www.infoglobe.sk » Čína – čo je dobré vedieť

Čína – čo je dobré vedieť

Publikované: 13.2.2016
Počas svojho druhého študijného pobytu v Číne som už bola samozrejme o niečo málo múdrejšia než pri tom prvom. A vlastne aj pred tým prvým som si vypočula mnoho rád od starších spolužiakov. „Snaž sa veľmi nepoužívať látkové vreckovky.“ „Hlavne nezapichuj paličky do jedla.“

Okrem takýchto rád som postupne objavila nespočetne veľa ďalších faktov, ktoré ma ako niekoho, kto bol v Číne po prvýkrát, prekvapili. Vedela som, že štvorka a štrnástka sú nešťastné čísla. Ak prečítame číslo štyri v treťom tóne namiesto v správnom štvrtom, znamená „smrť, zomrieť“. Nenapadlo ma však, aký veľký dôraz sa tu tomu bude prikladať. V hoteloch často chýbali izby s týmito číslami a niekedy dokonca aj celé poschodia označené týmto číslom – takže vo výťahu máte hneď za trojkou pätku a za trinástkou nasleduje pätnástka. Pre mnoho ľudí je nepredstaviteľné, že by mali telefónne číslo obsahujúce štvorku. Niektorí z mojich kamarátov mi dokonca rozprávali, že sa im podarilo telefónne číslo, ktoré malo v sebe príliš mnoho štvoriek, získať úplne zadarmo.

čo je dobré vedieť, keď cestujete po Číne

Teraz by si nemala...“ Táto fráza sa postupne plnila najrôznejšími doporučeniami. „Teraz by si nemala piť studenú vodu, nie je to zdravé.“ „Teraz by si nemala jesť baranie mäso, v tomto ročnom období sa predsa neje.“ „Teraz by si nemala chodiť len v tričku!“ Väčšinou sa jedná o odporúčania, ktoré súvisia s pohľadom čínskej medicíny na ľudské telo v určitých ročných obdobiach. Postupne som sa naučila, že vôbec nemá cenu akokoľvek proti nim bojovať, a dokonca že mnohé z nich skutočne majú niečo do seba. Zelený čaj skrátka ochladzuje. Neviem však, čo je pravdy na tom, že psie mäso zahrieva, na vyskúšanie tejto rady som namala odvahu ...

čínske jedlo

Taktiež som sa naučila, že nie všetko v tejto krajine (kde sa dá zohnať takmer všetko) zoženiete. V Číne sa napríklad veľmi obtiažne zháňajú deodoranty a antiperspiranty. Áno, čítate správne. Pokiaľ ich predsa len zoženiete, bývajú veľmi drahé, a navyše sa vám môže veľmi ľahko stať, že vás nebudú chcieť pustiť do metra – pri vstupe do metra totiž prechádzate kontrolami ako na letisku. Pokiaľ si strážnici všimnú plechovku s obrázkom ohňa, tak sa s deodorantom rozlúčite (pokiaľ ho neukryjete veľmi dobre niekde na tele). Aj niektoré ďalšie hygienické potreby sa zháňajú ťažšie. Predovšetkým dámy si budú musieť zvyknúť, že žiletky sa kupujú pánske a krémy je potrebné skúmať.

čo je dobré vedieť, keď cestujete po Číne

Na iné veci vás zas môže čakať tlačenica – napríklad lístky na vlak. Pokiaľ budete chcieť cestovať rýchlovlakom, pravdepodobne vás žiadne väčšie problémy nečakajú, ale väčšinu lístkov je nutné kupovať včas, teda aspoň niekoľko dní dopredu. Zvykla som si, že na stanici prechádzate mnohými kontrolami a bez lístku zakúpeného len a len na vaše meno a pas vás tam vôbec nepustia.

