www.infoglobe.sk » Bosna a Hercegovina – prírodný park Hutovo Blato a mestečko Počitelj

Bosna a Hercegovina – prírodný park Hutovo Blato a mestečko Počitelj

Publikované: 31.7.2017
Od vodopádov Kravica vyrážame smerom na obec Čapljina a ďalej potom na Stolac. Pri orientácii nám opäť pomáhajú hnedé turistické cedule pozdĺž cesty, ktoré nás dovádzajú prakticky až na miesto. Po necelej polhodine jazdy od vodopádov odbočujeme ešte pred obcou Stolac na Karaotok Motel Park. Pred týmto hotelom sa nachádza aj kemp, vonkajšia reštaurácia s barom a informačné centrum, kde tunajší pracovníci skutočne radi poradia s výletmi a snažia sa návštevníkom vo všetkom vyjsť v ústrety.

Tento bod je aj obľúbeným východiskovým miestom pre cyklovýlety, pre ktoré je prírodný park Hutovo Blato ako stvorený. Hneď vedľa kempu sa nachádza krátky náučný chodník s informačnými tabuľami ohľadne miestnej flóry a fauny, keďže v parku žije okolo 800 druhov živočíchov a rastlín. Ale asi najväčšou atrakciou je plavba v motorovej loďke po močiari. Loď pojme až dvadsať ľudí a 45minutová plavba stojí dohromady 30 eur. Takže je najlepšie byť vo väčšej skupine, pretože spoliehať sa na to, že tu budú v rovnakom čase na mieste aj ďalší záujemcovia, sa nemusí vyplatiť.

mokrade  

náučný chodník Hutovo Blato   motorová loď pre plavbu mokraďami

Keďže mi máme práve tento problém, trochu váhame a chvíľu čakáme, či sa neobjavia ďalší turisti so záujmom o mokrade, ale bohužiaľ dnes všetci dávajú prednosť výletom na bicykli. Potom ale prichádza zamestnanec turistického centra a pýta sa nás, či váhame s plavbou práve kvôli cene a navrhuje kratší a podstatne lacnejší variant. A tak sa vydávame s ním a ešte ďalším sprievodcom „na blata“. Plavba loďou trvá pol hodiny, čo je rozhodne dostačujúce. Je veľmi osviežujúca a cestou stretávame plno žiab, najrôznejších druhov vtákov, a dokonca aj kravy, ktoré sa práve pasú. Preplávame medzi nádhernými leknami a hustým rákosím až do širšieho koryta rieky. Bohužiaľ, táto plavba je bez akéhokoľvek výkladu, aj keď sprievodca hovorí plynule anglicky.

koryto   plavba mokraďami – koryto

plavba mokraďami – vtáctvo  plavba   plavba mokraďami

Prírodný park Hutovo Blato bol založený v roku 1995 pozdĺž ľavého brehu rieky Neretvy. Tunajšie mokrade vytvoril jej ľavý prítok – rieka Krupa. Krupa odvádza vodu z Gornje Blata a jazera Svitavska, je dlhá 9 km a hlboká priemerne okolo 5 m. Rieka Krupa je pomerne unikátna – tečie oboma smermi. K tomuto javu dochádza, keď je príliš veľa vody v Neretve, ktorá tlačí tok Krupy opačným smerom. V prírodnom parku sa nachádza 7411 ha vodnej plochy, močiarov a pôdy. Tunajšie kopce dosahujú výšku 430 metrov nad morom. Hutovo Blato je známe predovšetkým ako jedna z najlepších vtáčích rezervácií Európy, pretože sa tu nachádza až 240 druhov vtákov. Okrem vtáctva obýva mieste vody aj veľké množstvo najrôznejších rýb a obojživelníkov. V parku sa dajú robiť rozmanité aktivity – už zmienené a veľmi obľúbené cyklovýlety, rybolov, plavby na kanoe, ďalšie výlety so sprievodcom alebo pozorovania či fotosafari. Samotný vstup do parku je zdarma.

