www.infoglobe.sk » Čína: Žuo-er-kaj - dobrí ľudia ešte nevymreli

Čína: Žuo-er-kaj - dobrí ľudia ešte nevymreli

Publikované: 19.10.2013
Lao-pan nášho hotela (ak sa vôbec dá naše obydlie nazvať hotelom) sa zaprisahal, že autobus do našej ďalšej destinácie - Žuo-er-kaj (mestečka známeho aj pod menom Zoige) ide o pol siedmej ráno.

Žuo-er-kaj

Hľadanie cestovných poriadkov sa ukázalo ako bezpredmetné, nič také v Lang-mu-s‘ neexistuje, a tak nám nezostalo nič iné, než tomu mužíčkovi veriť. Ranné vstávanie bolo krušné, avšak bahno na hlavnej ceste už zaschlo, a my sme mohli nerušene čakať na autobus. Keď tak človek stojí uprostred Číny medzi Tibeťanmi a zopár cudzincami (ak vôbec) a čaká na autobus, ktorý vôbec nemusí prísť, uvedomí si, že sa vlastne nemá kam hnať. A preto sme čakali a rozprávali sa s ostatnými spolucestujúcimi. Azda tým najzaujímavejším bol Američan s indiánskymi koreňmi, učiteľ biológie na vysokej škole, ktorý oddane vyzeral ten istý autobus, na ktorý sme číhali aj my, a s kamennou tvárou odpovedal na otázky dotieravej Taiwančanky. A dočkali sme sa! Autobus sa s trúbením dotrmácal, nabral všetkých možných pasažierov a odvážal ich ďalej do neznáma.

Žuo-er-kaj

Cesta bola v znamení trúbenia a čakania, a to vždy, keď sa stáda kôz a jakov rozhodli zatarasiť cestu. Ak Čína človeka niečomu naučí, tak je to práve čakanie...

Náš prvý zápis zo Žuo-er-kaj hovorí sám za seba: „Mestečko je to podivné, malinké a vcelku nezaujímavé.“ Ale predsa len sme tu niečo zaujímavé objavili. Keď sme, ešte celí ospalí, vstúpili do jednej z tibetských čajovní, netušili sme, ako nadšene budeme odchádzať. Objednali sme si chryzantémový čaj a pustili sa do dopisovania denníku z cesty. Keď sa ale z kuchyne začala ťahať vôňa smaženého cesnaku, nedalo nám to, a aj keď na lístku nebolo žiadne jedlo, došli sme sa obsluhujúcej dievčiny spýtať, či by niečo malé neuvarila aj pre nás. Zatvárila sa nešťastne, že jej čajovňa nemá povolenie predávať jedlo, ale potom sa zamyslela, odobrala z misky trochu ryže, a zvyšok jedla nám podala. Ani počuť nechcela o tom, že by sme sa aspoň rozdelili.

Žuo-er-kaj

Trošku zarazene sme sa pustili do jedla – bolo jednoduché, ale výborné. Smažené zemiaky a zelenina. Tak sme sa hanbili, že sme našej hostiteľke zjedli obed, že sme ju prehovorili, aby si vzala trochu peňazí navyše, a keď sme odchádzali, ďakovali sme jej celou cestou von. Nielen za to jedlo. Bola to úžasne príjemná zmena po tých všetkých nepriateľských a zamračených tvárach, na ktoré sme počas cesty narazili...

Žuo-er-kaj

V Žuo-er-kaj sme sa dlho nezdržali, hneď odpoludnia sme pokračovali ďalej – do Sung-pchanu. Autobus (ktorý tentoraz dokonca odchádzal z autobusovej stanice) nás unášal ďalej do hôr, ale my sme aj napriek všetkým výmoľom spali, ako keby nás do vody hodili. Čakala nás ešte dlhá cesta a ďalšie skoré ranné vstávanie...

 

Text/foto: Hana Bašová

Preklad: O. Maňáková

 



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Čína, Cheng-jang: chrám vo vyhni
Publikované: 21.12.2013
Ako sme sa predchádzajúci deň nad tanierom la-mien dohodli, tak sme aj spravili. Hneď ráno sme nasadli na mestský autobus k rieke Siang-ťiang. Len čo sme vystúpili, zbadali sme náš cieľ – ostrov Tung-čou. Pretože sa skutočne jedná o ostrov, jediná prístupová cesta je po rieke.

