www.infoglobe.sk » Čína: Na štúdiách - Š'-TU: rieka i hory

Čína: Na štúdiách - Š'-TU: rieka i hory

Publikované: 10.1.2015
S blížiacou sa jarou nás to tiahlo z Pekingu von do prírody. „Prečo nejdete do Š'-tu 十渡,“ navrhla nám jedna z našich učiteliek – kamarátok. Podľa popisu to vyzeralo krásne: vraj „Kuej-lin 桂林 severu“.

Rozsiahla krasová oblasť s rozlohou 300 km² v severnej Číne, vytváraná riekou Ťü-ma 拒马. Š‘-tu doslova znamená „desať brodov“. Dnes sú už síce brody nahradené modernými mostami, ale miesto má vraj stále svoje kúzlo.

V jedno aprílové ráno sme sa vydali na cestu. Aj samotná cesta bola pekná, prechádzali sme dedinkami, cesta sa vlnila ako had medzi horami a my sme si užívali okolitú krajinu. Samotné Š‘-tu nás ale zaskočilo. Teda, asi sme to mali čakať. Ale pretože sme nepoučiteľní, tešili sme sa na neskazenú prírodu. Namiesto toho sme vystúpili na parkovisku, kam doliehala hlasná hudba a krik tých, čo práve skúšali bungee jumping. Aj sem už dorazila civilizácia. Preto sme nahodili ruksaky na chrbty a vyrazili presne na opačnú stranu.

Š'-TU

A tak sme šli a šli, rozprávali sa, začínal už fúkať teplejší vietor a všetko bolo s prichádzajúcou jarou akési veselšie. Keď sme stretli desiateho pána, čo nám za neuveriteľnú cenu ponúkal zvezenie na koníkovi, rozhodli sme sa zísť z cesty a zamierili sme priamo do hôr. A až tam sa nám skutočne zapáčilo. Hory sa už začínali zelenať, slniečko hrialo a my sme objavovali skryté cestičky miestnych. Vystúpili sme až na vrcholok jedného z kopcov a pozerali na to hemženie dole pri brode. Hluk k nám doliehal už len vzdialene a my sme sa konečne cítili spokojne, že sme unikli davom.

Š'-TU

Po čase sa ale začalo zmrákať, a tak nám nezostávalo nič iné, než sa vrátiť zase späť dole, odkiaľ sme prišli. Pretože sme sa ale cestou stratili, prišli sme z inej strany a vďaka tomu prechádzali malou dedinkou neďaleko brodov. Tam si moje svetlé vlasy nemohli nepovšimnúť dve starenky, ktoré sa následne dali s nami do reči. Hrdo nám povedali, aké sú staré a ako dlho už v tejto dedinke žijú. Bolo nám trochu ľúto, že sa s nimi nemôžeme vrátiť v čase a prehliadnuť si Š‘-tu bez bungee jumpingu a ukričaných reproduktorov...

Š'-TU

Š‘-tu, ale predovšetkým okolitá krajina určite stojí za návštevu. Ak nebudete mať k dispozícii auto, dovezie vás sem napríklad zo stanice metra Su-čuang 苏庄 autobus 917 alebo tiež napríklad vlak. Za vstup do oblasti sa neplatí žiadne vstupné, ale na niektoré z atrakcií už peňaženku vytiahnuť musíte. Pokiaľ vás zaujíma hlavne krajina, utratíte peniaze iba za lístok do Š’-tu a prípadne ešte na nejaké to občerstvenie po ceste. Príjemné cestovanie!

Š'-TU

Text/foto: Hana Bašová

Preklad: O. Maňáková 



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Čína: dlhá cesta I. - začíname v Pekingu
Publikované: 9.3.2013
Tiež poznáte ten pocit, keď chcete zrazu skúsiť niečo nové a vyraziť len tak za dobrodružstvom? Po januári strávenom v Pekingu sa nám po Číne zacnelo tak veľmi, že sme našli výhodné letenky a rozhodli sa cez leto opäť vyraziť do Ríše stredu.

