www.infoglobe.sk » Chile: Puerto Varas, La Arena a cesta loďou až k národnému parku Pumalín

Chile: Puerto Varas, La Arena a cesta loďou až k národnému parku Pumalín

Publikované: 5.8.2017
Našou ďalšou zastávkou pri cestovaní po Chile bolo mestečko Puerto Varas, ktoré má rovnako veľkú popularitu ako Pucón. Je to veľmi pekne udržiavané mestečko, v ktorom je množstvo obchodov so športovým oblečením a s rôznou športovou výbavou. Prešli sme hlavú triedu a dorazili k jazeru Lago Llanquihue. Výhľady odtiaľ sú skutočne impozantné. Dokonca tu vidíme aj dve sopky Osorno a Calbuco. Vulkán Osorno sa týči nad vodou a je dokonale tvarovaný.

vulkán Osorno

Naším ďalším dôležitým bodom je La Arena – piesčitá zátoka, v ktorej sa nachádza prístav, odkiaľ každú polhodinu vyplávajú trajekty. Loď tu ešte nebola, a tak sme mali chvíľku na prieskum malej zátoky. Dokonca sme sa mohli občerstviť pri malom vozíčku, ktorý stál u prístave. Cena za dve osoby a auto je 9 500 CLP (necelých 400 Kč).

prístav La Arena

Týmto prejazdom sme zas o kúsok bližšie k vysnenej Carretera Austral. Po tridsiatich minútach zastavila loď v maličkom prístave Caleta Puelche. Odtiaľ sme museli prejsť 50 km po miestami spevnenej ceste až do malého mesta – Hornopirénu. Tu si kúpime lístky na ďalší trajekt, ktorý však ide až na druhý deň ráno. Cena lístkov je 33 500 CLP (cca 1 300 Kč) za auto a dve osoby. Mestečko Hornopirén je v obklopení lesov a nachádza sa tu aj vulkán Hornopirén. Mesto je jednou z hlavných medzistaníc na ceste po Carretera Austral, takže tu nie je núdza o ubytovanie. Nachádzajú sa tu kempy, hostely aj hotely. My sme si našli kemp pri mori, a tak sme večer mohli pozorovať západ slnka a prechádzať sa po kamienkovej pláži.

sádky lososov za Hornopirénom

Konečne na lodi v Hornopiréne   Hornopirén a loďka miestnych obyvateľov

divoká rieka v Hornopiréne

O 10.30 hod. sme vyplávali a našou ďalšou zastávkou je prístav Leptepu (cesta trvá asi 3,5 h). Tu nás čaká ďalšia bojová úloha – prejsť po nespevnenej ceste k ďalšej lodi. Prejsť 10 kilometrov sa zdá byť na takejto ceste ako večnosť, nie to ešte keď sme zistili, že si tu nejakú dobu počkáme, pretože sa nevojdeme na loď. Našťastie to dosť rýchlo utieklo, objavili sme totiž kolibríky, ktoré si lietali z kvetu na kvet. Po hodine čakania sme sa nalodili, cesta loďou trvala pol hodiny. A potom nás už čakalo len more dobrodružstva po nespevnených cestách.

ako sa cestuje po ceste do Hornopirénu   chyť si svojho kolibríka

kolóna v prístave Leptepu

Hneď ako sme opustili loď, okolitá príroda nám vyrazila dych. To ohromujúce kúzlo nepriepustného lesa, tá neuveriteľná výška stromov, to všetko skrýval súkromný park Parque Pumalín.

park Pumalín

Je to najväčšia svetovo chránená oblasť, ktorá ale nie je vo vlastníctve štátu Chile, v roku 1995 ju kúpil americký milionár Douglas Tompkins. Ten sa snažil zachrániť jeden z najvýznamnejších dažďových lesov mierneho pásma. Je to skutočne neuveriteľný pohľad, veľké stromy siahajú snáď až k nebu. Nájdeme tu divoké vodopády, skaly, tiesňavy, a dokonca aj jazerá. Celý park je neuveriteľne upravený a rozhodne stojí za to venovať mu aspoň jeden deň. Tu sa skutočne vyplatí mať oči na stopkách. V tomto súkromnom parku je aj mnoho krásnych a upravených kempov, kde sa môžeme ubytovať. My sme sa však rozhodli nájsť si niečo iné mimo národného parku a pokračovali sme ešte o kúsok ďalej.   