Čína: Z Čchang-ša do Cheng-jangu
Publikované: 14.12.2013
Keď sme si kúpili lístky, ktoré nám zaručovali, že budeme môcť odísť z národného parku Čang-ťia-ťie, ani sme neprotestovali, keď sme zistili úplný stav veci: v znakoch vytlačený nápis wu-cuo úplne jasne hovoril, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou počas cesty neposadíme.

Čína: Čang-ťia-ťie II: ako sa dostať z davu?
Publikované: 7.12.2013
Rozhodli sme sa dať parku ešte jednu šancu a začať z druhého konca – od juhu. Taktiež sme dodržali naše rozhodnutie vyhýbať sa schodom, a tak sme sa vydali cestou pozdĺž rieky.

Čína: Čang-ťia-ťie I: krajina Avatarov a schodov
Publikované: 30.11.2013
Naše prvé dojmy z národného parku Čang-ťia-ťie teda neboli priamo pozitívne. Pozitívne však neboli ani naše nasledujúce dojmy. Pri vchode sme stretli ženštinu, ktorá vehementne ponúkala úžasné ubytovanie v hoteli priamo v parku za cenu, na ktorú sme aj v neturistických oblastiach museli zjednávať.

Čína: Kuej-jang: "Tu cudzinca neubytujeme!"
Publikované: 23.11.2013
Po deväťhodinovej jazde vlakom sme vystúpili na stanici v Kuej-jangu, hlavnom meste provincie Kuej-čou. Aké bolo naše prekvapenie, keď sa nás nepokúsil poraziť horúci závan vonkajšieho vzduchu ako v Čchung-čchingu! Nedá sa síce povedať, že by nebolo teplo, ale fúkal mierny vietor a celkovo bolo omnoho príjemnejšie.

Čína: Čchung-čching: odjazd z vyhne  
Publikované: 16.11.2013
Na ďalší deň sme sa utvrdili v tom, že dopátrať sa v Číne smeru, ktorým chcete ísť, nie je vôbec jednoduché. Pokiaľ tu totiž niečo frčí, tak je to koncept mien-c' – tváre. Určite máme niečo podobné aj v Čechách – ide skrátka o to, že nechcete pred druhými ľuďmi stratiť tvár.

Čína: Čchung-čching: "Batmanove mesto bez Batmana"
Publikované: 9.11.2013
Vlak K625 z Čcheng-tu do Čchung-čchingu bol pomerne... zaujímavý dopravný prostriedok. Nakoľko ale bolo zapnuté iba každé druhé svetlo a pretože sme boli na smrť unavení, len sme sa zložili na sedadlá (netradične prázdne, vytrvalo len pár najodhodlanejších). Nerozhliadali sme sa naľavo ani napravo, pretože nevedomosť je niekedy základom úspechu, a zaspali sme nepokojným spánkom.

Čína: Čcheng-tu - čakanie na Godota
Publikované: 2.11.2013
Čcheng-tu sme už obaja pomerne dobre poznali, a tak sme sa po dôkladnom spánku vydali do bambusového parku pri univerzite, kde som študovala. Posilnení sladkým vodným melónom sme si vytýčili ďalší cieľ: mešita na západ od námestia Tchien-tu.

Čína: Nan-čchang
Publikované: 28.12.2013
Na druhý deň ráno okolo siedmej hodiny sme sa ocitli v Nan-čchangu, hlavnom meste provincie Ťiang-si, v meste s bohatou históriou.

Čína: Che-fej: mesto spravodlivého sudcu Paoa
Publikované: 4.1.2014
Vlak, napriek tomu, že pôsobil veľmi, veľmi unaveným dojmom, nás v poriadku doviezol do Che-feja, hlavného a najväčšieho mesta v provincii An-chuej.

Čína: Čchü-fu - Konfuciove mesto
Publikované: 8.3.2014
Pri prechádzaní denníka som objavila túto poznámku: „Čchü-fu, príjazd okolo 00:00“. Moc dobre sa na tú chvíľu pamätám. Bolo pomerne chladno, tma ako v rohu, a hneď pri východe zo stanice sa na nás vrhli ziskuchtiví taxikári. Už z princípu ich bolo treba odmietnuť. Potom nám však zostávalo už len dúfať, že nemali pravdu a že sa dá ubytovanie zohnať aj v okolí stanice...

