www.infoglobe.sk » Bosna a Hercegovina, Sarajevo – hlavné mesto

Bosna a Hercegovina, Sarajevo – hlavné mesto

Publikované: 21.8.2017
Po návšteve prírodného parku Blidinje a mestečka Jablanica pokračujeme ďalej po hlavnej ceste E73 smerom na severovýchod – do Sarajeva, hlavného mesta Bosny a Hercegoviny. Znovu prechádzame úsek novej diaľnice, ktorý má hneď niekoľko zjazdov na Sarajevo, preto je nutné neunáhliť sa a skutočne počkať na centrum, inak by sa jednalo o peknú zachádzku.

Sarajevo je situované v údolí rieky Miljacky, ktorá preteká hornatou krajinou, kde najvyšší vrchol Treskavica siaha do výšky 2 088 m n. m. Výstavba budov sa preto rozpína aj po strmých stráňach, medzi ktorými sú úzke cestičky s obrovským prevýšením. Jazda autom tu je skutočne adrenalínová. Určite ju nemôžem odporúčať pre neistých šoférov alebo začiatočníkov, serpentíny sa dajú často vyjsť len s najnižším zaradením, pričom ani v najužších uličkách nebývajú jednosmerky, takže je veľmi reálne, že práve zdolaný úsek bude nutné vycúvať, a tým dať prednosť protiidúcemu šoférovi.

pohľad z okolitých hôr

Auto nechávame na platenom parkovisku v centre hneď vedľa rieky. Cena je variabilná podľa času státia, ale nijak premrštená. Mimo plateného parkoviska je pomerne ťažké nájsť miesto, v celom Sarajeve je skutočne málo priestoru, pretože všetko je takmer na centimetre nahustené na seba. Len pár krokov od parkoviska vstupujeme na most Šeher zo 16. storočia. Po pravej strane po prúde Miljacky stojí miestna farebná radnica, ktorá patrí k najkrajším stavbám celého Sarajeva. Na pôvodných plánoch stavby radnice pracoval aj český architekt Karel Pařík. Na jej architektúre sa dá zreteľne vidieť vplyv islamskej kultúry z Egypta a Španielska. Približne pol kilometra od tejto radnice bol zavraždený arcivojvoda František Ferdinand pri atentáte v roku 1914. Radnica slúžila aj ako knižnica, a to až do roku 1992, kedy požiar, ktorý vznikol z ostreľovania, zničil okolo 600 000 kníh. Následne bola radnica obnovená. Na druhej strane rieky sa nachádza Dom vzdoru a štvrť Alifakovac, ktorá je známa predovšetkým vďaka miestnemu starému cintorínu.

radnica

My sa však vydávame po ulici Telali do hlavnej obchodnej časti mesta – Baščaršiji. Táto časť mesta začala vznikať už koncom 15. storočia, najväčší rozmach však dosiahla v šestnástom storočí. Prevádzkovalo sa tu okolo 80 druhov remesiel, ktorých typické dielne môžeme v Sarajeve vidieť ešte aj dnes. Turisti tu môžu ochutnať tradičné pokrmy a nápoje či nakúpiť niektorý z orientálnych suvenírov. V centre Baščaršije stojí fontána Sebilj, ktorá pochádza z roku 1753. Po požiari v roku 1852 bola prebudovaná podľa vzoru istanbulskej fontány. Tečie tu pitná voda. Už od fontány sa dá pohodlne vidieť Baščaršijsku mešitu, ktorá však nie je prístupná pre turistov.

Centrum Baščaršije – fontána Sebilj, v pozadí Baščaršijská mešita

Uličkami Baščaršiji prechádzame okolo budovy Múzea Sarajeva až k osmanskému hostincu pre obchodníkov Morića Han z roku 1551. V súčasnosti slúži dvor vtedajšieho hostinca ako kaviareň a interiér zaberajú orientálne obchodíky so suvenírmi. Pokračujeme k 30 m vysokej hodinovej veži, na ktorej sa čas meria tradične osmansky – od západu slnka, čo je pre moslimské modlitby prebiehajúce päťkrát denne zásadné. Vedľa hodinovej veže sa nachádza Gazi Husrev-begova mešita, ktorá patrí k najkrajším v meste.

 tržnica

Morića Han   Morića Han

Okolo židovskej synagógy z roku 1581 sa dostávame k najväčšej novorománsko-novorenesančnej cirkevnej pamiatke celého štátu – ku katedrále Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. Na katedrále opäť pracoval český architekt Karel Pařík (okrem iného v Sarajeve pôsobili aj ďalší českí architekti – Karel Pánek, Josef Pospíšil a František Blažek). Prechádzame k budove mestskej tržnice, až sa dostávame na ulicu Maršála Tita, kde sa nachádza Večný oheň (Vječna vatra). Oheň tu horí ako pamiatka vojnových obetí už od roku 1946. Cestou ešte míňame jednu z tzv. Sarajevských ruží, čo je miesto, kde bol strelou vytvorený kráter a potom zaliaty červeným betónom. Ruže pripomínajú padlých civilistov počas bosenskej vojny. Cestou späť na parkovisko ešte obdivujeme najstaršiu sarajevskú Cisársku mešitu, ktorá sa nachádza na druhom brehu rieky.

Večný oheň Večný oheň Sarajevská ruža Katedrála Najsvätejšieho Srdca Ježišovho

Sarajevo ponúka ešte omnoho viac než len okruh, ktorým sme sa my vydali. V horúcich letných mesiacoch je však mesto plné prachu a smogu, čo nás odradilo urobiť si ešte dlhšiu prehliadku. Pokiaľ však čas dovolí a máte záujem preniknúť viac do histórie, vyčleňte si na Sarajevo radšej dva dni.

