www.infoglobe.sk » Chorvátsko – prechádzka mestami Split, Trogir a Primošten

Chorvátsko – prechádzka mestami Split, Trogir a Primošten

Publikované: 22.4.2018
Z národného parku Krka, kam ste sa spolu s nami pozreli minulý týždeň, sa do Splitu dostaneme asi za 2 hodiny.

socha sv. Gregora

Ak jazdíte do Chorvátska, Split vám asi veľmi predstavovať nemusíme, valná väčšina z vás určite dorazila k soche biskupa Gregora, aby sa dotkla jeho palca, ktorý vám splní prianie. Vašu pozornosť si tu určite zaslúži aj Diokleciánov palác, do dnešných dní jeden z najzachovalejších a najväčších palácov rímskeho impéria. Cisár Dioklecián vládol v rokoch 284 až 305. Napriek svojmu prostému pôvodu sa stal vojenským veliteľom a zasadil sa o radikálne reformy predovšetkým vo vojenských a hospodárskych oblastiach. Tienistou stránkou jeho panovania boli perzekúcie voči kresťanom. Ani smrť panovníka nemala vplyv na využívanie paláca, stal sa administratívnym komplexom a sídlom miestodržiteľa. Keď neďalekú Salonu v roku 615 vyplienili Avari, našli v priestoroch paláca nový domov stovky utečencov.

 

Ako predloha budúcej podoby paláca poslúžil rímsky vojenský tábor. Komplex má obdĺžnikový tvar a všetky budovy chránili miestami takmer tridsaťcentimetrové hradby. Obranyschopnosť zaisťovali aj vysoké veže, juh, sever a východ zdobia honosné vstupné brány. Biskupa Gregora nájdete pri tej Zlatej, smerujúcej k Salone. Najzachovalejšia je Železná brána s hodinovou vežou. Dôležitým miestom je peristyl. Svoje významné miesto má skoro uprostred objektu. Pôjdete od Zlatej brány po ulici Cardo až na križovatku s ulicou Krešimirovou. Na rohu sú turistické informácie, kde získate množstvo letáčikov a aj mapku paláca. Potom sa pred vami otvorí akési námestie, obklopené chrámami Venuše a Kybely. Druhú stranu zdobí bývalé Diokleciánovo mauzóleum, dnes katedrála sv. Dujma. Počas letných mesiacov môžete byť svedkami návštevy cisára. Presne na poludnie sa na peristyle objavia herci v dobových kostýmoch v čele s panovníkom.

Diokleciánov palác

Pod celým areálom sú obrovské podzemné priestory, do ktorých sa môžete pozrieť za poplatok. Antické podzemie je veľkolepé a kopíruje vzhľad nadzemných častí paláca. Niektoré časti sa počas sezóny využívajú pre koncerty vážnej hudby, v iných miestach sa predávajú suveníry. Každopádne vás od prímorskej promenády dovedú až k peristylu.

Split   Split   Split

Príjemnou promenádou sa vraciame k autu a pokračujeme do románskeho mesta Trogir. Prvé zmienky pochádzajú z roku 380, kedy si ho vyhliadli Gréci a založili tu opevnený Tragyrion. V súčasnosti patrí medzi najlepšie zachovalé stredoveké európske mestá.

Trogir

Trogir   Trogir

katedrála sv. Vavrinca

Mierime k pevnosti Kamerlengo, ktorá je súčasťou opevnenia mesta. Najskôr sa zastavíme pri obrannej veži sv. Marka a potom nakukneme na nádvorie Kamerlenga. Občas sa tu v lete konajú koncerty alebo iné kultúrne predstavenia. Promenáda nás pomaly dovedie až k Morskej bráne, odkiaľ je to len malý kúsok k najstaršiemu rybiemu trhu v meste.

Trogir

Morskou bránou prejdeme do uličiek starého mesta a rovno na Trg Ivana Pavla II, kde stojí katedrála sv. Vavrinca. Pre turistov je najzaujímavejší románsky portál majstra Radovana. Kamenné levy podopierajú Adama a Evu. Po oboch stranách je veľké množstvo sôch, ktoré predstavujú rôzne ročné obdobia, jednotlivé mesiace, rôzne pracovné činnosti a nesmú chýbať ani podobizne svätcov. Vo vnútri kostola určite neprehliadnete osembokú kamennú kazateľňu z 13. storočia alebo renesančnú kaplnku blahorečeného Orsiniho.

