www.infoglobe.sk » Bosna a Hercegovina, Sarajevo – hlavné mesto

Bosna a Hercegovina, Sarajevo – hlavné mesto

Publikované: 11.7.2023
Po návšteve prírodného parku Blidinje a mestečka Jablanica pokračujeme ďalej po hlavnej ceste E73 smerom na severovýchod – do Sarajeva, hlavného mesta Bosny a Hercegoviny. Znovu prechádzame úsek novej diaľnice, ktorý má hneď niekoľko zjazdov na Sarajevo, preto je nutné neunáhliť sa a skutočne počkať na centrum, inak by sa jednalo o peknú zachádzku.

Sarajevo je situované v údolí rieky Miljacky, ktorá preteká hornatou krajinou, kde najvyšší vrchol Treskavica siaha do výšky 2 088 m n. m. Výstavba budov sa preto rozpína aj po strmých stráňach, medzi ktorými sú úzke cestičky s obrovským prevýšením. Jazda autom tu je skutočne adrenalínová. Určite ju nemôžem odporúčať pre neistých šoférov alebo začiatočníkov, serpentíny sa dajú často vyjsť len s najnižším zaradením, pričom ani v najužších uličkách nebývajú jednosmerky, takže je veľmi reálne, že práve zdolaný úsek bude nutné vycúvať, a tým dať prednosť protiidúcemu šoférovi.

pohľad z okolitých hôr

Auto nechávame na platenom parkovisku v centre hneď vedľa rieky. Cena je variabilná podľa času státia, ale nijak premrštená. Mimo plateného parkoviska je pomerne ťažké nájsť miesto, v celom Sarajeve je skutočne málo priestoru, pretože všetko je takmer na centimetre nahustené na seba. Len pár krokov od parkoviska vstupujeme na most Šeher zo 16. storočia. Po pravej strane po prúde Miljacky stojí miestna farebná radnica, ktorá patrí k najkrajším stavbám celého Sarajeva. Na pôvodných plánoch stavby radnice pracoval aj český architekt Karel Pařík. Na jej architektúre sa dá zreteľne vidieť vplyv islamskej kultúry z Egypta a Španielska. Približne pol kilometra od tejto radnice bol zavraždený arcivojvoda František Ferdinand pri atentáte v roku 1914. Radnica slúžila aj ako knižnica, a to až do roku 1992, kedy požiar, ktorý vznikol z ostreľovania, zničil okolo 600 000 kníh. Následne bola radnica obnovená. Na druhej strane rieky sa nachádza Dom vzdoru a štvrť Alifakovac, ktorá je známa predovšetkým vďaka miestnemu starému cintorínu.

radnica

My sa však vydávame po ulici Telali do hlavnej obchodnej časti mesta – Baščaršiji. Táto časť mesta začala vznikať už koncom 15. storočia, najväčší rozmach však dosiahla v šestnástom storočí. Prevádzkovalo sa tu okolo 80 druhov remesiel, ktorých typické dielne môžeme v Sarajeve vidieť ešte aj dnes. Turisti tu môžu ochutnať tradičné pokrmy a nápoje či nakúpiť niektorý z orientálnych suvenírov. V centre Baščaršije stojí fontána Sebilj, ktorá pochádza z roku 1753. Po požiari v roku 1852 bola prebudovaná podľa vzoru istanbulskej fontány. Tečie tu pitná voda. Už od fontány sa dá pohodlne vidieť Baščaršijsku mešitu, ktorá však nie je prístupná pre turistov.

Centrum Baščaršije – fontána Sebilj, v pozadí Baščaršijská mešita

Uličkami Baščaršiji prechádzame okolo budovy Múzea Sarajeva až k osmanskému hostincu pre obchodníkov Morića Han z roku 1551. V súčasnosti slúži dvor vtedajšieho hostinca ako kaviareň a interiér zaberajú orientálne obchodíky so suvenírmi. Pokračujeme k 30 m vysokej hodinovej veži, na ktorej sa čas meria tradične osmansky – od západu slnka, čo je pre moslimské modlitby prebiehajúce päťkrát denne zásadné. Vedľa hodinovej veže sa nachádza Gazi Husrev-begova mešita, ktorá patrí k najkrajším v meste.

 tržnica

Morića Han Morića Han

Okolo židovskej synagógy z roku 1581 sa dostávame k najväčšej novorománsko-novorenesančnej cirkevnej pamiatke celého štátu – ku katedrále Najsvätejšieho Srdca Ježišovho.

Katedrála Najsvätejšieho Srdca Ježišovho

Na katedrále opäť pracoval český architekt Karel Pařík (okrem iného v Sarajeve pôsobili aj ďalší českí architekti – Karel Pánek, Josef Pospíšil a František Blažek). Prechádzame k budove mestskej tržnice, až sa dostávame na ulicu Maršála Tita, kde sa nachádza Večný oheň (Vječna vatra). Oheň tu horí ako pamiatka vojnových obetí už od roku 1946. Cestou ešte míňame jednu z tzv. Sarajevských ruží, čo je miesto, kde bol strelou vytvorený kráter a potom zaliaty červeným betónom. Ruže pripomínajú padlých civilistov počas bosenskej vojny. Cestou späť na parkovisko ešte obdivujeme najstaršiu sarajevskú Cisársku mešitu, ktorá sa nachádza na druhom brehu rieky.

