www.infoglobe.sk » Bosna a Hercegovina, prírodný park Blidinje a Jablanica – nekončiaca cesta, krásna príroda a trochu z histórie

Bosna a Hercegovina, prírodný park Blidinje a Jablanica – nekončiaca cesta, krásna príroda a trochu z histórie

Publikované: 14.8.2017
Z Mostaru vyrážame v skorých ranných hodinách po ceste E73 smerom na Sarajevo. Prechádzame medzi nádhernými horskými scenériami, až dorazíme do mestečka Jablanica. Tu sa plánujeme zdržať až neskôr, a preto odbočujeme v pomedzí centra vľavo a mierime hlbšie do horských masívov, z ktorých sa niektoré týčia až do výšky vyše 2 000 m n. m.

Cesta sa zvoľna zužuje a my postupne stúpame vyššie. Naším hlavným cieľom je návšteva prírodného parku Blidinje (Park prirode Blidinje). Radi by sme dorazili k jazeru Blidinje a odtiaľ si urobili kratší výlet do okolia. Z Jablanici nás má priamo k jazeru doviesť skrz obec Doljani cesta, ktorá sa podľa mapy nachádza približne po prvých 10 km po odbočení z hlavnej cesty. Od obce Doljani plánujeme pokračovať ešte 20 km k jazeru.

cesta horskými masívmi

No táto cesta je priam nekonečná. Za každou ďalšou zákrutou dúfame, že už predsa musíme dôjsť do cieľa. Po ďalších serpentínach nahrádza asfaltovú cestu kamenitá cesta a my sa len modlíme, aby sme nepichli pneumatiku a naša Dacia nevypovedala službu. Po trochu adrenalínovej jazde konečne vidíme na vrchole v diali drevenú tabuľu, ktorá nás informuje, že sme na správnom mieste. Cesta sa opäť mení na asfaltovú a my s novou nádejou vyrážame hľadať naše jazero. Po pár kilometroch od drevenej cedule sa pred nami konečne rozprestiera jazero Blidinje. Z diaľky vyzerá skôr ako pole alebo snáď aj bahnitá pôda, to je však spôsobené tým, že je neobvykle plytké, v priemere je totiž hlboké len 0,5 m. V maximálnej hĺbke dosahuje až 3 m. Ide sa o najväčšie jazero v celej Bosne a Hercegovine. Jazero Blidinje je ľadovcového pôvodu a leží v nadmorskej výške 1 184 m. Okolo sa rozprestierajú nádherné lúky pokryté rozkvitnutými kvetinami a v pozadí sa týčia horské vrcholy.

zmena povrchu vozovky, smer od Blidinje   jazero Blidinje

jazero Blidinje – panoráma

Prírodný park Blidinje bol založený 30. apríla 1995. Okrem obrovského množstva najrôznejších druhov rastlín sa tu vraj dá naraziť aj na kamzíky a v parku žije dokonca ja medveď hnedý. Okrem jazera sa sem jazdí aj kvôli návšteve nekropoly v Dugo polje, tiež kvôli františkánskemu kláštoru na hore Pločno či do lyžiarskeho centra Risovac. Pútnici tu navštevujú dedinu Diva Grabovica. Tá dostala meno po dievčine Dive, ktorá sa odmietla vydať za vysoko postaveného muža a utiekla pred ním do údolia Grabovica. Muž však odmietnutie neuniesol, dievča našiel a zabil. Jej hrob je cieľom dnešných pútnikov. Bohužiaľ klasická turistika je v parku pomerne komplikovaná, pretože tu zatiaľ nie sú značené trasy.

okolie jazera   prírodný park Blidinje

prírodný park Blidinje

Rovnakou trasou avšak podstatne rýchlejšie sa po návšteve prírodného parku Blidinje vraciame späť na hlavnú cestu do mestečka Jablanica, ktoré leží pri toku rieky Neretvy. Jablanica rozhodne stojí za zmienku a aspoň krátku návštevu. Medzi februárom a marcom roku 1943 tu totiž prebehla štvrtá nemecká ofenzíva (operácia Weiss), ktorá sa mala pod vedením Tita postarať o likvidáciu partizánov v západnej Bosne. Partizáni nechali vyhodiť do povetria most s prechádzajúcim vlakom, čím zmiatli Nemcov, a tak mohli pokračovať do Čiernej Hory. Na základe tejto udalosti tu bolo v roku 1978 otvorené múzeum (Bitka za ranjenike na Neretvi), ktoré sa rozkladá na obrovskej ploche vyše 3 km2. Pokiaľ nemáte v horúcom letnom dni náladu na návštevu vnútorného múzea, rozhodne nezúfajte, pretože priamo vedľa múzea bola vytvorená inscenácia tejto vojnovej udalosti vrátane zrúteného mostu a parnej lokomotívy.

múzeum   múzeum

múzeum   múzeum

GPS: (múzeum) 43°39'14.4"N 17°45'36.9"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bosna a Hercegovina – prírodný park Hutovo Blato a mestečko Počitelj
Publikované: 31.7.2017
Od vodopádov Kravica vyrážame smerom na obec Čapljina a ďalej potom na Stolac. Pri orientácii nám opäť pomáhajú hnedé turistické cedule pozdĺž cesty, ktoré nás dovádzajú prakticky až na miesto. Po necelej polhodine jazdy od vodopádov odbočujeme ešte pred obcou Stolac na Karaotok Motel Park. Pred týmto hotelom sa nachádza aj kemp, vonkajšia reštaurácia s barom a informačné centrum, kde tunajší pracovníci skutočne radi poradia s výletmi a snažia sa návštevníkom vo všetkom vyjsť v ústrety.