čínske jedlo

Avšak mnoho vecí vás prekvapí aj kladne. Ryža sa tu síce je takmer stále, ale je taká chutná, že to človeku vôbec nevadí. A vlastne mu to po návrate domov chýba. Rovnako ako slíže – každý si vyberie svoje obľúbené. Ovocie je na každom rohu a každých desať metrov stojí stánok, v ktorom vám na požiadanie do dvoch minút pripravia nejakou dobrotu. Výborne fungujú nákupy cez internet – tovar k vám často dorazí už o niekoľko hodín. Ak sa budete chcieť stravovať v reštauráciách, dajú sa nájsť také, kde sa najete v prepočte za štyridsať českých korún (ani nie 2 €). Všade sa dá zohnať horúca voda zdarma, takže si stačí so sebou nosiť pohár na čaj a zopár čajových lístkov a neustále budete mať k dispozícii niečo teplé na pitie.

Každého určite prekvapí aj zaskočí niečo iné. Dúfam však, že vás v Číne budú čakať iba samé príjemné prekvapenia a svoj pobyt si užijete!

 

Text a foto: Hana Bašová

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Čína – Koniec dobrý, všetko dobré
Publikované: 20.2.2016
Odjazd bol otázkou minút. T. a P. odlietali do Čiech, já a B. sme už mali zbalené do Vietnamu, kde nás čakalo ďalšie dobrodružstvo. Dosť bolo spomínania. T. s P. vyzerali dosť unavene – mesiac cestovania po Číne môže dať zabrať. Mnohí síce tvrdia, že kultúrny šok ich nestretol, ale Čína predsa len nie je úplne rovnaká ako Európa.

Čína: Len také rozprávanie – Áno, viem používať paličky
Publikované: 6.2.2016
Keď sme sa na letisku s B. zamysleli nad všetkými predsudkami, ktorými sa zaoberajú naši českí kamaráti, uvedomili sme si, že ani tí čínski nie sú tak úplne bez skreslených predstáv o našej kultúre.

Čína: Len také rozprávanie – Nie, skutočne nie sú všetci rovnakí
Publikované: 30.1.2016
A bolo to tu – deň odjazdu pre nás aj pre T. s P. Dievčatá sa pomaly chystali do lietadla, zatiaľ čo ja a B. sme mali ešte trošku času, než opäť opustíme územie Číny. Ako to už býva, pred očami nám bežali všetky – predovšetkým tie pekné – zážitky, ktoré sa nám pri ročnom pobyte a následnom cestovaní prihodili. A napadalo nás tiež, že teraz sa už aj T. a P. budú potýkať s všadeprítomnými dotazmi ohľadne Číny.

Čína, Na štúdiách:  Chu-tchiao sia – kde tigre dávajú dobrú noc
Publikované: 24.10.2015
Aj keď sa zdalo, že nejaký balvan na nás cestou do hostelu skrátka spadnúť musí, vodič nás doviezol v úplnom poriadku a ešte sme zvládli visieť z okienok a fotiť okolitú krajinu, akoby to bola jediná príležitosť. Behom niekoľkých nasledujúcich dní sme však zistili, že tohto miesta sa snáď skutočne nedá nabažiť...

Čína, Na štúdiách: Chu-tchiao sia – lúčenie
Publikované: 21.11.2015
Deň odjazdu z horského raja nadišiel. Mali sme však ešte voľné dopoludnie, a tak sme sa vydali na poslednú prieskumnú prechádzku. Nesmerovali sme už nikam ďaleko, iba do susedstva.

Čína, Na štúdiách: Chu-tchiao sia – medzi vysokohorskými štítmi
Publikované: 31.10.2015
V maličkom domácom hosteli v blízkosti tiesňavy Tigrieho skoku (Chu-tchiao sia 虎跳峡) sme spali spánkom spravodlivých. Hneď po našom príjazde sme sa boli pozrieť na besniacu rieku Ťin-ša 金沙, ktorú v jej najužšom bode údajne preskočil tiger, a pohyb na nezvyčajne čerstvom vzduchu nás veľmi úspešne unavil. Aj tak sme však druhý deň ráno skoro vstali, aby sme si z terasy vychutnali pohľad na slnečné lúče, ktoré nesmelo postupovali ranným oparom.

