www.infoglobe.sk » Cyprus: Ostrov dvoch svetov V – polostrov Karpaz

Cyprus: Ostrov dvoch svetov V – polostrov Karpaz

Publikované: 15.4.2017
Karpaz je odpočinkovou zastávkou sťahovavých vtákov a nachádza sa tu 40 druhov orchideí. Vyskytuje sa tu tiež druhov hadov, ale len 3 druhy sú jedovaté. Karpaz je tiež vyhlásené miesto korytnačiek a divokých somárov.

Vchádzam do dedinky Dipkarpaz, kde stoja vedľa seba kostol a mešita, turecká čajovňa a grécky kafenion, turecká škola a grécka škola. Ľudia tu žijú pospolu bez problémov. Možno je to tým, že o kúsok ďalej je vyhlásené pútnické miesto sv. Ondreja, ktorý liečil očné neduhy. A sem podnikajú púť Gréci aj Turci. Biskup kostola prichádza do dedinky Dipkarpaz slúžiť pri príležitosti svadieb a krstín. Napriek tomu, že je Karpaz vyhláseným národným parkom a je tu zakázané stavať domy alebo hotely, môžu sa tu ľudia venovať poľnohospodárstvu. Navyše je tu úplne červená úrodná pôda. Všade tu sú olivovníky, svätojánske chleby a uvidíte tu doslova koberce kvetín. Ale orchideu som ešte nenašla.

Dipkarpaz

Zastavím sa na panoramatickej vyhliadke nad „zlatou plážou“. A cez bránu a veľkú ohradu mierim k zázračnej vode prameňa sv. Ondreja. Zájdem do kostolíka s nádhernými freskami. Na nádvorí stojí húf somárov, ktorým som kúpila mrkvu. A teraz už nasleduje tá nádherná, dlhá a hlavne prázdná „zlatá pláž“, z ktorej v diaľke vidím niekoľko delfínov.

Karpaz

Vraciam sa do Famagusty a hneď potom sa chystám cez hranice na juh Cypru – do bývalého hlavného mesta Pafos. Mesto malo mohutné hradby a ľudia tu boli veľmi bohatí. Preto tu v domoch nájdeme nádherné mozaiky, na ktoré sa veľmi teším. Ale cesta vedie najprv cez Larnaku. Tu sa nachádza aj medzinárodné letisko, ktoré Gréci vystavali za 7 mesiacov potom, čo Turci zabrali severný Cyprus a s ním aj vtedajšie medzinárodné letisko Ercan.

Karpaz   Karpaz

Cestou je v diaľke vidieť pohorie sopečného pôvodu Troodos s najvyššou horou Olympos (1957 m n. m.). Z pohoria Trodos získavali ľudia meď a tiež cédrové stromy na výrobu lodí.

Ďalej idem okolo dedinky Lefkara, známej výrobou krajok, ale vyrábali tu tiež mramorové dosky na stoly. A verte alebo nie, keď sa tu stavil Leonardo da Vinci, vraj si jednu dosku kúpil a na svojom známom obraze Posledná večera sedí Ježiš s apoštolmi práve pri stole s touto doskou.

A teraz míňam dve miesta, kde sa našlo osídlenie už z doby kamennej. Ľudia tu bývali v guľatých domčekoch z kameňa a mŕtvych pochovávali do zeme uprostred svojich obydlí. Na hruď im dali veľký kameň, aby aj v noci zostali pekne v hrobe a nechodili ich strašiť.

Limassol

A teraz už vidím veľké mesto Limassol, čo znamená medzi dvoma. Nachádzalo sa totiž medzi kráľovstvami Kurion a Amasos. Je tu veľký prístav a kúsok za mestom sa rozprestiera slané jazero. Na jeseň tu býva festival vína, pretože 14 dedín z okolia vyrába slávne cyperské víno, vo februári býva karneval a v máji zas festival kvetín.

Budúcu sobotu už dorazíme do cieľa – mesta Pafos.

GPS:35°30'08.5"N 34°14'54.5"E

 

Text: Sylvie Halouzková

Foto: Sylvie Halouzková, Wikimedia Commons: Plamen Matanski, Flikr

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite I.
Publikované: 13.3.2016
Cyprus je po talianskych ostrovoch tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Nachádza sa južne od Turecka. Od roku 1974 je rozdelený na dve časti, a to tzv. Zelenou líniou. Na severnej časti ostrova sa rozkladá Severocyperská turecká republika a na juhozápade Cyperská republika, ktorá je členom EU.

Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite II.
Publikované: 20.3.2016
Na pláži zasvätenej bohyni lásky a krásy Afrodite sme si dokonale odpočinuli, a tak môžeme pokračovať v objavovaní pamiatok a prírodných krás Cyperskej republiky.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov I - Nikózia
Publikované: 18.3.2017
Ak ste ešte neboli na Cypre, mali by ste sa sem vydať, zaručene vás okúzli – možno svojimi horami, starobylosťami či pôvabom miest. Nech je to ako chce, takú rozmanitosť zážitkov hneď tak všade nezískate.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov II - Kyrenia
Publikované: 25.3.2017
Z hlavného mesta Nikózie vyrážam smer Kyrenia (Girne). Mierime do hôr, ktoré prejdeme a už je vidieť more a severné pobrežie Cypru. Pod nami je prívetivé mesto Kyrenia s malebným prístavom a pôsobivým hradom.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov III – Famagusta
Publikované: 1.4.2017
Famagusta alebo Gazimagusa sa kedysi dávno nazývala Ammochostos, čo znamená „pochovaný v piesku“. Tunajšia krajina je celkom rovinatá, ale s úrodnými poliami, kde sú vidieť zelené potrubia. Tie privádzajú vodu z Turecka podmorským potrubím, ktoré je funkčné len od minulého roku. Tu na Cypre je totiž nedostato vody.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov IV – Salamína
Publikované: 8.4.2017
Z Famagusty sa tentokrát vydávam do asi 10 kilometrov vzdialenej Salamíny (Salamis). Jedná sa o zvyšky starovekého mesta. Už od hlavnej brány vidím krásne antické stĺpy a budovy. Po ľavej strane obmýva ruiny mesta more a ja sa prechádzam okolo krásnej fontány so sochami až na agoru. Na druhej strane je zachovalý bazénik a vedľa luxusné kúpele s mozaikami a freskami.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov VI – Pafos a krátky výlet do hôr
Publikované: 22.4.2017
Cestou do mesta Pafos ešte odbočím z diaľnice na panoramatickú vyhliadku Petra tou Romiou – rímsky kameň… Tu vraj Afrodita po prvý raz vystúpila na pevninu. Vo vode je obria skala, ktorá je pozoruhodná tým, že je z rovnakého materiálu ako pohorie Bes Parmak, ktoré je odtiaľ vzdialené 3 hodiny cesty. Legenda vraví, že byzantský vojak Dienis Arkitas, čo tu strážil pobrežie pred nájazdmi Arabov, odišiel na sever k Bes Parmak a z diaľky uvidel, ako sem mieria arabské lode. A tak vzal kus skaly a mrštil ňou až sem, aby ich odohnal…

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Tajomné pamiatky

1. 5. – 30. 6. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
1. cena redakcie:
Rodinná vstupenka na zámok Schloss Hof v Dolnom Rakúsku
2. cena redakcie:
Vstupenky na festival CHOREA 2017od divadla Tower Stage
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr od Hory.sk

Aktuality:

26.6.2017
Od 29. júna do 2. júla 2017 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2017, kde sa po 63. krát predstaví viac než 1 400 účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
25.6.2017
Nenechajte si ujsť v poradí už 3. ročník podujatia pre všetky deti a ich rodičov - 1. Detský festival a veľtrh, ktorý sa uskutoční v dňoch 30. júna až 2. júla 2017 na výstavisku Agrokomplex.
24.6.2017
V rámci osláv 750. výročia písomnej existencie Ostravy čakajú mesto v dňoch 30. 6. a 1. 7. pravé katalánske pouličné slávnosti. Z Barcelony sem prišlo okolo 250 umelcov, tešiť sa môžete na katalánske tance a preslávené desaťmetrové veže z ľudských tiel.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca -  Spojené kráľovstvo VEĽKEJ BRITÁNIE a SEVERNÉHO ÍRSKA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:pondelok 26. 6. 2017
sviatok:Adriána
dnes:
pondelok 26.6.
30 °C
zajtra:
utorok 27.6.
33 °C