www.infoglobe.sk » Bosna a Hercegovina – výlet na vodopády Kravica

Bosna a Hercegovina – výlet na vodopády Kravica

Publikované: 24.7.2017
Následujúce ráno sa vydávame z Mostaru na miesto, na ktoré sa tešíme asi najviac. Nachádza sa až takmer pri chorvátskych hraniciach a samozrejme sa jedná o prekrásne vodopády Kravica.

Z Mostaru ideme po hlavnej ceste smerom do obce Žitomislić, kde sa nachádza krásny pravoslávny kláštor z roku 1566. Kláštor bol v priebehu vojen opakovane zničený, v roku 2002 bol ale zrekonštruovaný do svojej pôvodnej podoby. Zo Žitomislić odbočujeme smerom na obec Čitluk. Mapa tu nie je úplne presná, pretože podľa nej do Čitluku vchádzame prakticky okamžite po odbočení, avšak nás čaká ešte niekoľkokilometrová cesta, než dorazíme do toho správneho Čitluku. Prechádzame strmými serpentínami a cestou sa nám naskytajú stále krajšie výhľady do okolitej horskej krajiny. Z Čitluku pokračujeme smerom na Ljubuški, ale kúsok pred obcou ešte odbočujeme. Aj keď mapa nie je úplne presná, na orientáciu nám skvelo slúžia hnedé turistické ukazovatele, ktoré nás zdarne dovádzajú až do cieľa. Pokiaľ vám to čas dovolí, ponúka sa možnosť predĺženia cesty spojenej s prehliadkou obce Ljubuški. Táto obec je známa svojimi vinicami. Vínnej réve sa tu vďaka prímorskému podnebiu veľmi dobre darí. Navštíviť môžete aj ruiny hradu Butorovice z prelomu 14. a 15. storočia.

výhľady počas cesty do obce Čitluk

Pred samotným vstupom do areálu s vodopádmi sa nachádza veľké parkovisko, kde za osobné auto platíme dve marky (cca 26 Kč) na celý deň. Vstup k vodopádom stojí šesť mariek, aj keď v našom sprievodcovi sme sa dočítali, že má byť zdarma. Je tu ale skutočne vidieť, ako miestni stále pracujú, aby uviedli areál do turisticky príjemnej podoby – bola tu vybudovaná nová turistická cesta až k vodopádom s občasnými vyhliadkovými miestami, všade je dostatok čistých toaliet, pri vodopáde nachádzame aj reštaurácie a kaviarničky, novo zavedené vstupné je teda rozhodne opodstatnené. Cestičkou k vodopádom schádzame približne 10 až 15 minút, ale dá sa tu využiť aj turistický vláčik, ktorý návštevníkov odvezie tam aj späť.

cesta pozdĺž rieky Trebižat na Malú Kravicu   cesta pozdĺž rieky Trebižat na Malú Kravicu

Vodopády Kravica na rieke Trebižat sú vysoké 28 metrov a takmer 100 metrov široké. Jedná sa o veľmi populárne turistické miesto, ktoré je hojne navštevované. Pod vodopádmi sa nachádza azúrové jazierko s priezračne čistou vodou plnou rybičiek, kde sa dá kúpať a doplávať priamo až k vodopádom. Aj keď je jazero veľmi studené, v horúcich letných mesiacoch sa jedná o príjemné osvieženie.

Vodopády Kravica

vodopády Kravica

vodopády Kravica   vodopády Kravica

vodopády Kravica

Keďže k vodopádom prichádzame pomerne zavčas zrána, máme areál takmer celý pre seba. Po desiatej hodine sa ale začína toto miesto rýchlo plniť turistami prichádzajúcimi zájazdovými autobusmi, ktoré vyrážajú okolo desiatej z Mostaru. Pokiaľ budete v Bosne a Hercegovine cestovať autom, určite by bola škoda ráno zaspať.

vodopády Kravica

Po okúpaní a občerstvení vyrážame ešte k ďalšej časti areálu, o ktorej sme pôvodne ani netušili. Asi kilometer od hlavných vodopádov sa totiž nachádzajú menšie vodopády – Mala Kravica. Vyšliapanou cestičkou popri drevených tabuliach pokračujeme pozdĺž rieky Trebižat, až nachádzame prudké vodopády medzi figovníkmi. Cestou sa ponúka aj možnosť požičania katamaránu. Z druhej strany cesty sa potom dostávame späť k parkovisku a míňame turistický vláčik, ktorý na nás už z diaľky veselo trúbi.