Čína: Che-ce
Publikované: 1.3.2014
Aj keď som sa chystala povedať, ako sme prišli k ubytovaniu v Che-ce, nedá mi predtým nespomenúť cestu vlakom. Sedeli sme v mierne preplnenom vagóne a rozprávali sa česky, čo samozrejme upútalo pozornosť našich spolucestujúcich. Oproti nám sedela partia neustále sa smejúcich pánov, ktorí nás dlhú chvíľu sledovali, až sa nakoniec odvážili spýtať, odkiaľ vlastne sme.

Čína: Z Kchaj-fengu do Che-ce
Publikované: 15.2.2014
Ďalší deň strávený v Kchaj-fengu bol v znamení duchovna. Najprv sme navštívili asi päť mešít, pretože v Kchaj-fengu je početná komunita čínskych moslimov. Prekvapil nás tiež zanedbaný polorozpadnutý kostol, v ktorom prebiehalo svadobné fotenie. Celý okruh sme zavŕšili budhistickým chrámom.

Čína: Kchaj-feng: neturistické zážitky
Publikované: 8.2.2014
V Kchaj-fengu sa nám od samého začiatku páčilo. Teda, zase aby som nepreháňala, úplne od začiatku nie, pretože som ako rozmaznané dievča zo Západu prskala nad faktom, že v našej hotelovej izbe po predchádzajúcich hosťoch ani nepozametali.

Čína: Po-Čou III: neexistujúci chrám
Publikované: 1.2.2014
Po-čou sa s nami rozhodlo rozlúčiť štýlovo. Vypravili sme sa k chrámu Mu-lan cch', teda chrámu, ktorý mal slúžiť ucteniu pamiatky slávnej čínskej hrdinky Mu-lan. Možno niektorí z vás započuli jej meno vďaka slávnej Balade o Mu-lan. Mu-lan je dodnes vzorom tradičnej čínskej synovskej (a dcérskej) oddanosti (čínsky siao).

Čína: Po-čou II: schovajme sa pod zem!
Publikované: 25.1.2014
Náš spánok bol síce tú noc prerušovaný, ale aj napriek tomu pomerne osviežujúci, a tak sme neváhali a skoro zrána vyrazili preskúmať ďalšie pamiatky v Po-čou. Ticho sme dúfali, že čím skôr vstaneme, tým menšie horko nás bude sprevádzať.

Čína: Po-čou I: keď sa darí...
Publikované: 18.1.2014
Cesta do Po-čou sa ukázala ako pomerne zábavná záležitosť. Na rozdiel od vlakov v Číne, autobusové poriadky na internetu nenájdete, asi preto, že – aspoň podľa vysvetlenia, ktoré mi bolo podané – autobusy sú súkromné.

Čína: Šou-sien: kto je tu zaujímavejší?
Publikované: 11.1.2014
Už o našom príjazde vedel aj miestny policajt, takže sme sa mohli bez obáv potulovať mestom. Šou-sien je obývaný pomerne veľkou komunitou Chuejov, ktorých sme si obľúbili nielen vďaka ich kultúre, ale tiež vďaka ich milému prístupu. Vydali sme sa teda do ulíc a pátrali po ich mešitách.

Čína: Zo Sung-Pchanu do Čcheng-tu
Publikované: 26.10.2013
Cesta do Sung-pchanu trvala asi tri hodiny. Len čo sme vystúpili z autobusu, uvedomili sme si, že sme v super turistickej oblasti. Aj keď sa noc ešte neblížila, už dopredu sme sa obávali predraženého ubytovania.

Čína: Cou-čcheng: ešte kúsok a kruh sa uzavrie
Publikované: 15.3.2014
Predchádzajúci deň v Čchü-fu nás bohužiaľ v porovnaní s miestami, ktoré sme už navštívili, príliš nezaujal. Možno keby okolo hrobky veľkého Konfucia nestáli davy fotiek chtivých Číňanov a keby za prejdenie cintorína rodiny Kchungovcov nebolo požadované vstupné za ľudových 40 jüanov, bol by výsledný dojem o čosi lepší.

