu koná obrovský trh, kde domorodci predávajú svoje ručne robené výrobky, oblečenie a iné suveníry. Trhy v Otavale sa považujú za najväčšie a najlepšie v Južnej Amerike. A nezabudnite trochu zjednávať.

Ekvádor: Riobamba, El Tambo a Ingapirca
Publikované: 8.5.2017
Riobamba, hlavné mesto provincie Chimborazo, je menšie a okúzľujúce mesto v Andách. Vďaka svojej koloniálnej architektúre, dláždeným uliciam a pôsobivým námestiam je Riobamba považovaná za jedno z najkrajších miest Ekvádoru.

Ekvádor: Saraguro a Loja
Publikované: 29.5.2017
Južne od Cuency žije etnická skupina Saragurov, je to jedno z najvýznamnejších indiánskych centier Ekvádoru. Obyvatelia mesta Saraguro si stále zachovávajú inkské zvyklosti ako oblečenie, jazyk, umeleckú výrobu, rituály pri slnovrate, využitie liečivých rastlín, typické jedlo a pitie, hudbu a andské tance a tiež mýty a legendy.

Ekvádor: Zumbahua a lagúna Quilotoa
Publikované: 24.4.2017
Lagúna Quilotoa je fantastické kráterové jazero. Vďaka minerálom nachádzajúcim sa vo vode hrá lagúna odtieňmi zelenej, tyrkysovej a modrej. Akýsi Karibik ukrytý v andských horách.

Ekvádor: Zamora
Publikované: 5.6.2017
Zamora je malé a pokojné mesto bez koloniálnej architektúry, zato vďaka ekvádorskej amazonskej džungli bohaté na faunu a flóru. Je najlepším východiskovým bodom pre prieskum zelených nížin v Parque Nacional Podocarpus.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Najkrajšie miesta

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Športové príručné tašky značky Ellehammer bags + zákaznícka karta so zľavou 10% od AutoTeam Stupava
2. cena:
Dekoratívna vonná sviečka + zákaznícka karta so zľavou 7% od AutoTeam Stupava
3. cena:
Štýlové „podpivníky“ + zákaznícka karta so zľavou 5% od AutoTeam Stupava
1. cena redakcie:
Splav rieky Dunajec na rafte pre 2 osoby od RaftingDunajec.sk
2. cena redakcie:
Luxusné pero značky Sheaffer v drevenom puzdre
3. cena redakcie:
Knihy z edície Po Slovensku od rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

22.7.2018
Koncom júla sa Námestie sv. Trojice už tradične mení na zónu bez áut. Historické námestie obsadí jarmok s remeselnými a umeleckými výrobkami. Celkovú atmosféru podujatia dotvoria vystúpenia folklórnych súborov.
21.7.2018
Barokové pútnické miesto na vrchu Homol sa 1. júla oficiálne stalo národnou kultúrnou pamiatkou. Homol sa zaradil na zoznam ako 23. národná kultúrna pamiatka v Královéhradeckom kraji.
20.7.2018
Turistická informačná kancelária v Skalici vás pozýva na nočnú prehliadku s názvom "Noc strašidiel", ktorá sa uskutoční v sobotu 28. júla 2018 o 19-tej hodine.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALAJZIA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 22. 7. 2018
sviatok:Magdaléna
dnes:
nedeľa 22.7.
26 °C
zajtra:
pondelok 23.7.
28 °C