Čína, Na štúdiách: Chu-tchiao sia – v ceste koňa a vodopády
Publikované: 7.11.2015
Zdalo sa, že prebúdzať sa do horských rán naplnených príjemným oparom nás nikdy nemôže omrzieť. V našom hosteli sme spali už niekoľkú noc a pri každých raňajkách na terase pod horskými štítmi sme dumali, či sú aj miestni stále tak okúzlení.

Čína, Na štúdiách: Chu-tchiao sia – záchranári
Publikované: 14.11.2015
Z nášho nevinného výletu k vodopádom sa stala moja nočná mora. Koníky stojace cez uzučkú cestičku nad hlbokým zrázom boli oproti vodopádu cez cestu ešte vlastne úplne neškodné. Akonáhle som sa dostala cez obe tieto prekážky na druhú stranu, pred očami sa mi objavil pán domáci a jeho nadšené inštrukcie, kadiaľ ísť za ďalšími vodopádmi. A pretože cesta viedla k nášmu hostelu iba jedna, musela som sa psychicky pripravovať na ďalšie a ďalšie vodopády.

Čína, Na štúdiách: Li-ťiang – druhý pokus
Publikované: 28.11.2015
Odjazd z tiesňavy Tigrieho skoku sme takmer zázrakom v zdraví prežili a čakal nás Li-ťiang 丽江. Po druhý raz. Musím priznať, že aj keď sme to nikto nahlas nepovedali, nijako zvlášť sme sa do tohto mesta netešili. Náš pobyt pred pár dňami nám totiž tak nejako bohato stačil. Bývali sme síce vďaka mojej vynaliezavosti hneď pri jazere La-š'-chaj 拉市海, ale rozhodne to nebola žiadna výhra. Okrem iného preto, že sme si vôbec nepozreli historické centrum, časť Li-ťiangu, kvôli ktorej sem všetci jazdia.

Čína, Na štúdiách: Li-ťiang – jedlo, suveníry a turisti
Publikované: 12.12.2015
Z ticha chrámu skrytého v jednej z uličiek Li-ťiangu sme opäť vykročili medzi davy turistov. Väčšinu z nich tvorili Číňania, ktorí sa radostne vrhali na všakovaké pochutiny – hlohom v cukrovej poleve začínajúc a obrovskými opekanými kosťami končiac.

Čína, Na štúdiách: Li-ťiang – Si turista? Zaplať!
Publikované: 10.10.2015
Už v minulom článku som tak trochu začala rozprávať o jazere La-š'-chaj 拉市海, ku ktorému sme sa chceli vypraviť. Jazero sa rozkladá pri južnom úpätí Snežnej hory nefritového draka (čínsky Jü-lung süe-šan 玉龙雪山) v nadmorskej výške cez 2 400 metrov, jeho plocha činí asi 5 330 hektárov. Predtým tu viedla stará konská čajová cesta, veľmi dôležitým artiklom bol chuťovo výrazný čaj pchu-er 普洱. Dnes je jazero hniezdiskom takmer šesťdesiatich druhov vtákov – v zime sa ich tu zíde cez tridsaťtisíc. Najlepším časom na ich pozorovanie je vraj december.

Čína, Na štúdiách: Li-ťiang – mnísi a čačky
Publikované: 5.12.2015
Li-ťiang 丽江, mestečko v juhočínskej provincii Jün-nan 云南, má povesť rozprávkovej zeme s čistou oblohou, sviežim vzduchom a úchvatnou krajinou. To všetko skutočne Li-ťiang spĺňa – a ešte niečo navyše. V dnešnej dobe je rajom – rajom pre turistov. Pokiaľ zaplatíte vstupné osemdesiat jüanov do historického centra, okrem neodbytných predavačov už vám nič nebráni v prieskume.

Čína, Na štúdiách: Peking – balíme a strácame sa
Publikované: 9.1.2016
Výlet na Veľký čínsky múr sme v zdraví a s úžasnými zážitkami mali za sebou a teraz nás už okrem zábavy čakali aj prípravy na odjazd. Já a B. sme mali plné ruky práce s balením. Ukázalo sa, že zbaliť rok života v Číne do jedného kufru nie je záležitosť na jedno odpoludnie. Odviedla som preto T. a P. do ich hostelu a ponechala ich osudu.