Čína – čo je dobré vedieť
Publikované: 13.2.2016
Počas svojho druhého študijného pobytu v Číne som už bola samozrejme o niečo málo múdrejšia než pri tom prvom. A vlastne aj pred tým prvým som si vypočula mnoho rád od starších spolužiakov. „Snaž sa veľmi nepoužívať látkové vreckovky.“ „Hlavne nezapichuj paličky do jedla.“

Čína, Na štúdiách: Peking - rozpálený múr
Publikované: 2.1.2016
Pokračovať z rázcestia smerom do kopca sme zvládli na jednotku. Prechádzali sme miestnou dedinkou, niektorí si nás prezerali, iní tu očividne turistov stretávali, a tak nám len zamávali na pozdrav. Keď sme došli na ďalšie rázcestie, múr sa už pred nami začínal rysovať. A na križovatke sa pre zmenu rysoval malý obchodík, ktorý čuduj sa svete ani nebol predražený, takže sme doplnili zásoby vody. A tiež cukru v podobe nanukov. Ak existuje závislosť na nanukoch, v Číne som ňou zaručene trpela.

Čína: Ako to všetko začalo - Ťin-ša: múzeum kultúry
Publikované: 9.8.2014
Jedného dňa sme sa so spolubývajúcou L. rozhodli, že sa vypravíme „za kultúrou“, a to vlastne doslova. Čcheng-tu 成都 je známe aj vďaka múzeu kultúry Ťin-ša 金沙 (doslova „zlatý piesok“), anglicky Jinsha Site Museum (čínsky je celý názov Ťin-ša i-č' po-wu-kuan 金沙遗址博物馆). Najjednoduchší a najlacnejší spôsob, ako sa sem dostať, je zrejme využiť jeden z mestských autobusov: priamo sem chodili autobusy 5,

Čína: Na štúdiách - keď sa človeku nechce odísť zo školy...
Publikované: 3.1.2015
Keď ste v Číne na štúdiách a chcete toho skúsiť ešte viac, než sa naučíte v klasických kurzoch, môžete sa poohliadnuť po voliteľných kurzoch. Väčšinou ich univerzity ponúkajú mnoho. Od najrôznejších športov cez prednášky o literatúre alebo reáliách až po kurzy kaligrafie alebo miestneho dialektu.

Čína, Na štúdiách: Peking – balíme a strácame sa
Publikované: 9.1.2016
Výlet na Veľký čínsky múr sme v zdraví a s úžasnými zážitkami mali za sebou a teraz nás už okrem zábavy čakali aj prípravy na odjazd. Já a B. sme mali plné ruky práce s balením. Ukázalo sa, že zbaliť rok života v Číne do jedného kufru nie je záležitosť na jedno odpoludnie. Odviedla som preto T. a P. do ich hostelu a ponechala ich osudu.

Čína, Na štúdiách: Peking - Letný palác: konečne v lete
Publikované: 16.1.2016
Hodiny zostávajúce dievčatám (a vlastne aj nám) do odchodu sa dali už celkom ľahko zrátať, ale predsa sme sa rozhodli využiť ich ako sa dá a aj napriek neuveriteľnej horúčave preskúmať z Pekingu maximum.

Čína: Len také rozprávanie – Nie, skutočne nie sú všetci rovnakí
Publikované: 30.1.2016
A bolo to tu – deň odjazdu pre nás aj pre T. s P. Dievčatá sa pomaly chystali do lietadla, zatiaľ čo ja a B. sme mali ešte trošku času, než opäť opustíme územie Číny. Ako to už býva, pred očami nám bežali všetky – predovšetkým tie pekné – zážitky, ktoré sa nám pri ročnom pobyte a následnom cestovaní prihodili. A napadalo nás tiež, že teraz sa už aj T. a P. budú potýkať s všadeprítomnými dotazmi ohľadne Číny.

Čína: Len také rozprávanie – Áno, viem používať paličky
Publikované: 6.2.2016
Keď sme sa na letisku s B. zamysleli nad všetkými predsudkami, ktorými sa zaoberajú naši českí kamaráti, uvedomili sme si, že ani tí čínski nie sú tak úplne bez skreslených predstáv o našej kultúre.

