www.infoglobe.sk » Bosna a Hercegovina – spomienky na zimné olympijské hry a prehliadka Tuzly

Bosna a Hercegovina – spomienky na zimné olympijské hry a prehliadka Tuzly

Publikované: 28.8.2017
Náš pobyt v Bosne a Hercegovine sa blíži ku koncu a zostáva nám bohužiaľ už len posledný deň. Máme v pláne prejsť zo Sarajeva do Tuzly, kde sa nachádza aj naše odletové letisko, predtým si však chceme ešte urobiť prehliadku mesta a trochu sa osviežiť, pretože nás čaká najteplejší deň celej dovolenky. Je však ešte jedno miesto v okolí Sarajeva, ktoré jednoducho musíme vidieť. Jedná sa o zvyšky bobovej a sánkarskej dráhy zo XIV. zimných olympijských hier konaných v roku 1984 (vtedy ešte oficiálne v Juhoslávii). Nachádza sa v pohorí Trebević smerom na juhovýchod od Sarajeva, konkrétne na hore Jahorina. Počas vojny došlo k obrovskému poškodeniu dráhy a jej okolie bolo značne zamínované. Dnes už trosky dráhy slúžia viac menej len ako turistická atrakcia, ktorá síce pripomína olympiádu, ale viac bohužiaľ hrôzy vojny.

Na horu prichádzame z dola od Sarajeva a určite odporúčame využiť konečne fungujúcu GPS navigáciu, miesto je totiž bez nej relatívne ťažké nájsť. Cesta autom je pomerne adrenalínová, pretože opäť prechádzame extrémne úzkymi uličkami s obrovským prevýšením. V jednej chvíli nám dokonca aj zhasína motor auta, musíme teda cúvať späť a hneď v najbližšom možnom mieste radšej parkujeme. Do nášho cieľa zostávajú ešte dva kilometre, a tak sa vydávame na menšiu pešiu túru. Cesta je pomerne strmá a vyčerpávajúca, avšak za odmenu sa pred nami rozprestierajú krásne panorámy – či už na samotné Sarajevo, alebo na zelené pláne hôr so stádami oviec. Dokonca stretávame aj staršiu paniu, ktorá sedí pri svojom stáde s ovčiarskym psom a spriada vlnu.

cestou k bobovej dráhe – pozostatky vojny   cestou na bobovú dráhu – pani spriada vlnu

Za ďalšou odbočkou už vidíme cieľovú zákrutu bobovej dráhy. Ešte nedávno nebolo prakticky možné vstupovať mimo dráhu a hlavnú cestu z dôvodu stáleho nebezpečenstva nezneškodnených mín. Všade boli rozostavané výstražné cedule, avšak dnes už s úľavou nestretávame ani jednu. Vydávame sa ďalej smerom hore po dráhe a pritom míňame najrôznejšie farebné diela sprejerov. Je nimi pokrytá celá dráha. Zároveň sa však čas od času objavia aj diery po guľkách alebo po väčších strelách. Celé miesto má pomerne zvláštnu atmosféru, obzvlášť ráno, kedy tu nie sú turisti.

bobová dráha   bobová dráha

diera po väčšej strele   bobová dráha  bobová dráha

Po rannom výlete opúšťame Sarajevo a vydávame sa späť na sever do mesta Tuzla. Cestou ešte zastavujeme v jednej z malých pekární, ktoré sú pozdĺž hlavnej cesty, a nakupujeme obrovské množstvo slaného aj sladkého pečiva, ktoré nepoznáme a chceme vyskúšať, na neskoršie raňajky. Na naše veľké prekvapenie platíme pomaly len toľko, ako za dva koláče v Čechách. Pokiaľ si na vašich cestách spomeniete, určite sa tiež zastavte v jednej pekárni. Ich domáce výrobky chutia úplne skvelo. Okrem pekárne stretávame ešte po ceste rôzne stánky aj menšie občerstvenia, kde sa griluje kura, teľa alebo jahňa.

 výhľady na Sarajevo

Do Tuzly prichádzame v tom najväčšom teple, a tak sa rovno vydávame k hlavnej miestnej atrakcii – Panónskym jazerám. Tieto jazerá sú zvláštne tým, že ich zo zeme vyvierajúca voda je slaná, a tak má Tuzla ako jediné mesto v Európe slané jazerá priamo vo svojom centre. Ich voda je veľmi podobná tej morskej a navyše má aj liečebné účinky. Od roku 1914 sa tu nachádzajú kúpele Slana Banja. Jazerá však svojim vzhľadom pripomínajú skôr kúpalisko, kde je v horúcich letných dňoch doslova hlava na hlave. Voda je teplejšia, avšak veľmi príjemná.

