www.infoglobe.sk » Chorvátsko: Plitvické jazerá – prírodný skvost na zozname UNESCO

Chorvátsko: Plitvické jazerá – prírodný skvost na zozname UNESCO

Publikované: 4.9.2017
Plitvické jazerá, ktoré sa nachádzajú v Dinárskej krasovej oblasti v nadmorskej výške 500–640 m, predstavujú súbor asi 16 veľkých a niekoľkých malých terasovito rozložených krasových jazier, ktoré sú vzájomne prepojené až 140 vodopádmi. Vznik terás je dôsledkom činnosti unikátnych baktérií žijúcich v machu a tráve, pričom bariéry týchto terás sa každoročne zvýšia až o 3 cm.

Tunajšia voda je priezračne čistá a farba jazier sa mení v závislosti od množstva minerálov a organizmov žijúcich vo vode – od smaragdovo zelenej cez azúrovú až po tmavo modrú. V dolnej časti jazernej sústavy sa navyše nachádza až 20 krasových jaskýň. Plitvické jazerá predstavujú svetový unikát a sú veľkým lákadlom pre turistov z celého sveta. V roku 1949 sa stalo toto územie národným parkom a od roku 1979 je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Asi netreba ani pripomínať, že túto čarokrásnu krajinu využil už v roku 1962 Harald Reinl pri natáčaní svojho presláveného filmu Poklad na Striebornom jazere.

Veľký vodopád

Aj keď sa dá park navštíviť počas celého roku, odporúčal by som vám jeho návštevu smerovať mimo hlavnú turistickú sezónu (tá je od 1. júla do 31. augusta). Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že si tak ušetríte nielen peniaze, ale aj nervy, pretože návštevníkov tu bude podstatne menej. Zároveň je dobré začať prehliadku skoro ráno, čím sa vyhnete čakaniu v nekonečnom rade na lístky. Park je otvorený od 7. do 19. hodiny počas celého roku, avšak cena vstupného sa výrazne líši podľa ročného obdobia. Dospelý návštevník zaplatí počas hlavnej turistickej sezóny vstupné vo výške 180 chorvátskych kún, kým v zimnom období len 55 kún (cca 200 Kč). Cena vstupenky zahŕňa aj transfer loďou a turistickým vláčikom, čo značne urýchli dopravu medzi jednotlivými jazerami. Aj keď sú na výber trasy s dĺžkou trvania od 2 do 8 hodín, je dobré vyhradiť si na návštevu parku jeden celý deň a v pokoji si tak vychutnať túto nádhernú prírodnú scenériu.

vodopády    vodopády

Okolo jazier je vybudovaný systém úzkych chodníčkov, mostíkov a cestičiek, po ktorých sa dá príjemne prechádzať a kochať sa tunajšou krajinou. Jediný problém nastáva v momente, keď sa turisti pred vami zastavia a jeden po druhom začnú fotiť, v tom momente sa nerušená prechádzka mení na nudné čakanie. Okolo jazernej sústavy uvidíte prevažne bukové porasty. Prísne chránené lokality endemitov (orchidey, ľalie a pod.) a pralesné rezervácie sú pre návštevníkov neprístupné. Okrem hojne sa vyskytujúcej vysokej a čiernej zveri by sme tu našli aj šelmy (napr. medvede, vlky, rysy atď.). V jazerách zas žijú rôzne obojživelníky, raky a ryby, ktoré môžete pozorovať v priezračne čistej vode.

kaskáda jazier Gavanovac a Milanovac

Do parku vedú dva platené vstupy. Prvý z nich (severný –  Rastovača) sa nachádza pri sútoku riek Korana a Plitvica a je vhodným miestom pre začiatok prehliadky. Druhý vstup (južný – Hladovina) leží hneď vedľa jazera Milanovac. My sme prehliadku začali klasicky od prvého vstupu, kde sa vám hneď naskytne krásny výhľad na Veľký vodopád, ktorým riečka Plitvica padá z výšky 76 m do jazerného údolia. Všetky trasy následne vedú okolo jazier Kaluderovac, Gavanovac a Milanovac až k najväčšiemu zo všetkých jazier – Kozjak (jeho rozloha dosahuje 83 hektárov). Práve tu je možné absolvovať plavbu loďou na druhú stranu jazera, odkiaľ vedie niekoľko trás smerom k ďalším jazerám (Gradinské, Galovac a pod.).

jazero Kaluderovac   jazero Kaluderovac

My sme sa však s ohľadom na počet návštevníkov rozhodli obísť celé jazero Kozjak peši, čo sa nakoniec ukázalo ako príjemná alternatíva, pokiaľ sa nechcete cítiť ako konzumný turista. Počas prechádzky sme stretli len niekoľko podobne zmýšľajúcich turistov, a tak sme si mohli v pokoji vychutnať prírodné krásy tejto nádhernej krajiny. Okrem toho sme stihli obísť aj časť Gradinského jazera, kde vás okúzlia krásy nespočetného množstva väčších aj menších vodopádov a podľa môjho osobného názoru je to najkrajšia časť parku. Pre cestu späť k prvému vchodu sa dá využiť aj cestička, ktorá vedie po vyvýšenej časti parku, odkiaľ sa otvárajú nádherné výhľady na údolné kaskády.

jazero Kozjak   vodopády

Celkovo môžem návštevu NP Plitvické jazerá jednoznačne odporúčať. Pripravte sa však na skutočnosť, že počas celej prehliadky si budete hovoriť, že je to naozaj veľká škoda, že sa nemôžete v tak priezračnej vode okúpať.