Čína: Na štúdiách – rozsypaný čaj a neposlušné pády
Publikované: 15.11.2014
„Ty študuješ čínštinu? To ako prečítaš ten rozsypaný čaj?“ „Čínštinu? Ťing ťing ťong?“ „A čo, už máš z tej ryže šikmé oči?“

Čína: Na štúdiách - konečná
Publikované: 20.12.2014
„Na konečnú? Ale čo tam budete robiť, veď tam nič nie je?“

Čína: Na štúdiách - na skok do školských lavíc: ak prichádza priateľ z ďaleka...
Publikované: 27.12.2014
Aj keď som v Číne pomerne dosť precestovala, hlavným dôvodom, prečo som sem prišla, predsa len bolo štúdium čínštiny. A pretože sa ma v poslednej dobe stále viac známych aj takmer neznámych ľudí pýta, ako vlastne taká výučba v Číne vyzerá, pokúsim sa vám to aspoň trošku priblížiť.

Čína: dlhá cesta VI. - Jin-čchuan I. alebo cestovateľské útrapy
Publikované: 15.6.2013
Peking – Ta-tchung – Hohhot... a nasledovať mal Jin-čchuan. Omámení radosťou, že sa nám vôbec podarilo zohnať lístok na vlak, sme ho nijak bližšie neskúmali.

Čína: dlhá cesta VII. - Jin-čchuan III. mesto čínskych moslimov
Publikované: 29.7.2013
Ako už bolo povedané v predchádzajúcom článku, Jin-čchuan je hlavným mestom Ning-sia, autonómnej oblasti národnosti Chuej. O Chuejoch by sa dalo zjednodušene povedať, že sa jedná o čínskych moslimov. Spravidla ich spoznáte na prvý pohľad: muži, rovnako ako ženy, nosia typické čapičky.

Čína: dlhá cesta VI. - Jin-čchuan II. Hrobky kráľov dynastie Západnej Sia
Publikované: 29.6.2013
Jednou z veľkých turistických atrakcií provincie Ning-sia sú kráľovské hrobky asi 35 kilometrov od centra Jin-čchuanu. A pretože sa očividne jednalo o pamiatku, ktorú jednoducho navštíviť musíte, vypravili sme sa tam skoro po našom ubytovaní. Po chvíli pátrania sme objavili autobus, ktorý mal ísť na Si-sia Kuang-čchang, čiže doslova na „námestie západnej Sia“.

Čína: dlhá cesta V. - Hohhot (Chöch chot) II.
Publikované: 27.5.2013
Keď sa vydáte do Hohhotu, je takmer nemožné nenavštíviť preslávenú mongolskú step. V okolí Hohhotu ich je samozrejme nespočetne veľa, a tak sme si z nich vybrali step Si-la-mu-žen. Nasadli sme do autobusu s ruksakmi a spacákmi a za necelé dve hodiny nás vodič vyklopil uprostred ničoho.

Čína: dlhá cesta III. - Ta tchung
Publikované: 23.3.2013
Cesta z Pekingu do Ta-tchungu prebehla hladko. Dorazili sme chvíľu pred polnocou a mesto bolo nezvyklo tiché a osirelé. Ako keby sa tade prehnala zúrivá víchrica a zmietla všetko živé. Dokonca ani lampy nesvietili, čo nám značne sťažilo orientáciu, ak vôbec môžeme o niečom takom hovoriť vzhľadom na to, že nemáme ani mapu daného miesta.

Čína: dlhá cesta IV. - Hohhot (Chöch chot) I.
Publikované: 20.5.2013
Z Pekingu do Ta-tchungu. Z Ta-tchungu do Hohhotu, hlavného mesta Vnútorného Mongolska, našej druhej zastávky na ceste Čínou. Vybavení instantnými rezancami (ktoré sa čínsky príhodne volajú fang-pien-mien, doslova „pohodlné rezance“) čakáme na Ta-tchungskej stanici a v ruke víťazoslávne držíme lístky, na ktorých je znakmi napísané jing-cuo („tvrdé sedadlá“).