Čína: dlhá cesta I. - začíname v Pekingu
Publikované: 9.3.2013
Tiež poznáte ten pocit, keď chcete zrazu skúsiť niečo nové a vyraziť len tak za dobrodružstvom? Po januári strávenom v Pekingu sa nám po Číne zacnelo tak veľmi, že sme našli výhodné letenky a rozhodli sa cez leto opäť vyraziť do Ríše stredu.

Čína: Lang-mu-s’ II.
Publikované: 12.10.2013
Vyzeralo to, akoby nás chcelo počasie odmeniť za útrapy predchádzajúceho dňa, a tak sme sa prebudili do slnečného rána. Zistili sme tiež, že cez noc úplne rozkopali hlavnú cestu v dedine, takže sme si zvesela zaskákali cez novo vzniknuté priekopy.

Čína a lacné letenky...
Publikované: 13.2.2012
Čína –krajina neobmedzených možností, ktorá na rozdiel od vyspelého sveta rastie a ktorej hospodársky rast sa v súčasnosti javí ako zázrak. Krajina s mnohými kultúrnymi a historickými pamiatkami, krajina, ktorá posiala človeka do vesmíru. Ale tiež krajina, ktorá nerešpektuje ľudské práva, krajina, kde vládne diktatúra, síce označovaná ako komunistická, avšak s markantnými kapitalistickými prvkami.

Čína: SIA-CHE: kláštor Labrang
Publikované: 14.9.2013
Bol už večer, keď sme opustili našu ubytovňu a vydali sa smerom ku kláštoru Labrang. Jedná sa o jeden zo šiestich hlavných kláštorov sekty Gelugpa tibetského budhizmu, známej tiež pod označením „sekta Žltých čapíc“.

Čína: dlhá cesta II. – ľadový Letný palác
Publikované: 16.3.2013
Ak vyrazíme do Číny, je takmer nemožné minúť jej hlavné mesto – Peking. Peking plný stôp minulosti, ale aj Peking žijúci v prítomnosti a budúcnosti v každej zo svojich širokých ulíc či uzučkých uličiek. Peking plný výborného jedla, rušnej dopravy... Takto by sme mohli pokračovať do nekonečna. Kde ale nájsť chvíľku pokoja v hektickom veľkomeste?

Čína: dlhá cesta VI. - Jin-čchuan I. alebo cestovateľské útrapy
Publikované: 15.6.2013
Peking – Ta-tchung – Hohhot... a nasledovať mal Jin-čchuan. Omámení radosťou, že sa nám vôbec podarilo zohnať lístok na vlak, sme ho nijak bližšie neskúmali.

Čína: múr dlhý desaťtisíc míľ
Publikované: 21.1.2013
Veľký čínsky múr. Dlhý múr. Nekonečne dlhý múr. Mnoho mien, a predsa je stále reč o jednom a tom samom múre. Múre, ktorý však pozná snáď každý, nech už žije kdekoľvek. Pokiaľ ste Číňan, je to múr s veľkým M, ste na neho pyšný ako na národný symbol. A ako kedysi povedal Mao Ce-tung: „Kto nikdy nevystúpil na Veľký čínsky múr, nie je pravým mužom.“ A už vôbec nie Číňanom.

Čína: Tchien-Šuej - voda s nebesami
Publikované: 21.9.2013
Z Pching-liangu nás čakala cesta do ďalšieho mesta v provincii Kan-su – do Tchien-šuej. Názov tohto mesta doslova znamená „nebesá – voda“ (天水), a to bola aj prvá myšlienka, ktorá nám zišla na um, keď sme po neuveriteľne dlhej jazde autobusom skočili rovno do kaluže vytvorenej vytrvalým dažďom.

Čína: dlhá cesta III. - Ta tchung
Publikované: 23.3.2013
Cesta z Pekingu do Ta-tchungu prebehla hladko. Dorazili sme chvíľu pred polnocou a mesto bolo nezvyklo tiché a osirelé. Ako keby sa tade prehnala zúrivá víchrica a zmietla všetko živé. Dokonca ani lampy nesvietili, čo nám značne sťažilo orientáciu, ak vôbec môžeme o niečom takom hovoriť vzhľadom na to, že nemáme ani mapu daného miesta.