GPS: 43°51'31.4"N 18°25'37.8"E

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bosna a Hercegovina – prírodný park Hutovo Blato a mestečko Počitelj
Publikované: 31.7.2017
Od vodopádov Kravica vyrážame smerom na obec Čapljina a ďalej potom na Stolac. Pri orientácii nám opäť pomáhajú hnedé turistické cedule pozdĺž cesty, ktoré nás dovádzajú prakticky až na miesto. Po necelej polhodine jazdy od vodopádov odbočujeme ešte pred obcou Stolac na Karaotok Motel Park. Pred týmto hotelom sa nachádza aj kemp, vonkajšia reštaurácia s barom a informačné centrum, kde tunajší pracovníci skutočne radi poradia s výletmi a snažia sa návštevníkom vo všetkom vyjsť v ústrety.

Bosna a Hercegovina – spomienky na zimné olympijské hry a prehliadka Tuzly
Publikované: 28.8.2017
Náš pobyt v Bosne a Hercegovine sa blíži ku koncu a zostáva nám bohužiaľ už len posledný deň. Máme v pláne prejsť zo Sarajeva do Tuzly, kde sa nachádza aj naše odletové letisko, predtým si však chceme ešte urobiť prehliadku mesta a trochu sa osviežiť, pretože nás čaká najteplejší deň celej dovolenky. Je však ešte jedno miesto v okolí Sarajeva, ktoré jednoducho musíme vidieť. Jedná sa o zvyšky bobovej a sánkarskej dráhy zo XIV. zimných olympijských hier konaných v roku 1984 (vtedy ešte oficiálne v Juhoslávii). Nachádza sa v pohorí Trebević smerom na juhovýchod od Sarajeva, konkrétne na hore Jahorina. Počas vojny došlo k obrovskému poškodeniu dráhy a jej okolie bolo značne zamínované. Dnes už trosky dráhy slúžia viac menej len ako turistická atrakcia, ktorá síce pripomína olympiádu, ale viac bohužiaľ hrôzy vojny.

Bosna a Hercegovina – výlet na vodopády Kravica
Publikované: 24.7.2017
Následujúce ráno sa vydávame z Mostaru na miesto, na ktoré sa tešíme asi najviac. Nachádza sa až takmer pri chorvátskych hraniciach a samozrejme sa jedná o prekrásne vodopády Kravica.

Bosna a Hercegovina, Blagaj – turecká atmosféra
Publikované: 7.8.2017
Po návšteve prírodného parku Hutovo Blato a mestečka Počitelj sa vydávame po hlavnej ceste bližšie k Mostaru. Tesne pred mestom však odbočujeme vpravo a pokračujeme necelých 10 km podľa turistických hnedých cedúľ, ktoré nás vedú až do mestečka Blagaj. Mesto bolo v roku 1466 dobyté Turkami, čo sa značne premietlo v miestnej architektúre.

Bosna a Hercegovina, Mostar – na vlastnú päsť
Publikované: 17.7.2017
V skorých ranných hodinách vzlietame z Bratislavy a mierime do približne trištvrte hodiny vzdialenej Tuzly – mesta na severe štátu Bosna a Hercegovina. Trošku netradične využívame toto spojenie z dôvodu nízkej ceny leteniek, ktorá sa pohybuje len okolo 500 Kč za spiatočnú cestu. Na bratislavskom letisku treba počítať s tým, že pasová kontrola prebieha „postarom“ aj s elektronickými pasmi, preto občas dochádza k značnému zdržaniu, čo vás môže stáť cenné minúty potrebné do uzavretia gatu.

Bosna a Hercegovina, prírodný park Blidinje a Jablanica – nekončiaca cesta, krásna príroda a trochu z histórie
Publikované: 14.8.2017
Z Mostaru vyrážame v skorých ranných hodinách po ceste E73 smerom na Sarajevo. Prechádzame medzi nádhernými horskými scenériami, až dorazíme do mestečka Jablanica. Tu sa plánujeme zdržať až neskôr, a preto odbočujeme v pomedzí centra vľavo a mierime hlbšie do horských masívov, z ktorých sa niektoré týčia až do výšky vyše 2 000 m n. m.


Súvisiaca fotogaléria

Bosna a Hercegovina – európska exotika
Každým rokom sa stáva Bosna čoraz navštevovanejšou destináciou. Nájdete tu totiž krásnu prírodu, ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

20.4.2019
Zahájenie v poradí už ôsmej litomyšlskej kúpeľnej sezóny prebehne od stredy 24. do nedele 28. apríla. Po roku opäť kúpeľná promenáda ožije slávnostným sprievodom, ale tiež hudobnou a divadelnou produkciou. Chýbať nebudú ani obľúbené kúpeľné pramene, kúpeľné lavičky, výstava historických vozidiel a prvorepublikové žandárstvo.
19.4.2019
Pozývame vás na výstavu bonsajov v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach, ktorá sa uskutoční od 26. apríla do 1. mája 2019.
18.4.2019
Ornamentálne zdobená drevená chata Libušín na Pustevnách, ktorú v marci 2014 z veľkej časti zlikvidoval požiar, už získala svoju novú podobu. Do konca tohto roku má byť jej obnova úplne dokončená.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAROKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 20. 4. 2019
sviatok:Marcel