www.infoglobe.sk » Chorvátsko: Plitvické jazerá – prírodný skvost na zozname UNESCO

Chorvátsko: Plitvické jazerá – prírodný skvost na zozname UNESCO

Publikované: 4.9.2017
Plitvické jazerá, ktoré sa nachádzajú v Dinárskej krasovej oblasti v nadmorskej výške 500–640 m, predstavujú súbor asi 16 veľkých a niekoľkých malých terasovito rozložených krasových jazier, ktoré sú vzájomne prepojené až 140 vodopádmi. Vznik terás je dôsledkom činnosti unikátnych baktérií žijúcich v machu a tráve, pričom bariéry týchto terás sa každoročne zvýšia až o 3 cm.

Tunajšia voda je priezračne čistá a farba jazier sa mení v závislosti od množstva minerálov a organizmov žijúcich vo vode – od smaragdovo zelenej cez azúrovú až po tmavo modrú. V dolnej časti jazernej sústavy sa navyše nachádza až 20 krasových jaskýň. Plitvické jazerá predstavujú svetový unikát a sú veľkým lákadlom pre turistov z celého sveta. V roku 1949 sa stalo toto územie národným parkom a od roku 1979 je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Asi netreba ani pripomínať, že túto čarokrásnu krajinu využil už v roku 1962 Harald Reinl pri natáčaní svojho presláveného filmu Poklad na Striebornom jazere.

Veľký vodopád

Aj keď sa dá park navštíviť počas celého roku, odporúčal by som vám jeho návštevu smerovať mimo hlavnú turistickú sezónu (tá je od 1. júla do 31. augusta). Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že si tak ušetríte nielen peniaze, ale aj nervy, pretože návštevníkov tu bude podstatne menej. Zároveň je dobré začať prehliadku skoro ráno, čím sa vyhnete čakaniu v nekonečnom rade na lístky. Park je otvorený od 7. do 19. hodiny počas celého roku, avšak cena vstupného sa výrazne líši podľa ročného obdobia. Dospelý návštevník zaplatí počas hlavnej turistickej sezóny vstupné vo výške 180 chorvátskych kún, kým v zimnom období len 55 kún (cca 200 Kč). Cena vstupenky zahŕňa aj transfer loďou a turistickým vláčikom, čo značne urýchli dopravu medzi jednotlivými jazerami. Aj keď sú na výber trasy s dĺžkou trvania od 2 do 8 hodín, je dobré vyhradiť si na návštevu parku jeden celý deň a v pokoji si tak vychutnať túto nádhernú prírodnú scenériu.

vodopády    vodopády

Okolo jazier je vybudovaný systém úzkych chodníčkov, mostíkov a cestičiek, po ktorých sa dá príjemne prechádzať a kochať sa tunajšou krajinou. Jediný problém nastáva v momente, keď sa turisti pred vami zastavia a jeden po druhom začnú fotiť, v tom momente sa nerušená prechádzka mení na nudné čakanie. Okolo jazernej sústavy uvidíte prevažne bukové porasty. Prísne chránené lokality endemitov (orchidey, ľalie a pod.) a pralesné rezervácie sú pre návštevníkov neprístupné. Okrem hojne sa vyskytujúcej vysokej a čiernej zveri by sme tu našli aj šelmy (napr. medvede, vlky, rysy atď.). V jazerách zas žijú rôzne obojživelníky, raky a ryby, ktoré môžete pozorovať v priezračne čistej vode.

kaskáda jazier Gavanovac a Milanovac

Do parku vedú dva platené vstupy. Prvý z nich (severný –  Rastovača) sa nachádza pri sútoku riek Korana a Plitvica a je vhodným miestom pre začiatok prehliadky. Druhý vstup (južný – Hladovina) leží hneď vedľa jazera Milanovac. My sme prehliadku začali klasicky od prvého vstupu, kde sa vám hneď naskytne krásny výhľad na Veľký vodopád, ktorým riečka Plitvica padá z výšky 76 m do jazerného údolia. Všetky trasy následne vedú okolo jazier Kaluderovac, Gavanovac a Milanovac až k najväčšiemu zo všetkých jazier – Kozjak (jeho rozloha dosahuje 83 hektárov). Práve tu je možné absolvovať plavbu loďou na druhú stranu jazera, odkiaľ vedie niekoľko trás smerom k ďalším jazerám (Gradinské, Galovac a pod.).

