www.infoglobe.sk » Cyprus: Ostrov dvoch svetov II - Kyrenia

Cyprus: Ostrov dvoch svetov II - Kyrenia

Publikované: 25.3.2017
Z hlavného mesta Nikózie vyrážam smer Kyrenia (Girne). Mierime do hôr, ktoré prejdeme a už je vidieť more a severné pobrežie Cypru. Pod nami je prívetivé mesto Kyrenia s malebným prístavom a pôsobivým hradom.

Kyrenia

Vystupujem priamo v centre a hneď zamierim na hrad, kde som veľmi zvedavá na vystavený vrak lode. V 60. rokoch ho náhodou našiel na dne zberač morských húb. Nález odovzdal podmorským archeológom a tí celý vrak aj s nákladom vylovili a vystavili. Na lodi bolo 400 amfor, zásoby obilnín, vína a vlastne všetko, s čím sa vtedy obchodovalo. Táto loď brázdila pobrežia celých 80 rokov a plávala od Samosu cez Kos a Rhodos do dnešného Turecka a na Cyprus.

Kyrenia

Celý hrad ma nadchol nielen svojimi mohutnými hradbami a krásnymi výhľadmi, ale tiež atrakciami, ktoré som nečakala. Majú tu kostolík zabudovaný do obvodových stien a tiež je tu mučiareň s figurínami nešťastníkov. Medzi nimi sa v hladomorni ocitla za Lusignanov tiež milenka kráľa, ktorá tu prežila celé tehotenstvo a pôrod. Poslala ju sem totiž jeho žiarlivá manželka.

Kyrenia

Na hrade si konečne usporadúvam históriu. Od 11. storočia tu bol Isaak Comnenius, ktorý so svojimi sicílskymi žoldniermi porazil byzantskú flotilu a ustanovil sa cyperským kráľom. O niečo neskôr tu náhodou plával Richard Levie srdce na svojej križiackej výprave za dobytím Jeruzalema, ktorého sa zmocnili moslimovia. Ten zviedol súboj s Isaakom a porazil ho. Keď vydrancoval zásoby Cypru a už tu nič nebolo, rozhodol sa darovať ostrov Lusignanom – Francúzom, ktorí prišli o svoje Jeruzalemské kráľovstvo. Preto bolo zvykom menovanie cyperských kráľov zároveň kráľmi jeruzalemskými. Tí tu zaviedli feudálny poriadok, kedy ľudia nemohli vlastniť pôdu a boli nevoľníkmi šľachty. Navyše museli všetci uznať oficiálne náboženstvo a netolerovalo sa žiadne iné. Časy sa ale zmenili, keď bol ostrov dobytý Osmanmi. To už ľudia mohli vyznávať akékoľvek náboženstvo a tiež mali právo vlastniť pôdu. Takže nadvládou Osmanov skôr získali. Počas 1. svetovej vojny Osmani stratili celý Cyprus a ihneď sa ho zmocnilo Anglicko.

opátstvo Bellapaís opátstvo Bellapaís

Už z hradieb obdivujem roztomilý prístav, kde kotví mnoho zaujímavých starobylých lodí. Je nádhera sa tu prechádzať cez padací most a po schodoch dole. Prístav je jednoducho okúzľujúci, má tvar polmesiaca a nájdete tu jednu rybiu reštauráciu vedľa druhej. Potom sa prechádzam centrom mesta, nakupujem suveníry a vyrážam na prehliadku krásneho opátstva Bellapaís. Nachádza sa v romantickej dedinke s úchvatnou atmosférou starých čias. Zamiloval si ju aj spisovateľ Lawrence Durrell a kúpil si tu dom, kde napísal knihu Horké citróny. Kúsok vedľa dedinky je aj lovecký zámoček, ktorý patril herečke Sophii Loren. Pripadám si trochu ako v Andalúzii. Tá gotika a krása stavby je neprekonateľná. Začínam hlavnou budovou kostola - Bellapaís. A keďže tu nosili mnísi bielu sutanu, tak sa prezýval aj bielym opátstvom. Kostol sa dnes už na bohoslužby nevyužíva, ale na svadby by bol ako stvorený. Taký starobylý aj romantický zároveň.

opátstvo Bellapaís

Celé opátstvo má tvar písmena U a uprostred je pekné nádvorie s podlubím, kde sa prechádzali mnísi a mohli tak rozjímať o nekonečnej božej láske... V ďalšej časti je bývalá učebňa opátov, kde obdivujem strašidelné postavy vytesané v stenách – statočného Gréka, ktorý zápasí proti dvom šelmám alebo postavy v maskách či s hlavami zvierat. Asi by som sa tu v noci bála. Pripomína mi to tu tajomné opátstvo z knihy Meno ruže. V poslednej časti kostola je jedáleň, kde sa najskôr hodinu predčítalo mníchom z biblie a potom sa až servíroval pokrm. Podľa zásady – nielen chlebom bude človek živý, ale každým slovom, ktoré vychádza z božích úst.

Budúcu sobotu sa spolu s nami pozriete do Famagusty.

