www.infoglobe.sk » Bosna a Hercegovina – prírodný park Hutovo Blato a mestečko Počitelj

Bosna a Hercegovina – prírodný park Hutovo Blato a mestečko Počitelj

Publikované: 31.7.2017
Od vodopádov Kravica vyrážame smerom na obec Čapljina a ďalej potom na Stolac. Pri orientácii nám opäť pomáhajú hnedé turistické cedule pozdĺž cesty, ktoré nás dovádzajú prakticky až na miesto. Po necelej polhodine jazdy od vodopádov odbočujeme ešte pred obcou Stolac na Karaotok Motel Park. Pred týmto hotelom sa nachádza aj kemp, vonkajšia reštaurácia s barom a informačné centrum, kde tunajší pracovníci skutočne radi poradia s výletmi a snažia sa návštevníkom vo všetkom vyjsť v ústrety.

Tento bod je aj obľúbeným východiskovým miestom pre cyklovýlety, pre ktoré je prírodný park Hutovo Blato ako stvorený. Hneď vedľa kempu sa nachádza krátky náučný chodník s informačnými tabuľami ohľadne miestnej flóry a fauny, keďže v parku žije okolo 800 druhov živočíchov a rastlín. Ale asi najväčšou atrakciou je plavba v motorovej loďke po močiari. Loď pojme až dvadsať ľudí a 45minutová plavba stojí dohromady 30 eur. Takže je najlepšie byť vo väčšej skupine, pretože spoliehať sa na to, že tu budú v rovnakom čase na mieste aj ďalší záujemcovia, sa nemusí vyplatiť.

mokrade  

náučný chodník Hutovo Blato   motorová loď pre plavbu mokraďami

Keďže mi máme práve tento problém, trochu váhame a chvíľu čakáme, či sa neobjavia ďalší turisti so záujmom o mokrade, ale bohužiaľ dnes všetci dávajú prednosť výletom na bicykli. Potom ale prichádza zamestnanec turistického centra a pýta sa nás, či váhame s plavbou práve kvôli cene a navrhuje kratší a podstatne lacnejší variant. A tak sa vydávame s ním a ešte ďalším sprievodcom „na blata“. Plavba loďou trvá pol hodiny, čo je rozhodne dostačujúce. Je veľmi osviežujúca a cestou stretávame plno žiab, najrôznejších druhov vtákov, a dokonca aj kravy, ktoré sa práve pasú. Preplávame medzi nádhernými leknami a hustým rákosím až do širšieho koryta rieky. Bohužiaľ, táto plavba je bez akéhokoľvek výkladu, aj keď sprievodca hovorí plynule anglicky.

koryto   plavba mokraďami – koryto

plavba mokraďami – vtáctvo  plavba   plavba mokraďami

Prírodný park Hutovo Blato bol založený v roku 1995 pozdĺž ľavého brehu rieky Neretvy. Tunajšie mokrade vytvoril jej ľavý prítok – rieka Krupa. Krupa odvádza vodu z Gornje Blata a jazera Svitavska, je dlhá 9 km a hlboká priemerne okolo 5 m. Rieka Krupa je pomerne unikátna – tečie oboma smermi. K tomuto javu dochádza, keď je príliš veľa vody v Neretve, ktorá tlačí tok Krupy opačným smerom. V prírodnom parku sa nachádza 7411 ha vodnej plochy, močiarov a pôdy. Tunajšie kopce dosahujú výšku 430 metrov nad morom. Hutovo Blato je známe predovšetkým ako jedna z najlepších vtáčích rezervácií Európy, pretože sa tu nachádza až 240 druhov vtákov. Okrem vtáctva obýva mieste vody aj veľké množstvo najrôznejších rýb a obojživelníkov. V parku sa dajú robiť rozmanité aktivity – už zmienené a veľmi obľúbené cyklovýlety, rybolov, plavby na kanoe, ďalšie výlety so sprievodcom alebo pozorovania či fotosafari. Samotný vstup do parku je zdarma.

prírodný park Hutovo Blato

vstup do prírodného parku   náučný chodník Hutovo Blato

pevnosť

Po návšteve prírodného parku sa vraciame smerom späť do obce Čapljina a pokračujeme po hlavnej ceste na Mostar. Hneď za Čapljinou je náš ďalší dnešný cieľ – historické mesto Počitelj, ktoré je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Rozkladá sa približne 30 km južným smerom od Mostaru. Leží na ľavom brehu rieky Neretvy, čo vytvára nádhernú scenériu. Vznik mesta sa datuje už do rokov pevnosť1382–1383, kedy tu nechal bosenský kráľ Tvrtko I. vybudovať pevnosť, z ktorej by sa dohliadalo na strategickú cestu pozdĺž toku rieky Neretvy. Po prvý raz je ale mesto písomne zmienené až v roku 1444. Od roku 1471 sa mesto dostáva pod osmanskú nadvládu, čo má zásadný vplyv na jeho architektúru, ktorá sa krásne vyníma medzi granátovými jabloňami a láka sem turistov.

