www.infoglobe.sk » Bosna a Hercegovina – výlet na vodopády Kravica

Bosna a Hercegovina – výlet na vodopády Kravica

Publikované: 24.7.2017
Následujúce ráno sa vydávame z Mostaru na miesto, na ktoré sa tešíme asi najviac. Nachádza sa až takmer pri chorvátskych hraniciach a samozrejme sa jedná o prekrásne vodopády Kravica.

Z Mostaru ideme po hlavnej ceste smerom do obce Žitomislić, kde sa nachádza krásny pravoslávny kláštor z roku 1566. Kláštor bol v priebehu vojen opakovane zničený, v roku 2002 bol ale zrekonštruovaný do svojej pôvodnej podoby. Zo Žitomislić odbočujeme smerom na obec Čitluk. Mapa tu nie je úplne presná, pretože podľa nej do Čitluku vchádzame prakticky okamžite po odbočení, avšak nás čaká ešte niekoľkokilometrová cesta, než dorazíme do toho správneho Čitluku. Prechádzame strmými serpentínami a cestou sa nám naskytajú stále krajšie výhľady do okolitej horskej krajiny. Z Čitluku pokračujeme smerom na Ljubuški, ale kúsok pred obcou ešte odbočujeme. Aj keď mapa nie je úplne presná, na orientáciu nám skvelo slúžia hnedé turistické ukazovatele, ktoré nás zdarne dovádzajú až do cieľa. Pokiaľ vám to čas dovolí, ponúka sa možnosť predĺženia cesty spojenej s prehliadkou obce Ljubuški. Táto obec je známa svojimi vinicami. Vínnej réve sa tu vďaka prímorskému podnebiu veľmi dobre darí. Navštíviť môžete aj ruiny hradu Butorovice z prelomu 14. a 15. storočia.

výhľady počas cesty do obce Čitluk

Pred samotným vstupom do areálu s vodopádmi sa nachádza veľké parkovisko, kde za osobné auto platíme dve marky (cca 26 Kč) na celý deň. Vstup k vodopádom stojí šesť mariek, aj keď v našom sprievodcovi sme sa dočítali, že má byť zdarma. Je tu ale skutočne vidieť, ako miestni stále pracujú, aby uviedli areál do turisticky príjemnej podoby – bola tu vybudovaná nová turistická cesta až k vodopádom s občasnými vyhliadkovými miestami, všade je dostatok čistých toaliet, pri vodopáde nachádzame aj reštaurácie a kaviarničky, novo zavedené vstupné je teda rozhodne opodstatnené. Cestičkou k vodopádom schádzame približne 10 až 15 minút, ale dá sa tu využiť aj turistický vláčik, ktorý návštevníkov odvezie tam aj späť.

cesta pozdĺž rieky Trebižat na Malú Kravicu   cesta pozdĺž rieky Trebižat na Malú Kravicu

Vodopády Kravica na rieke Trebižat sú vysoké 28 metrov a takmer 100 metrov široké. Jedná sa o veľmi populárne turistické miesto, ktoré je hojne navštevované. Pod vodopádmi sa nachádza azúrové jazierko s priezračne čistou vodou plnou rybičiek, kde sa dá kúpať a doplávať priamo až k vodopádom. Aj keď je jazero veľmi studené, v horúcich letných mesiacoch sa jedná o príjemné osvieženie.

Vodopády Kravica

vodopády Kravica

vodopády Kravica   vodopády Kravica

vodopády Kravica

Keďže k vodopádom prichádzame pomerne zavčas zrána, máme areál takmer celý pre seba. Po desiatej hodine sa ale začína toto miesto rýchlo plniť turistami prichádzajúcimi zájazdovými autobusmi, ktoré vyrážajú okolo desiatej z Mostaru. Pokiaľ budete v Bosne a Hercegovine cestovať autom, určite by bola škoda ráno zaspať.

vodopády Kravica

Po okúpaní a občerstvení vyrážame ešte k ďalšej časti areálu, o ktorej sme pôvodne ani netušili. Asi kilometer od hlavných vodopádov sa totiž nachádzajú menšie vodopády – Mala Kravica. Vyšliapanou cestičkou popri drevených tabuliach pokračujeme pozdĺž rieky Trebižat, až nachádzame prudké vodopády medzi figovníkmi. Cestou sa ponúka aj možnosť požičania katamaránu. Z druhej strany cesty sa potom dostávame späť k parkovisku a míňame turistický vláčik, ktorý na nás už z diaľky veselo trúbi.

Mala Kravica   požičovňa katamaránov Mala Kravica

Len zopár kilometrov od vodopádov Kravica sa nachádza veľmi známy turistický bod. Jedná sa o katolícke pútnické miesto Medjugorje, mesto ležiace v horách Bosny a Hercegoviny. Samotné mesto by nebolo ničím tak významné, keby sa tu vraj v roku 1981 niekoľkokrát na kopci Podbrdo nezjavila Matka Božia. Obrovské množstvo pútnikov prichádzajúcich každý rok k tomuto miestu premenilo mesto na turistickú atrakciu plnú hotelov. Keďže je toto miesto typické a hodnotné skôr pre návštevu veriacich, my sa vydávame do pre nás atraktívnejšieho miesta, ktorým je prírodný park Hutovo Blato.

pozostatky vojny v okolí vodopádov Kravica

GPS: 43°09'21.4"N 17°36'26.4"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bosna a Hercegovina, Mostar – na vlastnú päsť
Publikované: 17.7.2017
V skorých ranných hodinách vzlietame z Bratislavy a mierime do približne trištvrte hodiny vzdialenej Tuzly – mesta na severe štátu Bosna a Hercegovina. Trošku netradične využívame toto spojenie z dôvodu nízkej ceny leteniek, ktorá sa pohybuje len okolo 500 Kč za spiatočnú cestu. Na bratislavskom letisku treba počítať s tým, že pasová kontrola prebieha „postarom“ aj s elektronickými pasmi, preto občas dochádza k značnému zdržaniu, čo vás môže stáť cenné minúty potrebné do uzavretia gatu.

