www.infoglobe.sk » Cyprus: Ostrov dvoch svetov IV – Salamína

Cyprus: Ostrov dvoch svetov IV – Salamína

Publikované: 8.4.2017
Z Famagusty sa tentokrát vydávam do asi 10 kilometrov vzdialenej Salamíny (Salamis). Jedná sa o zvyšky starovekého mesta. Už od hlavnej brány vidím krásne antické stĺpy a budovy. Po ľavej strane obmýva ruiny mesta more a ja sa prechádzam okolo krásnej fontány so sochami až na agoru. Na druhej strane je zachovalý bazénik a vedľa luxusné kúpele s mozaikami a freskami.

Je tu krásne vidieť systém vyhrievania. Stĺpiky z tehál sú pod celou podlahou. Medzi stĺpmi prúdila horúca voda a vzduch, čo mramor krásne zahrievalo. Na múroch sú diery od železných hákov, na ktoré sa vešali mramorové pláty. Na Cypre totiž bolo vždy málo mramoru, a tak používali pieskovec a mramorom ho len obkladali.

Salamína

Na ďalších mozaikách si môžete prehliadnuť Dia v prestrojení za labuť alebo matku Diových detí Létu s dcérou Artemis a synom Apolónom. Ďalej už mierim okolo akvaduktu k amfiteátru pre 15 000 divákov. Bohužiaľ z neho zostala už len polovica. Hneď vedľa neho nájdeme hipodróm. Keď bolo kresťanstvo uznané ako oficiálne náboženstvo, nebolo dovolené ďalej usporadúvať gladiátorské zápasy. Bolo však treba ľud nejako zabaviť, a tak panovník vymyslel preteky konských záprahov v hipodróme.

amfiteáter

Salamína – fresky   Salamína

Salamína bývala hlavným mestom Cypru, vtedy sa však mesto volalo Constantia a malo veľmi rušný prístav. Z Cypru sa na lodiach totiž rozvážala meď, soľ aj cédrové drevo. Mesto malo vybudované dobré opevnenie, bohatlo a razili si tu dokonca aj vlastné mince. Ale za grécko-perzských vojen padlo do rúk Peržanov a obyvatelia museli pre nich stavať lode z cédrového dreva. Z návštevy Salamíny som úplne nadšená. A to tu nie je ešte odkrytá ani desatina starobylého mesta.

Salamína   Salamína

Ďalej pokračujem na prehliadku kostola sv. Barnabáša, ktorý je veľmi pekný a z ktorého je dnes Múzeum ikon. Je ich tu obrovské množstvo, niektoré z nich poznávam aj bez popisu. Na nádvorí boli cely mníchov. Dnes je v nich Archeologické múzeum. Prehliadam si tu keramické nádoby, zrkadlo z leštenej medi, sklo z Egypta a hračky pre deti. Za parkoviskom pred kostolom je malá kaplnka, kde sa dá ísť po schodoch dole. Tam bolo nájdené telo Barnabáša s evanjeliom Matúša. Celý ten výjav je namaľovaný ako freska v kostole pri vchode. Najskôr je zobrazený miestny biskup, ktorý mal videnie o hrobe sv. Barnabáša. Keď biskup objavil hrob, zašiel do Konštantínopolu navštíviť byzantského cisára Zenona a daroval mu nájdené evanjelium. Táto freska mi pripomína tie v kostoloch v Kapadócii v Turecku.

kostol sv. Barnabáša   kostol sv. Barnabáša

Pri parkovisku si môžete kúpiť oriešky, sušené plody a tiež cyperskú špecialitu – orechy, ktoré trhajú zelené a varia sa v sladkej vode (taká miestna baklava). Ako suvenír tu predávajú miestny alkohol Zivania v krásnej fľaštičke.

Budúcu sobotu si môžete prečítať o návšteve polostrova Karpaz.

GPS: 35°11'06.5"N 33°54'05.1"E

 

Text a foto: Sylvie Halouzková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite I.
Publikované: 13.3.2016
Cyprus je po talianskych ostrovoch tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Nachádza sa južne od Turecka. Od roku 1974 je rozdelený na dve časti, a to tzv. Zelenou líniou. Na severnej časti ostrova sa rozkladá Severocyperská turecká republika a na juhozápade Cyperská republika, ktorá je členom EU.

Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite II.
Publikované: 20.3.2016
Na pláži zasvätenej bohyni lásky a krásy Afrodite sme si dokonale odpočinuli, a tak môžeme pokračovať v objavovaní pamiatok a prírodných krás Cyperskej republiky.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov I - Nikózia
Publikované: 18.3.2017
Ak ste ešte neboli na Cypre, mali by ste sa sem vydať, zaručene vás okúzli – možno svojimi horami, starobylosťami či pôvabom miest. Nech je to ako chce, takú rozmanitosť zážitkov hneď tak všade nezískate.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov II - Kyrenia
Publikované: 25.3.2017
Z hlavného mesta Nikózie vyrážam smer Kyrenia (Girne). Mierime do hôr, ktoré prejdeme a už je vidieť more a severné pobrežie Cypru. Pod nami je prívetivé mesto Kyrenia s malebným prístavom a pôsobivým hradom.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov III – Famagusta
Publikované: 1.4.2017
Famagusta alebo Gazimagusa sa kedysi dávno nazývala Ammochostos, čo znamená „pochovaný v piesku“. Tunajšia krajina je celkom rovinatá, ale s úrodnými poliami, kde sú vidieť zelené potrubia. Tie privádzajú vodu z Turecka podmorským potrubím, ktoré je funkčné len od minulého roku. Tu na Cypre je totiž nedostato vody.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov V – polostrov Karpaz
Publikované: 15.4.2017
Karpaz je odpočinkovou zastávkou sťahovavých vtákov a nachádza sa tu 40 druhov orchideí. Vyskytuje sa tu tiež druhov hadov, ale len 3 druhy sú jedovaté. Karpaz je tiež vyhlásené miesto korytnačiek a divokých somárov.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov VI – Pafos a krátky výlet do hôr
Publikované: 22.4.2017
Cestou do mesta Pafos ešte odbočím z diaľnice na panoramatickú vyhliadku Petra tou Romiou – rímsky kameň… Tu vraj Afrodita po prvý raz vystúpila na pevninu. Vo vode je obria skala, ktorá je pozoruhodná tým, že je z rovnakého materiálu ako pohorie Bes Parmak, ktoré je odtiaľ vzdialené 3 hodiny cesty. Legenda vraví, že byzantský vojak Dienis Arkitas, čo tu strážil pobrežie pred nájazdmi Arabov, odišiel na sever k Bes Parmak a z diaľky uvidel, ako sem mieria arabské lode. A tak vzal kus skaly a mrštil ňou až sem, aby ich odohnal…

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slovensko

1. 9. – 31. 10. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Gemersko-Malohontského múzea v Rimavskej Sobote a publikácia Klenotnica GMM
2. cena:
Krásny šperk od spoločnosti Milishop.sk
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie v divadle Tower Stage
3. cena redakcie:
Publikácia Od hradu k hradu z vydavateľstva Dajama

Aktuality:

18.10.2017
Knižná udalosť roka sa blíži! Od 9. do 12. novembra 2017 sa v bratislavskej Inchebe uskutoční v poradí už 25. knižný veľtrh Bibliotéka, ktorý doplní výstava vzdelávania a didaktickej techniky Pedagogika zameraná na prezentáciu učebníc, vzdelávacích softvérov a školských pomôcok.
17.10.2017
Vo výstavnom a spoločenskom centre IDEON v Pardubiciach sa koná v dňoch 20. až 22. októbra čokoládový festival. Čaká vás veľmi sladký víkend s bohatým sprievodným programom.
16.10.2017
Už v sobotu 28. októbra 2017 sa môžete tešiť na Noc duchov, tekvíc a strašidiel, ktorá zavládne na stredovekom hrade Strečno.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ČILE (Chile):

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:streda 18. 10. 2017
sviatok:Lukáš
dnes:
streda 18.10.
22 °C
zajtra:
štvrtok 19.10.
19 °C