www.infoglobe.sk » Cyprus: Ostrov dvoch svetov VI – Pafos a krátky výlet do hôr

Cyprus: Ostrov dvoch svetov VI – Pafos a krátky výlet do hôr

Publikované: 22.4.2017
Cestou do mesta Pafos ešte odbočím z diaľnice na panoramatickú vyhliadku Petra tou Romiou – rímsky kameň… Tu vraj Afrodita po prvý raz vystúpila na pevninu. Vo vode je obria skala, ktorá je pozoruhodná tým, že je z rovnakého materiálu ako pohorie Bes Parmak, ktoré je odtiaľ vzdialené 3 hodiny cesty. Legenda vraví, že byzantský vojak Dienis Arkitas, čo tu strážil pobrežie pred nájazdmi Arabov, odišiel na sever k Bes Parmak a z diaľky uvidel, ako sem mieria arabské lode. A tak vzal kus skaly a mrštil ňou až sem, aby ich odohnal…

Afroditina skala

A o chvíľku už stojím vedľa kostolíka Jeroskypos, kde sú veľmi krásne fresky. Tieto ortodoxné kostoly sú malinké, ale majú osobitú, priateľskú a rodinnú atmosféru. Ďalej sa idem pozrieť ku Kráľovským hrobkám. Je zaujímavé, že tu nikdy žiadni králi neboli pochovaní, ale keďže vyzerajú honosne, tak tak boli aspoň pomenované. Vtedy tu vládli Ptolemaiovci z Egypta a ľudia prevzali ich vieru, že po smrti sa žije rovnako ako v živote. Preto by sa mali aj po smrti cítiť ako doma. A tak tu majú tieto obrie hrobky pripomínajúce domy so stĺpmi a átriom uprostred. Pomaly prechádza jeden hrob za druhým a vychutnávam si pokojnú atmosféru, ktorú umocňuje vzdialený šum mora.

Kráľovské hrobky

Kráľovské hrobky   Kráľovské hrobky

Prichádzam do prístavu so širokou promenádou a vydávam sa cez vodnú priekopu k hradu Pafos. Bývala tu pevnosť Lusignanov a neskôr tu mali Osmania väzenie. Názov mesta Pafos pochádza z mena miestneho kráľa, syna Pygmaliona.

Neďaleko sa nachádza aj archeologický park, kde si môžete prehliadnuť krásne mozaiky. Mierim do slávneho Dionýzovho domu. Je tu veľká mozaika predstavujúca triumf boha vína Dionýza, ktorý sa práve vracia z ďalekej výpravy do Indie. Taktiež tu je na mozaike zobrazená Skylla, krásna dievčina, ktorú zakliala zlá čarodejnica, a tak sa z krásky stala príšera. Mozaiky nájdete nielen vo vnútri domov, ale tiež vonku. Autormi sú neznámi umelci, ktorí si na nich dali veľmi záležať.

mozaiky   mozaiky

Po prehliadke mesta sa vydávam do hôr, idem rovno do vyhláseného údolia Omodos. Túlam sa krásnou prírodou, rastú tu biele a červené vlčie maky – biele symbolizujú slzy Afrodity a tie červené krv Adonisa. Ten zomrel bohyni v náručí. Vybrala som si vychádzku na Afroditinu a Persefoninu cestu. Podľa básnika Straba tu kedysi stával Afroditin chrám, ktorý bol ženám neviditeľný. Pre pútnikov, ktorí do chrámu prinášali hojné dary, tu boli k dispozícii kňažky. A za kňažky boli vyberané len tie najkrajšie z krásavíc.

A týmto sa môj pobyt na Cypre končí. Celá krajina ma však natoľko okúzlila, že toto určite nebola moja posledná návšteva.

GPS: (Kráľovské hrobky) 34°46'31.4"N 32°24'20.9"E

 

Text: Sylvie Halouzková

Foto: Sylvie Halouzková, Wikimedia Commons: Anna Anichkova, Wojciech Biegun

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite I.
Publikované: 13.3.2016
Cyprus je po talianskych ostrovoch tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Nachádza sa južne od Turecka. Od roku 1974 je rozdelený na dve časti, a to tzv. Zelenou líniou. Na severnej časti ostrova sa rozkladá Severocyperská turecká republika a na juhozápade Cyperská republika, ktorá je členom EU.

Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite II.
Publikované: 20.3.2016
Na pláži zasvätenej bohyni lásky a krásy Afrodite sme si dokonale odpočinuli, a tak môžeme pokračovať v objavovaní pamiatok a prírodných krás Cyperskej republiky.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov I - Nikózia
Publikované: 18.3.2017
Ak ste ešte neboli na Cypre, mali by ste sa sem vydať, zaručene vás okúzli – možno svojimi horami, starobylosťami či pôvabom miest. Nech je to ako chce, takú rozmanitosť zážitkov hneď tak všade nezískate.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov II - Kyrenia
Publikované: 25.3.2017
Z hlavného mesta Nikózie vyrážam smer Kyrenia (Girne). Mierime do hôr, ktoré prejdeme a už je vidieť more a severné pobrežie Cypru. Pod nami je prívetivé mesto Kyrenia s malebným prístavom a pôsobivým hradom.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov III – Famagusta
Publikované: 1.4.2017
Famagusta alebo Gazimagusa sa kedysi dávno nazývala Ammochostos, čo znamená „pochovaný v piesku“. Tunajšia krajina je celkom rovinatá, ale s úrodnými poliami, kde sú vidieť zelené potrubia. Tie privádzajú vodu z Turecka podmorským potrubím, ktoré je funkčné len od minulého roku. Tu na Cypre je totiž nedostato vody.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov IV – Salamína
Publikované: 8.4.2017
Z Famagusty sa tentokrát vydávam do asi 10 kilometrov vzdialenej Salamíny (Salamis). Jedná sa o zvyšky starovekého mesta. Už od hlavnej brány vidím krásne antické stĺpy a budovy. Po ľavej strane obmýva ruiny mesta more a ja sa prechádzam okolo krásnej fontány so sochami až na agoru. Na druhej strane je zachovalý bazénik a vedľa luxusné kúpele s mozaikami a freskami.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov V – polostrov Karpaz
Publikované: 15.4.2017
Karpaz je odpočinkovou zastávkou sťahovavých vtákov a nachádza sa tu 40 druhov orchideí. Vyskytuje sa tu tiež druhov hadov, ale len 3 druhy sú jedovaté. Karpaz je tiež vyhlásené miesto korytnačiek a divokých somárov.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.5.2018
Počas júna 2018 bude v hlavnom meste Slovenska prebiehať v poradí už 11. ročník festivalu Dolce Vitaj, ktorý ponúkne výber súčasného talianskeho umenia vo všetkých žánroch.
22.5.2018
Jubilejná desiata Noc kostolov sa bude konať v piatok 25. mája. Návštevníci tak budú mať príležitosť nahliadnuť do veží, sakristií, kaplniek, krížových chodieb a nechať sa previesť slovom, hudbou či potešiť stretnutím.
21.5.2018
V rámci Dni mesta Ružomberok sa uskutoční v poradí už 32. Ružomberský jarmok, ktorý bude prebiehať  na Námestí Andreja Hlinku 1. a 2. júna 2018.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ISLAND:

Island a Faerské ostrovy

TIPY NA VÝLETY - ISLAND a FAERSKÉ OSTROVY:

 

Island – sprievodca krajinou ohňa a ľadu

Island: Drsný kút Európy

(seriál 1/5)

Island – stretnutie na inej planéte

(seriál 1/12)

Island: Cesta juhom po ceste č.1.

(seriál 1/2)

Island: The Golden Circle

Viete, že? Faerské ostrovy

 

FOTOGALÉRIE:

Island - Trek 2007

Island – stretnutie na inej planéte

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island

 

Všetko dôležité, čo by ste o Islande mali vedieť, nájdete TU a o Faerských ostrovoch TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 23. 5. 2018
sviatok:Želmíra
dnes:
streda 23.5.
25 °C
zajtra:
štvrtok 24.5.
26 °C