GPS: 44°51'54.1"N 15°34'57.3"E

 

Text a foto: Vojtěch Bližňák 

Preklad: O. Maňáková Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Chorvátsko, Zadar – metropola severnej Dalmácie
Publikované: 13.5.2018
Naše nahliadnutie do chorvátskych miest a národných parkov je takmer na konci. Dnes nás čaká ešte posledná zastávka – Zadar.

Chorvátsko, národný park Paklenica – pre turistov aj horolezcov
Publikované: 6.5.2018
Posledný národný park v tejto oblasti, ktorý spoločne preskúmame, je Paklenica. Opäť sa vrátime k obľúbenému náčelníkovi Apačov, ktorého scény sa natáčali aj tu. Rezervácia má rozlohu 95 km štvorcových. Najpríťažlivejšou časťou sú dva hlboké kaňony – Velika a Mala Paklenica. Národný park patrí do pohoria Velebit. Pokiaľ nie je hlavná sezóna, autom sa dostanete takmer k vstupu na prehliadkovú trasu.

Chorvátsko – prechádzka mestami Split, Trogir a Primošten
Publikované: 22.4.2018
Z národného parku Krka, kam ste sa spolu s nami pozreli minulý týždeň, sa do Splitu dostaneme asi za 2 hodiny.

Chorvátsko, národný park Krka – kúpanie pod vodopádom
Publikované: 15.4.2018
Po návšteve mesta Šibenik vyrážame do národného parku Krka. Zatiaľ ho poznáme len z fotiek, takže už sa nemôžeme dočkať, až sa vykúpeme pod vodopádom a uvidíme najdlhší a najnavštevovanejší vodopád na rieke Krka – Skradinski buk.

Chorvátsko, Šibenik – trocha miestnych pamiatok
Publikované: 8.4.2018
Šibenik je od Plitvických jazier, o ktorých sme písali v minulom dieli, vzdialený necelých 200 km. Určite je veľa možností, kde sa môžete ubytovať, v Šibeniku odporúčam hotel, pretože kempov si v Chorvátsku užijete až až.

Chorvátsko: Národný park Plitvické jazerá
Publikované: 1.4.2018
Národný park má rozlohu takmer 300 kilometrov štvorcových, návštevníci sa však pohybujú na omnoho menšom priestore. Tá väčšia časť rezervácie je bydliskom veľkých šeliem, žijú tu medvede, vlci, výnimočne tu bol zaznamenaný aj výskyt vzácneho rysa.

Chorvátsko – mestečko Slunj
Publikované: 25.3.2018
Zima sa nechce vzdať a stále dáva o sebe vedieť, my ale vieme, že je najvyšší čas začať plánovať letnú dovolenku. Pretože pre Čechov aj Slovákov je stále obľúbenou destináciou Chorvátsko, ukážeme vám, kam sa oplatí vyraziť. Nepozrieme sa však iba na preslávené Plitvické jazerá, aj mnoho ďalších národných parkov a miest totiž isto stojí za prehliadku.

Chorvátsko, Záhreb – slnečná balkánska metropola I.
Publikované: 17.7.2015
Chorvátsko je po desaťročia obľúbenou destináciou slovenských turistov. Rok čo rok sa mnohé rodiny vydávajú na niekoľkodennú dovolenku k brehom azúrového Jadranu a užívajú si kúpanie, slnko, balkánsku kuchyňu aj kultúru.

Chorvátsko, Záhreb – slnečná balkánska metropola II.
Publikované: 24.7.2015
Minule sme skončili v Kaptole, náboženskom centre chorvátskeho hlavného mesta s krásnou katedrálou. A dnes tam tiež začneme.

Chorvátsko, Záhreb – slnečná balkánska metropola III.
Publikované: 31.7.2015
V minulých dvoch dieloch sme si predstavili historickú časť mesta. Dnes vám dáme tipy ešte na niekoľko pamiatok, ktoré by ste nemali pri návšteve Záhrebu minúť.

Chorvátsko: Rovinj – obdivovaný a romantický
Publikované: 27.12.2010
Pri spoznávaní istrijských miest by sme nemali vynechať mestečko Rovinj. Zablúdiť tu a vychutnať si tunajšiu atmosféru prinesie každému nadšenému cestovateľovi nezabudnuteľný zážitok. Obzvlášť, keď sa v chorvátskom meste cítime ako v Taliansku.


Súvisiaca fotogaléria

Chorvátsko, Istria: Savudrija - malé prímorské mestečko
Pri potulkách Chorvátskom sme na jeden deň zavítali do malého prímorského mestečka s názvom Savud...

Chorvátsko: Stredoveké mestečko Rovinj
Chorvátske mestečko Rovinj nachádzajúce sa na polostrove Istria je typické úzkymi uličkami, malič...

Chorvátsko: Letovisko Baška na ostrove Krk
Známe chorvátske rekreačné letovisko Baška, ktoré je vďaka nádhernej architektúre považované za j...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.6.2018
Pokiaľ sa zaujímate o blahodárne účinky bahna a vyvierajúcich vôd v jednotlivých kúpeľných  mestách, isto príďte v dňoch 21.–24. júna do Lysej nad Labom. Začína tu 9. výstava liečebných kúpeľov, wellness pobytov a relaxácie.
18.6.2018
Zažite najväčšiu country party na Slovensku a príďte 20. a 22. júla 2018 do obce Jaslovské Bohunice, kde bude v miestnom amfiteátri prebiehať medzinárodný country festival pre celú rodinu.

17.6.2018
Fotograf Jozef Česla predstaví v priestoroch Vily Flóra (Starý Smokovec) výber 20 veľkorozmerných fotografií afrických zvierat nafotených počas jednomesačného pobytu v Africkej Keni.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SRÍ LANKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 6. 2018
sviatok:Alfréd
dnes:
utorok 19.6.
28 °C
zajtra:
streda 20.6.
28 °C