www.infoglobe.sk » Ekvádor: Otavalo

Ekvádor: Otavalo

Publikované: 17.4.2017
Mesto Otavalo leží v údolí vo výške 2 560 m n. m. a preslávené je predovšetkým svojimi trhmi. Každú sobotu sa tu koná obrovský trh, kde domorodci predávajú svoje ručne robené výrobky, oblečenie a iné suveníry. Trhy v Otavale sa považujú za najväčšie a najlepšie v Južnej Amerike. A nezabudnite trochu zjednávať.

Hlavnými atrakciami v Otavale sú námestia Plaza Centenario a Plaza de los Ponchos. Tu sa každý deň koncentrujú remeselníci a obchodníci a vystavujú svoje výrobky. V sobotu sa stánky ešte rozšíria aj do okolitých ulíc a vtedy tu je naozaj plno. Všade sú stánky, všade je mnoho turistov. Tí väčšinou do Otavala jazdia len na trhy, na jednodenný výlet z Quita. Autobus sem ide približne 2 hodiny, takže sa to dá pohodlne zvládnuť. Pokiaľ chce človek nakúpiť suveníry, je to asi jedna z najlepších a tiež najlacnejších možností. Toľko oblečenia, šatiek, bižutérie, všetko s typickými farbami miestnej kultúry. Až nakoniec zisťujeme, ako veľmi sa stánky opakujú a že nie všetko bude naozaj ručne vyrábané. Okrem oblečenia a doplnkov sa tu dá nakúpiť aj ovocie, zelenina a nejaké jedlo. Proste tak, aby ste tu vydržali celý deň. Väčšina predajcov sú ženy. Kde sú muži, zisťujeme onedlho. Na miestnom ihrisku, schovanom pekne vo vnútri budovy na dvore, majú turnaj vo volejbale. A naozaj tu sú len muži. Ako hráči, aj ako diváci. Len nás trochu prekvapuje, že volejbal hrajú s futbalovou loptou.

sobotné trhy   výrobky

Ako s blíži koniec dňa, začínajú predajcovia všetko baliť a odchádzať, rovnako ako turisti. Všetko sa tu uprace a my si môžeme užiť aj tradičnú atmosféru a život miestnych. Otavalo je moderné mesto s niekoľkými budovami v koloniálnom štýle. V centre nechýbajú ani kostoly, napr. San Luis, San Francisco a EI Jordán, ktoré sú najstaršie a najnavštevovanejšie vďaka svojej architektúre a sochárskemu umeniu.

kostol San Luis

Za návštevu rozhodne stojí miestny cintorín. V Otavale sú dva cintoríny, jeden je komunity mesticov, druhý indiánsky – Cementerio Indigena. Tu môžete vidieť tradície a zvyky indiánskych predkov. Zvyk navštíviť zosnulých sa koná každý pondelok a štvrtok a špeciálne najmä každý rok 2. novembra. Indiáni prichádzajú na cintorín aj s jedlom. Na hroby dajú jedlo pre zosnulých a majú pripravené aj jedlo pre seba. S ostatnými sa potom najedia a rozprávajú, čo sa udialo od poslednej návštevy. Takto si tu spoločne hodujú a okrem jedla si kupujú aj sladké limonády. Tie sa tu predávajú priamo v stánku a my len sledujeme, ako niekto príde, kúpi si celé veľké balenie šiestich limonád a odchádza sa najesť s rodinou k hrobu.

cintorín

V Otavale sa dajú urobiť aj výlety do okolitej prírody. Najčastejšie chodia ľudia na vodopád Cascada de Peguche. Peguche je indiánska komunita žijúca 20 minút chôdze za mestom. Sú uznávaní pre svojich zručných umelcov a tradičnú hudbu. Vodopád je vzdialený asi 1,5 km od tejto komunity a 3,3 km od mesta Otavalo. Je to príjemná prechádzka prírodou. Chodí sem množstvo ľudí. Cestou vidíme aj bazén, kam sa chodia miestni kúpať. Sú to akési ich kúpele. Samotný vodopád je vysoký približne 20 metrov. Ďalší malý vodopád je asi 6 metrov nad hlavným vodopádom a vedie k nemu cestička pre peších. Ľudia sa tu nielen fotia, ale aj kúpu. Alebo si aspoň namočia hlavu. Kúpu sa tu aj malé deti, čo ma dosť prekvapuje, pretože je len okolo 15 °C. Ľudia však veria, že v okolí vodopádu Peguche je energetické centrum, kam sa chodia v rámci osláv Inti Raymi očistiť. Oslavy letného slnovratu sa konajú od 21. do 29. júna a vždy začínajú rituálnymi kúpeľmi (Armay Chishi). Tento rituál je duchovnou očistou ľudskej bytosti, obnovou energie a znovuoživením vzťahu s matkou prírodou. V Otavale sa takýto rituálny kúpeľ koná práve pri vodopáde Peguche, a to o polnoci 21. júna.

vodopád Peguche   bazén

Od vodopádu sa dá peši pokračovať ďalej a dôjsť až k jazeru Laguna de San Pablo, ktoré sa nachádza na úpätí majestátnej sopky Imbabura. Okolo jazera vedie spevnená cesta a žijú tu ďalšie komunity domorodých obyvateľov. Ľudia tu na chrbtoch nosia noše s drevom a perú oblečenie v potoku alebo jazere. Okolo nás prechádzajú autá s korbou plnou veselých ľudí, ktorí spievajú a hrajú na gitaru. Oslavujú svadbu a veselo nás zdravia. Potom si len mávneme na autobus a necháme sa odviesť späť do centra mesta.