Mala Kravica   požičovňa katamaránov Mala Kravica

Len zopár kilometrov od vodopádov Kravica sa nachádza veľmi známy turistický bod. Jedná sa o katolícke pútnické miesto Medjugorje, mesto ležiace v horách Bosny a Hercegoviny. Samotné mesto by nebolo ničím tak významné, keby sa tu vraj v roku 1981 niekoľkokrát na kopci Podbrdo nezjavila Matka Božia. Obrovské množstvo pútnikov prichádzajúcich každý rok k tomuto miestu premenilo mesto na turistickú atrakciu plnú hotelov. Keďže je toto miesto typické a hodnotné skôr pre návštevu veriacich, my sa vydávame do pre nás atraktívnejšieho miesta, ktorým je prírodný park Hutovo Blato.

pozostatky vojny v okolí vodopádov Kravica

GPS: 43°09'21.4"N 17°36'26.4"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bosna a Hercegovina, Mostar – na vlastnú päsť
Publikované: 17.7.2017
V skorých ranných hodinách vzlietame z Bratislavy a mierime do približne trištvrte hodiny vzdialenej Tuzly – mesta na severe štátu Bosna a Hercegovina. Trošku netradične využívame toto spojenie z dôvodu nízkej ceny leteniek, ktorá sa pohybuje len okolo 500 Kč za spiatočnú cestu. Na bratislavskom letisku treba počítať s tým, že pasová kontrola prebieha „postarom“ aj s elektronickými pasmi, preto občas dochádza k značnému zdržaniu, čo vás môže stáť cenné minúty potrebné do uzavretia gatu.

Bosna a Hercegovina – prírodný park Hutovo Blato a mestečko Počitelj
Publikované: 31.7.2017
Od vodopádov Kravica vyrážame smerom na obec Čapljina a ďalej potom na Stolac. Pri orientácii nám opäť pomáhajú hnedé turistické cedule pozdĺž cesty, ktoré nás dovádzajú prakticky až na miesto. Po necelej polhodine jazdy od vodopádov odbočujeme ešte pred obcou Stolac na Karaotok Motel Park. Pred týmto hotelom sa nachádza aj kemp, vonkajšia reštaurácia s barom a informačné centrum, kde tunajší pracovníci skutočne radi poradia s výletmi a snažia sa návštevníkom vo všetkom vyjsť v ústrety.

Bosna a Hercegovina, Blagaj – turecká atmosféra
Publikované: 7.8.2017
Po návšteve prírodného parku Hutovo Blato a mestečka Počitelj sa vydávame po hlavnej ceste bližšie k Mostaru. Tesne pred mestom však odbočujeme vpravo a pokračujeme necelých 10 km podľa turistických hnedých cedúľ, ktoré nás vedú až do mestečka Blagaj. Mesto bolo v roku 1466 dobyté Turkami, čo sa značne premietlo v miestnej architektúre.

Bosna a Hercegovina, prírodný park Blidinje a Jablanica – nekončiaca cesta, krásna príroda a trochu z histórie
Publikované: 14.8.2017
Z Mostaru vyrážame v skorých ranných hodinách po ceste E73 smerom na Sarajevo. Prechádzame medzi nádhernými horskými scenériami, až dorazíme do mestečka Jablanica. Tu sa plánujeme zdržať až neskôr, a preto odbočujeme v pomedzí centra vľavo a mierime hlbšie do horských masívov, z ktorých sa niektoré týčia až do výšky vyše 2 000 m n. m.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Letné koníčky

1. 7. – 31. 8. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Kysuckého múzea v Čadci + mapy a propagačné materiály o Krásach Slovenska
1. cena redakcie:
Rodinná vstupenka do skanzenu Vychylovka + rodinný voľný vstup na Historickú lesnú úvraťovú železnicu
2. cena redakcie:
Tri publikácie z rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX , ktorý obsahuje mrazom sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

18.8.2017
Nenechajte si ujsť jedinečnú medzinárodnú prehliadku kultivovaného humoru, nezávislej satiry a zábavnej recesie s dlhoročnou tradíciou – Kremnické gagy 2017.
17.8.2017
V rámci podpory cestovného ruchu možno vznikne priama letecká linka, ktorá prepojí mesto Pardubice s hlavným mestom Kazachstanu – Astanou. Myšlienka vznikla na výstave EXPO 2017 v Kazachstane, kde sa prezentoval Pardubický kraj.
16.8.2017
Letná súťaž Všetci na bajk, ktorá prebieha až do 17. septembra 2017 je určená pre všetkých cyklistov. Súťaží sa v kategóriách jednotlivci - cyklisti a cyklistky a v kategórii rodina.  Zapojiť sa môžete aj teraz, nakoľko žrebovať sa bude aj so všetkých zúčastnených, takže šancu vyhrať super ceny má naozaj každý.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JUHOAFRICKÁ REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:piatok 18. 8. 2017
sviatok:Elena, Helena
dnes:
piatok 18.8.
33 °C
zajtra:
sobota 19.8.
27 °C