www.infoglobe.sk » Ekvádor: Riobamba, El Tambo a Ingapirca

Ekvádor: Riobamba, El Tambo a Ingapirca

Publikované: 8.5.2017
Riobamba, hlavné mesto provincie Chimborazo, je menšie a okúzľujúce mesto v Andách. Vďaka svojej koloniálnej architektúre, dláždeným uliciam a pôsobivým námestiam je Riobamba považovaná za jedno z najkrajších miest Ekvádoru.

Mesto založil Španiel Diego de Almagro, a to 15. augusta 1534. Riobamba sa tak stala prvým mestom v Ekvádore, ktoré bolo založené Španielmi. Od roku 1822 získalo mesto svoju definitívnu nezávislosť a dnes má okolo 225 tisíc obyvateľov.

Riobamba

Riobamba, ktorá leží v nadmorskej výške 2 754 m n. m., sa prezýva „la Sultana de los Andes“ alebo tiež „andský sultán“. Je to staromódne mesto so širokými ulicami a nečakajte v ňom žiadne návaly turistov. Ani my sme tu žiadnych nestretli, len miestnych. Väčšina turistov sem jazdí kvôli horám, pretože Riobamba je ideálnym štartovým miestom pre horské aktivity, či už treky v národnom parku Chimborazo s výstupom na sopku, alebo v Parque Nacional Sangay. Vyhasnutá sopka Chimborazo dosahuje 6310 m n. m. a je najvyššou horou Ekvádoru. Zaujímavosťou je, že vďaka rovníkovému zakriveniu je tiež najvzdialenejším bodom od stredu Zeme. Bohužiaľ, my sme sopku videli len na malý okamih na ceste do Riobamby, keď sa na chvíľu odhalila z mrakov.

Riobamba

Námestie Parque Sucre bolo do roku 1919 miestom, kde sa konali sobotné trhy a tiež sa tu hral futbal. Nachádza sa tu neoklasicistická budova Colegio Maldonado, ktorá bola postavená v rokoch 1921–1927, v roku 1930 sa tu konalo prvé Ústavodarné zhromaždenie v Ekvádore. V minulosti budova slúžila ako kláštor, dnes sa tu nachádza jedna z popredných vzdelávacích inštitúcií. O dva bloky ďalej sa nachádza ďalšie námestie Parque Maldonado a tiež Plaza Mayor, ktoré podľa koloniálnych zvykov slúži ako hlavné námestia. Je obklopené náboženskými a politickými budovami, napr. Palacio Municipal a Edificio de la Gobernación. Priečelie hlavného kostola La Catedral je cenným historickým dedičstvom. Postavené bolo po zemetrasení v roku 1797 z kameňa pôvodného mesta Riobamby. Po zemetrasení bolo totiž mesto kompletne zničené. Následne bolo opäť postavené zhruba 14 kilometrov ďalej od svojho pôvodného miesta (neďaleko mesta Cajabamba).

Colegio Maldonado   Parque Maldonado

La Catedral

O tri bloky ďalej sa nachádza Parque La Libertad. V roku 1920 sa rozhodlo, že sa tento park vybuduje ako pripomienku stého výročia nezávislosti mesta. Nachádzajú sa v ňom pekné záhrady, avšak v čase našej návštevy sa tu povaľovalo niekoľko bezdomovcov, tak sme si ešte prehliadli kostol La Basílica naproti parku a išli radšej zas o kus ďalej.

La Basílica

El TamboRiobamba je skutočne pekné mesto, ale jeden deň vám naň úplne stačí. My sa presúvame ďalej, pretože máme v pláne navštíviť mesto Cuenca. Cestou míňame ruiny Ingapirca, a keďže nám miestni vraveli, že je to pre nich ekvádorské Machu Picchu, bola by to škoda vynechať. Dajú sa navštíviť aj z mesta Cuenca, my sa ale zastavíme v meste El Tambo, kde sa ubytujeme. El Tambo je len malé mesto s niekoľkými hotelmi a pekným námestím. Autobus odtiaľto jazdí priamo k ruinám, stačí sa len spýtať miestnych.  

Komplex Ingapirca postavili obyvatelia Cañari, ktorí v minulosti žili v tejto oblasti. Po príchode Inkov došlo k premiešaniu kultúr a dnes patria ruiny k najvýznamnejším predhispánskym archeologickým pamiatkam. Komplex sa skladá z veľkého súboru kamenných stavieb, bytových základov, terás a spevnených ciest. Ekvádorské Machu Picchu to miestni nazývajú preto, že stavby boli postavené z hladených kameňov bez použitia malty, teda rovnakou technikou, akú Inkovia používali v Peru.

ruiny Ingapirca

ruiny Ingapirca   ruiny Ingapirca

S veľkosťou Machu Picchu sa však tento komplex príliš porovnávať nedá, ale je tu pokoj, nie sú tu návaly turistov a ku vstupnému máte aj sprievodcu. Navyše je tu krásne okolie, voľne tu pobehujú lamy a vidíte tu bežný život miestnych obyvateľov.