Dnes ešte nahliadneme do asi hodinu vzdialeného mesta Primošten. Pozor, do starého centra sa autom nedostanete. Zastavte na hornom parkovisku a po schodoch zíďte dolu. Následne prejdite cez most, ktorý je vlastne zmienený aj priamo v názve mesta – Primošten – priblížený mostom. Mestečko je veľmi malé a je jedno, akou ulicou sa vydáte, obe vás nakoniec dovedú k jeho dominante – kostolu sv. Juraja. Vrchol mesta zdobia už od 15. storočia a sú odtiaľ pekné výhľady do okolia. V uličkách je mnoho obchodov so suvenírmi, malebné kaviarne a reštaurácie, kde si môžete po dlhom dni odpočinúť. Prechádzka nám zaberie približne hodinu a už sa aj vraciame späť.

Primošten   Primošten

Primošten

A Pretože pamiatok a mestských uličiek sme si dnes užili až až, nabudúce sa s nami pozriete do národného parku Kornati.

GPS: (Split) 43°30'30.7"N 16°26'29.1"E

         (Trogir) 43°31'00.3"N 16°15'03.1"E

         (Primošten) 43°35'10.1"N 15°55'35.0"E

 

Text: Magdaléna Radostová

Foto: Magdaléna Radostová, Wikimedia Commons: Airin, Karel Hrdina, Qypchak

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Chorvátsko, ostrov Hvar – mestečko Stari Grad
Publikované: 30.9.2018
Pomaly, ale iste končí dovolenková sezóna pri mori. Napriek tomu sa vydáme na chorvátsky ostrov Hvar, kde navštívime miesto jeho najstaršieho osídlenia – bezmála trojtisícové mestečko Stari Grad.

Chorvátsko, Zadar – metropola severnej Dalmácie
Publikované: 13.5.2018
Naše nahliadnutie do chorvátskych miest a národných parkov je takmer na konci. Dnes nás čaká ešte posledná zastávka – Zadar.

Chorvátsko, národný park Paklenica – pre turistov aj horolezcov
Publikované: 6.5.2018
Posledný národný park v tejto oblasti, ktorý spoločne preskúmame, je Paklenica. Opäť sa vrátime k obľúbenému náčelníkovi Apačov, ktorého scény sa natáčali aj tu. Rezervácia má rozlohu 95 km štvorcových. Najpríťažlivejšou časťou sú dva hlboké kaňony – Velika a Mala Paklenica. Národný park patrí do pohoria Velebit. Pokiaľ nie je hlavná sezóna, autom sa dostanete takmer k vstupu na prehliadkovú trasu.

Chorvátsko – národný park Kornati
Publikované: 29.4.2018
Pred cestou do národného parku sme v Šibeniku prešli niekoľko agentúr, porovnali ponuky a vybrali jednu z nich. Východiskovým bodom je mestečko Murter, z neho vyplávame.

Chorvátsko, národný park Krka – kúpanie pod vodopádom
Publikované: 15.4.2018
Po návšteve mesta Šibenik vyrážame do národného parku Krka. Zatiaľ ho poznáme len z fotiek, takže už sa nemôžeme dočkať, až sa vykúpeme pod vodopádom a uvidíme najdlhší a najnavštevovanejší vodopád na rieke Krka – Skradinski buk.

Chorvátsko: Plitvické jazerá – prírodný skvost na zozname UNESCO
Publikované: 4.9.2017
Plitvické jazerá, ktoré sa nachádzajú v Dinárskej krasovej oblasti v nadmorskej výške 500–640 m, predstavujú súbor asi 16 veľkých a niekoľkých malých terasovito rozložených krasových jazier, ktoré sú vzájomne prepojené až 140 vodopádmi. Vznik terás je dôsledkom činnosti unikátnych baktérií žijúcich v machu a tráve, pričom bariéry týchto terás sa každoročne zvýšia až o 3 cm.

Chorvátsko: Národný park Plitvické jazerá
Publikované: 1.4.2018
Národný park má rozlohu takmer 300 kilometrov štvorcových, návštevníci sa však pohybujú na omnoho menšom priestore. Tá väčšia časť rezervácie je bydliskom veľkých šeliem, žijú tu medvede, vlci, výnimočne tu bol zaznamenaný aj výskyt vzácneho rysa.

