www.infoglobe.sk » Chile, Santiago de Chile – Vitajte v hlavnom meste

Chile, Santiago de Chile – Vitajte v hlavnom meste

Publikované: 15.7.2017
Santiago je hlavným mestom štátu Chile a tiež prvou zastávka na našej trojtýždennej dovolenke. Mesto je obklopené vysokými horami a žije tu okolo 6 miliónov ľudí. Cesta sem je pomerne zdĺhavá (nám trvala 14 hodín), ale rozhodne nebudete ľutovať.

Po prílete sme sa potrebovali dostať do centra. Každý vám tu odporučí taxi, ale to je dosť drahé. Rozhodli sme sa teda pre autobusovú dopravu, ktorú majú mimochodom veľmi dobre prepracovanú. Pri východe z letiska sme ihneď narazili na stánok od spoločnosti Sernatur, čo je jeden z dvoch zdrojov turistických informácií. Oproti druhej možnosti – Oficina de Turismo – je táto spoločnosť perfektne vybavená brožúrami a plánikmi mesta. Zamestnanci sú ochotní, veľmi dobre informovaní a hlavne väčšina z nich hovorí anglicky. Dostali sme tu dokonca mapu s plánikom metra a s inštrukciami, ako a kde nájdeme správny autobus. Tie zastavujú vždy pri stanici metra, takže sa človek ľahko a rýchlo dostane do centra. Pri každom vstupe do metra si jednoducho zakúpite lístok za 600 CLP (cca 20 Kč), ktorý platí do tej doby, než metro opustíte.

výhľad z kopca Cerro San Cristóbal

Po ubytovaní sme konečne vyrazili do centra. Od miestnych sme dostali tip, aby sme sa išli pozrieť na Cerro San Cristóbal. Z tohoto vrcholu je krásny výhľad na celé mesto a dá sa tam dostať tromi spôsobmi – peši, vyviesť sa hore kabínovou lanovkou alebo sa dá využiť lanovú dráhu, čo je akýsi vláčik, ktorý vás vytiahne až na vrchol.   

kostol na vrchole kopca Cerro San Cristóbal   vláčik na Cerro San Cristobal

Výhľad je tu skutočne impozantný. Za jasného počasia sa dá vidieť neďaleké svahy Ánd a zároveň si vychutnávať výhľad cez celé Santiago. Po zostupe sme sa vydali späť do centra. Cestou sme navštívili časť Barrio Bellavista, tá je známa tým, že sa tu nachádza veľa reštaurácií, barov, krčiem a tanečných podnikov – tu to jednoducho žije. My sme však pokračovali do prezidentského paláca Palacio de La Moneda, ktorý sa nachádza kúsok od Plaza de Arma. Nezabudnite si zobrať cestovný pas, pretože sa ním musíte preukázať pri vstupe do paláca. Polícia tu stojí naozaj na každom rohu a stráži budovu. Potom sme sa vydali smerom na Plaza de Arma, kde stretnete veľa pouličných umelcov. Hudba, tanec, žongléri – to všetko môžete vidieť práve na tomto námestí. Odtiaľ sme pokračovali ochutnať miestny vyhlásený drink Terremoto La Piojera. Terremoto v preklade znamená zemetrasenie. Podáva sa do pollitrového pohára a obsahuje kvasené víno, zmrzlinu a grenadínu. Vraví sa, že keď si dáte jeden drink, musíte si potom dať ešte jeden, aby ste sa príliš nemotali. Ale tento nápoj je tak silný, že človek má dosť už po prvom pohári.

nádvorie v prezidentskom paláci   polícia pri prezidentskom paláci

Naša ďalšia zastávka bola v historickej budove Mercado Central, kde sa nachádza rybí trh a reštaurácia. Povedali sme si, že okúsime niečo z miestnych rybích špecialít. Všetci tu hovoria len španielsky a menu majú tiež len v španielčine, takže to bol pre nás tak trochu pokus omyl, ale jedlo bolo nakoniec vynikajúce. Je to tu síce trošku drahšie, ale stojí to za to.

Našou poslednou zastávkou tohoto dňa bol miestny trh s ovocím v tržnici Feria Municipal La Vega. Určite neváhajte a choďte sa tam pozrieť. Hemží sa to tu prevažne miestnymi obyvateľmi, ktorí tu nakupujú skutočne vo veľkom. Na chvíľku sa tu zastavte v bare a pozorujte ruch a kúzlo tohoto miesta.

tržnica Feria Municipal La Vega   tržnica Feria Municipal La Vega

Santiago samo o sebe je skrátka neuveriteľné miesto – túlavé psy, hudba na každom rohu a malé stánky s chilským párkom v pečive s obrou vrstvou avokáda a majonézy. Neoddeliteľnou súčasťou sú trhy miestnych umelcov a remeselníkov. To všetko ponúka Santiago.

trhy miestnych umelcov

 GPS: (letisko) 33°23'31.3"S 70°47'50.1"W

Text a foto: Kateřina Janovská

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Chile, Valparaíso – zážitok pre turistov
Publikované: 22.7.2017
Valparaíso alebo tiež Valpo je mesto ležiace v centrálnej časti Chile a je známe predovšetkým tým, že tu sú farebné až gýčovité domy. Okrem iného tu nájdete aj jeden z najväčších a najdôležitejších prístavov v Chile.


Súvisiaca fotogaléria

Chile: NP Torres del Paine
Národný park Torres del Paine (založený roku 1959, od 1978 na zozname UNSECO) sa nachádza v južne...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Letné koníčky

1. 7. – 31. 8. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Kysuckého múzea v Čadci + mapy a propagačné materiály o Krásach Slovenska
1. cena redakcie:
Rodinná vstupenka do skanzenu Vychylovka + rodinný voľný vstup na Historickú lesnú úvraťovú železnicu
2. cena redakcie:
Tri publikácie z rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX , ktorý obsahuje mrazom sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

26.7.2017
Slovenská folklórna legenda – súbor Lúčnica, sa po 30 rokoch vráti do Vysokých Tatier, kde predstaví  bohatý program, ktorý začne už v utorok 1. augusta 2017 výstupom súboru na Kriváň a bude pokračovať v stredu spoločným spievaním s podtatranskými folklórnymi skupinami okolo Štrbského Plesa.
25.7.2017
Jedná sa o Kamenický motoráčik, ktorý jazdí po múzejnej „sklárskej lokálke“ z Českej Kamenice do Kamenického Šenova a späť každú sobotu, nedeľu a aj počas štátnych sviatkov. V prevádzke je od 1. 4. do 29. 10. 2017.
24.7.2017
Klub slovenských turistov Liptova, mesto Vysoké Tatry, mesto Liptovský Mikuláš, Matica slovenská a obec Pribylina organizujú Národný výstup na Kriváň 2017, ktorý sa uskutoční 19. augusta 2017.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BOLÍVIA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:streda 26. 7. 2017
sviatok:Anna, Hana
dnes:
streda 26.7.
21 °C
zajtra:
štvrtok 27.7.
22 °C