 Panónske jazerá

Panónske jazerá   Panónske jazerá

Po kúpaní sa presúvame ďalej do centra (stačí prejsť cez most), mesto je však dnes okrem areálu jazier prakticky vyľudnené. Navštevujeme námestie Slobody, kde sa nachádza veľká fontána so stredovekými náhrobnými kameňmi a symbolmi Bosny. Taktiež tu stojí baroková stavba Barok z 19. storočia s architektonicky veľmi zaujímavo riešenou strechou. A samozrejme, že ani v Tuzle nechýbajú mešity. Priamo na námestí stojí Čaršijská mešita s minaretom z roku 1871, vedľa ktorej sa nachádza rovnomenná studňa. O kúsok ďalej je Soľné námestie, kde sa kedysi nachádzal jeden zo slávnych soľných prameňov.

námestie Slobody

GPS: 44°32'20.1"N 18°40'50.1"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bosna a Hercegovina, Sarajevo – hlavné mesto
Publikované: 21.8.2017
Po návšteve prírodného parku Blidinje a mestečka Jablanica pokračujeme ďalej po hlavnej ceste E73 smerom na severovýchod – do Sarajeva, hlavného mesta Bosny a Hercegoviny. Znovu prechádzame úsek novej diaľnice, ktorý má hneď niekoľko zjazdov na Sarajevo, preto je nutné neunáhliť sa a skutočne počkať na centrum, inak by sa jednalo o peknú zachádzku.

Bosna a Hercegovina, prírodný park Blidinje a Jablanica – nekončiaca cesta, krásna príroda a trochu z histórie
Publikované: 14.8.2017
Z Mostaru vyrážame v skorých ranných hodinách po ceste E73 smerom na Sarajevo. Prechádzame medzi nádhernými horskými scenériami, až dorazíme do mestečka Jablanica. Tu sa plánujeme zdržať až neskôr, a preto odbočujeme v pomedzí centra vľavo a mierime hlbšie do horských masívov, z ktorých sa niektoré týčia až do výšky vyše 2 000 m n. m.

Bosna a Hercegovina, Mostar – na vlastnú päsť
Publikované: 17.7.2017
V skorých ranných hodinách vzlietame z Bratislavy a mierime do približne trištvrte hodiny vzdialenej Tuzly – mesta na severe štátu Bosna a Hercegovina. Trošku netradične využívame toto spojenie z dôvodu nízkej ceny leteniek, ktorá sa pohybuje len okolo 500 Kč za spiatočnú cestu. Na bratislavskom letisku treba počítať s tým, že pasová kontrola prebieha „postarom“ aj s elektronickými pasmi, preto občas dochádza k značnému zdržaniu, čo vás môže stáť cenné minúty potrebné do uzavretia gatu.

Bosna a Hercegovina, Blagaj – turecká atmosféra
Publikované: 7.8.2017
Po návšteve prírodného parku Hutovo Blato a mestečka Počitelj sa vydávame po hlavnej ceste bližšie k Mostaru. Tesne pred mestom však odbočujeme vpravo a pokračujeme necelých 10 km podľa turistických hnedých cedúľ, ktoré nás vedú až do mestečka Blagaj. Mesto bolo v roku 1466 dobyté Turkami, čo sa značne premietlo v miestnej architektúre.

Bosna a Hercegovina – výlet na vodopády Kravica
Publikované: 24.7.2017
Následujúce ráno sa vydávame z Mostaru na miesto, na ktoré sa tešíme asi najviac. Nachádza sa až takmer pri chorvátskych hraniciach a samozrejme sa jedná o prekrásne vodopády Kravica.

Bosna a Hercegovina – prírodný park Hutovo Blato a mestečko Počitelj
Publikované: 31.7.2017
Od vodopádov Kravica vyrážame smerom na obec Čapljina a ďalej potom na Stolac. Pri orientácii nám opäť pomáhajú hnedé turistické cedule pozdĺž cesty, ktoré nás dovádzajú prakticky až na miesto. Po necelej polhodine jazdy od vodopádov odbočujeme ešte pred obcou Stolac na Karaotok Motel Park. Pred týmto hotelom sa nachádza aj kemp, vonkajšia reštaurácia s barom a informačné centrum, kde tunajší pracovníci skutočne radi poradia s výletmi a snažia sa návštevníkom vo všetkom vyjsť v ústrety.


Súvisiaca fotogaléria

Bosna a Hercegovina – európska exotika
Každým rokom sa stáva Bosna čoraz navštevovanejšou destináciou. Nájdete tu totiž krásnu prírodu, ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

19.12.2018
Pokiaľ patríte k aktívnym turistom, určite nevynecháte zimné výstupy na vrcholy slovenských hôr. Prinášame vám zopár turistických tipov na výlety, ktoré vám obohatia vianočné obdobie.
18.12.2018
Hrad Špilberk vás pozýva na netradičné dobrodružné prehliadky kazemát. S tabletom v ruke sa vrátite do histórie a zažijete dávne ľudské osudy. Atraktívnou zážitkovou formou spoznáte reálne postavy z dejín kazemát a navyše si zahrajete šifrovaciu hru. Nič podobné na inej českej pamiatke nenájdete.
17.12.2018
Korčuliarska sezóna nám pomaly, ale iste začala a my vám prinášame prehľad klzísk v Bratislave a okolí, kde sa môžete do sýtosti vyšantiť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ARMÉNSKO / GRUZÍNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:streda 19. 12. 2018
sviatok:Judita
dnes:
streda 19.12.
0 °C
zajtra:
štvrtok 20.12.
-2 °C