www.infoglobe.sk » Chorvátsko: Národný park Plitvické jazerá

Chorvátsko: Národný park Plitvické jazerá

Publikované: 1.4.2018
Národný park má rozlohu takmer 300 kilometrov štvorcových, návštevníci sa však pohybujú na omnoho menšom priestore. Tá väčšia časť rezervácie je bydliskom veľkých šeliem, žijú tu medvede, vlci, výnimočne tu bol zaznamenaný aj výskyt vzácneho rysa.

Keď sa budete rozhodovať, ktorou cestou sa vydáte, tak je dopredu dôležité vedieť, koľko času si na návštevu vyhradíte. Možností máte hneď šesť a cestu po drevených chodníkoch môžete občas nahradiť vláčikom alebo loďou. Všetko je zahrnuté v cene vstupenky, dostanete aj šikovnú mapku, takže orientácia je ľahká. Nechýbajú ani smerové ukazivatele, ktoré vás dobre navedú.

Plitvické jazerá

Park tvorí sústava šestnástich jazier, ktorá sa ďalej člení na hornú a dolnú. Do tej hornej patrí 12 jazier (Prošćansko jazero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Vir, Veliki Jovinovac, Mali Jovinovac, Galovac, Milino jazero, Gradinsko jazero, Veliki Burget, Kozjak), dolnú tvoria 4 jazerá (Milanovac, Gavanovac, Kaludjerovac, Novakovića Brod). Loď vás prevezie cez najväčšie z nich – jazero Kozjak.

Plitvické jazerá   Plitvické jazerá

Plitvické jazerá sú svojim spôsobom unikátne. Ich vzhľad sa totiž neustále mení. Za všetko môže usadená hornina – travertín. Okolité rozpustené horniny zásobujú vodu uhličitanom vápenatým, takto nasýtená voda potom kropí machy a riasy, na korienkoch ktorých sa uhličitan zráža. Následkom chemických procesov rastliny takmer „skamenia“. Proces neustále pokračuje, vytvára vrstvy, ktoré v riečišti spôsobujú rôzne zábrany. Tých keď je už mnoho, vodnú plochu úplne oddelia, a tak vznikne nové jazero.

Plitvické jazerá

Spomínate na náčelníka Apačov? Určite ste videli Poklad na Striebornom jazere. V tom prípade nezabudnite pri jazere Galovac na vodopád Galovački buk. Presne tu sa natáčala scéna s banditmi. 

Do parku odporúčam prísť skoro ráno, je tu totiž ešte dosť prázdno, chodníčky sú priechodné a nemusíte čakať, než sa vám uvoľní výhľad. Cez jazero Kozjak vás prevezie loďka, plavba trvá asi 30 minút. Na druhej strane sa potom môžete občerstviť a vyraziť k jazeru Milanovac, ktorého vodopád môžete poznať z tretieho dielu Vinettoua.

Plitvické jazerá 

Postupujeme k hrádzi medzi jazerami Gavanovac a Kaluderovac. Tvorí ju sústava vodopádov nesúca meno Veliki kaskade. Napriek tomu, že vodopády rozhodne nie sú najvyššie, patria k najvyhľadávanejším fotografickým cieľom. K najobľúbenejším jazerám fanúšikov mayoviek patrí práve Kaluderovac, ktoré prezývajú Strieborné jazero, prehliadka jaskyne v skale nad jazerom je priam povinnosťou. Blížime sa k najvyššiemu vodopádu kaskády, ktorý je vysoký 78 m a volá sa Veliki Slap. Peknú fotku si môžete urobiť buď priamo pod vodopádom, alebo vyšliapte na kopec oproti a vychutnajte si pohľad z diaľky. Cesta späť k parkovisku vedie buď pozdĺž jazera Kozjak, alebo môžete ísť vláčikom.

Plitvické jazerá   Plitvické jazerá

A budúcu sobotu sa už spolu s nami pozriete do mesta Šibenik.

GPS: 44°53'38.8"N 15°36'39.7"E

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Chorvátsko, národný park Krka – kúpanie pod vodopádom
Publikované: 15.4.2018
Po návšteve mesta Šibenik vyrážame do národného parku Krka. Zatiaľ ho poznáme len z fotiek, takže už sa nemôžeme dočkať, až sa vykúpeme pod vodopádom a uvidíme najdlhší a najnavštevovanejší vodopád na rieke Krka – Skradinski buk.

Chorvátsko, Šibenik – trocha miestnych pamiatok
Publikované: 8.4.2018
Šibenik je od Plitvických jazier, o ktorých sme písali v minulom dieli, vzdialený necelých 200 km. Určite je veľa možností, kde sa môžete ubytovať, v Šibeniku odporúčam hotel, pretože kempov si v Chorvátsku užijete až až.

Chorvátsko – mestečko Slunj
Publikované: 25.3.2018
Zima sa nechce vzdať a stále dáva o sebe vedieť, my ale vieme, že je najvyšší čas začať plánovať letnú dovolenku. Pretože pre Čechov aj Slovákov je stále obľúbenou destináciou Chorvátsko, ukážeme vám, kam sa oplatí vyraziť. Nepozrieme sa však iba na preslávené Plitvické jazerá, aj mnoho ďalších národných parkov a miest totiž isto stojí za prehliadku.

