www.infoglobe.sk » Ekvádor: Cuenca

Ekvádor: Cuenca

Publikované: 22.5.2017
Mesto Cuenca, celým názvom Santa Ana de los Cuatro Ríos de Cuenca, je vďaka svojej architektúre, umeleckému a vedeckému prínosu známe aj ako „Atény Ekvádoru“. V roku 1557 ho založil Don Gil Ramírez Dávalos a od roku 1999 je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. A dokonca bolo označené ako jedno z najlepších miest pre dôchodok.

Cuenca

Cuenca sa rozkladá v údolí v nadmorskej výške 2 538 metrov, má 580 tisíc obyvateľov a príjemné podnebie po celý rok. Historické centrum je najstaršou časťou mesta a nachádza sa tam veľké množstvo budov v koloniálnom a republikánskom štýle, archeologické nálezisko, remeselné štvrte a centrálne trhovisko. V samotnom centre je hlavné námestie Parque Calderón, ktoré je ideálnym miestom na začiatok prehliadky mesta. Cuenca je mesto s dvoma katedrálami a obe sa nachádzajú práve na hlavnom námestí. Katedrála Inmaculada Concepción Cathedral, prezývaná tiež „Catedral Nueva“ (Nová katedrála), bola dokončená v roku 1967 a predstavuje najvyššiu a najkrajšiu budovu v centre. Pôvodne mala mať ešte dve predné kopule, ale boli príliš ťažké a stavba by ich neuniesla. Ďalšou katedrálou, označovanou ako „Catedral Vieja“, je Iglesia del Sagrario. Tá bola prvým kostolom v meste a dnes je z nej Múzeum cirkevného umenia.

Catedral Nueva

Rozhodnúť sa, ktorým smerom sa vydať od hlavného námestia, nie je vôbec jednoduché. Je tu mnoho krásnych budov, kostolov a múzeí. Len na samotné centrum a múzea si môže človek pokojne vyhradiť jeden celý deň. Keď už budete unavení z mesta, môžete sa vrátiť v čase a navštíviť ruiny. Ruinas de Todos Santos boli náhodou objavené v roku 1972 a prekrývajú sa tu cañarijské, inkské a španielske rozvaliny. K ruinám patrí múzeum Museo Manuel Agustín Landívar s pozostatkami týchto troch kultúr. Rozsiahlejšie Ruinas de Pumapungo sú svedkom troch hlavných miest v čase: ako prvé tu bolo cañarijské mesto Guapondélig, potom inkské mesto Tomebamba a tretie španielske mesto s názvom “Santa Ana de los Ríos de Cuenca”. Pri archeologickom parku sa nachádza aj múzeum s archeologickými, náboženskými, numizmatickými a etnografickými sálami, ktoré rozhodne stojí za návštevu už len kvôli možnosti zhliadnuť „scvrknuté hlavy“ tsantsas. V archeologickom parku sa okrem múzea nachádza aj etnobotanická záhrada a záchranná stanica vtákov. Je to asi najlepšie z múzeí, ktoré sme na našej ceste navštívili, a dokonca sa tu ani neplatí vstupné.

Ruinas de Pumapungo

etnobotanická záhrada   scvrknutá hlava

Späť do centra sa vydávame okolo rieky Río Tomebamba až k miestu Puente Roto. Od centra sa potom vydáme na opačnú stranu, kde sa nám podarí nájsť a navštíviť Museo Municipal Casa del Sombrero. Tu si prehliadneme „slamáky“ a sledujeme, ako ženy kmitajú rukami a vyrábajú ďalšie a ďalšie. Návštevníci si tu môžu zdarma vyskúšať a naučiť sa upliesť vlastné sombrero. My mierime kúsok nad hlavné centrum – až ku kostolu Iglesia Cristo Rey De Cullca. Je odtiaľ pekný výhľad na mesto a na kopule Novej katedrály.  

Puente Roto   výroba klobúkov

Keď je už človek unavený z chodenia po meste, tak je najlepšie dostať sa niekam do prírody. A ideálnym miestom v okolí pre jednodenný výlet je Parque Nacional Cajas. Leží len 30 km od mesta. Tento národný park je unikátny vďaka veľkej biodiverzite a rozmanitosti jazier, nachádza sa tu totiž vyše dve tisíc rôznych jazier, lagún, jazierok a mokradí. Dá sa tu aj táboriť alebo spať v chatke. Nám však bude stačiť jednodenný výlet, navyše počasie tu nie je úplne ideálne. Ráno sa vydávame na túru. Je zatiahnuté, hmla, občas trosku prší. Pri vstupe do parku sa zaregistrujeme, vstupné na deň sa neplatí. Miestny správca nám ukazuje trasu, ktorá je najlepšie schodná. Je tu niekoľko trás rozdelených podľa náročnosti a pre každú je obmedzený vstup len pre určitý počet ľudí na deň. Nadmorská výška sa pohybuje od 3 160 do 4 450 a niektoré trasy sú veľmi náročné s veľkým prevýšením. Čo sa týka počasia, nie je tu žiadna pravidelnosť podnebia a často tu mrzne, mrholí a hlavne je hmla. Preto je lepšie držať sa značiek a vybrať si túru, ktorú človek skutočne zvládne. Cestou späť do Cuency jednoducho stačí mávnuť na akýkoľvek bus idúci tým smerom, alebo skúsiť stopnúť auto.