Čína, Na štúdiách: Peking – cestou necestou na múr
Publikované: 26.12.2015
Naše veľké spoločné cestovanie sa už blížilo do finišu. V ten okamih to však vyzeralo, že cestovať budeme ďalších pár týždňov – predstavte si skupinu štyroch otrhaných študentov, ktorí sedia na chodníku pri ceste a čakajú na autobus, ktorý „by mal každú chvíľu ísť“.

Čína, Na štúdiách: Peking – ako doma
Publikované: 19.12.2015
Po niekoľkotýždňovom cestovaní nás čakal návrat do Pekingu. Bol to zvláštny pocit. Po pol roku strávenom v hlavnom meste nám s B. tak trochu pripadalo, že sa vraciame „domov“. Z Li-ťiangu 丽江 sme sa vlakom dopravili do Kchun-mingu 昆明, hlavného mesta provincie Jün-nan 云南, kde sme strávili ešte niekoľko dní. Letenky sme kupovali narýchlo, pretože sme stále čakali, že ešte zlacnejú, takže bol nakoniec zázrak, že sa nám ich podarilo zohnať.

Čína, Na štúdiách: Peking - Letný palác: konečne v lete
Publikované: 16.1.2016
Hodiny zostávajúce dievčatám (a vlastne aj nám) do odchodu sa dali už celkom ľahko zrátať, ale predsa sme sa rozhodli využiť ich ako sa dá a aj napriek neuveriteľnej horúčave preskúmať z Pekingu maximum.

Čína, Na štúdiách: Peking - rozpálený múr
Publikované: 2.1.2016
Pokračovať z rázcestia smerom do kopca sme zvládli na jednotku. Prechádzali sme miestnou dedinkou, niektorí si nás prezerali, iní tu očividne turistov stretávali, a tak nám len zamávali na pozdrav. Keď sme došli na ďalšie rázcestie, múr sa už pred nami začínal rysovať. A na križovatke sa pre zmenu rysoval malý obchodík, ktorý čuduj sa svete ani nebol predražený, takže sme doplnili zásoby vody. A tiež cukru v podobe nanukov. Ak existuje závislosť na nanukoch, v Číne som ňou zaručene trpela.

Čína, Na štúdiách: tiesňava Tigrieho skoku – raj na dohľad
Publikované: 17.10.2015
Z Li-ťiangu 丽江, malého a turisticky veľmi známeho juhočínskeho mestečka, sme odchádzali vcelku radi. Trochu nás ťažilo pomyslenie, že sa do nášho hostelu budeme musieť na spiatočnej ceste vrátiť, ale rozhodli sme sa zahodiť starosti za hlavu a tešiť sa na ďalšie dobrodružstvo.

Čína, Na štúdiách: Zakázané mesto – miesto, kde žil posledný čínsky cisár
Publikované: 23.1.2016
Na záver veľkej cesty, ktorú sme s T. a P. podnikli, sme sa rozhodli ísť na dve miesta, na ktorých sme síce s B. už boli, ale ktoré rozhodne stoja za prehliadku. Prvým z nich bol romantický Letný palác (čínsky I-che-jüan 颐和园), ktorý sme si vďaka zimnej atmosfére pamätali ako rozprávkové miesto, ale v lete na svojej rozprávkovosti troška strácal. Tým druhým miestom bolo Zakázané mesto, správnejšie čínsky Ku-kung, čo doslova znamená „Starý palác“.

Čína: Na štúdiách – (Ne)užitočné povolania
Publikované: 11.4.2015
Som jedna z tých, ktorá si nákupy jednoducho nevie užiť. Mám väčšinou pocit, že by som čas venovaný hľadaniu niečoho, čo nakoniec aj tak často nenájdem, mohla využiť omnoho efektívnejšie. A keď sa už odhodlám a do obchodu vyrazím, potrebujem čas.