prírodný park Hutovo Blato

vstup do prírodného parku   náučný chodník Hutovo Blato

pevnosť

Po návšteve prírodného parku sa vraciame smerom späť do obce Čapljina a pokračujeme po hlavnej ceste na Mostar. Hneď za Čapljinou je náš ďalší dnešný cieľ – historické mesto Počitelj, ktoré je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Rozkladá sa približne 30 km južným smerom od Mostaru. Leží na ľavom brehu rieky Neretvy, čo vytvára nádhernú scenériu. Vznik mesta sa datuje už do rokov pevnosť1382–1383, kedy tu nechal bosenský kráľ Tvrtko I. vybudovať pevnosť, z ktorej by sa dohliadalo na strategickú cestu pozdĺž toku rieky Neretvy. Po prvý raz je ale mesto písomne zmienené až v roku 1444. Od roku 1471 sa mesto dostáva pod osmanskú nadvládu, čo má zásadný vplyv na jeho architektúru, ktorá sa krásne vyníma medzi granátovými jabloňami a láka sem turistov.

Za návštevu tu stojí hneď niekoľko pamätihodností. Nachádzajú sa tu bývalé turecké kúpele či moslimská škola zo 17. storočia. Nad školou sa týči mešita Šišmana Ibrahima-pašu (alebo tiež Hadži-Alija), ktorá bola v roku 1993 vojnou prakticky zničená, ale ihneď po jej skončení opäť opravená. Počiteljská stredoveká pevnosť je dnes už opustená, avšak je možné ju navštíviť. Stále pôsobí veľmi majestátnym dojmom. Pred pevnosťou sa nachádza zaujímavá hodinová veža z prelomu 17. a 18. storočia.

GPS: (prírodný park) 43°03'38.7"N 17°47'06.9"E

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bosna a Hercegovina, Mostar – na vlastnú päsť
Publikované: 17.7.2017
V skorých ranných hodinách vzlietame z Bratislavy a mierime do približne trištvrte hodiny vzdialenej Tuzly – mesta na severe štátu Bosna a Hercegovina. Trošku netradične využívame toto spojenie z dôvodu nízkej ceny leteniek, ktorá sa pohybuje len okolo 500 Kč za spiatočnú cestu. Na bratislavskom letisku treba počítať s tým, že pasová kontrola prebieha „postarom“ aj s elektronickými pasmi, preto občas dochádza k značnému zdržaniu, čo vás môže stáť cenné minúty potrebné do uzavretia gatu.

Bosna a Hercegovina, Blagaj – turecká atmosféra
Publikované: 7.8.2017
Po návšteve prírodného parku Hutovo Blato a mestečka Počitelj sa vydávame po hlavnej ceste bližšie k Mostaru. Tesne pred mestom však odbočujeme vpravo a pokračujeme necelých 10 km podľa turistických hnedých cedúľ, ktoré nás vedú až do mestečka Blagaj. Mesto bolo v roku 1466 dobyté Turkami, čo sa značne premietlo v miestnej architektúre.

Bosna a Hercegovina, prírodný park Blidinje a Jablanica – nekončiaca cesta, krásna príroda a trochu z histórie
Publikované: 14.8.2017
Z Mostaru vyrážame v skorých ranných hodinách po ceste E73 smerom na Sarajevo. Prechádzame medzi nádhernými horskými scenériami, až dorazíme do mestečka Jablanica. Tu sa plánujeme zdržať až neskôr, a preto odbočujeme v pomedzí centra vľavo a mierime hlbšie do horských masívov, z ktorých sa niektoré týčia až do výšky vyše 2 000 m n. m.

