www.infoglobe.sk » ČR: Kosova Hora a jej zaujímavosti

ČR: Kosova Hora a jej zaujímavosti

Publikované: 23.2.2014
V Kosovej Hore žije iba 1314 obyvateľov, no napriek tomu dokáže hocktorého turistu uchvátiť mnohými zaujímavými miestami nachádzajúcimi sa nielen v samotnom centre obce, ale aj v blízkom okolí. Obec sa nachádza necelých 60 km južne od Prahy v okrese Příbram a je ľahko dostupná či už vlastným autom po ceste č. l/18, alebo napríklad vlakom po trati č. 223 spájajúcej Olbramovice so Sedlčanmi.

Kosova Hora sa pýši ôsmimi kultúrnymi pamiatkami a nejednou prírodnou pozoruhodnosťou.

Historické jadro

Kostol sv. BartolomejaAk sa vydáme do centra obce od vlakovej stanice, asi po desiatich minútach chôdze minieme faru patriacu k barokovo upravenému románsko-gotickému kostolu sv. Bartolomeja. Napriek tomu, že barokové úpravy zastreli mnoho pôvodných architektonických prvkov, dodnes tu môžeme vidieť dochované románske okno i gotické portály. Od kostola už dovidíme na námestie, ktorému dominuje upravené priestranstvo s historickou fontánou a sochou sv. Jana Nepomuckého. Na východnej strane námestia doslova žiari sgrafitová fasáda renesančného zámku z druhej polovice 16. storočia. Zámok, ktorý svojho času patril medzi najväčšie dedinské sídla v Čechách, postavil v rokoch 1570 až 1577 na mieste pôvodnej stredovekej tvrdze Jan z Říčan. Ako to už ale v Čechách býva, dnes je zámok neudržiavaný a neprístupný.

Stopy židovského osídlenia

Keď odbočíme z námestia smerom na Sedlčany, asi po 100 metroch narazíme na barokovú židovskú synagógu z roku 1741, vystavanú na mieste pôvodnej synagógy zo 17. storočia. Okrem expozície o miestnej židovskej komunite sa dá v synagóge navštíviť aj nejednu kultúrnu akciu. V tesnom susedstve sa nachádza židovský dom č. p. 127, taktiež odkazujúci na zašlú slávu miestneho ghetta. Poslednou, nemenej významnou pripomienkou židovského osídlenia Kosovej Hory je židovský cintorín z konca 16. storočia, situovaný približne 300 metrov južne od námestiaa, za cestou I/18.

Fontána so sochou sv. Jana Nepomuckého

Prírodná pamiatka Kosova Hora

Pokiaľ pôjdeme k židovskému cintorínu, z námestia musíme vyjsť smerom na juhovýchod. Už od podjazdu cesty I/18 však naľavo nad rozbitou asfaltkou vedúcou do Lavičiek uvidíme ešte inú turistickú zaujímavosť – pretiahnutý zalesnený vršok, ktorý je už pol storočia chránený ako PP Kosova Hora. Predmetom ochrany je ojedinelý výskyt žlto kvitnúcej kručinôčky krídlatej. Ochrannú ruku si však určite zaslúžia aj suťové svahy s borovým porastom. Naprieč lesom vedie iba neznačená cestička.

Zámok Kosova Hora 

Cintorínska kaplnka

Keď sa vrátime na námestie (môžeme si tu dať napríklad obed v niektorej reštaurácii), vypravíme sa na sever, priamou uličkou k Dolejšímu rybníku. Naproti rybníku sa nachádza ďalšia kultúrna pamiatka, baroková cintorínska kaplnka sv. Archanjela Michaela s priľahlým cintorínom z roku 1731. Odtiaľ vyrazíme mimo obec po modrej turistickej značke k východisku miestneho žltého značenia pod Kolihovými lesmi.

PP Kosova Hora 

Lesy Kolihovy

Z rázcestia sa vydáme po miestnej cestičke hore okolo povesťami opradenej Hadej studničky, až narazíme na odbočku k Súdnemu kameňu. Toto miesto posiate žulovými balvanmi dostalo svoj názov vďaka ľudovému rozprávaniu o veštení budúcnosti a konaní súdov. Priamo v balvane zvanom Súdny kameň sa dajú pri troške fantázie dokonca vidieť obtlačky čertovho tela! Kto vie, čo všetko sa v Kolihových lesoch udialo?! Dušu romantika však asi odborný výklad o pôvode prapodivných tvarov „vytlačených“ v kameni príliš neuspokojí. Po pravde to totiž sú erózne misky a žliabky vzniknuté činnosťou vody a vetra. Na neďalekej kóte 519 m n. m. nájdeme pozoruhodne zoskupené kamene zo zvyškov základov nemeckej vojenskej pozorovateľne z druhej svetovej vojny. Ďalšou spomienkou na toto neradostné obdobie je aj neďaleký pamätník pádu amerického lietadla. K nemu sa dá dôjsť po značenej trase z križovatky ciest nad Haďou studničkou. Nech sa už ale v Kolihových lesoch vydáme kamkoľvek, oči musíme mať stále otvorené! Inak by sme mohli prekročiť „bludný koreň“ a, ako vraví povesť, v lese zablúdiť nadobro!

Súdny kameň

Lom Kosova Hora

Ak máme šťastie, a „bludný koreň“ neprekročíme, bezpochyby trafíme od zmienenej križovatky nad Haďou studničkou po spevnenej ceste smerom na juhovýchod, teda k zatopenému lomu Kosova Hora. Jeho kalné vody bývajú v priebehu roka hojne využívané plavcami aj potápačmi, takže aj my máme možnosť vyskúšať osviežujúci kúpeľ v tieni žulových stien. Od lomu je to len asi kilometer k železničnej stanici, kde naše putovanie po pamiatkami nabitej Kosovej Hore môžeme zakončiť.

Lom Kosova Hora v zime

Text/foto: Blanka Pechačová



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Sedlčansko – cesta krajom kameňov
Publikované: 26.1.2014
Nie nadarmo sa sedlčanskému, petrovickému a sedlecko-prčickému regiónu hovorí „krajina kameňov“. Poďme sa presvedčiť, aké krásy skrýva neživá príroda tajuplného kraja na pomedzí stredných a južných Čiech a vydajme sa na pešiu túru po turistickej trase križujúcej Votickú pahorkatinu.

Mesto Sedlčany
Publikované: 5.11.2010
Sedlčany sú mestom s ranou históriou, doloženou už z konca 10. storočia. Svoje stopy tu zanechal aj Jakub Krčín, jeden z najznámejších českých rybnikárov, ktorý po roku 1580 nie lenže spravoval Sedlčany, ale založil tiež známe třeboňské rybníky Svet a Rožmberk.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 20. 4. 2024
sviatok:Marcel
dnes:
sobota 20.4.
6 °C
zajtra:
nedeľa 21.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X