jazero Kaluderovac   jazero Kaluderovac

My sme sa však s ohľadom na počet návštevníkov rozhodli obísť celé jazero Kozjak peši, čo sa nakoniec ukázalo ako príjemná alternatíva, pokiaľ sa nechcete cítiť ako konzumný turista. Počas prechádzky sme stretli len niekoľko podobne zmýšľajúcich turistov, a tak sme si mohli v pokoji vychutnať prírodné krásy tejto nádhernej krajiny. Okrem toho sme stihli obísť aj časť Gradinského jazera, kde vás okúzlia krásy nespočetného množstva väčších aj menších vodopádov a podľa môjho osobného názoru je to najkrajšia časť parku. Pre cestu späť k prvému vchodu sa dá využiť aj cestička, ktorá vedie po vyvýšenej časti parku, odkiaľ sa otvárajú nádherné výhľady na údolné kaskády.

jazero Kozjak   vodopády

Celkovo môžem návštevu NP Plitvické jazerá jednoznačne odporúčať. Pripravte sa však na skutočnosť, že počas celej prehliadky si budete hovoriť, že je to naozaj veľká škoda, že sa nemôžete v tak priezračnej vode okúpať.

GPS: 44°51'54.1"N 15°34'57.3"E

 

Text a foto: Vojtěch Bližňák 

Preklad: O. Maňáková Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Chorvátsko, Záhreb – slnečná balkánska metropola I.
Publikované: 17.7.2015
Chorvátsko je po desaťročia obľúbenou destináciou slovenských turistov. Rok čo rok sa mnohé rodiny vydávajú na niekoľkodennú dovolenku k brehom azúrového Jadranu a užívajú si kúpanie, slnko, balkánsku kuchyňu aj kultúru.

Chorvátsko, Záhreb – slnečná balkánska metropola II.
Publikované: 24.7.2015
Minule sme skončili v Kaptole, náboženskom centre chorvátskeho hlavného mesta s krásnou katedrálou. A dnes tam tiež začneme.

Chorvátsko, Záhreb – slnečná balkánska metropola III.
Publikované: 31.7.2015
V minulých dvoch dieloch sme si predstavili historickú časť mesta. Dnes vám dáme tipy ešte na niekoľko pamiatok, ktoré by ste nemali pri návšteve Záhrebu minúť.

Chorvátsko: Rovinj – obdivovaný a romantický
Publikované: 27.12.2010
Pri spoznávaní istrijských miest by sme nemali vynechať mestečko Rovinj. Zablúdiť tu a vychutnať si tunajšiu atmosféru prinesie každému nadšenému cestovateľovi nezabudnuteľný zážitok. Obzvlášť, keď sa v chorvátskom meste cítime ako v Taliansku.


Súvisiaca fotogaléria

Chorvátsko, Istria: Savudrija - malé prímorské mestečko
Pri potulkách Chorvátskom sme na jeden deň zavítali do malého prímorského mestečka s názvom Savud...

Chorvátsko: Stredoveké mestečko Rovinj
Chorvátske mestečko Rovinj nachádzajúce sa na polostrove Istria je typické úzkymi uličkami, malič...

Chorvátsko: Letovisko Baška na ostrove Krk
Známe chorvátske rekreačné letovisko Baška, ktoré je vďaka nádhernej architektúre považované za j...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Európa

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Knižná publikácia Vietnam s vôňou koriandra od cestovnej agentúry Gaudium
2. cena:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr a sprievodca Extrémnym lyžovaním od Hory.sk
3. cena:
Tatranský vzduch a tričko Slovakia
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA - minerálna voda + rad produktov
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX - sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

23.11.2017
Počas víkendu 25. 11. – 26. 11. 2017 prebehne tohtoročné najväčšie jesenné cestovateľské stretnutie  v Čechách známe ako Festivalu Okolo sveta. V kongresových priestoroch Clarion Congress Hotel Prague sa predstaví 70 prednášajúcich z radov cestovateľov, dobrodruhov, fotografov, horolezcov, jednoducho milovníkov cestovania a extrémnych zážitkov.
22.11.2017
Pre všetkých milovníkov turistiky a regionálnych zaujímavostí máme dobrú správu. V týchto dňoch si môžete bezplatne stiahnuť novú mobilnú aplikáciu, ktorá edukatívnym spôsobom propaguje oblasť slovenského Horného Liptova a poľskú Gminu Poronin.
21.11.2017
ČD spolu s Plzenským mestským dopravným podnikom prepojili systém dvoch prepravných kariet, takže s In Kartou národného dopravcu sa dá odbaviť vo vozoch plzenskej MHD a rovnako tak s Plzenskou kartou sa dá odbaviť vo vlakoch Českých dráh.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BOSNA A HERCEGOVINA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 23. 11. 2017
sviatok:Klement
dnes:
štvrtok 23.11.
9 °C
zajtra:
piatok 24.11.
7 °C