www.infoglobe.sk » Chorvátsko, národný park Krka – kúpanie pod vodopádom

Chorvátsko, národný park Krka – kúpanie pod vodopádom

Publikované: 15.4.2018
Po návšteve mesta Šibenik vyrážame do národného parku Krka. Zatiaľ ho poznáme len z fotiek, takže už sa nemôžeme dočkať, až sa vykúpeme pod vodopádom a uvidíme najdlhší a najnavštevovanejší vodopád na rieke Krka – Skradinski buk.

Zo Šibeniku je to len asi 30 kilometrov, takže sa ani nenazdáme a už vystupujeme na parkovisku, kde hneď nasadáme do autobusu, ktorý vozí turistov počas sezóny na začiatok náučného chodníka. Všade sú drevené lávky a chodníčky, prechádzame sa vlastne po vode... Ihneď vás obklopí zeleň, tu a tam zahliadneme krásneho motýľa, a keď sa započúvame, okrem špliechania vody počujeme aj štebotanie vtákov. Táto oblasť patrí k najvzácnejším ornitologickým oblastiam v Európe.

národný park Krka

Sústava vodopádov vznikla na rovnomennej rieke Krka, ktorá pramení pod vrchom Krševac. Dravá rieka preteká krasovou krajinou a než sa dostane k sústave vodopádov, urazí pomerne dlhú cestu. Už na jej hornom toku je mnoho perejí, prediera sa tiesňavami a aj tu sú jej súčasťou travertínové kaskády. Za svoj vzhľad a malebnosť vďačí vápencu. Dinárský kras je na vápenec bohatý, ale len málokde uvidíte vodopády podobné tým tunajším. Rieka Krka ich má celkovo až sedem.

národný park   vodopády 

My sa prejdeme časťou zvanou Skradinské vodopády. Kúsok od stanoviska autobusov zahýbame doprava a po drevených chodníčkoch sa prepletáme medzi perejami. Cesta nie je náročná. Výhľady sú závislé na období, niekedy bujná zeleň nedovolí všetko dôkladnejšie preskúmať. Klesáme dole po schodoch a za chvíľu ho už vidíme v plnej kráse. Vodopád Skradinski buk je najväčším magnetom. Rýchlo odložiť veci a opatrne do vody. Pravda, je trochu studená, ale to vôbec nevadí. Prúd nám pomáha v pohybe, takže doplávať pod slap nie je problém.

nádherné vodopády   vodopády

Než sa rieka dostane až sem, musí prekonať až 17 bariér na trase dlhej necelý jeden kilometer. Jednotlivé poschodia sú rôzne široké a voda padá až do hĺbky 45 metrov. Najlepšie si vodopád vychutnáte, keď stojíte na jeho pravej strane, tzn. pri ceste hore smer vodný mlyn.

Kúpeľ bol veľmi príjemný a po krátkej pauze pokračujeme druhou časťou okruhu. Zastavujeme na vyhliadkach a fotoaparát nezaháľa. Asi v polovici stúpania si môžete prehliadnuť zvyšky pôvodnej hydroelektrárne. Predstavte si, že bola druhou hydroelektrárňou na svete, tá prvá bola spustená na Niagare v r. 1895. Táto bola spustená len niekoľko dní po nej. Šibenik tak mohol využívať elektrickú energiu omnoho skôr než iné európske mestá.

v národnom parku

Ešte jednu zastávku si neodpustíme – rekonštruovaný vodný mlyn. Starý kamenný domček skrýva mnohé prekvapenia. Vo vnútri nájdete mlynské kamene, ktoré sa používali na mletie obilia a kukurice (sú funkčné, môžete ich vyskúšať). Prútené košíky, vybavenie starovekej kuchyne, kováčskej dielne, ľudové kroje, tkané koberce, to všetko je súčasťou expozície. Najviac ma ale nadchla práčka – kamenná nádrž, kam sa privádza voda, ktorá vytvára vír.

práčka

Náučný chodník sa tu končí. Treba však povedať, že nie je jedinou možnosťou, ako si užiť národný park. Ak máte viac času, urobte si výlet loďou na ostrov Visovac, navštívte františkánsky kláštor Matky milostivej a kostol Panny Márie Visovackej. Môžete si tiež urobiť výlet k vodopádu Roški slap alebo si doprajte nádherný výhľad na vodopád Manojlovac, tretí najvyšší a podľa mnohých najkrajší na rieke Krka. Od roku 2011 je opäť prístupná cesta s vyhliadkou na vodopád.

GPS: (Skradinski buk) 43°48'20.0"N 15°57'48.4"E

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Chorvátsko, ostrov Hvar – mestečko Stari Grad
Publikované: 30.9.2018
Pomaly, ale iste končí dovolenková sezóna pri mori. Napriek tomu sa vydáme na chorvátsky ostrov Hvar, kde navštívime miesto jeho najstaršieho osídlenia – bezmála trojtisícové mestečko Stari Grad.

Chorvátsko, Zadar – metropola severnej Dalmácie
Publikované: 13.5.2018
Naše nahliadnutie do chorvátskych miest a národných parkov je takmer na konci. Dnes nás čaká ešte posledná zastávka – Zadar.