Laguna de San Pablo

GPS: 0°13'59.3"N 78°15'55.0"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ekvádor: hlavné mesto Quito
Publikované: 10.4.2017
Mesto získalo názov od pôvodného obyvateľstva – kmeňa Quitu, ktorý tu žil pred príchodom Inkov a Španielov. Španieli sem prišli v roku 1534 a založili mesto San Francisco de Quito. Prvých osadníkov, ktorí sa usadili v dnešnej historickej časti mesta bolo len 204.

Ekvádor: Zumbahua a lagúna Quilotoa
Publikované: 24.4.2017
Lagúna Quilotoa je fantastické kráterové jazero. Vďaka minerálom nachádzajúcim sa vo vode hrá lagúna odtieňmi zelenej, tyrkysovej a modrej. Akýsi Karibik ukrytý v andských horách.

Ekvádor – Baños de Agua Santa
Publikované: 1.5.2017
Mesto Baños de Agua Santa sa stalo obľúbenou turistickou destináciou. Príjemné mierne podnebie po celý rok sem láka zahraničných aj miestnych turistov. Mesto je schované medzi horami, v údolí s vodopádmi a horúcimi prameňmi. Dá sa povedať, že priam vyzýva k odpočinku. Či už tomu aktívnemu, alebo pasívnemu.

Ekvádor: Riobamba, El Tambo a Ingapirca
Publikované: 8.5.2017
Riobamba, hlavné mesto provincie Chimborazo, je menšie a okúzľujúce mesto v Andách. Vďaka svojej koloniálnej architektúre, dláždeným uliciam a pôsobivým námestiam je Riobamba považovaná za jedno z najkrajších miest Ekvádoru.

Ekvádor: Cuenca
Publikované: 22.5.2017
Mesto Cuenca, celým názvom Santa Ana de los Cuatro Ríos de Cuenca, je vďaka svojej architektúre, umeleckému a vedeckému prínosu známe aj ako „Atény Ekvádoru“. V roku 1557 ho založil Don Gil Ramírez Dávalos a od roku 1999 je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. A dokonca bolo označené ako jedno z najlepších miest pre dôchodok.

Ekvádor: Saraguro a Loja
Publikované: 29.5.2017
Južne od Cuency žije etnická skupina Saragurov, je to jedno z najvýznamnejších indiánskych centier Ekvádoru. Obyvatelia mesta Saraguro si stále zachovávajú inkské zvyklosti ako oblečenie, jazyk, umeleckú výrobu, rituály pri slnovrate, využitie liečivých rastlín, typické jedlo a pitie, hudbu a andské tance a tiež mýty a legendy.

Ekvádor: Zamora
Publikované: 5.6.2017
Zamora je malé a pokojné mesto bez koloniálnej architektúry, zato vďaka ekvádorskej amazonskej džungli bohaté na faunu a flóru. Je najlepším východiskovým bodom pre prieskum zelených nížin v Parque Nacional Podocarpus.

Ekvádor: Vilcabamba
Publikované: 12.6.2017
Mesto Vilcabamba sa stalo medzi turistami veľmi obľúbené. Prezýva sa „Valle de los Longevos“ (údolie Dlhovekosti), a to vďaka obyvateľom, ktorí sa dožívajú vysokého veku. Vo Vilcabambe sa skrátka dožijete pokojne aj 100 rokov! Prečo to tak je, nikto nevie, ale pripisuje sa to miestnej vode, jedlu, podnebiu a životu bez stresu. Preto je Vilcabamba miestom, ktoré priťahuje pozornosť vedcov a lekárov.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.6.2018
Pokiaľ sa zaujímate o blahodárne účinky bahna a vyvierajúcich vôd v jednotlivých kúpeľných  mestách, isto príďte v dňoch 21.–24. júna do Lysej nad Labom. Začína tu 9. výstava liečebných kúpeľov, wellness pobytov a relaxácie.
18.6.2018
Zažite najväčšiu country party na Slovensku a príďte 20. a 22. júla 2018 do obce Jaslovské Bohunice, kde bude v miestnom amfiteátri prebiehať medzinárodný country festival pre celú rodinu.

17.6.2018
Fotograf Jozef Česla predstaví v priestoroch Vily Flóra (Starý Smokovec) výber 20 veľkorozmerných fotografií afrických zvierat nafotených počas jednomesačného pobytu v Africkej Keni.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SRÍ LANKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 6. 2018
sviatok:Alfréd
dnes:
utorok 19.6.
28 °C
zajtra:
streda 20.6.
28 °C