www.infoglobe.sk » Ekvádor – Baños de Agua Santa

Ekvádor – Baños de Agua Santa

Publikované: 1.5.2017
Mesto Baños de Agua Santa sa stalo obľúbenou turistickou destináciou. Príjemné mierne podnebie po celý rok sem láka zahraničných aj miestnych turistov. Mesto je schované medzi horami, v údolí s vodopádmi a horúcimi prameňmi. Dá sa povedať, že priam vyzýva k odpočinku. Či už tomu aktívnemu, alebo pasívnemu.

Podľa historických údajov nemá mesto Baños žiadneho zakladateľa ani dátum založenia. Jednoducho bolo postupne osídľované malými skupinami domorodých obyvateľov, ktorí sem prichádzali. Keď prišli do tohoto miesta po prvý raz Španieli, začali ho nazývať IPO (v jazyku kmeňa Puruhá), a preto sa predpokladá, že pôvod mesta Baños treba hľadať v dedinách pôvodných obyvateľov Puruhá.

Baños

V okolí sa dajú robiť všetky možné aktivity – extrémne športy ako rafting, canyoning, paragliding a bungee jumping, môžete sa zviesť na koni, na bicykli alebo vyliezť na sopku. Vedľa mesta Baños sa týči vulkán Tungurahua so svojou výškou 5 016 metrov. Vulkán sa nazýva aj „El gigante negro“ a údajne patrí k najľahšie zdolateľným vulkánom v Ekvádore. Od roku 1999 je však aktívny, a preto si treba dopredu zistiť aktuálnu situáciu. V čase aktivity sa dá urobiť výlet zameraný na pozorovanie a fotenie sopky chrliacej lávu. Avšak bez organizovanej skupiny sa človek hore určite nedostane. Dá sa povedať, že väčšinu aktivít v okolí Baños je možné zrealizovať iba so zaplatenou agentúrou.

Baños

Samotné mesto Baños leží v nadmorskej výške 1 826 metrov a má okolo 20 tisíc obyvateľov. V okolí sa dá urobiť zopár nenáročných peších výletov. Vydávame sa smerom do kopca k miestu Mirador la Cruz Bellavista, odkiaľ je pekný výhľad na mesto. Potom prechádzame ďalej a mierime k Mirador de la Virgen. Virgen del Rosario de Agua Santa je svätým patrónom mesta Baños. Jej kostol slúžil ako úkryt pred erupciou sopky Tungurahua.

Mirador de la Virgen

Cesta vedie zarastenou lesnou cestičkou, kde zazrieme veľkého chlpatého pavúka. Ten je omráčený a veľká modrá osa sa ho snaží odtiahnuť preč. Nie je to po prvý raz, čo vidíme túto modrú osu. Jedná sa o nejaký druh hrabalky, ktorá loví práve pavúky. Žije aj v Česku, len tam ju asi neuvidíte ťahať do hniezda tak veľkého chlpatého pavúka. Tu by nás ale nemalo niečo také prekvapovať, Baños je totiž vstupnou bránou do džungle cez mesto Puyo.

hrabalka s pavúkom   Baños

Z vyhliadkového miesta La Virgen uvidíte celé mesto, len musíte vyjsť niekoľko schodov hore. My ich zbehneme dole, pozrieme sa na miestny cintorín a ideme do centra. V okolí mesta je mnoho vodopádov, hojne navštevovaným miestom je Pailón del Diablo (asi 30 minút od mesta). Pokiaľ sa vám nechce nikam jazdiť, tak kúsok od centra sa nachádza La Cascada de la Virgen. Okrem vodopádov je mesto známe aj horúcimi prameňmi, ktoré sa nachádzajú v okolí a vďaka ktorým dostalo aj svoj názov. Kúpele sa nachádzajú len pár blokov od centra a voda v nich môže byť zafarbená do žlta, čo záleží od množstva minerálov vo vode. K najobľúbenejším kúpeľom patrí La Virgen a Santa Ana. Cez víkendy prichádza do mesta mnoho turistov, preto je lepšie prísť sem počas týždňa, kedy nie je v kúpeľoch taký plno.

La Cascada de la Virgen

Okrem kúpeľov a vodopádov preslávili mesto aj jeho sladkosti melcochas. Hlavnou surovinou na výrobu týchto sladkostí je voda a panela – stuhnutá trstinová šťava. Na tejto cukrovinke si tu vylámete zuby. Predáva sa trebárs s orechmi, mandľami alebo rôzne zafarbená. Voda s panelou a ďalšími surovinami sa varí, až z toho vznikne také „sladké cesto“, ktoré sa ešte za tepla miesi. Miestni cukrári majú pri dverách špeciálny hák, na ktorý hodia cesto a potom ho naťahujú a miesia, až kým je hotové. Následne ho nakrájajú alebo inak vytvarujú a predávajú. Je tu toľko stánkov a toľko sladkého! Okrem melcochas sa tu dá kúpiť aj čerstvo nakrájaná cukrová trstina na „žužľanie“ alebo čerstvá šťava z cukrovej trstiny, ktorá sa môže nechať aj nakvasiť. Určite to stojí za vyskúšanie, ale burčiak je rozhodne lepší.

výroba melcochas   melcochas

Baños môže byť pre turistov ako adrenalínovým mestom, tak aj miestom odpočinku. My sme si tu na pár dní odpočinuli, vyskúšali miestne sladkosti a môžeme sa presunúť zas ďalej – do mesta Riobamba.

