www.infoglobe.sk » Chile, Santiago de Chile – Vitajte v hlavnom meste

Chile, Santiago de Chile – Vitajte v hlavnom meste

Publikované: 15.7.2017
Santiago je hlavným mestom štátu Chile a tiež prvou zastávka na našej trojtýždennej dovolenke. Mesto je obklopené vysokými horami a žije tu okolo 6 miliónov ľudí. Cesta sem je pomerne zdĺhavá (nám trvala 14 hodín), ale rozhodne nebudete ľutovať.

Po prílete sme sa potrebovali dostať do centra. Každý vám tu odporučí taxi, ale to je dosť drahé. Rozhodli sme sa teda pre autobusovú dopravu, ktorú majú mimochodom veľmi dobre prepracovanú. Pri východe z letiska sme ihneď narazili na stánok od spoločnosti Sernatur, čo je jeden z dvoch zdrojov turistických informácií. Oproti druhej možnosti – Oficina de Turismo – je táto spoločnosť perfektne vybavená brožúrami a plánikmi mesta. Zamestnanci sú ochotní, veľmi dobre informovaní a hlavne väčšina z nich hovorí anglicky. Dostali sme tu dokonca mapu s plánikom metra a s inštrukciami, ako a kde nájdeme správny autobus. Tie zastavujú vždy pri stanici metra, takže sa človek ľahko a rýchlo dostane do centra. Pri každom vstupe do metra si jednoducho zakúpite lístok za 600 CLP (cca 20 Kč), ktorý platí do tej doby, než metro opustíte.

výhľad z kopca Cerro San Cristóbal

Po ubytovaní sme konečne vyrazili do centra. Od miestnych sme dostali tip, aby sme sa išli pozrieť na Cerro San Cristóbal. Z tohoto vrcholu je krásny výhľad na celé mesto a dá sa tam dostať tromi spôsobmi – peši, vyviesť sa hore kabínovou lanovkou alebo sa dá využiť lanovú dráhu, čo je akýsi vláčik, ktorý vás vytiahne až na vrchol.   

kostol na vrchole kopca Cerro San Cristóbal   vláčik na Cerro San Cristobal

Výhľad je tu skutočne impozantný. Za jasného počasia sa dá vidieť neďaleké svahy Ánd a zároveň si vychutnávať výhľad cez celé Santiago. Po zostupe sme sa vydali späť do centra. Cestou sme navštívili časť Barrio Bellavista, tá je známa tým, že sa tu nachádza veľa reštaurácií, barov, krčiem a tanečných podnikov – tu to jednoducho žije. My sme však pokračovali do prezidentského paláca Palacio de La Moneda, ktorý sa nachádza kúsok od Plaza de Arma. Nezabudnite si zobrať cestovný pas, pretože sa ním musíte preukázať pri vstupe do paláca. Polícia tu stojí naozaj na každom rohu a stráži budovu. Potom sme sa vydali smerom na Plaza de Arma, kde stretnete veľa pouličných umelcov. Hudba, tanec, žongléri – to všetko môžete vidieť práve na tomto námestí. Odtiaľ sme pokračovali ochutnať miestny vyhlásený drink Terremoto La Piojera. Terremoto v preklade znamená zemetrasenie. Podáva sa do pollitrového pohára a obsahuje kvasené víno, zmrzlinu a grenadínu. Vraví sa, že keď si dáte jeden drink, musíte si potom dať ešte jeden, aby ste sa príliš nemotali. Ale tento nápoj je tak silný, že človek má dosť už po prvom pohári.

nádvorie v prezidentskom paláci   polícia pri prezidentskom paláci

Naša ďalšia zastávka bola v historickej budove Mercado Central, kde sa nachádza rybí trh a reštaurácia. Povedali sme si, že okúsime niečo z miestnych rybích špecialít. Všetci tu hovoria len španielsky a menu majú tiež len v španielčine, takže to bol pre nás tak trochu pokus omyl, ale jedlo bolo nakoniec vynikajúce. Je to tu síce trošku drahšie, ale stojí to za to.

