www.infoglobe.sk » Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite II.

Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite II.

Publikované: 20.3.2016
Na pláži zasvätenej bohyni lásky a krásy Afrodite sme si dokonale odpočinuli, a tak môžeme pokračovať v objavovaní pamiatok a prírodných krás Cyperskej republiky.

Ďalším lákadlom pre turistov sú Kráľovské hrobky, ktoré sa nachádzajú severozápadne od Paphosu. Svoj názov dostali iba podľa svojej jedinečnosti a krásy, žiadni králi tu pochovaní nikdy neboli. Hrobky sú zdobené farebnými freskami a dórskymi stĺpmi. Pochádzajú z helénskeho obdobia a ponúkajú pozostatky po krásnych podzemných priestoroch. Niektoré sú prosté, iné sa pýšia mohutným stĺporadím.

podzemné miestnosti Kráľovských hrobiek   podzemné miestnosti Kráľovských hrobiek

Pokiaľ sa po pobreží vydáte na druhú stranu, teda juhovýchodne, narazíte na ruiny chrámu zasväteného Afrodite. Údajne bol postavený mnoho rokov pred naším letopočtom, preto niet divu, že z neho zostali hlavne základy.

Cyprus ponúka mnoho historických pamiatok   historické miesta sú tiež príjemným miestom na odpočinok

Medzi ďalšie pýchy mesta patria veľmi významné antické mozaiky, ktoré zobrazujú väčšinou grécku mytológiu. Nachádzajú sa v rôznych zrekonštruovaných domoch pomenovaných podľa motívov na mozaikách. Najväčším z nich je dom Dionýza, boha vína. Podlahové mozaiky sa rozkladajú na obrovskej ploche a sú neuveriteľne zachovalé, a to aj napriek tomu, že boli objavené až pri stavebných prácach v roku 1962.

podlahové mozaiky

Pokiaľ ste už videli všetko, čo ste vidieť chceli, môžete vyraziť napríklad niekam do prírody. V okolí Paphosu sa nachádzajú najrôznejšie plantáže. My sme si urobili prechádzku skrz ne a stálo to za to. Stretli sme mnoho dobrých farmárov, ktorí nám pri stretnutí venovali na ochutnanie ich úrodu – papriky, pomelá, mandarínky a pomaranče. Musím priznať, že lepšie pomaranče som ešte v živote nejedla.

na jar je Cyprus ešte stále zelený   veselý pracovník na plantáži

Najväčším cyperským pohorím je Troodos, ktorý sa rozprestiera v centrálnej časti ostrova. Najvyšším bodom je hora Olympos, ktorá ponúka pohľad na severnú aj južnú časť ostrova z výšky 1 952 m n. m. Tesne pod vrcholom sa nachádza jeden z veľmi mála kempov, ktoré na Cypre nájdete. V letných mesiacoch je ostrov veľmi vyprahnutý, ale tu sa môžete prechádzať po cestičkách pozdĺž potokov. Spoločnosť vám budú robiť aj byzantské kláštory, ktoré sú roztrúsené po pohorí. V zime sa na tomto pohorí dokonca aj lyžuje.

plantáž paprík s výhľadom na pohorie Troodos

Pokiaľ si chcete urobiť len jednodenný výlet, môžete nasadnúť na miestnu hromadnú dopravu a ísť sa pozrieť na západný cíp ostrova do národného parku Akamas Peninsula. Akamas je miestom prekrásnej prírody, ktorá zahŕňa rozmanité rastliny, pobrežie, kopce a pôsobivé pláže. Je ideálnym miestom na cyklistiku. Pokiaľ nemáte čas ísť sa pozrieť až do samotného cípu ostrova, môžete zájsť do Afroditiných kúpeľov na východnom okraji národného parku alebo iba relaxovať na tiahlej pláži pod dedinou Poli Crysochous (cca 40 km od Paphosu). Dokonca aj v jarných mesiacoch tu je otvorený kiosk.

idylická pláž pod dedinou Poli Crysochous

Dovolenku na Cypre vám môžeme len doporučiť – či už na jar, alebo v lete. 

GPS: (hora Olympos) 34°56'10.9"N 32°51'50.8"E

 

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Cyprus, Protaras – kedysi rybárska dedinka, dnes obľúbené turistické letovisko
Publikované: 21.8.2013
Pár dní pred dovolenkou sme stále netušili kam pocestujeme. Peňazí sme nemali nazvyš, a tak sme naozaj starostlivo zvažovali, kde si budeme môcť dovoliť nielen primerané ubytovanie, ale tiež dáku zábavu a nočný život tak, aby nás to úplne nezruinovalo. Aj keď by sa mohlo zdať, že pomerne vzdialený Cyprus asi nebude tou najsprávnejšou voľbou, opak bol pravdou.

Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite I.
Publikované: 13.3.2016
Cyprus je po talianskych ostrovoch tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Nachádza sa južne od Turecka. Od roku 1974 je rozdelený na dve časti, a to tzv. Zelenou líniou. Na severnej časti ostrova sa rozkladá Severocyperská turecká republika a na juhozápade Cyperská republika, ktorá je členom EU.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov I - Nikózia
Publikované: 18.3.2017
Ak ste ešte neboli na Cypre, mali by ste sa sem vydať, zaručene vás okúzli – možno svojimi horami, starobylosťami či pôvabom miest. Nech je to ako chce, takú rozmanitosť zážitkov hneď tak všade nezískate.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov II - Kyrenia
Publikované: 25.3.2017
Z hlavného mesta Nikózie vyrážam smer Kyrenia (Girne). Mierime do hôr, ktoré prejdeme a už je vidieť more a severné pobrežie Cypru. Pod nami je prívetivé mesto Kyrenia s malebným prístavom a pôsobivým hradom.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov III – Famagusta
Publikované: 1.4.2017
Famagusta alebo Gazimagusa sa kedysi dávno nazývala Ammochostos, čo znamená „pochovaný v piesku“. Tunajšia krajina je celkom rovinatá, ale s úrodnými poliami, kde sú vidieť zelené potrubia. Tie privádzajú vodu z Turecka podmorským potrubím, ktoré je funkčné len od minulého roku. Tu na Cypre je totiž nedostato vody.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov IV – Salamína
Publikované: 8.4.2017
Z Famagusty sa tentokrát vydávam do asi 10 kilometrov vzdialenej Salamíny (Salamis). Jedná sa o zvyšky starovekého mesta. Už od hlavnej brány vidím krásne antické stĺpy a budovy. Po ľavej strane obmýva ruiny mesta more a ja sa prechádzam okolo krásnej fontány so sochami až na agoru. Na druhej strane je zachovalý bazénik a vedľa luxusné kúpele s mozaikami a freskami.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov V – polostrov Karpaz
Publikované: 15.4.2017
Karpaz je odpočinkovou zastávkou sťahovavých vtákov a nachádza sa tu 40 druhov orchideí. Vyskytuje sa tu tiež druhov hadov, ale len 3 druhy sú jedovaté. Karpaz je tiež vyhlásené miesto korytnačiek a divokých somárov.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov VI – Pafos a krátky výlet do hôr
Publikované: 22.4.2017
Cestou do mesta Pafos ešte odbočím z diaľnice na panoramatickú vyhliadku Petra tou Romiou – rímsky kameň… Tu vraj Afrodita po prvý raz vystúpila na pevninu. Vo vode je obria skala, ktorá je pozoruhodná tým, že je z rovnakého materiálu ako pohorie Bes Parmak, ktoré je odtiaľ vzdialené 3 hodiny cesty. Legenda vraví, že byzantský vojak Dienis Arkitas, čo tu strážil pobrežie pred nájazdmi Arabov, odišiel na sever k Bes Parmak a z diaľky uvidel, ako sem mieria arabské lode. A tak vzal kus skaly a mrštil ňou až sem, aby ich odohnal…


Súvisiaca fotogaléria

Cyprus: turistické letovisko Protaras
Mestečko Protaras, vzdialené asi 45 kilometrov od medzinárodného letiska v Larnake, bolo kedysi m...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Európa

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Knižná publikácia Vietnam s vôňou koriandra od cestovnej agentúry Gaudium
2. cena:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr a sprievodca Extrémnym lyžovaním od Hory.sk
3. cena:
Tatranský vzduch a tričko Slovakia
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA - minerálna voda + rad produktov
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX - sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

16.12.2017
Počas adventnej nedele 17.12. môžete stráviť príjemné odpoludnie na Zámockom návrší v anjelskej spoločnosti. K tej správnej pohode prispeje vianočná hudba v podaní známych interpretov na pódiu pred Kostol nájdenia Svätého kríža, výstava betlehemov, dobré jedlo a pitie, vianočné trhy a sprievodný kultúrny program.
15.12.2017
Blížia sa nám najkrajšie rodinné sviatky v roku. Aj mesto Nitra sa zaodeje do vianočného plášťa a ponúkne jedinečnú predvianočnú atmosféru plnú spevu a tancov.
14.12.2017
Väčšina lyžiarskych stredísk v Česku plánuje deň slávnostného zahájenia zimnej sezóny na sobotu 16. decembra. Medzi areály, kde bude už od rána prebiehať bohatý sprievodný program, patria napríklad Lipno nad Vltavou, Dolná Morava alebo Harrachov. Úplne prvá lyžovačka tejto sezóny bola ale na Monínci!
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - PERU:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 16. 12. 2017
sviatok:Albína
dnes:
sobota 16.12.
4 °C
zajtra:
nedeľa 17.12.
4 °C