Bosna a Hercegovina, Sarajevo – hlavné mesto
Publikované: 21.8.2017
Po návšteve prírodného parku Blidinje a mestečka Jablanica pokračujeme ďalej po hlavnej ceste E73 smerom na severovýchod – do Sarajeva, hlavného mesta Bosny a Hercegoviny. Znovu prechádzame úsek novej diaľnice, ktorý má hneď niekoľko zjazdov na Sarajevo, preto je nutné neunáhliť sa a skutočne počkať na centrum, inak by sa jednalo o peknú zachádzku.

Bosna a Hercegovina – spomienky na zimné olympijské hry a prehliadka Tuzly
Publikované: 28.8.2017
Náš pobyt v Bosne a Hercegovine sa blíži ku koncu a zostáva nám bohužiaľ už len posledný deň. Máme v pláne prejsť zo Sarajeva do Tuzly, kde sa nachádza aj naše odletové letisko, predtým si však chceme ešte urobiť prehliadku mesta a trochu sa osviežiť, pretože nás čaká najteplejší deň celej dovolenky. Je však ešte jedno miesto v okolí Sarajeva, ktoré jednoducho musíme vidieť. Jedná sa o zvyšky bobovej a sánkarskej dráhy zo XIV. zimných olympijských hier konaných v roku 1984 (vtedy ešte oficiálne v Juhoslávii). Nachádza sa v pohorí Trebević smerom na juhovýchod od Sarajeva, konkrétne na hore Jahorina. Počas vojny došlo k obrovskému poškodeniu dráhy a jej okolie bolo značne zamínované. Dnes už trosky dráhy slúžia viac menej len ako turistická atrakcia, ktorá síce pripomína olympiádu, ale viac bohužiaľ hrôzy vojny.

Bosna a Hercegovina – výlet na vodopády Kravica
Publikované: 24.7.2017
Následujúce ráno sa vydávame z Mostaru na miesto, na ktoré sa tešíme asi najviac. Nachádza sa až takmer pri chorvátskych hraniciach a samozrejme sa jedná o prekrásne vodopády Kravica.


Súvisiaca fotogaléria

Bosna a Hercegovina – európska exotika
Každým rokom sa stáva Bosna čoraz navštevovanejšou destináciou. Nájdete tu totiž krásnu prírodu, ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Najkrajšie miesta

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Športové príručné tašky značky Ellehammer bags + zákaznícka karta so zľavou 10% od AutoTeam Stupava
2. cena:
Dekoratívna vonná sviečka + zákaznícka karta so zľavou 7% od AutoTeam Stupava
3. cena:
Štýlové „podpivníky“ + zákaznícka karta so zľavou 5% od AutoTeam Stupava
1. cena redakcie:
Splav rieky Dunajec na rafte pre 2 osoby od RaftingDunajec.sk
2. cena redakcie:
Luxusné pero značky Sheaffer v drevenom puzdre
3. cena redakcie:
Knihy z edície Po Slovensku od rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

18.7.2018
Už v sobotu 21. júla 2018 ožije krásne prostredie prievidzského Lesoparku hudbou, divadlom a zábavou. Miestny amfiteáter bude hostiť podujatie Všetci máme zelenú, ktoré chce pripomenúť myšlienku ochrany životného prostredia a znižovania ekologickej stopy spoločným cestovaním.
17.7.2018
Metropola má novú verejne prístupnú rozhľadňu. Volá sa Doubravka a vyrástla na Čiernom Moste. Jedinečná stavba od svetoznámeho architekta je vypletaná z agátového dreva a doplnená prvkami smrekovca a oceli.
16.7.2018
V roku 2018 si pripomíname 25. výročie vzniku Národnej banky Slovenska. Pri tejto príležitosti sa  priaznivci Múzea mincí a medailí v Kremnici, ktoré je súčasťou NBS od roku 1994, môžu tešiť na sériu voľných vstupov do vybraných expozícií múzea - presne 25 krát v priebehu roka 2018.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALAJZIA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 18. 7. 2018
sviatok:Kamila
dnes:
streda 18.7.
24 °C
zajtra:
štvrtok 19.7.
24 °C