 

GPS: 35°20'27.3"N 33°19'19.3"E

Text a foto: Sylvie Halouzková

Preklad: Oľga MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Cyprus, Protaras – kedysi rybárska dedinka, dnes obľúbené turistické letovisko
Publikované: 21.8.2013
Pár dní pred dovolenkou sme stále netušili kam pocestujeme. Peňazí sme nemali nazvyš, a tak sme naozaj starostlivo zvažovali, kde si budeme môcť dovoliť nielen primerané ubytovanie, ale tiež dáku zábavu a nočný život tak, aby nás to úplne nezruinovalo. Aj keď by sa mohlo zdať, že pomerne vzdialený Cyprus asi nebude tou najsprávnejšou voľbou, opak bol pravdou.

Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite I.
Publikované: 13.3.2016
Cyprus je po talianskych ostrovoch tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Nachádza sa južne od Turecka. Od roku 1974 je rozdelený na dve časti, a to tzv. Zelenou líniou. Na severnej časti ostrova sa rozkladá Severocyperská turecká republika a na juhozápade Cyperská republika, ktorá je členom EU.

Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite II.
Publikované: 20.3.2016
Na pláži zasvätenej bohyni lásky a krásy Afrodite sme si dokonale odpočinuli, a tak môžeme pokračovať v objavovaní pamiatok a prírodných krás Cyperskej republiky.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov I - Nikózia
Publikované: 18.3.2017
Ak ste ešte neboli na Cypre, mali by ste sa sem vydať, zaručene vás okúzli – možno svojimi horami, starobylosťami či pôvabom miest. Nech je to ako chce, takú rozmanitosť zážitkov hneď tak všade nezískate.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov III – Famagusta
Publikované: 1.4.2017
Famagusta alebo Gazimagusa sa kedysi dávno nazývala Ammochostos, čo znamená „pochovaný v piesku“. Tunajšia krajina je celkom rovinatá, ale s úrodnými poliami, kde sú vidieť zelené potrubia. Tie privádzajú vodu z Turecka podmorským potrubím, ktoré je funkčné len od minulého roku. Tu na Cypre je totiž nedostato vody.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov IV – Salamína
Publikované: 8.4.2017
Z Famagusty sa tentokrát vydávam do asi 10 kilometrov vzdialenej Salamíny (Salamis). Jedná sa o zvyšky starovekého mesta. Už od hlavnej brány vidím krásne antické stĺpy a budovy. Po ľavej strane obmýva ruiny mesta more a ja sa prechádzam okolo krásnej fontány so sochami až na agoru. Na druhej strane je zachovalý bazénik a vedľa luxusné kúpele s mozaikami a freskami.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov V – polostrov Karpaz
Publikované: 15.4.2017
Karpaz je odpočinkovou zastávkou sťahovavých vtákov a nachádza sa tu 40 druhov orchideí. Vyskytuje sa tu tiež druhov hadov, ale len 3 druhy sú jedovaté. Karpaz je tiež vyhlásené miesto korytnačiek a divokých somárov.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov VI – Pafos a krátky výlet do hôr
Publikované: 22.4.2017
Cestou do mesta Pafos ešte odbočím z diaľnice na panoramatickú vyhliadku Petra tou Romiou – rímsky kameň… Tu vraj Afrodita po prvý raz vystúpila na pevninu. Vo vode je obria skala, ktorá je pozoruhodná tým, že je z rovnakého materiálu ako pohorie Bes Parmak, ktoré je odtiaľ vzdialené 3 hodiny cesty. Legenda vraví, že byzantský vojak Dienis Arkitas, čo tu strážil pobrežie pred nájazdmi Arabov, odišiel na sever k Bes Parmak a z diaľky uvidel, ako sem mieria arabské lode. A tak vzal kus skaly a mrštil ňou až sem, aby ich odohnal…

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.5.2018
Počas júna 2018 bude v hlavnom meste Slovenska prebiehať v poradí už 11. ročník festivalu Dolce Vitaj, ktorý ponúkne výber súčasného talianskeho umenia vo všetkých žánroch.
22.5.2018
Jubilejná desiata Noc kostolov sa bude konať v piatok 25. mája. Návštevníci tak budú mať príležitosť nahliadnuť do veží, sakristií, kaplniek, krížových chodieb a nechať sa previesť slovom, hudbou či potešiť stretnutím.
21.5.2018
V rámci Dni mesta Ružomberok sa uskutoční v poradí už 32. Ružomberský jarmok, ktorý bude prebiehať  na Námestí Andreja Hlinku 1. a 2. júna 2018.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ISLAND:

Island a Faerské ostrovy

TIPY NA VÝLETY - ISLAND a FAERSKÉ OSTROVY:

 

Island – sprievodca krajinou ohňa a ľadu

Island: Drsný kút Európy

(seriál 1/5)

Island – stretnutie na inej planéte

(seriál 1/12)

Island: Cesta juhom po ceste č.1.

(seriál 1/2)

Island: The Golden Circle

Viete, že? Faerské ostrovy

 

FOTOGALÉRIE:

Island - Trek 2007

Island – stretnutie na inej planéte

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island

 

Všetko dôležité, čo by ste o Islande mali vedieť, nájdete TU a o Faerských ostrovoch TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 23. 5. 2018
sviatok:Želmíra
dnes:
streda 23.5.
25 °C
zajtra:
štvrtok 24.5.
26 °C