Bosna a Hercegovina – prírodný park Hutovo Blato a mestečko Počitelj
Publikované: 31.7.2017
Od vodopádov Kravica vyrážame smerom na obec Čapljina a ďalej potom na Stolac. Pri orientácii nám opäť pomáhajú hnedé turistické cedule pozdĺž cesty, ktoré nás dovádzajú prakticky až na miesto. Po necelej polhodine jazdy od vodopádov odbočujeme ešte pred obcou Stolac na Karaotok Motel Park. Pred týmto hotelom sa nachádza aj kemp, vonkajšia reštaurácia s barom a informačné centrum, kde tunajší pracovníci skutočne radi poradia s výletmi a snažia sa návštevníkom vo všetkom vyjsť v ústrety.

Bosna a Hercegovina, Blagaj – turecká atmosféra
Publikované: 7.8.2017
Po návšteve prírodného parku Hutovo Blato a mestečka Počitelj sa vydávame po hlavnej ceste bližšie k Mostaru. Tesne pred mestom však odbočujeme vpravo a pokračujeme necelých 10 km podľa turistických hnedých cedúľ, ktoré nás vedú až do mestečka Blagaj. Mesto bolo v roku 1466 dobyté Turkami, čo sa značne premietlo v miestnej architektúre.

Bosna a Hercegovina, prírodný park Blidinje a Jablanica – nekončiaca cesta, krásna príroda a trochu z histórie
Publikované: 14.8.2017
Z Mostaru vyrážame v skorých ranných hodinách po ceste E73 smerom na Sarajevo. Prechádzame medzi nádhernými horskými scenériami, až dorazíme do mestečka Jablanica. Tu sa plánujeme zdržať až neskôr, a preto odbočujeme v pomedzí centra vľavo a mierime hlbšie do horských masívov, z ktorých sa niektoré týčia až do výšky vyše 2 000 m n. m.

Bosna a Hercegovina, Sarajevo – hlavné mesto
Publikované: 21.8.2017
Po návšteve prírodného parku Blidinje a mestečka Jablanica pokračujeme ďalej po hlavnej ceste E73 smerom na severovýchod – do Sarajeva, hlavného mesta Bosny a Hercegoviny. Znovu prechádzame úsek novej diaľnice, ktorý má hneď niekoľko zjazdov na Sarajevo, preto je nutné neunáhliť sa a skutočne počkať na centrum, inak by sa jednalo o peknú zachádzku.

Bosna a Hercegovina – spomienky na zimné olympijské hry a prehliadka Tuzly
Publikované: 28.8.2017
Náš pobyt v Bosne a Hercegovine sa blíži ku koncu a zostáva nám bohužiaľ už len posledný deň. Máme v pláne prejsť zo Sarajeva do Tuzly, kde sa nachádza aj naše odletové letisko, predtým si však chceme ešte urobiť prehliadku mesta a trochu sa osviežiť, pretože nás čaká najteplejší deň celej dovolenky. Je však ešte jedno miesto v okolí Sarajeva, ktoré jednoducho musíme vidieť. Jedná sa o zvyšky bobovej a sánkarskej dráhy zo XIV. zimných olympijských hier konaných v roku 1984 (vtedy ešte oficiálne v Juhoslávii). Nachádza sa v pohorí Trebević smerom na juhovýchod od Sarajeva, konkrétne na hore Jahorina. Počas vojny došlo k obrovskému poškodeniu dráhy a jej okolie bolo značne zamínované. Dnes už trosky dráhy slúžia viac menej len ako turistická atrakcia, ktorá síce pripomína olympiádu, ale viac bohužiaľ hrôzy vojny.


Súvisiaca fotogaléria

Bosna a Hercegovina – európska exotika
Každým rokom sa stáva Bosna čoraz navštevovanejšou destináciou. Nájdete tu totiž krásnu prírodu, ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

24.5.2019
Slovenský rekord za najväčší vertikálny nápis v exteriéri získala obec  Kružlová, ktorej obyvatelia ho osadili v ÚDOLÍ SMRTI, kde sa uskutočnila najväčšia tanková bitka v rámci Karpatsko-duklianskej operácie.
23.5.2019
Táto akcia sa koná každé dva roky a je zameraná na prezentáciu 21. základne taktického letectva Čáslav. V sobotu 25. mája od 9. do 17. hodiny uvidíte dynamické ukážky vojenskej leteckej techniky so sprievodným programom. Vstup je zdarma.
22.5.2019
V sobotu 1. júna 2019 sa Svätoplukovo námestie v Nitre opäť stane dejiskom obľúbeného už tradičného podujatia Festival chutí Nitrianskeho kraja. Na námestí a v priľahlých uličkách vyrastú stánky plné gastronomickým špecialít z nitrianskeho regiónu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 24. 5. 2019
sviatok:Ela