Čína: Na štúdiách - Čcheng-tu: cesta tam a zase späť
Publikované: 27.6.2015
V Čcheng-tu 成都 sme navštívili miesta, o ktorých už tu bola reč v minulých článkoch. Ja som si užívala nostalgiu, ostatní členovia našej výpravy zasa príjemné počasie – väčšinu času jemne pršalo, takže nebolo také teplo, aké v tom čase v Čcheng-tu obyčajne býva.

Čína: Na štúdiách - Čcheng-tu: ako doma
Publikované: 20.6.2015
Náš odjazd zo Si-anu 西安 sa nezadržateľne blížil. Nezostávalo, než sa aj s batohmi presunúť mestským autobusom na vlakovú stanicu. Potiaľ to bolo celkom jednoduché...

Čína: Na štúdiách - Cchuan-ti-sia: útek z Pekingu
Publikované: 22.11.2014
Hovorím síce iba na základe vlastnej skúsenosti a postrehov od priateľov a známych, ale mám dojem, že snáď u každého skôr či neskôr príde čas, kedy potrebuje opustiť hlučné veľkomesto a nadýchať sa čerstvého vzduchu.

Čína: Na štúdiách - Chang-čou II.: Nepokoj pri pokojnom jazere
Publikované: 28.2.2015
Z dedinky Lung-ťing 龙井 sme sa vracali mierne rozladení. Zase nám dotieravá pani pripomenula, že sme v Číne stále turisti – a s tvárou, ktorú mám, pre veľa Číňanov turistom jednoducho navždy zostanem.

Čína: Na štúdiách - Chang-čou: Výlet do Dračej studne
Publikované: 21.2.2015
Po krušnom príjazde do Chang-čou 杭州 nás čakal nabitý program. Hneď z rána sme sa teda vydali na prieskum, aby sme zistili, kde to vôbec sme a ako sa dostaneme k nášmu ďalšiemu cieľu – dedinke Lung-ťing 龙井, preslávenej čajovými plantážami.

Čína: Na štúdiách – Chrám Nebies
Publikované: 29.11.2014
Dni v Pekingu veselo ubiehali. Ráno do školy, popoludní zo školy, učiť sa, porozprávať sa s kamarátmi... Každodennú rutinu sme prekladali občasnými víkendovými výletmi. Letný Peking, pravda, nebol moc kúzelný.

Čína: Na štúdiách - je tu veľa ľudí, nedá sa nič robiť
Publikované: 25.10.2014
Určite existujú zoznamy najpoužívanejších slov, a to v každom jazyku. Učíme sa, ktoré slová používame v našej materinskej reči najviac. A väčšinou sa tomu nedivíme, skutočne sa jedná o slová, pri ktorých sa nám to zdá logické.

Čína: Na štúdiách - keď sa človeku nechce odísť zo školy...
Publikované: 3.1.2015
Keď ste v Číne na štúdiách a chcete toho skúsiť ešte viac, než sa naučíte v klasických kurzoch, môžete sa poohliadnuť po voliteľných kurzoch. Väčšinou ich univerzity ponúkajú mnoho. Od najrôznejších športov cez prednášky o literatúre alebo reáliách až po kurzy kaligrafie alebo miestneho dialektu.

Čína: Na štúdiách - koľko ľudí stretneš...
Publikované: 13.12.2014
Viem, že staré príslovie začína trošku inak, ale niekedy mi napadne, že aj táto jeho obmena má niečo do seba. Sú miesta, na ktorých mi to príde na um častejšie, a potom tiež také miesta, kde mi to napadne skoro každý deň. Ako už isto tušíte, do druhého prípadu spadá aj Čína.

Čína: Na štúdiách - konečná
Publikované: 20.12.2014
„Na konečnú? Ale čo tam budete robiť, veď tam nič nie je?“

Čína: Na štúdiách – kúpte si bicykel
Publikované: 8.11.2014
Na úvod je možno potrebné povedať, že pochádzam z malého mesta. A veľký šok pre mňa bol už len príjazd do Prahy. Keď som vtedy nešťastne a stratene pobehovala rannou Prahou a snažila sa nájsť správnu adresu, netušila som, že si takýto zážitok ešte zopakujem. A že bude ďaleko intenzívnejší.