Čína: dlhá cesta II. – ľadový Letný palác
Publikované: 16.3.2013
Ak vyrazíme do Číny, je takmer nemožné minúť jej hlavné mesto – Peking. Peking plný stôp minulosti, ale aj Peking žijúci v prítomnosti a budúcnosti v každej zo svojich širokých ulíc či uzučkých uličiek. Peking plný výborného jedla, rušnej dopravy... Takto by sme mohli pokračovať do nekonečna. Kde ale nájsť chvíľku pokoja v hektickom veľkomeste?

Čína: Ako to všetko začalo – nielen znakmi je človek živý
Publikované: 10.5.2014
Dni v škole v Čheng-tu plynuli celkom pokojne. O pol deviatej sme začínali, pred obedom končili, sem tam bola aj nejaká ta voliteľná hodina odpoludnia.

Čína: Ako to všetko začalo - sizyfovská práca
Publikované: 12.4.2014
Nasadám do autobusu z letiska smerom k mojej univerzite. A pretože v Pekingu je dopravná zápcha snáď v každú dennú dobu, mám dostatok času na spomínanie. Ako to vtedy vlastne bolo? Už som sa zabývala, nakúpila zopár nevyhnutností pre základné prežitie... a potom vlastne už len napäto čakala, než sa objaví moja spolubývajúca.

Čína: Ako to všetko začalo - čínske parky: vaša dcéra ešte stále nemá ženícha?
Publikované: 12.7.2014
V čínskych parkoch sa toho odohráva omnoho viac, než v českých parkoch. V minulom článku už bolo zmienené tancovanie a všemožné vystúpenia. To však zďaleka nie je všetko.

Čína: Ako to všetko začalo – želáte si žabu alebo radšej polovicu kravy?
Publikované: 14.6.2014
Ak ste Číne, s najväčšou pravdepodobnosťou vás neminie ani nakupovanie v místnych supermarketoch. Nie je však supermarket ako supermarket. Sú tu obchody západného typu, a potom samozrejme aj čisto čínske supermarkety. A práve o tých si poďme niečo povedať.

Čína: Ako to všetko začalo - Tu-ťiang-jen: zavlažovací systém  
Publikované: 16.8.2014
Vždycky sa raz za čas naša univerzita rozhodla, že nás treba kultúrne vzdelať. Alebo sa o to aspoň pokúsiť. Potom sa na nástenke objavilo oznámenie o najrôznejších výletoch. Také oznámenia sme, ako správni študenti, ktorým samozrejme išlo predovšetkým o stravu duševnú, viac či menej vnímali ako pozvanie na výlet a obrovskú hostinu, ktorá tento výlet zakončí, a to všetko samozrejme v réžii školy.

Čína: Ako to všetko začalo – čo raňajkujete vy?
Publikované: 17.5.2014
Iný kraj, iný mrav, uvedomovala som si každý deň v Číne. Netrvalo mi to dlho. Začalo to mojím príchodom z letiska, následne ochromujúcou náložou s‘-čchuánského korenia a papričiek ochucujúcich večeru a pokračovalo to opäť jedlom – raňajkami.

Čína: Ako to všetko začalo – jeseň ako v rozprávke: Ťiou-čaj-kou (začíname nerozprávkovo)
Publikované: 19.7.2014
Po nejakej dobe začal byť môj život v Čcheng-tu 成都 ľahko monotónny. Každý deň síce priniesol niečo nového, ale tak nejako bolo na všetkých badať, že sa už nemôžu dočkať vytúženého voľna.

Čína: Ako to všetko začalo - „Ak k nám prichádzajú priatelia z ďaleka...“
Publikované: 19.4.2014
Po peripetiách so zápisom v kancelárii som mala za sebou celkom zdarne prvý týždeň. Nemusela som sa báť o strechu nad hlavou, postupne som spoznávala novú spolubývajúcu a našich nových domácich miláčikov – šváby.

Čína: Ako to všetko začalo - Ťiou-čaj-kou: späť do reality
Publikované: 2.8.2014
Náš pobyt v Ťiou-čaj-kou 九寨沟 sa blížil ku koncu. Posledný deň sme tak zasvätili prehliadke okolia. Kým L. sedela pri peci až do jednej hodiny a potom sa odrazu zdvihla a prehlásila, že ide do hôr, my s V. sme sa vyškriabali na najbližší kopec a užívali si pokoj, ktorý nám vo veľkomestách tak veľmi chýbal. Dokonca sme zabehli aj do dediny a nakúpili pár suvenírov, hlavne teplučké tibetské šatky.