GPS: (Riobamba) 1°40'25.6"S 78°38'47.3"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ekvádor – Baños de Agua Santa
Publikované: 1.5.2017
Mesto Baños de Agua Santa sa stalo obľúbenou turistickou destináciou. Príjemné mierne podnebie po celý rok sem láka zahraničných aj miestnych turistov. Mesto je schované medzi horami, v údolí s vodopádmi a horúcimi prameňmi. Dá sa povedať, že priam vyzýva k odpočinku. Či už tomu aktívnemu, alebo pasívnemu.

Ekvádor: Cuenca
Publikované: 22.5.2017
Mesto Cuenca, celým názvom Santa Ana de los Cuatro Ríos de Cuenca, je vďaka svojej architektúre, umeleckému a vedeckému prínosu známe aj ako „Atény Ekvádoru“. V roku 1557 ho založil Don Gil Ramírez Dávalos a od roku 1999 je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. A dokonca bolo označené ako jedno z najlepších miest pre dôchodok.

Ekvádor: Saraguro a Loja
Publikované: 29.5.2017
Južne od Cuency žije etnická skupina Saragurov, je to jedno z najvýznamnejších indiánskych centier Ekvádoru. Obyvatelia mesta Saraguro si stále zachovávajú inkské zvyklosti ako oblečenie, jazyk, umeleckú výrobu, rituály pri slnovrate, využitie liečivých rastlín, typické jedlo a pitie, hudbu a andské tance a tiež mýty a legendy.

Ekvádor: Zamora
Publikované: 5.6.2017
Zamora je malé a pokojné mesto bez koloniálnej architektúry, zato vďaka ekvádorskej amazonskej džungli bohaté na faunu a flóru. Je najlepším východiskovým bodom pre prieskum zelených nížin v Parque Nacional Podocarpus.

Ekvádor: Vilcabamba
Publikované: 12.6.2017
Mesto Vilcabamba sa stalo medzi turistami veľmi obľúbené. Prezýva sa „Valle de los Longevos“ (údolie Dlhovekosti), a to vďaka obyvateľom, ktorí sa dožívajú vysokého veku. Vo Vilcabambe sa skrátka dožijete pokojne aj 100 rokov! Prečo to tak je, nikto nevie, ale pripisuje sa to miestnej vode, jedlu, podnebiu a životu bez stresu. Preto je Vilcabamba miestom, ktoré priťahuje pozornosť vedcov a lekárov.

Ekvádor: hlavné mesto Quito
Publikované: 10.4.2017
Mesto získalo názov od pôvodného obyvateľstva – kmeňa Quitu, ktorý tu žil pred príchodom Inkov a Španielov. Španieli sem prišli v roku 1534 a založili mesto San Francisco de Quito. Prvých osadníkov, ktorí sa usadili v dnešnej historickej časti mesta bolo len 204.

Ekvádor: Otavalo
Publikované: 17.4.2017
Mesto Otavalo leží v údolí vo výške 2 560 m n. m. a preslávené je predovšetkým svojimi trhmi. Každú sobotu sa tu koná obrovský trh, kde domorodci predávajú svoje ručne robené výrobky, oblečenie a iné suveníry. Trhy v Otavale sa považujú za najväčšie a najlepšie v Južnej Amerike. A nezabudnite trochu zjednávať.

Ekvádor: Zumbahua a lagúna Quilotoa
Publikované: 24.4.2017
Lagúna Quilotoa je fantastické kráterové jazero. Vďaka minerálom nachádzajúcim sa vo vode hrá lagúna odtieňmi zelenej, tyrkysovej a modrej. Akýsi Karibik ukrytý v andských horách.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.6.2018
Pokiaľ sa zaujímate o blahodárne účinky bahna a vyvierajúcich vôd v jednotlivých kúpeľných  mestách, isto príďte v dňoch 21.–24. júna do Lysej nad Labom. Začína tu 9. výstava liečebných kúpeľov, wellness pobytov a relaxácie.
18.6.2018
Zažite najväčšiu country party na Slovensku a príďte 20. a 22. júla 2018 do obce Jaslovské Bohunice, kde bude v miestnom amfiteátri prebiehať medzinárodný country festival pre celú rodinu.

17.6.2018
Fotograf Jozef Česla predstaví v priestoroch Vily Flóra (Starý Smokovec) výber 20 veľkorozmerných fotografií afrických zvierat nafotených počas jednomesačného pobytu v Africkej Keni.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SRÍ LANKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 6. 2018
sviatok:Alfréd
dnes:
utorok 19.6.
28 °C
zajtra:
streda 20.6.
28 °C