www.infoglobe.sk » Ekvádor: hlavné mesto Quito

Ekvádor: hlavné mesto Quito

Publikované: 10.4.2017
Mesto získalo názov od pôvodného obyvateľstva – kmeňa Quitu, ktorý tu žil pred príchodom Inkov a Španielov. Španieli sem prišli v roku 1534 a založili mesto San Francisco de Quito. Prvých osadníkov, ktorí sa usadili v dnešnej historickej časti mesta bolo len 204.

Ako roky plynuli, mesto sa stávalo čoraz väčším a stavby monumentálnejšie. To všetko predovšetkým kvôli prítomnosti katolíckych misií v regióne. V šestnástom storočí sa postavili veľké kostoly ako San Francisco, kláštor s belostnými vežami, ktorý je najväčšou koloniálnou stavbou v meste a tiež najstarším kostolom. Námestie San Francisco je jedným z najväčších v meste a je postavené z vulkanickej horniny. Pôvodne tu bolo hlavné trhovisko, kde sa obchodovalo so všetkými produktami pochádzajúcimi z more, andského vidieka a Amazónie. Ďalšími významnými cirkevnými stavbami sú kostol Santo Domingo a katedrála San Agustin (na jej výstavbu boli použité kamene z vulkánu Pichincha).

Calle de las Siete Cruces

Historické centrum je dnes zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Srdcom Starého mesta je námestie s názvom Plaza de la Independencia (Plaza Grande). V strede námestia je pamätník nezávislosti a celé je lemované budovami – prezidentský palác, arcibiskupský palác, mestský palác a katedrála Metropolitana, ktorá sa pýši náboženskými dielami umelcov z miestnej umeleckej školy. Prezidentský palác si v rámci skupinovej prehliadky so sprievodcom aj prejdeme. Dokonca nás hneď na začiatku vyfotí a túto fotku potom dostaneme zadarmo na pamiatku. Palác je však skutočným sídlom prezidenta, takže prehliadka je obmedzená na miestnosti, ktoré sa nevyužívajú. Aj tak ale stojí za návštevu. V jednej z miestností je dokonca krištáľový luster z Českej republiky.

Plaza de la Independencia

prezidentský palác   Catedral Metropolitana

Námestie pretína ulica s názvom Calle García Moreno, označovaná aj ako Calle de las Siete Cruces (ulica Siedmich krížov). Túto ulicu lemuje až 7 kostolov a kedysi (na konci koloniálneho obdobia) bola využívaná pre prepravu tovaru. Dnes je skôr ukážkou histórie i súčasných obchodov. Prehliadka začína od severu smerom k juhu kostolom Santa Barbara, pokračuje pri kostole La Concepción, ktorý fungoval ako prvý kláštor v meste. Tretí a štvrtý kríž patrí ku Catedral Metropolitana a kostolu El Sagrario, piaty kríž je na kostole La Compañía de Jesús, šiesty a siedmy kríž je na kláštore Carmen Alto a kaplnke San Lázaro. Najpôsobivejším kostolom v meste je však La Iglesia Basílica del Voto Nacional.

La Iglesia Basílica del Voto Nacional   La Iglesia Basílica del Voto Nacional

kostol Santa BarbaraQuito však netvorí len historické centrum a koloniálne budovy. Je to tiež tak trochu stred sveta. Prechádza tadeto totiž rovník, a tak sa ideme pozrieť na pamiatku Mitad del Mundo (22 km severne od Quita). Už v 18. storočí tu pracovala francúzska geodetická expedícia, aby zaznamenala, kade rovník prechádza. To sa podarilo v roku 1736 a bol tu postavený monument. S vývojom GPS sa síce zistilo, že rovník prechádza asi o 300 metrov severnejšie, no aj tak to tu je hlavná turistická atrakcia. V Museo Solar Inti Nan si potom môže návštevník vyskúšať zopár fyzikálnych pokusov, napr. postaviť vajíčko na klinec. Práve tadeto by totiž mal prechádzať „skutočný“ rovník. Ekvádorčania ale nemajú radi, keď to nazývate nový a starý rovník a podobne. Proste platia obe pamiatky. Okrem fyzikálnych pokusov a fotenia s nohami na severnej a južnej pologuli sa tu dozvedáme aj niečo o indiánskych kmeňoch a Amazónii. Prednášky sú tu so sprievodcom v angličtine.

Mitad del Mundo   Museo Solar Inti Nan

Pretože sme sa konečne dostali do Ánd a chceme si užiť hory, rozhodneme sa aj pre výstup na Rucu Pichincha (do výšky 4 680 m n. m.). Na to treba skoro ráno vstať a vydať sa k lanovke. Miestna Teleférico nás vyvezie z výšky 2 950 metrov až do 4 053 m n. m. Cesta trvá asi 10 minút a v cene je aj jazda späť. Zhora je krásny výhľad na celé Quito. Vychádzame na Cruz Loma do 4 100 metrov a potom pokračujeme ďalej. Vieme, že je nutné ísť rýchlo, pretože počasie sa tu väčšinou odpoludnia pokazí, ale vysoká nadmorská výška nás brzdí. Výstup hore zaberie asi 3 hodiny. Samotná cesta nie je veľmi dlhá, ale výška môže byť zradná. Občas navyše musíme používať aj GPS, hlavne ku koncu, keď sa priženú mraky. Hore sa dostaneme, ale výhľad už bohužiaľ nemáme žiadny. Aj tak sme radi a rýchlo sa zas vydávame dole. Začína slabo pršať a než sa vrátime späť k lanovke, chytí nás výdatný dážď a búrka. Okrem pár turistov, ktorých sme stretli na vrchole, už dnes na Rucu Pichincha nikto nevyjde. Paradoxne vidíme, ako nad Quitom krásne svieti slnko. A tak sa tešíme, až sa celí premočení a premrznutí zahrejeme.