Čína: Ako to všetko začalo - keď je v Číne abnormálne teplo
Publikované: 21.6.2014
Ten kto prišiel v lete do Číny, určite tuší, o čom hovorím. Vyjdete z klimatizovaného letiska a máte pocit, že pred vami niekto mávnutím kúzelného prútika otvoril saunu. Aspoň tak som sa vtedy cítila ja, keď som prišla do Čcheng-tu.

Čína: Ako to všetko začalo: Čching-čcheng-šan
Publikované: 23.8.2014
Po prehliadke Tu-ťiang-jenu nás škola pozvala na štedrý obed. Všetci sa poctivo najedli, ale hneď potom to ľutovali, keď si uvedomili, že nás čaká ešte ďalší bod programu – Čching-čcheng-šan 青城山.

Čína: Ako to všetko začalo - čokoláda, syr a jahodové knedličky
Publikované: 24.5.2014
Asi tak by vyzerali prvé tri priečky zoznamu jedál, ktoré mi v Číne chýbali. Samozrejme človek po chvíli pátrania príde na to, že IKEA je od kampusu len hodinu jazdy autobusom (s pobytom v Číne sa mi veľmi zmenil náhľad na to, aká vzdialenosť je ešte považovaná za „neďaleko“) a že si môže čokoládu aj nejaký syr kúpiť, pokiaľ si chce prilepšiť.

Čína: Ako to všetko začalo – jeseň ako v rozprávke: Ťiou-čaj-kou II.
Publikované: 26.7.2014
Budeme bývať v domčeku, ktorý si postavil jeho bratranec vlastnými rukami, rozprával nám Tibeťan Z. Opäť v nás prebudil zvedavosť a nadšenie, tak trochu ubité dlhou cestou. Okrem toho sme boli tak unavení, že by sme boli zaspali už takmer kdekoľvek. No aj tak sme akosi nemohli uveriť vlastným očiam, keď sme zastavili pred spomínanou stavbou.

Čína: Ako to všetko začalo - tu ale nebývate
Publikované: 29.3.2014
Dlhý rad na oválnu pečiatku sa zdá nekonečný. Ale potom si už iba vyzdvihnem kufor, nasadnem na autobus z letiska a nechám sa odviesť ku svojej univerzite. Všetko pekne podľa plánu, len k tomu pripočítať čakanie v radoch alebo v pekinskej zápche. Ale pokiaľ mi pamäť dobre slúži, pred dvoma rokmi to v Čcheng-tu ani zďaleka nešlo až tak hladko...

Čína: Ako to všetko začalo - škola volá
Publikované: 3.5.2014
Autobus, ktorý ma vezie z pekinského letiska, sa blíži k môjmu miestu určenia. Na pár prvých dní ním nie je škola, ale byt jedného kamaráta, ktorý mi poskytne nocľah po dobu zostávajúcu do registrácie na univerzite. Aká asi bude tá škola? Čo učitelia? A čo spolužiaci?

Čína: Ako to všetko začalo - športový deň vo veľkom štýle
Publikované: 30.8.2014
Na univerzite v Čcheng-tu už ubehol nejaký ten piatok a dni plynuli viac-menej rovnako, niekedy viac, niekedy menej pokojne. Ani žiadny výlet na obzoru nebol a my sme čakali, čo iného sa bude diať.

Čína: Ako to všetko začalo - Kampus: byvam v džungli
Publikované: 5.4.2014
Už čakám v rade na lístky z pekingského letiska. Potom stačí nasadnúť do toho správneho autobusu a za necelú hodinku budem na mieste. Som zvedavá na svoje nové bývanie, na kampus univerzity aj na jeho okolie (kapmus je areál univerzity zahŕňajúci pozemky aj budovy; vysokoškolské mestečko). Nedá mi to a moje spomienky opäť zablúdia o dva roky späť, do „môjho“ kampusu v Čcheng-tu.