park Pumalín

park Pumalín   kvetena v parku Pumalín

Každému určite odporúčam navštíviť túto panenskú časť prírody, aj keby to malo byť len na chvíľku. Nájdete tu množstvo trekov a krátkych prechádzok s krásnymi výhľadmi na ľadovce a tajuplnú krajinu s divokou rieku. Skutočne skvelé miesto pre všetky typy turistov.

park Pumalín   park Pumalín

GPS: (Parque Pumalín) 42°33'48.1"S 72°23'01.7"W

Text a foto: Kateřina Janovská

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Chile – Pucón, Villarrica a výlety do okolia
Publikované: 29.7.2017
Našou ďalšou zastávkou bolo mesto Villarrica. Najskôr sme váhali, či nezakotviť v meste Pucón, ktoré leží o 25 km ďalej a je jedným z najnavštevovanejších miest v Chile. Miestni obyvatelia úplne skvelo využili polohu tohoto mesta. Pucón totiž leží pri brehu jazera Lago Villarrica, je obklopený národnými parkmi, termálnymi prameňmi a tiež divokou riekou s perejami. V neposlednom rade sa tu nachádza vulkán Villarrica, ktorý je asi najväčšou atrakciou.

Chile: Z Coyhaique do Argentíny a zase späť do Chile po Route 40
Publikované: 12.8.2017
Našu cestu po Carretera Austral zakončujeme návštevou mesta Coyhaique. Vydávame sa z Puerto Aysén, všade okolo nás je krásna príroda s úchvatnými výhľadmi. A skoro celú cestu nám lemuje rieka Río Simpson, ktorá taktiež preteká prírodnou rezerváciou Reserva Nacional Río Simpson.

Chile, Santiago de Chile – Vitajte v hlavnom meste
Publikované: 15.7.2017
Santiago je hlavným mestom štátu Chile a tiež prvou zastávka na našej trojtýždennej dovolenke. Mesto je obklopené vysokými horami a žije tu okolo 6 miliónov ľudí. Cesta sem je pomerne zdĺhavá (nám trvala 14 hodín), ale rozhodne nebudete ľutovať.

Chile, Valparaíso – zážitok pre turistov
Publikované: 22.7.2017
Valparaíso alebo tiež Valpo je mesto ležiace v centrálnej časti Chile a je známe predovšetkým tým, že tu sú farebné až gýčovité domy. Okrem iného tu nájdete aj jeden z najväčších a najdôležitejších prístavov v Chile.


Súvisiaca fotogaléria

Chile – z mesta do prírody
Južná Amerika je neuveriteľne zaujímavá, špecifická a medzi cestovateľmi stále obľúbenejšia. My s...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

18.3.2018
Aj tento rok nás čaká najväčšia celosvetová kampaň zameraná na zvýšenie povedomia verejnosti v oblasti klimatických zmien, ktorá nesie názov Hodina Zeme.
17.3.2018
Za svetový deň vody bol vyhlásený 22. marec, 23. marec zas patrí Svetovému dňu meteorológie. Pri príležitosti osláv vody sa každoročne konajú akcie, počas ktorých môžete navštíviť inak pre verejnosť neprístupné miesta spojené s vodou.
16.3.2018
Festival Crème de la Crème vám už po piatykrát predstaví to najlepšie z francúzskej kinematografie. Tešiť sa môžete na „bouquet“ súťažných a ocenených filmov z áčkových festivalov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VIETNAM:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 3. 2018
sviatok:Eduard
dnes:
nedeľa 18.3.
1 °C
zajtra:
pondelok 19.3.
0 °C