Chorvátsko, národný park Paklenica – pre turistov aj horolezcov
Publikované: 6.5.2018
Posledný národný park v tejto oblasti, ktorý spoločne preskúmame, je Paklenica. Opäť sa vrátime k obľúbenému náčelníkovi Apačov, ktorého scény sa natáčali aj tu. Rezervácia má rozlohu 95 km štvorcových. Najpríťažlivejšou časťou sú dva hlboké kaňony – Velika a Mala Paklenica. Národný park patrí do pohoria Velebit. Pokiaľ nie je hlavná sezóna, autom sa dostanete takmer k vstupu na prehliadkovú trasu.

Chorvátsko – prechádzka mestami Split, Trogir a Primošten
Publikované: 22.4.2018
Z národného parku Krka, kam ste sa spolu s nami pozreli minulý týždeň, sa do Splitu dostaneme asi za 2 hodiny.

Chorvátsko, Šibenik – trocha miestnych pamiatok
Publikované: 8.4.2018
Šibenik je od Plitvických jazier, o ktorých sme písali v minulom dieli, vzdialený necelých 200 km. Určite je veľa možností, kde sa môžete ubytovať, v Šibeniku odporúčam hotel, pretože kempov si v Chorvátsku užijete až až.

Chorvátsko – mestečko Slunj
Publikované: 25.3.2018
Zima sa nechce vzdať a stále dáva o sebe vedieť, my ale vieme, že je najvyšší čas začať plánovať letnú dovolenku. Pretože pre Čechov aj Slovákov je stále obľúbenou destináciou Chorvátsko, ukážeme vám, kam sa oplatí vyraziť. Nepozrieme sa však iba na preslávené Plitvické jazerá, aj mnoho ďalších národných parkov a miest totiž isto stojí za prehliadku.

Chorvátsko: Národný park Plitvické jazerá
Publikované: 1.4.2018
Národný park má rozlohu takmer 300 kilometrov štvorcových, návštevníci sa však pohybujú na omnoho menšom priestore. Tá väčšia časť rezervácie je bydliskom veľkých šeliem, žijú tu medvede, vlci, výnimočne tu bol zaznamenaný aj výskyt vzácneho rysa.

Chorvátsko: Plitvické jazerá – prírodný skvost na zozname UNESCO
Publikované: 4.9.2017
Plitvické jazerá, ktoré sa nachádzajú v Dinárskej krasovej oblasti v nadmorskej výške 500–640 m, predstavujú súbor asi 16 veľkých a niekoľkých malých terasovito rozložených krasových jazier, ktoré sú vzájomne prepojené až 140 vodopádmi. Vznik terás je dôsledkom činnosti unikátnych baktérií žijúcich v machu a tráve, pričom bariéry týchto terás sa každoročne zvýšia až o 3 cm.

Chorvátsko, Umag – na skok k moru
Publikované: 22.8.2016
Pokiaľ máte dovolenku len pár dní a napriek tomu by ste radi išli autom k moru, tak je Umag ideálnou chorvátskou destináciou. Jedná sa o prístavné mesto na polostrove Istria, ktoré môže ponúknuť predovšetkým čisté more a nepreplnené pláže.

Chorvátsko, Záhreb – slnečná balkánska metropola I.
Publikované: 17.7.2015
Chorvátsko je po desaťročia obľúbenou destináciou slovenských turistov. Rok čo rok sa mnohé rodiny vydávajú na niekoľkodennú dovolenku k brehom azúrového Jadranu a užívajú si kúpanie, slnko, balkánsku kuchyňu aj kultúru.

Chorvátsko: Rovinj – obdivovaný a romantický
Publikované: 27.12.2010
Pri spoznávaní istrijských miest by sme nemali vynechať mestečko Rovinj. Zablúdiť tu a vychutnať si tunajšiu atmosféru prinesie každému nadšenému cestovateľovi nezabudnuteľný zážitok. Obzvlášť, keď sa v chorvátskom meste cítime ako v Taliansku.


Súvisiaca fotogaléria

Chorvátsko, Istria: Savudrija - malé prímorské mestečko
Pri potulkách Chorvátskom sme na jeden deň zavítali do malého prímorského mestečka s názvom Savud...

Chorvátsko: Stredoveké mestečko Rovinj
Chorvátske mestečko Rovinj nachádzajúce sa na polostrove Istria je typické úzkymi uličkami, malič...

Chorvátsko: Letovisko Baška na ostrove Krk
Známe chorvátske rekreačné letovisko Baška, ktoré je vďaka nádhernej architektúre považované za j...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

16.1.2019
Pozývame vás na 44. pochod vďaky SNP na trase Cigeľ – Handlová, ktorý sa uskutoční v sobotu 19. január 2019.
15.1.2019
Rovnako ako každý rok, aj tento rok v Brne patrí druhá polovica januára cestovným veľtrhom. Tie sa budú konať na brnenskom výstavisku od 17. do 20. januára. Prvý deň je určený pre profesionálov v cestovnom ruchu, ostatné dni patria širokej verejnosti.
14.1.2019
Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach vás pozýva na jedinečnú výstavu Kamenný herbár, ktorá potrvá do 3. februára 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 1. 2019
sviatok:Kristína
dnes:
streda 16.1.
6 °C
zajtra:
štvrtok 17.1.
6 °C