Čína: Ako to všetko začalo - Luo-taj: prastaré mestečko
Publikované: 20.9.2014
Ďalším miestom, ktoré som pred odletom z Čcheng-tu 成都 plánovala navštíviť, bolo mestečko Luo-taj (Luo-taj čen 洛带镇). Podľa sprievodcu a nadšených kamarátov, ktorí sem už zavítali, skrátka stálo za videnie.

Čína: Ako to všetko začalo - úplne, ale úplne od začiatku
Publikované: 22.3.2014
Leto. Horúco. Peking. Horúco. Od výstupu z letiska ma delí už len oválna pečiatka. Ale na tú si ešte budem musieť počkať hodnú chvíľu v rade. Som skrátka zase v Číne.

Čína: Ako to všetko začalo – alebo ako sa z cudzincov stali herci...
Publikované: 26.4.2014
Aj keď nadpis vyzerá sľubne, bohužiaľ nebude nasledovať siahodlhý popis mojej hviezdnej hereckej kariéry. Ako sme starčekom v minulej časti sľúbili, tak sme aj ďalší deň prišli na ďalšiu „divadelnú skúšku“.

Čína: Ako to všetko začalo - Čcheng-tu - "pandie mesto"
Publikované: 28.6.2014
Keď som vtedy v Amsterdame čakala na svoj let do Čcheng-tu, odvšadiaľ sa na mňa usmievali hrajúce sa pandy a pozadie tvorilo blankytne modré nebo. Nie. Nebola ani modrá obloha a neboli ani pandy v každom mestskom parku, takže dojem vytvorený plagátmi na letisku sa rýchlo rozplynul. Keď som sa ale trochu rozkukala, rozhodla som sa za pandami vyraziť a vidieť ich konečne na vlastné oči.

Čína: Ako to všetko začalo – "Teraz si ma úplne ožobráčila"
Publikované: 31.5.2014
Predtým, než sa ocitnete na nejaké obdobie v úplne cudzej krajine, si možno ani neuvedomíte, čo všetko budete musieť riešiť. Väčšinou ide o veci, ktoré sú vo vašej domovskej krajine úplne normálne, akási nemenná rutina, nad ktorou málokto premýšľa. Môžeme začať... napríklad nakupovaním. A vezmeme to priamo od podlahy, to znamená od pouličných stánkov.

Čína: Ako to všetko začalo - zázraky na počkanie, nemožné do troch dní
Publikované: 7.6.2014
Samozrejme, že čas od času dostane človek chuť „len tak trošku zjednávať“, predovšetkým vtedy, ak nemáte momentálne nič lepšieho na práci, alebo v prípade, že sa túto kratochvíľu rozhodnete vnímať ako šport. Dokonca si myslím, že keď máte šťastie, množstvo vecí si na trhu zoženiete naozaj neuveriteľne lacno. A ešte sa pri tom aj porozprávate.

Čína: Ako to všetko začalo - Le-šan: tam, kde Budha stráži vody
Publikované: 6.9.2014
Pred mojim odletom z Čcheng-tu 成都, kde som pol roku študovala, ma čakalo ešte niekoľko výletov. Jeden z nich ma zaviedol do Le-šanu, presláveného najväčšou sochou Budhu na svete.

Čína: Ako to všetko začalo - čínske parky: Smiem prosiť?
Publikované: 5.7.2014
V Číne sú miesta, ktoré sú parkami a záhradami priamo preslávené, napríklad Su-čou 苏州. Niekoľko parkov však nájdete snáď v každom čínskom meste. A tak ani Čcheng-tu 成都 nebolo výnimkou.

Čína: Na štúdiách - Niou-ťie: i v Pekingu sú mešity
Publikované: 1.11.2014
V jednom zo svojich predchádzajúcich článkov som sa už, aspoň málinko, zmienila o jednej z čínskych menšinových národností – o Chuejích (chuej-cu 回族). Nemohla som si vynachváliť ich kuchyňu a ich priateľské a vzdelané reakcie, keď sa dozvedeli odkiaľ pochádzam.

Čína:Na štúdiách: "Pi viac horúcej vody!"
Publikované: 11.10.2014
Už v niekoľkých článkoch som sa dostala k tej istej téme – k pitiu horúcej vody. Odmala ma desila predstava, že keď som chorá, tak musím piť horúce nápoje. Vždy som tvrdila, že je predsa omnoho jednoduchšie a chutnejšie namiešať si šťavu. A potom som odišla do Číny.