Chorvátsko, Záhreb – slnečná balkánska metropola I.
Publikované: 17.7.2015
Chorvátsko je po desaťročia obľúbenou destináciou slovenských turistov. Rok čo rok sa mnohé rodiny vydávajú na niekoľkodennú dovolenku k brehom azúrového Jadranu a užívajú si kúpanie, slnko, balkánsku kuchyňu aj kultúru.

Chorvátsko, Umag – na skok k moru
Publikované: 22.8.2016
Pokiaľ máte dovolenku len pár dní a napriek tomu by ste radi išli autom k moru, tak je Umag ideálnou chorvátskou destináciou. Jedná sa o prístavné mesto na polostrove Istria, ktoré môže ponúknuť predovšetkým čisté more a nepreplnené pláže.

Chorvátsko: Istria – polostrov, na ktorý sa nezabúda
Publikované: 28.8.2013
Polostrov Istria sa nachádza medzi Terstským a Kvarnerským zálivom a je najväčším polostrovom Jadranu. Istria je rozdelená na časti patriace Taliansku, Slovinsku, no najväčšia z nich patrí Chorvátsku. A práve do Chorvátska budú smerovať naše dnešné kroky.

Chorvátsko: Limský záliv
Publikované: 11.4.2011
Hovorí sa mu aj Limský kanál a môžete ho nájsť na západnom pobreží Istrie, asi 6 kilometrov severne od mesta Rovinj. Kanál je dlhý 9 kilometrov a vznikol zatopením krasového údolia.

Chorvátsko: Letovisko Baška na ostrove Krk
Publikované: 26.12.2012
Každý z nás si pod ideálnou dovolenkou predstaví niečo iné. Niekto rád leží na pláži, iný prekonáva sám seba počas náročných horských výstupov, či aspoň cez dovolenku popustí uzdu zodpovednosti a vrhne sa do víru bujarej zábavy. Pre mňa je to kombinácia všetkého, od vylihovania na pláži, cez bláznivé športy, spoznávanie krás okolia až po ochutnávanie miestnej kuchyne.

Chorvátsko: Na ostrove Hvar I.
Publikované: 21.11.2011
Bola som na jednom z desiatich najkrajších ostrovov sveta ... Cesta autobusom do chorvátskeho prístavu Split trvala z Bratislavy približne 12 hodín. Šťastie bolo, že ostrov je takmer na samom juhu Chorvátska, a tak počet cestujúcich len mierne presahoval číslo 20. V autobuse mal takmer každý cestujúci pre seba dve sedačky, a to je už poriadny luxus.

Chorvátsko: Poreč a jeho zákutia
Publikované: 13.6.2011
Chorvátsko je jedným z obľúbených dovolenkových miest mnohých turistov, ktorí milujú more, pláže a oddych. Keďže leto sa nám začína a viacerí si pre svoju dovolenkovú destináciu vyberú práve túto krajinu, poďme sa bližšie pozrieť na jedno z atraktívnych a často navštevovaných miest Istrie.

Chorvátsko: Plitvické jazerá – prírodný skvost na zozname UNESCO
Publikované: 4.9.2017
Plitvické jazerá, ktoré sa nachádzajú v Dinárskej krasovej oblasti v nadmorskej výške 500–640 m, predstavujú súbor asi 16 veľkých a niekoľkých malých terasovito rozložených krasových jazier, ktoré sú vzájomne prepojené až 140 vodopádmi. Vznik terás je dôsledkom činnosti unikátnych baktérií žijúcich v machu a tráve, pričom bariéry týchto terás sa každoročne zvýšia až o 3 cm.


Súvisiaca fotogaléria

Chorvátsko, Istria: Savudrija - malé prímorské mestečko
Pri potulkách Chorvátskom sme na jeden deň zavítali do malého prímorského mestečka s názvom Savud...

Chorvátsko: Stredoveké mestečko Rovinj
Chorvátske mestečko Rovinj nachádzajúce sa na polostrove Istria je typické úzkymi uličkami, malič...

Chorvátsko: Letovisko Baška na ostrove Krk
Známe chorvátske rekreačné letovisko Baška, ktoré je vďaka nádhernej architektúre považované za j...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

20.4.2018
Najväčší cestovateľský portál na svete opäť zostavil rebríčky tých najobľúbenejších destinácií na svete, ktoré si v nasledujúcich riadkoch predstavíme.
19.4.2018
Historický festival v Libušíne pri Kladne má už svoju tradíciu. V poradí už 27. ročník prinesie do údolia pod bývalé hradisko kňažnej Libuše stretnutie dvoch tisícok šermiarov. Rytierske turnaje, sprievodný program a zatiaľ najväčšia stredoveká bitka v ČR sa koná v sobotu 21. apríla od 12. hodiny.
18.4.2018
Aj tento rok Bratislava otvorí svoje brány pre všetkých domácich aj návštevníkov mesta. Bezplatne sa tak budete môcť dostať do múzeí, galérií a mestských inštitúcií a zároveň si vychutnať bohatý viacdňový program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAMBODŽA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 20. 4. 2018
sviatok:Marcel
dnes:
piatok 20.4.
25 °C
zajtra:
sobota 21.4.
26 °C