GPS: 1°23'51.9"S 78°25'14.3"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ekvádor: hlavné mesto Quito
Publikované: 10.4.2017
Mesto získalo názov od pôvodného obyvateľstva – kmeňa Quitu, ktorý tu žil pred príchodom Inkov a Španielov. Španieli sem prišli v roku 1534 a založili mesto San Francisco de Quito. Prvých osadníkov, ktorí sa usadili v dnešnej historickej časti mesta bolo len 204.

Ekvádor: Riobamba, El Tambo a Ingapirca
Publikované: 8.5.2017
Riobamba, hlavné mesto provincie Chimborazo, je menšie a okúzľujúce mesto v Andách. Vďaka svojej koloniálnej architektúre, dláždeným uliciam a pôsobivým námestiam je Riobamba považovaná za jedno z najkrajších miest Ekvádoru.

Ekvádor: Cuenca
Publikované: 22.5.2017
Mesto Cuenca, celým názvom Santa Ana de los Cuatro Ríos de Cuenca, je vďaka svojej architektúre, umeleckému a vedeckému prínosu známe aj ako „Atény Ekvádoru“. V roku 1557 ho založil Don Gil Ramírez Dávalos a od roku 1999 je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. A dokonca bolo označené ako jedno z najlepších miest pre dôchodok.

Ekvádor: Saraguro a Loja
Publikované: 29.5.2017
Južne od Cuency žije etnická skupina Saragurov, je to jedno z najvýznamnejších indiánskych centier Ekvádoru. Obyvatelia mesta Saraguro si stále zachovávajú inkské zvyklosti ako oblečenie, jazyk, umeleckú výrobu, rituály pri slnovrate, využitie liečivých rastlín, typické jedlo a pitie, hudbu a andské tance a tiež mýty a legendy.

Ekvádor: Zamora
Publikované: 5.6.2017
Zamora je malé a pokojné mesto bez koloniálnej architektúry, zato vďaka ekvádorskej amazonskej džungli bohaté na faunu a flóru. Je najlepším východiskovým bodom pre prieskum zelených nížin v Parque Nacional Podocarpus.

Ekvádor: Vilcabamba
Publikované: 12.6.2017
Mesto Vilcabamba sa stalo medzi turistami veľmi obľúbené. Prezýva sa „Valle de los Longevos“ (údolie Dlhovekosti), a to vďaka obyvateľom, ktorí sa dožívajú vysokého veku. Vo Vilcabambe sa skrátka dožijete pokojne aj 100 rokov! Prečo to tak je, nikto nevie, ale pripisuje sa to miestnej vode, jedlu, podnebiu a životu bez stresu. Preto je Vilcabamba miestom, ktoré priťahuje pozornosť vedcov a lekárov.

Ekvádor: Otavalo
Publikované: 17.4.2017
Mesto Otavalo leží v údolí vo výške 2 560 m n. m. a preslávené je predovšetkým svojimi trhmi. Každú sobotu sa tu koná obrovský trh, kde domorodci predávajú svoje ručne robené výrobky, oblečenie a iné suveníry. Trhy v Otavale sa považujú za najväčšie a najlepšie v Južnej Amerike. A nezabudnite trochu zjednávať.

Ekvádor: Zumbahua a lagúna Quilotoa
Publikované: 24.4.2017
Lagúna Quilotoa je fantastické kráterové jazero. Vďaka minerálom nachádzajúcim sa vo vode hrá lagúna odtieňmi zelenej, tyrkysovej a modrej. Akýsi Karibik ukrytý v andských horách.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.6.2018
Pokiaľ sa zaujímate o blahodárne účinky bahna a vyvierajúcich vôd v jednotlivých kúpeľných  mestách, isto príďte v dňoch 21.–24. júna do Lysej nad Labom. Začína tu 9. výstava liečebných kúpeľov, wellness pobytov a relaxácie.
18.6.2018
Zažite najväčšiu country party na Slovensku a príďte 20. a 22. júla 2018 do obce Jaslovské Bohunice, kde bude v miestnom amfiteátri prebiehať medzinárodný country festival pre celú rodinu.

17.6.2018
Fotograf Jozef Česla predstaví v priestoroch Vily Flóra (Starý Smokovec) výber 20 veľkorozmerných fotografií afrických zvierat nafotených počas jednomesačného pobytu v Africkej Keni.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SRÍ LANKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 6. 2018
sviatok:Alfréd
dnes:
utorok 19.6.
28 °C
zajtra:
streda 20.6.
28 °C