Bosna a Hercegovina, Sarajevo – hlavné mesto
Publikované: 21.8.2017
Po návšteve prírodného parku Blidinje a mestečka Jablanica pokračujeme ďalej po hlavnej ceste E73 smerom na severovýchod – do Sarajeva, hlavného mesta Bosny a Hercegoviny. Znovu prechádzame úsek novej diaľnice, ktorý má hneď niekoľko zjazdov na Sarajevo, preto je nutné neunáhliť sa a skutočne počkať na centrum, inak by sa jednalo o peknú zachádzku.

Bosna a Hercegovina – spomienky na zimné olympijské hry a prehliadka Tuzly
Publikované: 28.8.2017
Náš pobyt v Bosne a Hercegovine sa blíži ku koncu a zostáva nám bohužiaľ už len posledný deň. Máme v pláne prejsť zo Sarajeva do Tuzly, kde sa nachádza aj naše odletové letisko, predtým si však chceme ešte urobiť prehliadku mesta a trochu sa osviežiť, pretože nás čaká najteplejší deň celej dovolenky. Je však ešte jedno miesto v okolí Sarajeva, ktoré jednoducho musíme vidieť. Jedná sa o zvyšky bobovej a sánkarskej dráhy zo XIV. zimných olympijských hier konaných v roku 1984 (vtedy ešte oficiálne v Juhoslávii). Nachádza sa v pohorí Trebević smerom na juhovýchod od Sarajeva, konkrétne na hore Jahorina. Počas vojny došlo k obrovskému poškodeniu dráhy a jej okolie bolo značne zamínované. Dnes už trosky dráhy slúžia viac menej len ako turistická atrakcia, ktorá síce pripomína olympiádu, ale viac bohužiaľ hrôzy vojny.

Bosna a Hercegovina – výlet na vodopády Kravica
Publikované: 24.7.2017
Následujúce ráno sa vydávame z Mostaru na miesto, na ktoré sa tešíme asi najviac. Nachádza sa až takmer pri chorvátskych hraniciach a samozrejme sa jedná o prekrásne vodopády Kravica.

Bosna a Hercegovina, Blagaj – turecká atmosféra
Publikované: 7.8.2017
Po návšteve prírodného parku Hutovo Blato a mestečka Počitelj sa vydávame po hlavnej ceste bližšie k Mostaru. Tesne pred mestom však odbočujeme vpravo a pokračujeme necelých 10 km podľa turistických hnedých cedúľ, ktoré nás vedú až do mestečka Blagaj. Mesto bolo v roku 1466 dobyté Turkami, čo sa značne premietlo v miestnej architektúre.

Bosna a Hercegovina, Mostar – na vlastnú päsť
Publikované: 17.7.2017
V skorých ranných hodinách vzlietame z Bratislavy a mierime do približne trištvrte hodiny vzdialenej Tuzly – mesta na severe štátu Bosna a Hercegovina. Trošku netradične využívame toto spojenie z dôvodu nízkej ceny leteniek, ktorá sa pohybuje len okolo 500 Kč za spiatočnú cestu. Na bratislavskom letisku treba počítať s tým, že pasová kontrola prebieha „postarom“ aj s elektronickými pasmi, preto občas dochádza k značnému zdržaniu, čo vás môže stáť cenné minúty potrebné do uzavretia gatu.


Súvisiaca fotogaléria

Bosna a Hercegovina – európska exotika
Každým rokom sa stáva Bosna čoraz navštevovanejšou destináciou. Nájdete tu totiž krásnu prírodu, ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zima na horách

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Knižná publikácia Banská Štiavnica na starých pohľadniciach od vydavateľstva Dajama
2. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt v Bardejovských kúpeľoch s polpenziou pre 2 osoby a so vstupom do wellness spa - bazénovej časti
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Rekordy Bratislavy od vydavateľstva Dajama

Aktuality:

17.2.2018
Zámok Loučeň vás pozýva na večerné prehliadky pri sviečkach.
16.2.2018
Členovia Klubu českých turistov, zberatelia turistických známok, všetci, ktorí tento rok oslávia 25. narodeniny a česko-slovenské páry s deťmi – tí všetci majú v nedeľu vstup na veľtrh cestovného ruchu zdarma!
15.2.2018
Tento ročník sladkého festivalu sa zameria na pečenie čokoládovo-kávových dezertov. Počas víkendu 23. a 24. februára bude prebiehať festival, ktorý v čase od 10. do 18. hodiny ponúkne pre návštevníkov zaujímavé workshopy, prednášky, ale aj degustácie.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KUBA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 17. 2. 2018
sviatok:Miloslava
dnes:
sobota 17.2.
4 °C
zajtra:
nedeľa 18.2.
5 °C