Čína: Na štúdiách – kúpte si bicykel
Publikované: 8.11.2014
Na úvod je možno potrebné povedať, že pochádzam z malého mesta. A veľký šok pre mňa bol už len príjazd do Prahy. Keď som vtedy nešťastne a stratene pobehovala rannou Prahou a snažila sa nájsť správnu adresu, netušila som, že si takýto zážitok ešte zopakujem. A že bude ďaleko intenzívnejší.

Čína: Na štúdiách – Starý letný palác: zničená sláva a čerešňové kvety
Publikované: 6.12.2014
Snáď každý, kto navštívil Peking a mal trochu času, zavítal aj do známeho Letného paláca (I-che-jüan 颐和园) na severozápade Pekingu. Už menej turistov však vie, že neďaleko od „nového“ Letného paláca si môžu prezrieť aj Starý letný palác (Jüan-ming-jüan 圆明园).

Čína: Na štúdiách - všetky cesty vedú do Ríma, žiadna do kancelárie
Publikované: 4.10.2014
Ako som si pri prieskumnom zájazde do kampusu sľúbila, tak som aj urobila. Na začiatku septembra som spoločne so všetkou svojou batožinou opäť naklusala do svojho budúceho kampusu (kampus je areál vysokej školy alebo univerzity zahŕňajúci pozemky aj budovy, čiže celé vysokoškolské mestečko).

Čína: Na štúdiách – Chrám Nebies
Publikované: 29.11.2014
Dni v Pekingu veselo ubiehali. Ráno do školy, popoludní zo školy, učiť sa, porozprávať sa s kamarátmi... Každodennú rutinu sme prekladali občasnými víkendovými výletmi. Letný Peking, pravda, nebol moc kúzelný.

Čína: Na štúdiách - späť na mieste činu
Publikované: 27.9.2014
Keď som sa pred odjazdom z Čcheng-tu 成都 odhodlala k finálnemu baleniu, zistila som, že mám rozhodne viac než len svojich päť sliviek.

Čína: Na štúdiách - je tu veľa ľudí, nedá sa nič robiť
Publikované: 25.10.2014
Určite existujú zoznamy najpoužívanejších slov, a to v každom jazyku. Učíme sa, ktoré slová používame v našej materinskej reči najviac. A väčšinou sa tomu nedivíme, skutočne sa jedná o slová, pri ktorých sa nám to zdá logické.

Čína: Na štúdiách - Cchuan-ti-sia: útek z Pekingu
Publikované: 22.11.2014
Hovorím síce iba na základe vlastnej skúsenosti a postrehov od priateľov a známych, ale mám dojem, že snáď u každého skôr či neskôr príde čas, kedy potrebuje opustiť hlučné veľkomesto a nadýchať sa čerstvého vzduchu.

Čína: Na štúdiách: v jame levovej
Publikované: 18.10.2014
Prvé registračné úlohy boli konečne za mnou. Zriadila som si účet v čínskej banke, odovzdala som asi osem pasových fotografií a všetky ďalšie potrebné dokumenty a na izbe si vyčerpane prečítala pokyny. Po zistení, že čínska a anglická verzia sú odlišné, som sa rozhodla veriť tej pôvodnej, čiže čínskej.

Čína: Na štúdiách - koľko ľudí stretneš...
Publikované: 13.12.2014
Viem, že staré príslovie začína trošku inak, ale niekedy mi napadne, že aj táto jeho obmena má niečo do seba. Sú miesta, na ktorých mi to príde na um častejšie, a potom tiež také miesta, kde mi to napadne skoro každý deň. Ako už isto tušíte, do druhého prípadu spadá aj Čína.


Súvisiace video

Čína: Hongkong
Návšteva Hongkongu je pre mnoho ľudí úžasný, silný, intenzívny a niekedy aj divný zážitok… Znie t...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 25. 4. 2024
sviatok:Marek
dnes:
štvrtok 25.4.
4 °C
zajtra:
piatok 26.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X