www.infoglobe.sk » Chile, Valparaíso – zážitok pre turistov

Chile, Valparaíso – zážitok pre turistov

Publikované: 22.7.2017
Valparaíso alebo tiež Valpo je mesto ležiace v centrálnej časti Chile a je známe predovšetkým tým, že tu sú farebné až gýčovité domy. Okrem iného tu nájdete aj jeden z najväčších a najdôležitejších prístavov v Chile.

Zo Santiaga de Chile sme išli autobusom, lístok stál 7 100 CLP (necelých 250 Kč) na osobu tam aj späť. V hlavnej turistickej sezóne je lepšie kúpiť lístky v predstihu, pretože sa ľahko môže stať, že vám nezostane voľné miesto. Autobusy sú veľmi priestorné a komfortné, doba jazdy trvá približne 90 minút. Keď sme dorazili na autobusovú stanicu, našli sme si záchytné body, aby sme sa mali podľa čoho orientovať.

budova armády na námestí   hlavná ulica k námestiu

Jedným z týchto bodov bol Congreso Nacional, ktorý stojí priamo naproti autobusovej stanici. Potom sme sa peši vydali smerom do centra. Časť okolo stanice nie je veľmi pekná, ale vynahradia vám to výhľady do kopcov, kde nájdete celé mesto. Na jednej strane sa rozkladá mesto na svahoch troch kopcov a na druhej strane je more. Naša cesta teda viedla k prístavu, odkiaľ vyplávajú malé loďky. Neváhali sme ani chvíľku a ihneď sme si zašli kúpiť lístok, ktorého cena bola 3 000 CLP (cca 100 Kč) na osobu za 30 minút. Keďže bolo pekné počasie, záujem o loďky bol skutočne veľký. Z mora sme sa kochali výhľadmi na mesto a na miestne tulene, ktoré sa povaľovali na bójach, a dokonca sme videli aj chilské vojnové lode

prístav

výhľad na mesto z loďky   tulene pokojne odpočívajú na bójach

lode chilskej armády

Po príjazde sme sa zastavili v informačnom centre, ktoré je v prístave. Dostali sme mapu a tiež zopár tipov, kam zavítať. Vyrazili sme teda do obľúbených častí turistov. Jedná sa o štvrte, ktoré ležia na kopcoch Concepción a Cerro Alegre. Tu sa nachádza spleť strmých ulíc a impozantných uličiek a celú krásu ukončujú domy, ktoré sú neuveriteľne farebné. To vás núti každú chvíľu zastavovať a fotiť. Ďalej nás udivovala aj spleť elektrických káblov, ktorá sa ťahala celým mestom. Na všetky tieto miesta sa dá dostať zo spodnej časti mesta starobylými výťahmi (ascensor). Keďže od obdobia výstavby (v rokoch 1883–1916) neprešli výťahy prakticky žiadnou rekonštrukciou, boli v čase našej návštevy už dva mimo prevádzky a čakala ich zaslúžená oprava.

elektrika v meste   pouličné úmenie

 miestna architektúra    výhľady na mesto

Keď sme si urobili dostatočné množstvo fotiek, rozhodli sme sa zísť dole a dať nejaké jedlo. Veľa reštaurácií tu nečakajte, ale je tu množstvo barov a rýchleho občerstvenia s chilskými špecialitami. Takže si môžete dať hotdog s avokádom a majonézou alebo smažené empanada, čo sú taštičky plnené prevažne mletým mäsom a zeleninou. Určite to stojí za ochutnanie. Potom už zostáva len dôjsť sa na autobusovú stanicu a vrátiť sa späť.

miestna architektúra   street art

Mesto osloví snáď všetkých turistov, miestni vravia, že je perlou Chile, pretože tu nájdete všetky druhy umenia a zaujímavú architektúru. Venujte mu aspoň jeden celý deň.

GPS: 33°02'45.8"S 71°37'06.7"W

 

Text a foto: Kateřina Janovská

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Chile, Santiago de Chile – Vitajte v hlavnom meste
Publikované: 15.7.2017
Santiago je hlavným mestom štátu Chile a tiež prvou zastávka na našej trojtýždennej dovolenke. Mesto je obklopené vysokými horami a žije tu okolo 6 miliónov ľudí. Cesta sem je pomerne zdĺhavá (nám trvala 14 hodín), ale rozhodne nebudete ľutovať.

Chile – Pucón, Villarrica a výlety do okolia
Publikované: 29.7.2017
Našou ďalšou zastávkou bolo mesto Villarrica. Najskôr sme váhali, či nezakotviť v meste Pucón, ktoré leží o 25 km ďalej a je jedným z najnavštevovanejších miest v Chile. Miestni obyvatelia úplne skvelo využili polohu tohoto mesta. Pucón totiž leží pri brehu jazera Lago Villarrica, je obklopený národnými parkmi, termálnymi prameňmi a tiež divokou riekou s perejami. V neposlednom rade sa tu nachádza vulkán Villarrica, ktorý je asi najväčšou atrakciou.

Chile: Puerto Varas, La Arena a cesta loďou až k národnému parku Pumalín
Publikované: 5.8.2017
Našou ďalšou zastávkou pri cestovaní po Chile bolo mestečko Puerto Varas, ktoré má rovnako veľkú popularitu ako Pucón. Je to veľmi pekne udržiavané mestečko, v ktorom je množstvo obchodov so športovým oblečením a s rôznou športovou výbavou. Prešli sme hlavú triedu a dorazili k jazeru Lago Llanquihue. Výhľady odtiaľ sú skutočne impozantné. Dokonca tu vidíme aj dve sopky Osorno a Calbuco. Vulkán Osorno sa týči nad vodou a je dokonale tvarovaný.

Chile: Z Coyhaique do Argentíny a zase späť do Chile po Route 40
Publikované: 12.8.2017
Našu cestu po Carretera Austral zakončujeme návštevou mesta Coyhaique. Vydávame sa z Puerto Aysén, všade okolo nás je krásna príroda s úchvatnými výhľadmi. A skoro celú cestu nám lemuje rieka Río Simpson, ktorá taktiež preteká prírodnou rezerváciou Reserva Nacional Río Simpson.


Súvisiaca fotogaléria

Chile – z mesta do prírody
Južná Amerika je neuveriteľne zaujímavá, špecifická a medzi cestovateľmi stále obľúbenejšia. My s...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

18.3.2018
Aj tento rok nás čaká najväčšia celosvetová kampaň zameraná na zvýšenie povedomia verejnosti v oblasti klimatických zmien, ktorá nesie názov Hodina Zeme.
17.3.2018
Za svetový deň vody bol vyhlásený 22. marec, 23. marec zas patrí Svetovému dňu meteorológie. Pri príležitosti osláv vody sa každoročne konajú akcie, počas ktorých môžete navštíviť inak pre verejnosť neprístupné miesta spojené s vodou.
16.3.2018
Festival Crème de la Crème vám už po piatykrát predstaví to najlepšie z francúzskej kinematografie. Tešiť sa môžete na „bouquet“ súťažných a ocenených filmov z áčkových festivalov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VIETNAM:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 3. 2018
sviatok:Eduard
dnes:
nedeľa 18.3.
1 °C
zajtra:
pondelok 19.3.
0 °C