Za návštevu tu stojí hneď niekoľko pamätihodností. Nachádzajú sa tu bývalé turecké kúpele či moslimská škola zo 17. storočia. Nad školou sa týči mešita Šišmana Ibrahima-pašu (alebo tiež Hadži-Alija), ktorá bola v roku 1993 vojnou prakticky zničená, ale ihneď po jej skončení opäť opravená. Počiteljská stredoveká pevnosť je dnes už opustená, avšak je možné ju navštíviť. Stále pôsobí veľmi majestátnym dojmom. Pred pevnosťou sa nachádza zaujímavá hodinová veža z prelomu 17. a 18. storočia.

GPS: (prírodný park) 43°03'38.7"N 17°47'06.9"E

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bosna a Hercegovina, Mostar – na vlastnú päsť
Publikované: 17.7.2017
V skorých ranných hodinách vzlietame z Bratislavy a mierime do približne trištvrte hodiny vzdialenej Tuzly – mesta na severe štátu Bosna a Hercegovina. Trošku netradične využívame toto spojenie z dôvodu nízkej ceny leteniek, ktorá sa pohybuje len okolo 500 Kč za spiatočnú cestu. Na bratislavskom letisku treba počítať s tým, že pasová kontrola prebieha „postarom“ aj s elektronickými pasmi, preto občas dochádza k značnému zdržaniu, čo vás môže stáť cenné minúty potrebné do uzavretia gatu.

Bosna a Hercegovina, Blagaj – turecká atmosféra
Publikované: 7.8.2017
Po návšteve prírodného parku Hutovo Blato a mestečka Počitelj sa vydávame po hlavnej ceste bližšie k Mostaru. Tesne pred mestom však odbočujeme vpravo a pokračujeme necelých 10 km podľa turistických hnedých cedúľ, ktoré nás vedú až do mestečka Blagaj. Mesto bolo v roku 1466 dobyté Turkami, čo sa značne premietlo v miestnej architektúre.

Bosna a Hercegovina, prírodný park Blidinje a Jablanica – nekončiaca cesta, krásna príroda a trochu z histórie
Publikované: 14.8.2017
Z Mostaru vyrážame v skorých ranných hodinách po ceste E73 smerom na Sarajevo. Prechádzame medzi nádhernými horskými scenériami, až dorazíme do mestečka Jablanica. Tu sa plánujeme zdržať až neskôr, a preto odbočujeme v pomedzí centra vľavo a mierime hlbšie do horských masívov, z ktorých sa niektoré týčia až do výšky vyše 2 000 m n. m.

Bosna a Hercegovina – výlet na vodopády Kravica
Publikované: 24.7.2017
Následujúce ráno sa vydávame z Mostaru na miesto, na ktoré sa tešíme asi najviac. Nachádza sa až takmer pri chorvátskych hraniciach a samozrejme sa jedná o prekrásne vodopády Kravica.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Letné koníčky

1. 7. – 31. 8. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Kysuckého múzea v Čadci + mapy a propagačné materiály o Krásach Slovenska
1. cena redakcie:
Rodinná vstupenka do skanzenu Vychylovka + rodinný voľný vstup na Historickú lesnú úvraťovú železnicu
2. cena redakcie:
Tri publikácie z rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX , ktorý obsahuje mrazom sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

18.8.2017
Nenechajte si ujsť jedinečnú medzinárodnú prehliadku kultivovaného humoru, nezávislej satiry a zábavnej recesie s dlhoročnou tradíciou – Kremnické gagy 2017.
17.8.2017
V rámci podpory cestovného ruchu možno vznikne priama letecká linka, ktorá prepojí mesto Pardubice s hlavným mestom Kazachstanu – Astanou. Myšlienka vznikla na výstave EXPO 2017 v Kazachstane, kde sa prezentoval Pardubický kraj.
16.8.2017
Letná súťaž Všetci na bajk, ktorá prebieha až do 17. septembra 2017 je určená pre všetkých cyklistov. Súťaží sa v kategóriách jednotlivci - cyklisti a cyklistky a v kategórii rodina.  Zapojiť sa môžete aj teraz, nakoľko žrebovať sa bude aj so všetkých zúčastnených, takže šancu vyhrať super ceny má naozaj každý.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JUHOAFRICKÁ REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:piatok 18. 8. 2017
sviatok:Elena, Helena
dnes:
piatok 18.8.
33 °C
zajtra:
sobota 19.8.
27 °C