Čína: Na štúdiách - na skok do školských lavíc: ak prichádza priateľ z ďaleka...
Publikované: 27.12.2014
Aj keď som v Číne pomerne dosť precestovala, hlavným dôvodom, prečo som sem prišla, predsa len bolo štúdium čínštiny. A pretože sa ma v poslednej dobe stále viac známych aj takmer neznámych ľudí pýta, ako vlastne taká výučba v Číne vyzerá, pokúsim sa vám to aspoň trošku priblížiť.

Čína: Na štúdiách – naše prvé kroky v Si-ane
Publikované: 16.5.2015
Peking, mesto nášho ročného študijného pobytu, neprivítal dievčatá práve najústretovejšie. Ale ani cez všetky prekážky, ktoré nám postavil do cesty, sme si nenechali skaziť náladu a povedali sme si, že sa na pamiatky, na ktoré sme sa počas prvých pár dní nedostali, pozrieme pre odletom. S prípadnými nezdarmi bolo však v našom veľkolepom bojovom cestovnom pláne počítané.

Čína: Na štúdiách - Niou-ťie: i v Pekingu sú mešity
Publikované: 1.11.2014
V jednom zo svojich predchádzajúcich článkov som sa už, aspoň málinko, zmienila o jednej z čínskych menšinových národností – o Chuejích (chuej-cu 回族). Nemohla som si vynachváliť ich kuchyňu a ich priateľské a vzdelané reakcie, keď sa dozvedeli odkiaľ pochádzam.

Čína: Na štúdiách – pekinské privítanie
Publikované: 9.5.2015
Aj keď sme sa snažili, nepodarilo sa nám objednať úplne ideálne počasie. Smog, tak ako nepriepustná pokrievka, držal nad Pekingom teplo a snažil sa nás vyčerpávať. Ale my sme sa nedali.

Čína: Na štúdiách – rozsypaný čaj a neposlušné pády
Publikované: 15.11.2014
„Ty študuješ čínštinu? To ako prečítaš ten rozsypaný čaj?“ „Čínštinu? Ťing ťing ťong?“ „A čo, už máš z tej ryže šikmé oči?“

Čína: Na štúdiách – ak prichádza priateľ z ďaleka
Publikované: 25.4.2015
...vari to nie je radostné? Už v jednom z minulých článkov som neodolala a citovala prvú vetu z Konfuciových Hovorov. Aby som bola úprimná, mala som ju na mysli veľmi často. Pred mojím odjazdom do Číny sa ma pýtal snáď každý druhý: „A to za tebou budem môcť prísť? To vieš, keď už tam budeš, tak nebudem musieť zháňať sprievodcu...“

Čína: Na štúdiách - Š'-TU: rieka i hory
Publikované: 10.1.2015
S blížiacou sa jarou nás to tiahlo z Pekingu von do prírody. „Prečo nejdete do Š'-tu 十渡,“ navrhla nám jedna z našich učiteliek – kamarátok. Podľa popisu to vyzeralo krásne: vraj „Kuej-lin 桂林 severu“.

Čína: Na štúdiách – Si-an: jeden ako druhý a každý iný
Publikované: 30.5.2015
„To je niečo, čo musíte vidieť!“ „Určite to stojí za to!“ „Je to div sveta.“

Čína: Na štúdiách - Si-an: pokoj aj ruch veľkomesta
Publikované: 23.5.2015
Chrám Ôsmych nesmrteľných (Pa sien an 八仙庵) je najväčší taoistický chrám v Si-ane 西安. Keď sme sa rozhodovali, na ktorú pamiatku vyrazíme najskôr, bol celkom jasnou voľbou.

Čína: Na štúdiách – Si-an: pár povestí na záver
Publikované: 13.6.2015
V Si-ane 西安 nám zostával posledný deň. Na večer sme totiž mali kúpené lístky – nie do opery, ale na nočný vlak do môjho milovaného Čcheng-tu 成都.

