www.infoglobe.sk » Cyprus: Ostrov dvoch svetov V – polostrov Karpaz

Cyprus: Ostrov dvoch svetov V – polostrov Karpaz

Publikované: 15.4.2017
Karpaz je odpočinkovou zastávkou sťahovavých vtákov a nachádza sa tu 40 druhov orchideí. Vyskytuje sa tu tiež druhov hadov, ale len 3 druhy sú jedovaté. Karpaz je tiež vyhlásené miesto korytnačiek a divokých somárov.

Vchádzam do dedinky Dipkarpaz, kde stoja vedľa seba kostol a mešita, turecká čajovňa a grécky kafenion, turecká škola a grécka škola. Ľudia tu žijú pospolu bez problémov. Možno je to tým, že o kúsok ďalej je vyhlásené pútnické miesto sv. Ondreja, ktorý liečil očné neduhy. A sem podnikajú púť Gréci aj Turci. Biskup kostola prichádza do dedinky Dipkarpaz slúžiť pri príležitosti svadieb a krstín. Napriek tomu, že je Karpaz vyhláseným národným parkom a je tu zakázané stavať domy alebo hotely, môžu sa tu ľudia venovať poľnohospodárstvu. Navyše je tu úplne červená úrodná pôda. Všade tu sú olivovníky, svätojánske chleby a uvidíte tu doslova koberce kvetín. Ale orchideu som ešte nenašla.

Dipkarpaz

Zastavím sa na panoramatickej vyhliadke nad „zlatou plážou“. A cez bránu a veľkú ohradu mierim k zázračnej vode prameňa sv. Ondreja. Zájdem do kostolíka s nádhernými freskami. Na nádvorí stojí húf somárov, ktorým som kúpila mrkvu. A teraz už nasleduje tá nádherná, dlhá a hlavne prázdná „zlatá pláž“, z ktorej v diaľke vidím niekoľko delfínov.

Karpaz

Vraciam sa do Famagusty a hneď potom sa chystám cez hranice na juh Cypru – do bývalého hlavného mesta Pafos. Mesto malo mohutné hradby a ľudia tu boli veľmi bohatí. Preto tu v domoch nájdeme nádherné mozaiky, na ktoré sa veľmi teším. Ale cesta vedie najprv cez Larnaku. Tu sa nachádza aj medzinárodné letisko, ktoré Gréci vystavali za 7 mesiacov potom, čo Turci zabrali severný Cyprus a s ním aj vtedajšie medzinárodné letisko Ercan.

Karpaz   Karpaz

Cestou je v diaľke vidieť pohorie sopečného pôvodu Troodos s najvyššou horou Olympos (1957 m n. m.). Z pohoria Trodos získavali ľudia meď a tiež cédrové stromy na výrobu lodí.

Ďalej idem okolo dedinky Lefkara, známej výrobou krajok, ale vyrábali tu tiež mramorové dosky na stoly. A verte alebo nie, keď sa tu stavil Leonardo da Vinci, vraj si jednu dosku kúpil a na svojom známom obraze Posledná večera sedí Ježiš s apoštolmi práve pri stole s touto doskou.

A teraz míňam dve miesta, kde sa našlo osídlenie už z doby kamennej. Ľudia tu bývali v guľatých domčekoch z kameňa a mŕtvych pochovávali do zeme uprostred svojich obydlí. Na hruď im dali veľký kameň, aby aj v noci zostali pekne v hrobe a nechodili ich strašiť.

Limassol

A teraz už vidím veľké mesto Limassol, čo znamená medzi dvoma. Nachádzalo sa totiž medzi kráľovstvami Kurion a Amasos. Je tu veľký prístav a kúsok za mestom sa rozprestiera slané jazero. Na jeseň tu býva festival vína, pretože 14 dedín z okolia vyrába slávne cyperské víno, vo februári býva karneval a v máji zas festival kvetín.

Budúcu sobotu už dorazíme do cieľa – mesta Pafos.

GPS:35°30'08.5"N 34°14'54.5"E

 

Text: Sylvie Halouzková

Foto: Sylvie Halouzková, Wikimedia Commons: Plamen Matanski, Flikr

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite I.
Publikované: 13.3.2016
Cyprus je po talianskych ostrovoch tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Nachádza sa južne od Turecka. Od roku 1974 je rozdelený na dve časti, a to tzv. Zelenou líniou. Na severnej časti ostrova sa rozkladá Severocyperská turecká republika a na juhozápade Cyperská republika, ktorá je členom EU.

Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite II.
Publikované: 20.3.2016
Na pláži zasvätenej bohyni lásky a krásy Afrodite sme si dokonale odpočinuli, a tak môžeme pokračovať v objavovaní pamiatok a prírodných krás Cyperskej republiky.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov I - Nikózia
Publikované: 18.3.2017
Ak ste ešte neboli na Cypre, mali by ste sa sem vydať, zaručene vás okúzli – možno svojimi horami, starobylosťami či pôvabom miest. Nech je to ako chce, takú rozmanitosť zážitkov hneď tak všade nezískate.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov II - Kyrenia
Publikované: 25.3.2017
Z hlavného mesta Nikózie vyrážam smer Kyrenia (Girne). Mierime do hôr, ktoré prejdeme a už je vidieť more a severné pobrežie Cypru. Pod nami je prívetivé mesto Kyrenia s malebným prístavom a pôsobivým hradom.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov III – Famagusta
Publikované: 1.4.2017
Famagusta alebo Gazimagusa sa kedysi dávno nazývala Ammochostos, čo znamená „pochovaný v piesku“. Tunajšia krajina je celkom rovinatá, ale s úrodnými poliami, kde sú vidieť zelené potrubia. Tie privádzajú vodu z Turecka podmorským potrubím, ktoré je funkčné len od minulého roku. Tu na Cypre je totiž nedostato vody.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov IV – Salamína
Publikované: 8.4.2017
Z Famagusty sa tentokrát vydávam do asi 10 kilometrov vzdialenej Salamíny (Salamis). Jedná sa o zvyšky starovekého mesta. Už od hlavnej brány vidím krásne antické stĺpy a budovy. Po ľavej strane obmýva ruiny mesta more a ja sa prechádzam okolo krásnej fontány so sochami až na agoru. Na druhej strane je zachovalý bazénik a vedľa luxusné kúpele s mozaikami a freskami.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov VI – Pafos a krátky výlet do hôr
Publikované: 22.4.2017
Cestou do mesta Pafos ešte odbočím z diaľnice na panoramatickú vyhliadku Petra tou Romiou – rímsky kameň… Tu vraj Afrodita po prvý raz vystúpila na pevninu. Vo vode je obria skala, ktorá je pozoruhodná tým, že je z rovnakého materiálu ako pohorie Bes Parmak, ktoré je odtiaľ vzdialené 3 hodiny cesty. Legenda vraví, že byzantský vojak Dienis Arkitas, čo tu strážil pobrežie pred nájazdmi Arabov, odišiel na sever k Bes Parmak a z diaľky uvidel, ako sem mieria arabské lode. A tak vzal kus skaly a mrštil ňou až sem, aby ich odohnal…

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Letné koníčky

1. 7. – 31. 8. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Kysuckého múzea v Čadci + mapy a propagačné materiály o Krásach Slovenska
1. cena redakcie:
Rodinná vstupenka do skanzenu Vychylovka + rodinný voľný vstup na Historickú lesnú úvraťovú železnicu
2. cena redakcie:
Tri publikácie z rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX , ktorý obsahuje mrazom sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

17.8.2017
V rámci podpory cestovného ruchu možno vznikne priama letecká linka, ktorá prepojí mesto Pardubice s hlavným mestom Kazachstanu – Astanou. Myšlienka vznikla na výstave EXPO 2017 v Kazachstane, kde sa prezentoval Pardubický kraj.
16.8.2017
Letná súťaž Všetci na bajk, ktorá prebieha až do 17. septembra 2017 je určená pre všetkých cyklistov. Súťaží sa v kategóriách jednotlivci - cyklisti a cyklistky a v kategórii rodina.  Zapojiť sa môžete aj teraz, nakoľko žrebovať sa bude aj so všetkých zúčastnených, takže šancu vyhrať super ceny má naozaj každý.

15.8.2017
Vila na pražskej Kampe sa po rokoch dočkala svojho otvorenia. Jej štyri poschodia sa postupne premenili na multižánrové centrum. Expozíciu Jana Wericha nájdete na prvom poschodí a o histórii celého ostrova Kampa sa dozviete v podzemnom podlaží.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JUHOAFRICKÁ REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:štvrtok 17. 8. 2017
sviatok:Milica
dnes:
štvrtok 17.8.
31 °C
zajtra:
piatok 18.8.
34 °C