Parque Nacional Cajas

GPS: 2°53'48.6"S 79°00'14.3"W

Text a foto: Tomáš NovákDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ekvádor – Baños de Agua Santa
Publikované: 1.5.2017
Mesto Baños de Agua Santa sa stalo obľúbenou turistickou destináciou. Príjemné mierne podnebie po celý rok sem láka zahraničných aj miestnych turistov. Mesto je schované medzi horami, v údolí s vodopádmi a horúcimi prameňmi. Dá sa povedať, že priam vyzýva k odpočinku. Či už tomu aktívnemu, alebo pasívnemu.

Ekvádor: Saraguro a Loja
Publikované: 29.5.2017
Južne od Cuency žije etnická skupina Saragurov, je to jedno z najvýznamnejších indiánskych centier Ekvádoru. Obyvatelia mesta Saraguro si stále zachovávajú inkské zvyklosti ako oblečenie, jazyk, umeleckú výrobu, rituály pri slnovrate, využitie liečivých rastlín, typické jedlo a pitie, hudbu a andské tance a tiež mýty a legendy.

Ekvádor: Zamora
Publikované: 5.6.2017
Zamora je malé a pokojné mesto bez koloniálnej architektúry, zato vďaka ekvádorskej amazonskej džungli bohaté na faunu a flóru. Je najlepším východiskovým bodom pre prieskum zelených nížin v Parque Nacional Podocarpus.

Ekvádor: Vilcabamba
Publikované: 12.6.2017
Mesto Vilcabamba sa stalo medzi turistami veľmi obľúbené. Prezýva sa „Valle de los Longevos“ (údolie Dlhovekosti), a to vďaka obyvateľom, ktorí sa dožívajú vysokého veku. Vo Vilcabambe sa skrátka dožijete pokojne aj 100 rokov! Prečo to tak je, nikto nevie, ale pripisuje sa to miestnej vode, jedlu, podnebiu a životu bez stresu. Preto je Vilcabamba miestom, ktoré priťahuje pozornosť vedcov a lekárov.

Ekvádor: Riobamba, El Tambo a Ingapirca
Publikované: 8.5.2017
Riobamba, hlavné mesto provincie Chimborazo, je menšie a okúzľujúce mesto v Andách. Vďaka svojej koloniálnej architektúre, dláždeným uliciam a pôsobivým námestiam je Riobamba považovaná za jedno z najkrajších miest Ekvádoru.

Ekvádor: hlavné mesto Quito
Publikované: 10.4.2017
Mesto získalo názov od pôvodného obyvateľstva – kmeňa Quitu, ktorý tu žil pred príchodom Inkov a Španielov. Španieli sem prišli v roku 1534 a založili mesto San Francisco de Quito. Prvých osadníkov, ktorí sa usadili v dnešnej historickej časti mesta bolo len 204.

Ekvádor: Otavalo
Publikované: 17.4.2017
Mesto Otavalo leží v údolí vo výške 2 560 m n. m. a preslávené je predovšetkým svojimi trhmi. Každú sobotu sa tu koná obrovský trh, kde domorodci predávajú svoje ručne robené výrobky, oblečenie a iné suveníry. Trhy v Otavale sa považujú za najväčšie a najlepšie v Južnej Amerike. A nezabudnite trochu zjednávať.

Ekvádor: Zumbahua a lagúna Quilotoa
Publikované: 24.4.2017
Lagúna Quilotoa je fantastické kráterové jazero. Vďaka minerálom nachádzajúcim sa vo vode hrá lagúna odtieňmi zelenej, tyrkysovej a modrej. Akýsi Karibik ukrytý v andských horách.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.6.2018
Pokiaľ sa zaujímate o blahodárne účinky bahna a vyvierajúcich vôd v jednotlivých kúpeľných  mestách, isto príďte v dňoch 21.–24. júna do Lysej nad Labom. Začína tu 9. výstava liečebných kúpeľov, wellness pobytov a relaxácie.
18.6.2018
Zažite najväčšiu country party na Slovensku a príďte 20. a 22. júla 2018 do obce Jaslovské Bohunice, kde bude v miestnom amfiteátri prebiehať medzinárodný country festival pre celú rodinu.

17.6.2018
Fotograf Jozef Česla predstaví v priestoroch Vily Flóra (Starý Smokovec) výber 20 veľkorozmerných fotografií afrických zvierat nafotených počas jednomesačného pobytu v Africkej Keni.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SRÍ LANKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 6. 2018
sviatok:Alfréd
dnes:
utorok 19.6.
28 °C
zajtra:
streda 20.6.
28 °C