Čína: Na štúdiách – Si-an: Veľká mešita
Publikované: 6.6.2015
Terakotová armáda v Si-ane 西安 nás síce zaujala, ale rozhodne to nebola jediná téma toho dňa. Boli sme dosť možno trochu sklamaní všetkými tými ľuďmi, ktorých sme tam stretávali. Či už to boli senzáciechtiví turisti alebo ziskuchtiví obchodníci. Nehovoriac o nemalom vstupnom... Ani na dobré jedlo sme nikde v okolí nenarazili, a tak sme zjedli len niečo málo a nasadli na autobus späť do mesta.

Čína: Na štúdiách - Sia-men II.: Keď výlet začína pohrebom...
Publikované: 14.3.2015
Ešte kým som sa vydala do Číny, na všelijakých reklamných plagátoch som si všímala podivné, väčšinou kruhovité budovy a nechápala som, prečo niekto niečo takéto vôbec staval alebo dokonca ešte stavia.

Čína: Na štúdiách - Sia-men III.: zlí psi a dobrí ľudia
Publikované: 21.3.2015
Náš pobyt v Jün-jung-jao 云永谣 začal pomerne netradične pohrebom, ktorého sa zúčastnila valná časť miestnych – niektorí priamo v sprievode, iní ich sledovali z diaľky. Za chvíľu ale praskanie ustalo, hudba utíchla a o všetkom mohli rozprávať iba ulice plné červených papierikov po trhavinách.

Čína: Na štúdiách - Sia-men IV.: políčka voňajúce čajom
Publikované: 28.3.2015
Pri našom pátraní po tchu-lou 土楼 sme sa po chvíli snaženia dostali úplne mimo turisticky atraktívnej dediny, kde neúnavne vyhrávala hudba. Čínski turisti sa veselo fotili v najrôznejšom tradičnom aj netradičnom oblečení požičanom za nehorázne sumy. Okolo nás zrazu všetko utíchlo a my sme sa po uzučkej cestičke dostávali bližšie k miestnym kopcom.

Čína: Na štúdiách - Sia-men V.: delostrelecká pevnosť aj univerzita
Publikované: 4.4.2015
Náš výlet za slávnymi tchu-lou 土楼 dopadol dobre. Objavila sa tajomná dodávka, ktorá nakoniec vôbec nebola tajomná. Nasadli čínski turisti a nasadli sme aj my, pretože nám pri pokladni objektu povedali, že posledný autobus už dávno odišiel a vodič dodávky nám aj tak dá najlepšiu cenu.

Čína: Na štúdiách - Sia-men: Ostrov Ku-lang-jü
Publikované: 7.3.2015
Keď sme skoro ráno vystrčili nos do ulice, zistili sme, že to tam skutočne žije. Bager vytrvalo búral jeden z domčekov a ostatní sa čulo venovali svojej práci, ako by sa nechumelilo. Trochu namrzene sme sa snažili ochrániť svoje raňajky pred všadeprítomným prachom a rozhodnutie bolo jasné – dostať sa odtiaľto pre dnešok čo najďalej.

Čína: Na štúdiách – Starý letný palác: zničená sláva a čerešňové kvety
Publikované: 6.12.2014
Snáď každý, kto navštívil Peking a mal trochu času, zavítal aj do známeho Letného paláca (I-che-jüan 颐和园) na severozápade Pekingu. Už menej turistov však vie, že neďaleko od „nového“ Letného paláca si môžu prezrieť aj Starý letný palác (Jüan-ming-jüan 圆明园).


Súvisiace video

Čína, Šanghaj – bohaté centrum Východu
Najväčšie mesto Číny priťahuje stále viac pozornosti, dokonca do Šanghaja môžete na niekoľko dní ...

Čína: Hongkong ázijský
Západná kultúra je v Hongkongu veľmi silná, ale keď budete pozorní, všimnete si ázijské detaily. ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 18. 4. 2024
sviatok:Valér
dnes:
štvrtok 18.4.
3 °C
zajtra:
piatok 19.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X