Chorvátsko, Šibenik – trocha miestnych pamiatok
Publikované: 8.4.2018
Šibenik je od Plitvických jazier, o ktorých sme písali v minulom dieli, vzdialený necelých 200 km. Určite je veľa možností, kde sa môžete ubytovať, v Šibeniku odporúčam hotel, pretože kempov si v Chorvátsku užijete až až.

Chorvátsko – mestečko Slunj
Publikované: 25.3.2018
Zima sa nechce vzdať a stále dáva o sebe vedieť, my ale vieme, že je najvyšší čas začať plánovať letnú dovolenku. Pretože pre Čechov aj Slovákov je stále obľúbenou destináciou Chorvátsko, ukážeme vám, kam sa oplatí vyraziť. Nepozrieme sa však iba na preslávené Plitvické jazerá, aj mnoho ďalších národných parkov a miest totiž isto stojí za prehliadku.

Chorvátsko, Záhreb – slnečná balkánska metropola I.
Publikované: 17.7.2015
Chorvátsko je po desaťročia obľúbenou destináciou slovenských turistov. Rok čo rok sa mnohé rodiny vydávajú na niekoľkodennú dovolenku k brehom azúrového Jadranu a užívajú si kúpanie, slnko, balkánsku kuchyňu aj kultúru.

Chorvátsko, Umag – na skok k moru
Publikované: 22.8.2016
Pokiaľ máte dovolenku len pár dní a napriek tomu by ste radi išli autom k moru, tak je Umag ideálnou chorvátskou destináciou. Jedná sa o prístavné mesto na polostrove Istria, ktoré môže ponúknuť predovšetkým čisté more a nepreplnené pláže.

Chorvátsko: Limský záliv
Publikované: 11.4.2011
Hovorí sa mu aj Limský kanál a môžete ho nájsť na západnom pobreží Istrie, asi 6 kilometrov severne od mesta Rovinj. Kanál je dlhý 9 kilometrov a vznikol zatopením krasového údolia.

Chorvátsko: Letovisko Baška na ostrove Krk
Publikované: 26.12.2012
Každý z nás si pod ideálnou dovolenkou predstaví niečo iné. Niekto rád leží na pláži, iný prekonáva sám seba počas náročných horských výstupov, či aspoň cez dovolenku popustí uzdu zodpovednosti a vrhne sa do víru bujarej zábavy. Pre mňa je to kombinácia všetkého, od vylihovania na pláži, cez bláznivé športy, spoznávanie krás okolia až po ochutnávanie miestnej kuchyne.

Chorvátsko: Poreč a jeho zákutia
Publikované: 13.6.2011
Chorvátsko je jedným z obľúbených dovolenkových miest mnohých turistov, ktorí milujú more, pláže a oddych. Keďže leto sa nám začína a viacerí si pre svoju dovolenkovú destináciu vyberú práve túto krajinu, poďme sa bližšie pozrieť na jedno z atraktívnych a často navštevovaných miest Istrie.


Súvisiaca fotogaléria

Chorvátsko, Istria: Savudrija - malé prímorské mestečko
Pri potulkách Chorvátskom sme na jeden deň zavítali do malého prímorského mestečka s názvom Savud...

Chorvátsko: Stredoveké mestečko Rovinj
Chorvátske mestečko Rovinj nachádzajúce sa na polostrove Istria je typické úzkymi uličkami, malič...

Chorvátsko: Letovisko Baška na ostrove Krk
Známe chorvátske rekreačné letovisko Baška, ktoré je vďaka nádhernej architektúre považované za j...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

16.1.2019
Pozývame vás na 44. pochod vďaky SNP na trase Cigeľ – Handlová, ktorý sa uskutoční v sobotu 19. január 2019.
15.1.2019
Rovnako ako každý rok, aj tento rok v Brne patrí druhá polovica januára cestovným veľtrhom. Tie sa budú konať na brnenskom výstavisku od 17. do 20. januára. Prvý deň je určený pre profesionálov v cestovnom ruchu, ostatné dni patria širokej verejnosti.
14.1.2019
Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach vás pozýva na jedinečnú výstavu Kamenný herbár, ktorá potrvá do 3. februára 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 1. 2019
sviatok:Kristína
dnes:
streda 16.1.
6 °C
zajtra:
štvrtok 17.1.
6 °C