www.infoglobe.sk » Cyprus: Ostrov dvoch svetov IV – Salamína

Cyprus: Ostrov dvoch svetov IV – Salamína

Publikované: 8.4.2017
Z Famagusty sa tentokrát vydávam do asi 10 kilometrov vzdialenej Salamíny (Salamis). Jedná sa o zvyšky starovekého mesta. Už od hlavnej brány vidím krásne antické stĺpy a budovy. Po ľavej strane obmýva ruiny mesta more a ja sa prechádzam okolo krásnej fontány so sochami až na agoru. Na druhej strane je zachovalý bazénik a vedľa luxusné kúpele s mozaikami a freskami.

Je tu krásne vidieť systém vyhrievania. Stĺpiky z tehál sú pod celou podlahou. Medzi stĺpmi prúdila horúca voda a vzduch, čo mramor krásne zahrievalo. Na múroch sú diery od železných hákov, na ktoré sa vešali mramorové pláty. Na Cypre totiž bolo vždy málo mramoru, a tak používali pieskovec a mramorom ho len obkladali.

Salamína

Na ďalších mozaikách si môžete prehliadnuť Dia v prestrojení za labuť alebo matku Diových detí Létu s dcérou Artemis a synom Apolónom. Ďalej už mierim okolo akvaduktu k amfiteátru pre 15 000 divákov. Bohužiaľ z neho zostala už len polovica. Hneď vedľa neho nájdeme hipodróm. Keď bolo kresťanstvo uznané ako oficiálne náboženstvo, nebolo dovolené ďalej usporadúvať gladiátorské zápasy. Bolo však treba ľud nejako zabaviť, a tak panovník vymyslel preteky konských záprahov v hipodróme.

amfiteáter

Salamína – fresky   Salamína

Salamína bývala hlavným mestom Cypru, vtedy sa však mesto volalo Constantia a malo veľmi rušný prístav. Z Cypru sa na lodiach totiž rozvážala meď, soľ aj cédrové drevo. Mesto malo vybudované dobré opevnenie, bohatlo a razili si tu dokonca aj vlastné mince. Ale za grécko-perzských vojen padlo do rúk Peržanov a obyvatelia museli pre nich stavať lode z cédrového dreva. Z návštevy Salamíny som úplne nadšená. A to tu nie je ešte odkrytá ani desatina starobylého mesta.

Salamína   Salamína

Ďalej pokračujem na prehliadku kostola sv. Barnabáša, ktorý je veľmi pekný a z ktorého je dnes Múzeum ikon. Je ich tu obrovské množstvo, niektoré z nich poznávam aj bez popisu. Na nádvorí boli cely mníchov. Dnes je v nich Archeologické múzeum. Prehliadam si tu keramické nádoby, zrkadlo z leštenej medi, sklo z Egypta a hračky pre deti. Za parkoviskom pred kostolom je malá kaplnka, kde sa dá ísť po schodoch dole. Tam bolo nájdené telo Barnabáša s evanjeliom Matúša. Celý ten výjav je namaľovaný ako freska v kostole pri vchode. Najskôr je zobrazený miestny biskup, ktorý mal videnie o hrobe sv. Barnabáša. Keď biskup objavil hrob, zašiel do Konštantínopolu navštíviť byzantského cisára Zenona a daroval mu nájdené evanjelium. Táto freska mi pripomína tie v kostoloch v Kapadócii v Turecku.

kostol sv. Barnabáša   kostol sv. Barnabáša

Pri parkovisku si môžete kúpiť oriešky, sušené plody a tiež cyperskú špecialitu – orechy, ktoré trhajú zelené a varia sa v sladkej vode (taká miestna baklava). Ako suvenír tu predávajú miestny alkohol Zivania v krásnej fľaštičke.

Budúcu sobotu si môžete prečítať o návšteve polostrova Karpaz.

GPS: 35°11'06.5"N 33°54'05.1"E

 

Text a foto: Sylvie Halouzková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite I.
Publikované: 13.3.2016
Cyprus je po talianskych ostrovoch tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Nachádza sa južne od Turecka. Od roku 1974 je rozdelený na dve časti, a to tzv. Zelenou líniou. Na severnej časti ostrova sa rozkladá Severocyperská turecká republika a na juhozápade Cyperská republika, ktorá je členom EU.

Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite II.
Publikované: 20.3.2016
Na pláži zasvätenej bohyni lásky a krásy Afrodite sme si dokonale odpočinuli, a tak môžeme pokračovať v objavovaní pamiatok a prírodných krás Cyperskej republiky.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov I - Nikózia
Publikované: 18.3.2017
Ak ste ešte neboli na Cypre, mali by ste sa sem vydať, zaručene vás okúzli – možno svojimi horami, starobylosťami či pôvabom miest. Nech je to ako chce, takú rozmanitosť zážitkov hneď tak všade nezískate.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov II - Kyrenia
Publikované: 25.3.2017
Z hlavného mesta Nikózie vyrážam smer Kyrenia (Girne). Mierime do hôr, ktoré prejdeme a už je vidieť more a severné pobrežie Cypru. Pod nami je prívetivé mesto Kyrenia s malebným prístavom a pôsobivým hradom.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov III – Famagusta
Publikované: 1.4.2017
Famagusta alebo Gazimagusa sa kedysi dávno nazývala Ammochostos, čo znamená „pochovaný v piesku“. Tunajšia krajina je celkom rovinatá, ale s úrodnými poliami, kde sú vidieť zelené potrubia. Tie privádzajú vodu z Turecka podmorským potrubím, ktoré je funkčné len od minulého roku. Tu na Cypre je totiž nedostato vody.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov V – polostrov Karpaz
Publikované: 15.4.2017
Karpaz je odpočinkovou zastávkou sťahovavých vtákov a nachádza sa tu 40 druhov orchideí. Vyskytuje sa tu tiež druhov hadov, ale len 3 druhy sú jedovaté. Karpaz je tiež vyhlásené miesto korytnačiek a divokých somárov.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov VI – Pafos a krátky výlet do hôr
Publikované: 22.4.2017
Cestou do mesta Pafos ešte odbočím z diaľnice na panoramatickú vyhliadku Petra tou Romiou – rímsky kameň… Tu vraj Afrodita po prvý raz vystúpila na pevninu. Vo vode je obria skala, ktorá je pozoruhodná tým, že je z rovnakého materiálu ako pohorie Bes Parmak, ktoré je odtiaľ vzdialené 3 hodiny cesty. Legenda vraví, že byzantský vojak Dienis Arkitas, čo tu strážil pobrežie pred nájazdmi Arabov, odišiel na sever k Bes Parmak a z diaľky uvidel, ako sem mieria arabské lode. A tak vzal kus skaly a mrštil ňou až sem, aby ich odohnal…

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Tajomné pamiatky

1. 5. – 30. 6. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
1. cena redakcie:
Rodinná vstupenka na zámok Schloss Hof v Dolnom Rakúsku
2. cena redakcie:
Vstupenky na festival CHOREA 2017od divadla Tower Stage
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr od Hory.sk

Aktuality:

22.5.2017
Vydavateľstvo DAJAMA v nadväznosti na časopis Krásy Slovenska, ktorého je nakladateľom, už viac ako dvadsať rokov tematicky spracúva jednotlivé pozoruhodnosti Slovenska. Po viacerých úspešných knihách z viacerých edícií sa v najbližších dňoch na trhu objavia dve novinky z edície Po Slovensku a jedna o výletoch po Európe.
21.5.2017
Na štyri dni sa zámok Schloss Hof opäť stane centrálnou adresou pre všetkých milovníkov záhradnej architektúry. Viac ako 60 vystavovateľov odprezentuje domáce i exotické rastliny a exkluzivity zo sveta flóry.
20.5.2017
Mesto Frýdek-Místek tento rok oslávi 750. výročie svojej existencie. Pre návštevníkov je počas celej sezóny pripravený rôznorodý kultúrny program. Každého osloví niečo iné, preto je program tvorený striedaním žánrov, námetov či aktivít.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - CYPRUS:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:pondelok 22. 5. 2017
sviatok:Júlia, Juliana
dnes:
pondelok 22.5.
24 °C
zajtra:
utorok 23.5.
25 °C