Večný oheň

Večný oheň Sarajevská ruža

Sarajevo ponúka ešte omnoho viac než len okruh, ktorým sme sa my vydali. V horúcich letných mesiacoch je však mesto plné prachu a smogu, čo nás odradilo urobiť si ešte dlhšiu prehliadku. Pokiaľ však čas dovolí a máte záujem preniknúť viac do histórie, vyčleňte si na Sarajevo radšej dva dni.

 

GPS: 43°51'31.4"N 18°25'37.8"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bosna a Hercegovina, Mostar – na vlastnú päsť
Publikované: 6.6.2023
V skorých ranných hodinách odlietame z Bratislavy a mierime do približne trištvrte hodiny vzdialenej Tuzly – mesta na severe štátu Bosna a Hercegovina. Trošku netradične využívame toto spojenie z dôvodu nízkej ceny leteniek.

Bosna a Hercegovina – spomienky na zimné olympijské hry a prehliadka Tuzly
Publikované: 18.7.2023
Náš pobyt v Bosne a Hercegovine sa blíži ku koncu a zostáva nám bohužiaľ už len posledný deň. Máme v pláne prejsť zo Sarajeva do Tuzly, kde sa nachádza aj naše odletové letisko, predtým si však chceme ešte urobiť prehliadku mesta a trochu sa osviežiť, pretože nás čaká najteplejší deň celej dovolenky. Je však ešte jedno miesto v okolí Sarajeva, ktoré jednoducho musíme vidieť. Jedná sa o zvyšky bobovej a sánkarskej dráhy zo XIV. zimných olympijských hier konaných v roku 1984 (vtedy ešte oficiálne v Juhoslávii). Nachádza sa v pohorí Trebević smerom na juhovýchod od Sarajeva, konkrétne na hore Jahorina. Počas vojny došlo k obrovskému poškodeniu dráhy a jej okolie bolo značne zamínované. Dnes už trosky dráhy slúžia viac menej len ako turistická atrakcia, ktorá síce pripomína olympiádu, ale viac bohužiaľ hrôzy vojny.

Bosna a Hercegovina, Medžugorie – pútnické mestečko
Publikované: 1.8.2023
Približne 25 kilometrov juhozápadne od Mostaru sa rozprestiera vyše 2-tisícové mestečko Medžugorie, ktoré do 80-tych rokov 20. storočia bolo pre mnohých neznámou obcou. Všetko sa zmenilo 24. júna 1981, kedy došlo k zjaveniu Panny Márie a tým sa z obyčajného mestečka stalo jedno z najvýznamnejších i najnavštevovanejších pútnických miest sveta.

Bosna a Hercegovina – výlet na vodopády Kravica
Publikované: 13.6.2023
Následujúce ráno sa vydávame z Mostaru na miesto, na ktoré sa tešíme asi najviac. Nachádza sa až takmer pri chorvátskych hraniciach a samozrejme sa jedná o prekrásne vodopády Kravica.

Bosna a Hercegovina – prírodný park Hutovo Blato a mestečko Počitelj
Publikované: 20.6.2023
Od vodopádov Kravica vyrážame smerom na obec Čapljina a ďalej potom na Stolac. Pri orientácii nám opäť pomáhajú hnedé turistické cedule pozdĺž cesty, ktoré nás dovádzajú prakticky až na miesto. Po necelej polhodine jazdy od vodopádov odbočujeme ešte pred obcou Stolac na Karaotok Motel Park. Pred týmto hotelom sa nachádza aj kemp, vonkajšia reštaurácia s barom a informačné centrum, kde tunajší pracovníci skutočne radi poradia s výletmi a snažia sa návštevníkom vo všetkom vyjsť v ústrety.

Bosna a Hercegovina, Blagaj – turecká atmosféra
Publikované: 27.6.2023
Po návšteve prírodného parku Hutovo Blato a mestečka Počitelj sa vydávame po hlavnej ceste bližšie k Mostaru. Tesne pred mestom však odbočujeme vpravo a pokračujeme necelých 10 km podľa turistických hnedých cedúľ, ktoré nás vedú až do mestečka Blagaj. Mesto bolo v roku 1466 dobyté Turkami, čo sa značne premietlo v miestnej architektúre.

Bosna a Hercegovina, prírodný park Blidinje a Jablanica – nekončiaca cesta, krásna príroda a trochu z histórie
Publikované: 4.7.2023
Z Mostaru vyrážame v skorých ranných hodinách po ceste E73 smerom na Sarajevo. Prechádzame medzi nádhernými horskými scenériami, až dorazíme do mestečka Jablanica. Tu sa plánujeme zdržať až neskôr, a preto odbočujeme v pomedzí centra vľavo a mierime hlbšie do horských masívov, z ktorých sa niektoré týčia až do výšky vyše 2 000 m n. m.

SR: Cestovanie s geológom
Publikované: 7.12.2022
V nasledujúcich riadkoch vám prinášame pozvánku na prednášku S geológom do Čiernej Hory cez Bosnu a Hercegovinu, ako aj tipy na geologicko-cestovateľské potulky po severovýchode Talianska, za farebnými kameňmi Kyjeva či za nerastným bohatstvom Donbasu.


Súvisiaca fotogaléria

Bosna a Hercegovina – európska exotika
Každým rokom sa stáva Bosna čoraz navštevovanejšou destináciou. Nájdete tu totiž krásnu prírodu, ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 18. 4. 2024
sviatok:Valér
dnes:
štvrtok 18.4.
3 °C
zajtra:
piatok 19.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X