www.infoglobe.sk » Čína: pohľadom novinára XVII: Kláštor Ta'er 2

Čína: pohľadom novinára XVII: Kláštor Ta'er 2

Publikované: 8.9.2012
Kláštor Ta'er stojí na svojom mieste pod horami neďaleko hlavného mesta provincie Qinghai už od roku 1560. Hlavné krídla žiaria farbami, hemžia sa v nich mnísi, ale budovy s kučeravými strechami, ktoré stoja vyššie v kopcoch, už tak živo nevyzerajú. V minulosti tu vraj žilo asi 3 000 mníchov. Dnes ich tu je pätina.

V 50. rokoch totiž Číňania a Mao Ce-tungova „kultúrna revolúcia“ nemilosrdne zničili všetko staré, tradičné a náboženské, čo nezapadalo do ich predstavy ideálnej komunistickej spoločnosti. Tibetské budhistické kláštory sa so svojimi hlboko zakorenenými náboženskými tradíciami stali jedným z hlavných terčov systematického „vymetania diabla“. Mao Ce-tungove Červené gardy nechali stáť iba malý zlomok kláštorov a všetky ostatné boli aj s časťou svojich obyvateľov pochované.

S rekonštrukciou zdevastovaných budhistických sídiel sa začalo až v 80. rokoch minulého storočia. Čínska vláda sa v rámci „otváraniu sa západu“ pustila aj do snahy o „zachovanie a rozvoj pôvodnej tibetskej kultúry aj náboženstva“. Opravy stáročných palácov rozhodne nefrčia tak rýchlo ako stavby diaľnic a železníc, výsledok je ale predsa len vidieť a my novinári sme tu opäť pre to, aby sme doma hlásali, ako sa Peking stará.

Kláštor Ta´er patrí k jedným z tých, do ktorých sa investovalo naozaj veľa. Navyše, ako nám sprievodkyňa zdôrazňuje, na svoju prevádzku dostáva štedrý príspevok od štátu a samotní veriaci tiež nie sú lakomí. Zdrojom financií sú isto iste aj turisti – nájdeme tu dokonca aj veľký obchod so suvenírmi a kaviareň s terasou a výhľadom do kraja.

Typickou výzdobou sú sošky Budhu v žltej čapici, ktoré vyobrazujú Congkhapu, zakladateľa sekty Žltých čapíc, ktorých hlavou je dnes dalajláma. Congkhapa sa narodil sto rokov predtým, než sa začal kláštor budovať. Vystavali ho práve v mieste jeho rodiska. Najkrajší a najcennejší chrám komplexu má pozlátenú strechu – slniečko tu odráža lúče od 100 kilogramov zlata. Bez tmavých okuliarov sa ten pohľad ani nedá zniesť.

Kochám sa všetkou tou krásou, ale pozlátka už bolo dosť a turistov na qinghajské pomery tiež. Chcem vidieť niečo viac a viem, kam sa vydať. Nenápadne sa vytratím zo skupinky kolegov a vydám sa po najbližších kamenných schodoch smerom do kopca. Po pár krokoch si už užívam úžasný panoramatický pohľad a teším sa, čo uvidím úplne hore, mimo všetkých hlavných palácov, chrámov a cesty.

Po oboch stranách schodiska stoja domčeky, terasovito nastavané nad sebou. Na ich opravu zatiaľ asi peniaze nezvýšili – sú otlčené a vyblednuté, o to viac ma berú za srdce. Stúpam hore úplne sama, vyzerá to, že tu nikto nežije, stretávam len pár ryšavým mačiek na rímsach. Konečne posledný schod a ja sa ocitám v obyčajnej záhrade, kde sa pasú ovce, a v diaľke vidím troch staručkých mníchov, ktorí sedia pod stromom. Nechcem ich vyrušiť, tak sa len kochám výhľadom a užívam si pokojnú atmosféru akoby stranou od civilizácie, ktorá je pár metrov pod nami.

Pohľad na hodinky je neúprosný, za pár minút máme odjazd. Ešte raz sa tu otočím a už bežím po schodisku nazad dole. Zrazu za jedným z domčekov míňam uzučkú uličku, ktorou sa pomaličky pohybuje starý mních. Je zhrbený, nevidí ma, myslím si, namierim objektív a cvaknem, nemôžem odolať. Zvuk foťáku ma ale prezradí a než sa spamätám, preletí mi tesne okolo hlavy obrovský kameň a mních začne hlasno nadávať a hroziť. Utekám, čo mi nohy stačia, nechcela som ho uraziť, ale reakcia ma naozaj šokovala – stačilo pár centimetrov a mala by som dieru v hlave. Ako je vidieť, aj budhistickí mnísi sa dokážu pekne rozzúriť.

  

Text/foto: Andrea Fantová

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Čína: pohľadom novinára XIII: Provincia Qinghai - v škole
Publikované: 11.8.2012
Náš autobus sa konečne dotrmácal na koniec dlhokánskej ílovej poľnej cesty, na ktorú sa zhruba pred hodinou ako mávnutím kúzelného prútika zmenila moderná šesťprúdová diaľnica. Moje obavy, že skončíme na streche, sa našťastie nenaplnili, prešli sme posledným lesíkom a na pravo sa pred nami objavilo futbalové ihrisko a na ľavo zelený dvor. Všetkému dominovala prízemná ošumelá, omlátená šedivá budov

Čína: pohľadom novinára XV: Thangka
Publikované: 25.8.2012
Provincia Qinghai ma okúzľuje na každom kroku, alebo skôr na každom prejdenom kilometri. Zmesi budhizmu a moslimského sveta pokorne vegetujúce pospolu sú neuveriteľne zaujímavým javom, obzvlášť pre novinára z ďalekej, zrýchlenej, často neosobnej a netolerantnej Európy. Tentoraz mierime do údolia, ktoré skrýva oblasť Rebkong, centrum tibetského umenia v provincii.

Čína: pohľadom novinára V. - Život v uliciach Pekingu
Publikované: 16.6.2012
Z okienka autobusu sme Peking obzerali krížom krážom, autentickú atmosféru ulíc a uličiek a tie státisíce ľudí v nich sme ale nasali až v roli peších turistov a potom samozrejme po „večierke“, teda keď skončila oficiálna večera s vybranými potentátmi a naše unavené sprievodkyne zmizli za dverami hotelovej izby.

Čína: pohľadom novinára II. - Veľký čínsky múr
Publikované: 19.5.2012
Byť v Číne a nenavštíviť Veľký čínsky múr sa rovná barbarstvu. V oficiálnom programe, ktorý pre nás čínska vláda zostavila, je tento výlet aj tak len alternatívny a musíme si ho vyložene zaslúžiť. Od časného rána preto sedíme v červenej sále sídla Komunistickej strany Čínskej ľudovej republiky a tvárime sa, že počúvame propagandistické referáty zapálených rečníkov.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 26. 4. 2024
sviatok:Jaroslava
dnes:
piatok 26.4.
5 °C
zajtra:
sobota 27.4.
9 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X