Čína: Si-an
Publikované: 25.2.2012
Dávne mesto Xian alebo tiež Si-an je staré asi 3000 rokov. Je jedným z najvýznamnejších miest celej čínskej histórie, lebo práve tu sídlilo 11 čínskych cisárskych dynastií. V dobe, keď bol Peking iba osadou, zlatý Si-an žiaril pestrými farbami chrámov, širokými bulvármi a architektonickými výstrelkami.

Čína: dlhá cesta V. - Hohhot (Chöch chot) II.
Publikované: 27.5.2013
Keď sa vydáte do Hohhotu, je takmer nemožné nenavštíviť preslávenú mongolskú step. V okolí Hohhotu ich je samozrejme nespočetne veľa, a tak sme si z nich vybrali step Si-la-mu-žen. Nasadli sme do autobusu s ruksakmi a spacákmi a za necelé dve hodiny nás vodič vyklopil uprostred ničoho.

Čína: Sia-che: cesta cez čínsku Mekku
Publikované: 28.9.2013
Je horúco. Sedíme v autobuse natlčení pri okienku a snažíme sa osviežiť prúdiacim vetrom. Onedlho diaľnicu vystrieda prašná cesta s nespočetnými výmoľmi. Celí rozklepaní vystupujeme na krátku zastávku v mestečku Lin-sia.

Čína: dlhá cesta VI. - Jin-čchuan II. Hrobky kráľov dynastie Západnej Sia
Publikované: 29.6.2013
Jednou z veľkých turistických atrakcií provincie Ning-sia sú kráľovské hrobky asi 35 kilometrov od centra Jin-čchuanu. A pretože sa očividne jednalo o pamiatku, ktorú jednoducho navštíviť musíte, vypravili sme sa tam skoro po našom ubytovaní. Po chvíli pátrania sme objavili autobus, ktorý mal ísť na Si-sia Kuang-čchang, čiže doslova na „námestie západnej Sia“.

Čína: dlhá cesta VII. - Jin-čchuan III. mesto čínskych moslimov
Publikované: 29.7.2013
Ako už bolo povedané v predchádzajúcom článku, Jin-čchuan je hlavným mestom Ning-sia, autonómnej oblasti národnosti Chuej. O Chuejoch by sa dalo zjednodušene povedať, že sa jedná o čínskych moslimov. Spravidla ich spoznáte na prvý pohľad: muži, rovnako ako ženy, nosia typické čapičky.

Čína: Zo Sia-che do Che-cuo: cesta plná (ne)príjemných prekvapení
Publikované: 29.9.2013
Za dažďa sme po prehliadke kláštora Labrang zaspávali a za dažďa sme sa aj prebúdzali. Boli sme celkom radi, že sme sa rozhodli upustiť od nášho pôvodného zámeru prespať v stepi.

Čína: Lang-mu-s’ I. – na hraniciach
Publikované: 5.10.2013
Cesta autobusom ubiehala vcelku rýchlo, obloha sa začínala vyjasňovať a nám sa otvoril pohľad do prekrásnej šírošírej krajiny. Čím ďalej sme cestovali, tým viac sme sa norili medzi vysoké horské štíty porastené trávou, ktorú spásali stáda jakov a kôz.

Yangshuo a jeho kúzelné okolie (Čína)
Publikované: 5.9.2010
Pokiaľ sa chcete na chvíľku zabudnúť na mieste, kde čas beží trochu iným tempom, kde každodenný zhon a stres nemá celkom žiadnu šancu, potom ste na správnej adrese. Yangshuo. V, na čínske pomery, malom mestečku ležiacom v prírodnom krase na riekach Li a Yulong.

Čína: Pching-liang na východe provincie Kan-su
Publikované: 7.9.2013
„Vstávať, vstávať, vystupovať, sme v Pching-liangu!“ Človeku chvíľku trvá, než sa prebudí natoľko, aby si uvedomil, že to nie je sen, ale že sa ho čínsky sprievodca pokúša upozorniť, že je tam, kam si prial dôjsť, a je na čase opustiť vyhriate miestečko v lôžkovom vagóne.


Súvisiaca fotogaléria

Yangshuo a okolie - Čína
Foto: Amy Challen a Jan Lidmaňský


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 18. 4. 2024
sviatok:Valér
dnes:
štvrtok 18.4.
3 °C
zajtra:
piatok 19.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X