výstup na Rucu Pichincha   výstup na Rucu Pichincha

GPS: 0°12'52.1"S 78°30'23.9"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ekvádor: Otavalo
Publikované: 17.4.2017
Mesto Otavalo leží v údolí vo výške 2 560 m n. m. a preslávené je predovšetkým svojimi trhmi. Každú sobotu sa tu koná obrovský trh, kde domorodci predávajú svoje ručne robené výrobky, oblečenie a iné suveníry. Trhy v Otavale sa považujú za najväčšie a najlepšie v Južnej Amerike. A nezabudnite trochu zjednávať.

Ekvádor: Zumbahua a lagúna Quilotoa
Publikované: 24.4.2017
Lagúna Quilotoa je fantastické kráterové jazero. Vďaka minerálom nachádzajúcim sa vo vode hrá lagúna odtieňmi zelenej, tyrkysovej a modrej. Akýsi Karibik ukrytý v andských horách.

Ekvádor – Baños de Agua Santa
Publikované: 1.5.2017
Mesto Baños de Agua Santa sa stalo obľúbenou turistickou destináciou. Príjemné mierne podnebie po celý rok sem láka zahraničných aj miestnych turistov. Mesto je schované medzi horami, v údolí s vodopádmi a horúcimi prameňmi. Dá sa povedať, že priam vyzýva k odpočinku. Či už tomu aktívnemu, alebo pasívnemu.

Ekvádor: Riobamba, El Tambo a Ingapirca
Publikované: 8.5.2017
Riobamba, hlavné mesto provincie Chimborazo, je menšie a okúzľujúce mesto v Andách. Vďaka svojej koloniálnej architektúre, dláždeným uliciam a pôsobivým námestiam je Riobamba považovaná za jedno z najkrajších miest Ekvádoru.

Ekvádor: Cuenca
Publikované: 22.5.2017
Mesto Cuenca, celým názvom Santa Ana de los Cuatro Ríos de Cuenca, je vďaka svojej architektúre, umeleckému a vedeckému prínosu známe aj ako „Atény Ekvádoru“. V roku 1557 ho založil Don Gil Ramírez Dávalos a od roku 1999 je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. A dokonca bolo označené ako jedno z najlepších miest pre dôchodok.

Ekvádor: Saraguro a Loja
Publikované: 29.5.2017
Južne od Cuency žije etnická skupina Saragurov, je to jedno z najvýznamnejších indiánskych centier Ekvádoru. Obyvatelia mesta Saraguro si stále zachovávajú inkské zvyklosti ako oblečenie, jazyk, umeleckú výrobu, rituály pri slnovrate, využitie liečivých rastlín, typické jedlo a pitie, hudbu a andské tance a tiež mýty a legendy.

Ekvádor: Zamora
Publikované: 5.6.2017
Zamora je malé a pokojné mesto bez koloniálnej architektúry, zato vďaka ekvádorskej amazonskej džungli bohaté na faunu a flóru. Je najlepším východiskovým bodom pre prieskum zelených nížin v Parque Nacional Podocarpus.

Ekvádor: Vilcabamba
Publikované: 12.6.2017
Mesto Vilcabamba sa stalo medzi turistami veľmi obľúbené. Prezýva sa „Valle de los Longevos“ (údolie Dlhovekosti), a to vďaka obyvateľom, ktorí sa dožívajú vysokého veku. Vo Vilcabambe sa skrátka dožijete pokojne aj 100 rokov! Prečo to tak je, nikto nevie, ale pripisuje sa to miestnej vode, jedlu, podnebiu a životu bez stresu. Preto je Vilcabamba miestom, ktoré priťahuje pozornosť vedcov a lekárov.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.6.2018
Pokiaľ sa zaujímate o blahodárne účinky bahna a vyvierajúcich vôd v jednotlivých kúpeľných  mestách, isto príďte v dňoch 21.–24. júna do Lysej nad Labom. Začína tu 9. výstava liečebných kúpeľov, wellness pobytov a relaxácie.
18.6.2018
Zažite najväčšiu country party na Slovensku a príďte 20. a 22. júla 2018 do obce Jaslovské Bohunice, kde bude v miestnom amfiteátri prebiehať medzinárodný country festival pre celú rodinu.

17.6.2018
Fotograf Jozef Česla predstaví v priestoroch Vily Flóra (Starý Smokovec) výber 20 veľkorozmerných fotografií afrických zvierat nafotených počas jednomesačného pobytu v Africkej Keni.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SRÍ LANKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 6. 2018
sviatok:Alfréd
dnes:
utorok 19.6.
28 °C
zajtra:
streda 20.6.
28 °C