Našou poslednou zastávkou tohoto dňa bol miestny trh s ovocím v tržnici Feria Municipal La Vega. Určite neváhajte a choďte sa tam pozrieť. Hemží sa to tu prevažne miestnymi obyvateľmi, ktorí tu nakupujú skutočne vo veľkom. Na chvíľku sa tu zastavte v bare a pozorujte ruch a kúzlo tohoto miesta.

tržnica Feria Municipal La Vega   tržnica Feria Municipal La Vega

Santiago samo o sebe je skrátka neuveriteľné miesto – túlavé psy, hudba na každom rohu a malé stánky s chilským párkom v pečive s obrou vrstvou avokáda a majonézy. Neoddeliteľnou súčasťou sú trhy miestnych umelcov a remeselníkov. To všetko ponúka Santiago.

trhy miestnych umelcov

 GPS: (letisko) 33°23'31.3"S 70°47'50.1"W

Text a foto: Kateřina Janovská

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Chile, Valparaíso – zážitok pre turistov
Publikované: 22.7.2017
Valparaíso alebo tiež Valpo je mesto ležiace v centrálnej časti Chile a je známe predovšetkým tým, že tu sú farebné až gýčovité domy. Okrem iného tu nájdete aj jeden z najväčších a najdôležitejších prístavov v Chile.

Chile – Pucón, Villarrica a výlety do okolia
Publikované: 29.7.2017
Našou ďalšou zastávkou bolo mesto Villarrica. Najskôr sme váhali, či nezakotviť v meste Pucón, ktoré leží o 25 km ďalej a je jedným z najnavštevovanejších miest v Chile. Miestni obyvatelia úplne skvelo využili polohu tohoto mesta. Pucón totiž leží pri brehu jazera Lago Villarrica, je obklopený národnými parkmi, termálnymi prameňmi a tiež divokou riekou s perejami. V neposlednom rade sa tu nachádza vulkán Villarrica, ktorý je asi najväčšou atrakciou.

Chile: Puerto Varas, La Arena a cesta loďou až k národnému parku Pumalín
Publikované: 5.8.2017
Našou ďalšou zastávkou pri cestovaní po Chile bolo mestečko Puerto Varas, ktoré má rovnako veľkú popularitu ako Pucón. Je to veľmi pekne udržiavané mestečko, v ktorom je množstvo obchodov so športovým oblečením a s rôznou športovou výbavou. Prešli sme hlavú triedu a dorazili k jazeru Lago Llanquihue. Výhľady odtiaľ sú skutočne impozantné. Dokonca tu vidíme aj dve sopky Osorno a Calbuco. Vulkán Osorno sa týči nad vodou a je dokonale tvarovaný.

Chile: Z Coyhaique do Argentíny a zase späť do Chile po Route 40
Publikované: 12.8.2017
Našu cestu po Carretera Austral zakončujeme návštevou mesta Coyhaique. Vydávame sa z Puerto Aysén, všade okolo nás je krásna príroda s úchvatnými výhľadmi. A skoro celú cestu nám lemuje rieka Río Simpson, ktorá taktiež preteká prírodnou rezerváciou Reserva Nacional Río Simpson.


Súvisiaca fotogaléria

Chile – z mesta do prírody
Južná Amerika je neuveriteľne zaujímavá, špecifická a medzi cestovateľmi stále obľúbenejšia. My s...

Chile: NP Torres del Paine
Národný park Torres del Paine (založený roku 1959, od 1978 na zozname UNSECO) sa nachádza v južne...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

21.6.2018
Zahájenie novej turistickej sezóny v Kutnej Hore bude opäť v znamení veľkolepej slávy. Víkendový program gotického festivalu začína v sobotu 23. 7. dopoludnia pred chrámom sv. Barbory a ukončený bude v nedeľu podvečer.
20.6.2018
Bardejov a jeho okolie sa stáva atraktívnou lokalitou pre cyklistov. K doteraz vybudovaným cyklotrasám pribudli ďalšie kilometre. Nový cyklochodník vedie od Mokrolužského mosta v Bardejove, až po odbočku na Mníchovský potok, kde sa napája na obnovenú lesnú cestu s asfaltovým povrchom.
19.6.2018
Pokiaľ sa zaujímate o blahodárne účinky bahna a vyvierajúcich vôd v jednotlivých kúpeľných  mestách, isto príďte v dňoch 21.–24. júna do Lysej nad Labom. Začína tu 9. výstava liečebných kúpeľov, wellness pobytov a relaxácie.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SRÍ LANKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 21. 6. 2018
sviatok:Alojz
dnes:
štvrtok 21.6.
31 °C
zajtra:
piatok 22.6.
20 °C